Araç alımı yaparken doğru kararlar almak çok önemli. Her ne kadar beğenmememiz durumunda aracımızı satma şansımız olsa da bu sürece dahil olmak hepimizin istemediği bir durum. Özellikle sıfır araç alımlarına doğru aracı çok seçmek çok daha önemli. Çünkü araçlardan istenen verimin alınamaması durumunda satış kararları gelirler bu karar aynı zamanda maddi zarar anlamına da geliyor.

Test Sürüşü Yaparken Dikkat

Araç alırken doğru karar alındığından emin olmak adına yapılabilecek ilk hamle test sürüşü katılı ile aracı test etmek olacaktır. Sıfır araç sahibi olmayı düşünen kişiler markaların satış ofislerine giderek test sürüşlerini gerçekleştirebilirler. Doğru kararı vermek adına birçok farklı seçeneğin test edilmesi gerekli olacaktır. Test sürüşleri esnasında bazı etmenlere dikkat edilerek doğru seçimler yapılabilir.

Rahatlık Çok Önemli

Araçları test etmeye başladığınız anda birçok farklı etmeni göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aracın sizlere sunduğu konfor bu seçeneklerin ilk sırasında. Aracınızda kendinizi rahat hissetmeden keyifli bir sürüş deneyimi yaşayamazsınız. Rahat olmayan bir araçta uzun yolculuklar tam anlamıyla çileye dönecektir. Araçtan indikten sonra rahat hareket etmeniz dahi zor olur.

Sürekli olarak şehir içerisinde araç kullanan kişiler de rahatsız bir araçta sorun yaşarlar. Sürüş içerisinde çok daha sinirli olmaya ve araç sürümüne konsantre olamamaya sebep olan etmenlerden bir tanesidir. Bu sebeple de test sürüşü yaparken konforunuzun en üst seviyede olduğundan emin olmalısınız. Bunun için koltuk, direksiyon ve ayna ayarlarını sizin için uygun olan düzeye çekmelisiniz.

İnceleyiniz: Oto Ekspertiz

Farklı Tarzdaki Yolları Deneyin

Aracı sürmeye başladığınızda sizi ne seviyede sarstığından emin olmanız gerekiyor. Araç yollardaki bozuklukları içeriye ne kadar fazla aktarıyorsa sürüş keyfi o kadar düşük seviyede olacak demektir. Toplu taşımada kullanılan otobüsler ya da minibüslerde yollardaki bozukluklar içeriye çok yüksek miktarda aktarılır. Bu durum insanlar her zaman rahatsız olmasına sebep olmaktadır. Binek araçlarda bu seviyede bir problem olmasa da dikkat edilmesi şarttır.

Aracın sallantıyı ne seviyede içeriye aktardığını test edebilmek adına yapmanız gereken işlem aracı farklı yol tiplerine sokmaktır. Aracı teslim aldıktan sonra çevre yolunda ya da caddelerde sürüşü gerçekleştirmeniz tam olarak size fikir vermez. Biraz bozuk yollara ya da asfalt dökülmemiş alanlara girerek test sürüşü yapmanız gerekiyor.

Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Sesine Dikkat Edin

Araçlarda sürüş keyfini ve konforu etkileyen etmenlerden bir diğeri de araç sesi. İnsanlar araçları birbiri ile karşılaştırırken performansa ya da tasarıma bakarlar. Ancak sesin içeriye hangi seviyede girdiği birçok kişi için arka planda kalmaktadır. Seslere dikkat etmeyen kişiler araçları ile yola çıktıklarında bunun ne kadar büyük bir problem olduğunu göreceklerdir.

Aracın hem motor sesini hem de rüzgârı içeriye minimum seviyede aktardığından emin olunması gerekir. Hiçbir araç sesi yok denecek seviyede araç içerisine aktaramaz. Ancak bu miktar ne kadar düşük olursa test sürüşü sırasında aracın alacağı puan o kadar yüksek olacaktır. Özellikle dizel araç satın alınıyorsa sesin kesinlikle kontrol edilmesi gerekir.

Yokuşlarda Araç Performansına Bakın

Araç performansını denemenin birçok farklı yolu bulunuyor. Yokuşlar bunun için en önemli kısımlardan bir tanesi. Ehliyet sınavlarında sürücülerin becerilerini test etmek adına yokuş kalkışları yapılmaktadır. Yokuşlarda kalkış denenmesinin sebebi bu alanların hem sürücüler hem de araçlar için zorlayıcı alanlar olmasıdır. Araçların da bu bölümlerde olabilecek en iyi performansı vermesi gerekir.

Başladığınız test sürüşü sırasında aracı güvenli bir yokuşun orta kısmında durdurduktan sonra kalkış yapmayı denemeniz gerekiyor. Yapacağınız kalkışlarda aracın performansı ile birlikte tabiri caizse yırttığını hissetmeniz gerekli. Aracın düşük bir performansla yokuşu tırmanmaması ve kısa sürede hızını yükseltip standart bir şekilde hareketine devam etmesi gerekli. Ayrıca yokuş kalkış destekleri de bu aşamada test edilebilir.

Aracı Farklı Hız Seviyelerinde Kullanın

Aracın sizlere sunduğu imkanları test etmek adına aracı farklı hızlarda kullanmanız gerekiyor. Aracı test sürüşü sırasında yüksek hıza çıkarmak ve bu hıza çıkış süresini gözlemlemek yeterli değil. Aracın her hızdaki davranışını görmeniz gerekiyor. Sıfırdan hızlanma sürecindeki performansı son derece önemli olacak. Bunun sonrasında hız arttıkça manevra kabiliyetlerini inceleyebilirsiniz.

Aracın belirli bir tempoda hızlanmasının ardından artık manevra yapmanız mümkün olmaz. Bu aşamada aracın ne kadar sarsıldığını ya da artan rüzgâr sesinin ne kadar içeriye geldiğini test edebilirsiniz. Bunun yanı sıra aracın sollama sırasındaki tepkileri de önemli olur. Hali hazırda belirli bir hızda giderken hızında artış istenmesi durumunda buna nasıl yanıt vereceği önemlidir.

Otomatik Araçlarda Vites Geçişlerine Bakın

Aracın sürüş konforunda vites geçişleri de çok büyük önem arz ediyor. İki otomatik araç arasında kalite farkını gözlemlemek adına vites geçişlerini analiz edebilirsiniz. Birçok marka farklı sorunlar ortaya çıkarmasına rağmen vites geçişleri kusursuz olan şanzımanları tercih ediyor. Bunun sebebi de vites geçişlerinde ortaya çıkan hislerin sürücüler için çok önemli olması.

Otomatik araçlarda sürekli olarak vites geçişleri gerçekleşmektedir. Vites geçişleri esnasında araçta bir sarsıntı oluyorsa ya da vites geçişi yüksek miktarda hissediliyorsa bu durum sürücülerin ve yolcuların devamlı olarak sarsılması anlamına gelecektir. Çünkü uzun yolculuklar bir kenara bırakıldığında diğer tüm sürüş aşamasında vites değişimi olur. Bu sebeple de test sürüşü sırasında kontroller kesinlikle yapılmalıdır.

Ani Frenleme Sistemlerini Deneyin

Araçlarda konforun önünde sayılabilecek bir etmen varsa o da can güvenliğidir. Araçların her zaman sizler için kusursuz bir güvenlik sistemi sunması gerekir. Bunun için teknik özelliklerinden hava yastığı sayısına ya da araçta olan diğer güvenlik sistemlerine bakabilirsiniz. Ancak test sürüşü sırasında frenleme sistemini direkt olarak test etme şansınız oluyor.

Aracın fren performansını görmek adına farklı hızlarda ani frenleri denemeniz gerekli. Tabi ki bu işlemi trafiğin olmadığı bir alanda yapmanız gerekiyor. Ani frenler sırasında emniyet kemelerinin verdiği tepkiler, aracın kayma miktarı ya da size nasıl bir his sunduğu son derece önemlidir. Bu etmenlere göre kararınızı vermeniz gerekli olacaktır.

Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracın Sunduğu Teknolojik Donanımları İnceleyin

Araçlarda sunulan teknolojik donanımları da incelemeniz gerekiyor. Bu donanımlar arasında daha önce hiç denemediğiniz etmenler olabilir. Bu etmenleri deneyerek sizin için ne oranda faydalı olduğuna bakabilirsiniz. Belki de sunulan donanımlar siz de hiç beklendiği gibi bir etki yaratmayacaktır. Böyle bir durumca bu donanım adına ekstra ödemeler yapmanıza gerek olmaz.

Aracın test sürüşü sırasında tüm teknolojik donanımlarını denemeye çalışın. Bu aşamada yanınızda yer alan görevlilerden yardım alabilirsiniz.

Yol Bilgisayarından Ortalama Yakıt Kontrolü Yapın

Döviz fiyatlarında yaşanan artış yakıt tüketimini çok daha önemli bir hale getirdi. Artık insanlar satın alacakları araçlarda minimum yakıt tüketimi bekliyorlar. Fabrika verilerine bakarak araçları birbiri ile karşılaştırmayı düşünebilirsiniz. Ancak hiçbir araç bu verilere yaklaşmayı başaramamakta.

Aracın test sürüşü sırasında yol bilgisayarını incelemeniz gerekli. Bilgisayarda yapacağınız incelemeler son 100 kilometrede aracın tükettiği yakıtın ortalamasını sizlere sunacaktır. Böylece aracın aslında ne kadar yaktığını görebilir ve araçları karşılaştırırken bu veriyi kullanabilirsiniz.