Bu soruyu hem işletme sahipleri hem de alım satım yapacak müşterilerden sürekli duyuyoruz, ancak bu konuda kesin ve net bir bilgi olmaması ve yoğunluktan dolayı cevapların gecikmesi tam bir belirsizlik oluşturuyor. Oto Ekspertiz işletmesi olan meslektaşlarımız Tam kapanma genelgesinde yayınlanan Araç muayene istasyonlarının açık olması sebebi ile kendi sektörlerinin de bu muafiyetten yararlanacağı düşüncesi ile işletmelerini randevulu ve belirli süre aralıklarında açık tutmak istiyor. Bu nedenle Tam Kapanma Döneminde Oto Ekspertiz Açık mı ? sorusu sıkça akıllara geliyor.

 

Tam Kapanma Döneminde Oto Ekspertiz Açık mı ?

Ayrıca 2. El alım satım yönetmeliğinde bulunan yasa ile Noterlerde alım satım için şart olan ekspertiz raporunun nasıl alınacağı da merak konusu. Tüm bunların yanında Servislerin, Tamir ve bakım dükkanlarının da tam kapanmadan nasibini alması ile oto ekspertiz firmalarının ne yapması gerektiğini bilen hiç kimse yok.

Alıntı: Tam Kapama Tedbirleri Genelgesi (“Genelge”) gereği servisler (Lastik Tamir Bakım hariç) kapalı olacaktır. Tam kapanma sürecinde servisler kapalı olacağından araç onarımları ve ekspertiz süreçleri devam etmeyecektir

Bu konuda gerekli başvurularımızı ve yazışmalarımız yaptık. Eğer konu ile ilgili bir gelişme olursa buradan yine yazımıza ek yaparak paylaşacağız. Yalnız burada yaşanacak mağduriyetlerde veya cezai yaptırımlarda sıkıntı yaşamanız adına ilk olarak ilgili kaymakamlığa Araç muayene istasyonları ile aynı nace kodunda bulunmamız sebebini göstererek ayrıca noter işlemlerinde zorunlu olarak ekspertiz raporunun bulunması gerektiğini de yazıda belirterek başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Tam kapanma döneminde herkes gibi yaşadığımız sıkıntıların bir nebze de olsa fayda sağlaması ve dükkanlarımızın randevulu olarak açıp kapatmak için izin verilmesini istiyoruz. Bunların dışında muafiyet için E-devlet üzerinden başvuruda bulunulduğun da Nace kodumuza istinaden iznin verilmiş olması ama işletmelerimizi açamadıktan sonra bu izinlerin hiçbir anlam taşımadığı da bir gerçektir.

Sizde aşağıda belirttiğimiz ve sizin de bildiğiniz nace kodumuz ile başvuru yapabilir bilgi sağlayabilirsiniz.

Nace Kodumuz:

71.20.05 KARA YOLU TAŞIMA ARAÇLARININ TEKNİK MUAYENE FAALİYETLERİ (OTOMOBİL MOTOSİKLET OTOBÜS PİKAP KAMYON VE DİĞİER KARA YOLU ARAÇLARININ PERYODİK TEKNİK MUAYENE HİZMETLERİ

 

Güncelleme: 06.05.2021 Saat:12:15

Değerli Meslektaşlarımız ve Oto Ekspertiz Sahipleri İlimizdeki ilgili kaymakamlığa yaptıgımız başvuru sonucu olumlu olarak onaylanmış ve işletmemizin açılış ve kapanışına izin alınmıştır. İzin almadan işletmenizi açarak risk almayın ceza yaptırımlara maruz kalmayın.  Umarım elimizden geldiği kadar yardımcı olabilmişizdir.

Eğer konu hakkında bilgi almak isterseniz Pazarlama ve Bayi Sorumlumuz Akif Öztürk sorularınızı yanıtlayacaktır. Aşağıdaki iletişim numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

0552 536 8686

Saygılarımızla…

Experix Kurumsal Oto Ekspertiz