Şırnak Oto Ekspertiz

Ekspertiz kelimesi Fransızca dilinden sözlüğümüze girmiş olan bir kelimedir. Yani sözlükte ki anlamın yanında ayrıca teknik anlamda ekspertiz; alanında uzman olan ustaların araçları kontrol etmesi anlamına gelmektedir. Şırnak Oto Ekspertiz işlemleri esnasında, araçların hasar kayıtlarına kadar tüm detaylara ulaşılması sağlanır. Bu durum ileride ortaya çıkabilecek olan ayıplarında önüne geçilmesi anlamına gelir. 

Şırnak Oto Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Şırnak Oto Ekspertiz Ücretleri 2021 Ne Kadar? Sorusu sıklıkla sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabını vermeden önce, Oto Ekspertiz hizmetlerinin önemini anlamakta fayda vardır. Şırnak Oto Ekspertiz işlemleri anlaşılmazı zor bir olay değildir. Satın alınacak olan araç veya araçların, alanında uzman olan kişilere gösterilmesi veya yetki belgesine sahip olan oto ekspertiz servislerine kontrol edilmesidir. Alanında uzman olan bir ekip, araçların motor performansından tutun tüm alanların kontrollerini yapacaktır. Satın alınacak olan araçların hasar durumunun ortaya çıkması ile de Şırnak Oto Ekspertiz yetkililerinden fikir danışılabilir. 

Şırnak Oto Ekspertiz Fiyatları Nedir? Sorusu 2021 yılı içinde araç alacakların en çok soru olmayı başardı. Bu konuya Türkiye geneli olarak bakacak olursak, Oto Ekspertiz Ücretleri, bulunulan ile ve de tercih edilen ekspertiz firmasına göre değişkenlik göstermektedir. Genel açıdan değerlendirme yaptığımızda ; Ankara, İstanbul gibi illerin Oto Ekspertiz Ücretleri daha ucuz olabilmektedir. Çünkü ekspertiz işlemleri yapılacak olan araçların sayısı fiyata etki yapmaktadır. Şırnak Oto Ekspertiz başvurusunda bulunulan firmanın tecrübe düzeyi ve de firmanın kurumsal kimliği de ekspertiz ücretlerini etkileyen başlıca faktörlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de Oto Ekspertiz firmalarının çok iyi bir şekilde araştırılması gerekliliğidir. Bu sayede birçok firmanın hizmet bedeli öğrenilerek bütçeye en uygun olan ekspertiz paketi seçilebilir.

Şırnak Oto Ekspertiz Fiyatları, tecrübe düzeyine göre artış göstermekle beraber standart paketlerde bulunulmaktadır. Bu paketlere bakıldığında ise ücretlendirme 120 ile 800 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için mutlaka iyi bir ön araştırma yapılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, araç firmalarının ekspertiz hizmetini vermedikleridir. 2. El araç sektörün de alım ve satım işlemleri yapılırken güven duygusuna dikkat edilmelidir. Satın alınacak olan araçların her açıdan incelenmesi ve tarafsız bir şekilde değerlendirmeleri inin yapılması gerekmektedir. Burada ; araç iç ve dış aksamları, motor performans kontrolleri, hasar kaydı sorgulaması gibi birçok kontroller yapılmaktadır. Ayrıca seçilmiş olan firmaların paketlerine göre ek kontrollerde yapılmaktadır. Ama burada seçilecek olan TSE 13805 Belgesine sahip olan ekspertiz merkezlerinin olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Şırnak Oto Ekspertiz Ücretlerinin firmalar arasında değişiklik göstermesinin sebebini de açıklamamız gerekirse ise il lokasyonu burada etkilidir. Bunu da tekrar etmekte fayda vardır. 

Şırnak Oto Ekspertiz İşlemlerinin Önemi Nedir?

Şırnak Oto Ekspertiz raporları satın alınacak olan araçların güvencesi bir nevi check up’dır. Bu açıdan da kesinlikle kurumsal alt yapıya sahip olan firmalar ile çalışılmalıdır. Alanında uzman ekip taraflara sunumları iletecektir. Yapılan testlere bakacak olursak şu şekildedir :

• Fren Testi

• Motor Testi

• Süspansiyon Testi

• Kaporta-Boya Kontrolü başlıca olan testlerdir.

 Şırnak Oto Ekspertizde Fren Testinin Önemi Nedir?

Araçların fren kısmında yer alan sensörler, fren balataları gibi frenin çalışmasını etkileyen fren parçalarının ölçümü ve de fren hidroliği ölçümlerinin sağlandığı tüm kontrollere Fren Testi denmektedir. Şırnak Oto Ekspertiz firmalarının yapmış olduğu bu test ile birlikte; araç frenlerinin performans oranlarına bakılmaktadır. Fren de yer alan bir parçanın arızalanması istenmeyen sonuçları doğurabilir.

Şırnak Oto Ekspertiz de yer alan uzman personel ile birlikte yapılmakta olan fren testleri, fren kontrollerinin yapıldığı özel bir alanda gerçekleştirilmektedir. Güvenlik alanı oluşturulduktan sonra test ve diğer fren kontrolleri yapılmaktadır. Yapılan fren testlerinin sona ermesinin ardından da ulaşılmış olan fren performans detayları ile birlikte raporlara eklenecektir. Fren kontrolleri Şırnak Oto Ekspertiz kapsamında yapılabileceği gibi ayrıca Şırnak Oto Ekspertiz Servisleri kapsamında da yaptırılabilmektedir.

Şırnak Oto Ekspertiz

Şırnak Oto Ekspertiz

Fren Testlerinde Yapılan Kontrollerde Nelere Bakılıyor ?

Fren testinin yapılması esnasında, fren disklerinin durumuna bakılması çok önemlidir. Fren kontrolleri yapılırken ayrıca, lastiklerin aşınıp aşınmadığı aşınma söz konusu ise neden olduğuna da bakılmaktadır. Aracın fren esnasında yolda tutunma performansı dahi tüm detaylar bu aşamada incelenecek ve aracın güvenli sürüşe müsait olup olmadığının kontrolü yapılmaktadır. Tüm incelemelerin ardından da Şırnak Oto Ekspertiz, fren testine son verilmektedir.

Fren Testi yapılış aşamalarında, tüm elektronik cihazlar ile yapılan kontrollerde en doğru verilere ulaşılmaktadır. Tüm veriler bu esnadan gözden geçirilirken, fren sistemlerinin en doğru verileri doküman halinde taraflara teslim edilir.

Şırnak Oto Ekspertiz Araçta Hasar Varsa Anlar mı?

Şırnak Oto Ekspertiz İşlemlerinde araçlarda hasar var ise anlaşılır mı? Sorusu en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Satın alınacak olan araçlar hakkında merak edilen ne varsa Oto Ekspertiz raporu ile öğrenilmektedir. Alanında yetkinlik düzeyine ulaşmış olan kişilerin, günümüz teknolojisi ile üretilmiş elektronik cihazlar ile birlikte bu raporlar hazırlanmakta ve de kontroller sağlanmaktadır. Tabi daha kısa bir ifade ile Şırnak Oto Ekspertiz raporlar araçların o anki durumu hakkında tüm detaylara ulaşabilmektedir. Şırnak Oto Ekspertiz raporlarına bakılarak araçların alım işlemleri güvenli bir şekilde yapılabilir. Ama burada güvenilir bir firma ile çalışılması önemlidir. Çünkü zaman zaman Oto Ekspertiz raporlarında hileli durumlar gelişebilmekte ve de mağduriyetler meydana gelebilmektedir. Bu açıdan da dikkatli olunması ve gerekirse tüm oto ekspertiz firmaları ile ön görüşme yapılması, ön fikir için çok önemlidir. Şırnak Oto Ekspertiz firmalarının sitesinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden ulaşım sağlanabilir.

Süspansiyon Nedir?

Her oto ekspertiz başlığı altında yer alan süspansiyon testi birçok kişinin süspansiyonunun öneminin ne düzeyde olduğunu merak ediyor.

Her araçta bulunması gereken önemli parçalardan biri olan süspansiyon sistemi, kontrolü ihmal edilmemesi gereken parçalardan biridir.

Peki süspansiyon nedir?

Süspansiyon sistemi, araçların içerisinde yer alan konforu sağlayan bir sistemdir. Konfordan kasıt, yolculuk esnasında her türlü kötü durumlara karşı koruma sağlayarak yolcuların konforunu sağlayan daha doğrusu sarılmalar ve de savrulmaları önleyen bir sistemdir. Süspansiyon sistemleri sayesinde, engebeli veya çukur gibi koşullarda kaza riskini en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir.

Süspansiyon sistemleri, araçlarda mutlaka bulunması gereken bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm kara taşıtlarında bulunan bu sistemi daha açıklayıcı olarak aktarmak gerekirse, tamamen yolculuk esnasında karşılaşılabilecek sarsıntılar, titreşimler gibi durumları bir nevi emmek için tasarlanmış olan bir sistemdir. 

Süspansiyon sistemi bu görevini yapabilmek için birçok parçadan oluşabilmektedir. Süspansiyon parçalarının Şırnak Oto Ekspertiz İşlemleri esnasında kontrollerinin yapılması da çok önemlidir. Bu parçaları ele alacak olursak ; Amortisör, Denge Çubukları, Salıncak Kolları, Rotiller, Yaylar, Kollar.

• Amortisör : Yaylar ile birlikte çalışan amortisör, yayların hareket etmesi esnasında dengesini sağlamak amacıyla görevlendirilmektedir. Bu çalışma esnasında ; yayların açılması ve de kapanması esnasında önemli yere sahip olan amortisörlerin kontrollerinin sağlanması çok önemlidir.

• Yaylar: Araç tekerleklerinin yolla temas halinde bulunmasını sağlayan en önemli süspansiyon parçalarından biridir. Araç modellerine göre değişkenlik gösteren bu parçadır.

• Denge Çubukları: Virajlı yollarda araçların savrulmasını önleyen bu parça süspansiyon sistemi içerisinde yerini alır.

• Salıncak Kolları ile Rotiller: Rotil olarak adlandırılan kısım aksı salıncaklara bağlayan mühim parçadır. Özellikle araçların, engebeli yollarda seyir halinde iken aksın yukarı doğru itilmesini sağlayarak güvenli sürüş sağlar.

Süspansiyon sisteminde yer alan bazı parçaların önemini aktardıktan sonra süspansiyon sistemini in önemi karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden süspansiyon testinin yapılması ve elde edilen verilere daha detaylı yaklaşmak gerekir. Süspansiyon testi esnasında ; yukarı da bahsettiğimiz tüm parçalar tek tek incelenecektir.

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere, süspansiyon testi için araçlar test cihazının üzerine çıkartılacak ve de teste hazır hale getirilecektir. Bu esnada süspansiyon test cihazı üzerinde iken belirli titreşimler verilmekte ve de ölçümler yapılmaktadır. Ölçüm ekranına gelen verilere bakılarak raporlama oluşturulur.

Şırnak Oto Ekspertiz İşlemlerinde 2. El Araç Ayıplı Çıkarsa Sorumluluk Kimin?

 2. El araç alım ve satım işlemleri esnasında, Oto Ekspertiz raporlarında yer almayan bir ayıbın ortaya çıkması halinde ise, ekspertiz müteselsil olarak sorumlu tutulacaktır. Yani özetle ; alıcılar kendilerine teslim edilen oto ekspertiz raporunda bir eksiklik ya da hata  olduğunu fark ketmiş ise ekspertize ve de satıcıya başvurabilir ve de tarafları şikayet edebilir. Türk Borçlar Kanununda yer alan 277. Maddeye göre bu haklar alıcıya verilmiştir. Ayrıca Tüketicinin Korunması Hakkında madde 11 ‘de de bu konu ele alınmış ve de düzenlemeye tabi tutulmuştur. Bu açıdan böyle bir durum ile karşılaşılması halinde mutlaka durumla ilgili bir hukuksal danışmanlık almada fayda vardır. Ama öncesinde satıcı ve ekspertiz ile bir ön görüşme yapılmalıdır.

Şayet oto ekspertiz raporu kasıtlı olarak hatalı ya da eksik olarak düzenlenmiş ise burada “dolandırıcılık “ ve “belgede sahtecilik “ konusu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da hileli rapor kapsamında hukuki süreç başlatılmalıdır. Bunu içinde bir avukat ile süreç vakit kaybetmeden başlatılmalıdır. Ortaya çıkan sorumluluğun süresine bakacak olursak; hukuki sorumluluk süresi 2 yıldır. Fakat ağır ihmal durumu ortaya çıkmışsa bu sorumluluk 2 yıldan fazla sürebilmektedir. Bunun için ayıp olan hata ya da eksikliğin fark edilmesi halinde hemen satıcı ve oto ekspertize başvuruda bulunulmalıdır. Ekspertiz raporunun satıştan sonra alınması halinde ise; sadece satıcının sorumluluğunu ortaya çıkartacaktır. Yani yine alıcılar, satıcıları muhatap alabileceklerdir. Ama yine de süreci sağlıklı tamamlayabilmek için ya da bu tarz durumlarla karşılaşma ihtimalini ön görerek mutlaka Şırnak Oto Ekspertiz İşlemlerinin yapılması gerekmektedir. İhmal edilmesi ya da paradan kaçılması farklı meblağların ödenmesine davetiye çıkartacaktır. Oto ekspertiz raporu zorunluluğu bulunan araçlarda elbette ihmal söz konusu olamayacaktır.