Toyota Corolla özellikleri ile birlikte merak edilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda Toyota markasının Corolla modelini inceliyor olacağız. Toyota, ülkemizde pek çok modeli ile tanınan bir firma olmakta. Corolla modelinin yanı sıra C-HR, Camry, Yaris, Corolla Hatchback, RAV4, Land Cruiser, Hilux ve Proace City modelleri ile bilinen Toyota, dijital bayi hizmeti sayesinde uzaktan deneyim ile araçları incelemeyi de mümkün kılıyor. Sunduğu pek çok teknolojik hizmet ile bilinen Toyota, Corolla modeliyle de ön plana çıkmaya çalışıyor. Bu model ile ilgili bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor.

Toyota Corolla Özellikleri

Toyota Cotolla Özellikleri ve Fiyatları

Toyota Corolla, pek çok özelliğe sahip. Toyota Corolla özellikleri arasında modelin hibrit şekilde geliyor oluşu yer alıyor. Elektrik motoruyla birlikte çalışan Corolla, bu sayede yakıt verimliliğini üst düzeye çıkarıyor. Bildiğiniz üzere hibrit şekilde çalışan motorlar, aracın elektrikli motor ile birlikte çalışmasını sağlıyor. Örneğin bu modelden örnek verecek olursak model benzinli olarak öne çıkıyor. Hem benzin hem elektrik motoru bir arada bulunduğu için ikisi bir arada uyum içerisinde çalışıyor ve yakıt tasarrufu sağlanıyor. Enerji verimliliği konusunda günümüzde hibrit ve elektrikli araçlar yaygınlaşmış durumda.

Toyota Corolla özellikleri arasında yer alan kriterlerden birisi multimedya paneline sahip oluşu. Multimedya sistemi ile birlikte akıllı telefon entegrasyonuna da önem gösteren cihaz, Apple CarPlay ve Android Auto sistemini bünyesinde barındırıyor. Bu sistem sayesinde kullanıcılar akıllı telefon ile araç arasında bir bağlantı sağlayabiliyor. Toyota Corolla’nın sunmuş olduğu bir diğer özellik USB girişi desteğini bünyesinde barındırıyor oluşu. Bir araçta USB desteğinin bulunması o araçta pek çok imkandan faydalanmayı mümkün kılıyor. Çünkü günümüzde USB kullanımı daha yüksek olduğundan ötürü araç sürücüsü USB bellek bağlamak isteyebilir. Toyota Corolla bu konuda imkan sağlıyor.

Toyota Corolla özellikleri arasında yer alan bir diğer özellik ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranının bulunması. Bu özellik, arabanın ön camında gösterge panelinin yer almasını sağlıyor. Bu da yolda sürüş yaparken gösterge paneline daha iyi odaklanmaya ve sürücünün gözünü yoldan ayırmayıp sürüşü daha keyifli ve sorunsuz yapmasına olanak tanıyor. Serinin bazı modellerin açılır tavan da ön plana çıkıyor olmakta. Bu özellik ile birlikte müşteriler açılıp kapanır tavandan yararlanarak içeriyi ferahlatabiliyor. Bu özellik elektrikli bir şekilde otomatik olarak çalışabiliyor.

Toyota Corolla özellikleri konusunda biraz da motor hakkında bilgi vermek gerekiyor. Aracın birleşik yakıt tüketimi 100 kilometrede 3,8 litre olarak ölçülmüş durumda. Birleşik karbondioksit salınımı ise kilometre başına 87 gram olarak ölçüldü. Araç en yüksek 121 PS güce ulaşıyor. Aracın motorundan söz etmek gerekirse 1.8 benzinli hibrit motora sahip olan Toyota Corolla, 4×2 çekiş sistemini bünyesinde barındırıyor. Elektronik kontrollü sürekli değişken şanzıman sistemiyle birlikte müşterilerin karşısına çıkan bu modelin motor hacmi 1.798 cc olurken hibrit sistemin maksimum harcadığı birleşik güç 90 kilowatt olarak açıklanıyor. Durağan halde dış ses 74 dB seviyesine ulaşırken hareket halinde 68 dB olmakta.

Toyota Corolla Özellikleri ve Fiyatı

Toyota Corolla Özellikleri ve Fiyatı

0’dan 100 kilometreye 11 saniyede ulaşan ve maksimum saatte 180 kilometre hız yapabilen model Bluetooth ile telefon görüşmesi ve müzik aktarımını destekleyebiliyor. Ses tanıma teknolojisine sahip olan Toyota Corolla, 6 hoparlör ile ses deneyimini en iyi seviyeye çıkarıyor. 8 inç multimedya ekranı ile kullanıcıların gözdesi haline gelmiş olan Corolla, dijital hız göstergesine sahip. Polen filtresi ve arka havalandırmalar gibi daha birçok özelliği destekleyen Toyota Corolla, anahtarsız çalıştırma sistemi ile aracın daha hızlı bir şekilde çalıştırılmasına imkan tanıyor.

Toyota Corolla özellikleri konusunda biraz da güvenlikten söz etmek gerekiyor. Araç, pek çok güvenlik sistemini içerisinde barındırıyor oluşu sebebiyle sürücü ve yolcuların güvenli bir yolculuk yapmasına olanak tanıyor. 7 hava yastığına sahip olan model, çocuk koltuğu sabitleme mekanizması ile birlikte emniyeti yükseltiyor. Ön ve arka park sensörü ile beraber çarpmayı önleyen bu mekanizmanın yanı sıra modelin içerisinde geri görüş kamerası da bulunuyor. Modelde yer alan diğer güvenlik özellikleri arasında araç denge kontrol sistemi, acil fren uyarı sistemi, ayarlanabilir hız sınırlayıcı, otomatik yanan uzun farlar, yaya ve bisikletli algılama özelliği, ön çarpışma önleyici sistem ve akıllı şerit takip sistemi gibi pek çok güvenlik teknolojisi yer alıyor.

Toyota Corolla Tasarımı

Toyota Corolla Tasarımı

Toyota Corolla Tasarımı

Toyota Corolla, tek bir model değil birden fazla model ile müşterilerini karşılıyor olmakta. Bu modeller arasında Passion X, Flame X, Flame ve Dream yer alıyor. Her bir modelin farklı bir tasarımı bulunuyor. Özenle geliştirilmiş olan bu tasarımlardan birisi müşterinin zevkine göre tercih edilebilir. Örnek verecek olursak bazı modellerde jantlar farklı iken diğerinde farların dizaynı daha farklı olabilir. Bunun yanı sıra cam tasarımı, koltuk rengi ve tavan gibi çeşitli farklılıklar da bulunabiliyor.

Birçok renk seçeneğine sahip olan Toyota Corolla özellikleri arasında deri vites topuna sahip oluşu yer alıyor. 17 inç alüminyum alaşım jantlara ve lastik tamir kitine ev sahipliği yapan Corolla modeli, ön ve arka çamurlukların özenle tasarlanması sonucu ortaya harika bir sonuç çıkarmış durumda. Torpido gözünün özenle ışıklandırıldığı aracın iç dizaynı göz zevkine uygun bir şekilde tasarlanırken aynı zamanda koltuklar da konforu üst seviyeye çıkarmak için yer alıyor.

Toyota Corolla özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Saklama ve taşıma konusunda pek çok konuda etkili bir çalışma gösteren Toyota, bu modelinde ön bardaklıklar, arka bardaklıklar, ön ve arka şişe tutucular, ön ve arka kapı içi cepleri ve ön kol dayama kapaklı konsol kutusu özelliklerine ağırlık veriyor. Bagaj eşya kutusu, saklama çantası, tavan bisiklet taşıyıcısı ve kayak tutucu gibi pek çok eşyaya sahip olan Corolla, kullanıcılara kolaylık sağlamaya çalışıyor.

Toyota Corolla Fiyatı 2022

Toyota Corolla Özellikleri ve Fiyatı

Toyota Corolla Özellikleri ve Fiyatı

Toyota Corolla özellikleri dışında fiyatıyla da merak edilen bir araç modeli olmakta. Pek çok müşteri bu aracın donanım özelliklerini, teknik detaylarını ve konforlu tasarımını beğendiğinde araca sahip olmak için arabanın fiyatını öğrenmek isteyebilir. Bu konuda yapılması gereken şey serinin modellerinin fiyatlarını incelemek.

Toyota Corolla serisinin en uygun fiyata sahip olan aracı Hybrid Dream e-CVT olarak karşımıza çıkıyor. Modelin tavsiye edilen satış fiyatı vergiler dahil 672.800 TL olarak belirtiliyor. 2022 yılı ÖTV teşvikli fiyat ise 603.000 TL olarak müşterilerin karşısına çıkıyor. Bir diğer model olan Toyota Corolla Hybrid Flame e-CVT modeli ise 678.000 TL’den müşterilere sunulurken 667.100 TL ise teşvik fiyatı olarak karşımıza çıkıyor.

Şu ek bilgiyi vermek gerekiyor ki Corolla serisi için açıklamış olduğumuz model fiyatları bayiden bayiye farklılık gösterebiliyor. Bunlar tavsiye edilen fiyatlar olarak yer aldığı için daha düşük veya daha yüksek olma ihtimali bulunuyor. Bir diğer model olan Hybrid Flame X-Pack e-CVT modeli 691.600 TL olurken teşvikli fiyatı 577.500 TL, Hybrid Passion X-Pack e-CVT modeli ise 734.000 TL olarak satılırken ÖTV teşviki ile birlikte 610.000 TL olarak belirtiliyor.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Merkezi