İkinci el araç piyasasında alım ve satım işleminin gerçekleşmesi aşamasında rol oynayan işletmelere yönelik olarak çıkan son yönetmelik, motorlu araçların alım ve satım işlemleri öncesinde gerçekleştirilen oto ekspertiz hizmetlerinde, bu hizmeti veren merkezlere TS Hizmet Yeterlilik Belgesi bulunması zorunluluğunu getirmiştir. Bu kapsamda oto ekspertiz hizmeti veren merkezlerin bu belgeyi bulundurma zorunlulukları bulunur. Belgeyi alabilmek için oto ekspertiz merkezlerinin belge gerekliliği içerisinde bulunan maddelere harfiyen uymaları ve bütün koşulları taşımaları gerekir. Belgeye sahip olan oto ekspertiz merkezlerinde yasaya uygun koşullarda güvenilir hizmetlerin alınması mümkün olur.

TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi bulunmayan oto ekspertiz merkezleri yine ekspertiz hizmeti vermeye devam edebilir. Ancak ekspertiz merkezinin verdiği araç raporu, aracın noter esnasında gerçekleşecek satışı sırasında resmi bir hüküm kazanmayacağı için noter satışında engel bir durum teşkil edebilmektedir.  TS belgesi bulunan ekspertiz merkezlerinden alınacak oto ekspertiz hizmetleri hem sonuçların güvenilir olması hem de herhangi bir engel teşkil etmemesi açısından önem taşır.

2. el oto araç alım ve satımları öncesinde gerekli olan oto ekspertiz hizmetini müşterilerine sunan Experix A.Ş., oto ekspertiz hizmeti için gerekli olabilecek her türlü belgeye sahip olarak, kanuna uygun koşullarda güvenilir bir hizmet sunar. Dinamik kadrosu ile oto ekspertiz hizmetini en iyi koşullarda müşterilerine sunan oto ekspertiz merkezimiz TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi ve diğer iş yeri açma belgelerinin tümüne sahip olup, tamamen yasal kapsamlarda hizmetlerini yürütmektedir.

TS 13805 Belgesine Göre Ekspertiz Merkezi Standartları

Tse 13805 standartları

Tse 13805 standartları

TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi standartları genel anlamda oto ekspertiz ve test işlemini gerçekleştiren merkezlerin genel yapısal özellikleri, teknik donanım bilgileri, çalışan personel bilgileri, güvenlik durumu gibi koşulları kapsamaktadır.  TS 13805 kapsamı ile hizmet vermesi zorunlu olan kuruluşların gerekli başvuruları yaparak TS HYB belgesini temin ettikten sonra hizmetlerini yürütmeleri önemlidir. Oto ekspertiz anlamında gerekli olan her tür hizmeti profesyonel bir çalışma ile sürdüren merkezimiz TS 13805 kapsamı şartlarına sahiptir ve bu anlamda tamamen geçerli ekspertiz raporlarını müşterilerine sunar.

Oto ekspertiz hizmeti veren firmaların TS 13805 belgesine sahip olabilmek için, işletmenin bulunduğu konum, güncel ekipman hakkında detaylı rapor ve işletmenin toplam alanı gibi bilgileri yazılı şekillerde hazırlayıp ilgili kuruluşlara sunması gerekir. Yapılacak olan başvuruya istinaden belgeleri çıkan ekspertiz merkezleri de geçerli raporlar ile hizmetlerine devam edebilecektir. Gerçekleştirilen testler sonucu elde edilen verilerde her türlü durum ve sorunun sorumluluğunu üzerine alan oto ekspertiz hizmeti merkezimiz, ekspertiz ve araç kontrolü konusunda gerekli hizmeti en iyi koşullarda müşterilerine sunar.

TS 13805 Belgesine Göre Ekspertiz Merkezinde Bulunması Gereken Kurallar

TS 13805 belgesine göre ekspertiz merkezinde bulunması gereken kurallar şu şekildedir;

Araç test merkezi hizmeti vermek için tercih edilen işletmenin en az 70 metrekare genişliğe sahip olması gerekir.

  • Oto ekspertiz hizmeti veren merkezde bu tür faaliyetlerin gerçekleştirildiğine ilişkin gerekli iş kolu ibarelerinin bulunması gerekir.
  • İşletme içerisinde araç muayene alanlarına ek olarak müşteri bekleme alanı, idari büro alanı, çalışanlara özel alan, dinlenme alanı gibi bölmelerin de bulunması zorunludur.
  • İşyerinde bulunan teknik sorumlu kişilerin çıraklık, kalfalık ya da ustalık belgelerinden en az 1 tanesine sahip olması gerekir.

Oto ekspertiz sektöründe müşterilerine titiz hizmetler sunan Experix A.Ş. kanun ve yasaların bütün gerekliliklerini yerine getirerek her anlamda eksiksiz bir oto ekspertiz çalışması sunar. Her aşamada müşteri memnuniyetini önemeyen merkezimizde elde edilen sonuçlar tamamen gerçeği yansıtır ve aracın gerçek değerini belirleyecek niteliktedir.

TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi Neden Önemlidir?

13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi neden önemlidir ve neden zorunludur gibi soruların yanıtları özellikle ikinci el araç alımı yapmayı düşünenler açısından araştırılması gereken bir konudur. İkinci el oto ekspertiz hizmetleri genelde araç alımından önce geçekleşeceği için elde edilecek olan veriler aracın birçok urumda gerçek durumu hakkında bilgiler verir. Bu durumda eğer tercih edilecek olan merkezde yasanın zorunlu kıldığı 13805 ve diğer belgeler bulunmaz ise bu duruda merkezden alınacak sonuçlar geçerli sayılmaz ve bir diğer deyişle sonuçlar gerçeği yansıtmaz. Noter aşamasında başlayan problemler aracın yeni alıcısı için bir tür sorunlar zincirine dönüşebilir. İlerleyen aşamalarda herhangi bir problem yaşamamak ve alınacak oto ekspertiz hizmetini en güvenilir koşullarda alabilmek için mutlaka tercih edilecek olan merkezin 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi ve diğer iş yeri işletme belgelerine kesiksiz olarak sahip olması koşuluna dikkat edilmelidir.

TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

TS 13805 Hizmet ve Yeterlilik Belgesi zorunlu olduğu tarihten itibaren, birçok ekspertiz hizmeti yürüten kuruluş TS 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi nasıl alınır sorusu üzerinde araştırmalar gerçekleştirmektedir. TS 13805 Hizmet ve Yeterlilik Belgesi gerçekleştirilecek olan şu adımlar ile alınabilir;

  • İlk adımda araç oto ekspertiz hizmeti yürüten firmanın birincil yetkililerinin bağlı bulundukları il Ticaret Müdürlüğü ile iletişime geçerek buradan cokey numaralarını almaları gerekir.
  • Ardından Türk Standartları Enstitüsü’ne yine şirketin birinci kuruluş sahipleri Hizmet Yeterlilik Belgesi için başvuruda bulunmalıdır.
  • Türk Standartları Enstitüsü’ne sunulacak olan başvurunun ardından bir denetleme uzmanının oto ekspertiz merkezine gelmesi beklenir.
  • TSE’ye bağlı uzmanın oto ekspertiz merkezine gelmesi ile yasada yer alan kurallar ve kapsamlar çerçevesinde işyeri denetlenir ve denetleme uzmanı denetleme esnasında bir detaylı rapor hazırlayarak merkezden ayrılır. Denetimde uzmanın dikkate ettiği kriterler, 13805 HYB kapsamında uyulması gereken zorunluluklardan ibarettir.
  • Yapılan inceleme ile tutulan raporlar denetim sorumluları tarafından incelenir ve ardından sonuçlar hakkında oto ekspertiz merkezi bilgilendirilir. Eğer bu aşamada merkezde herhangi bir eksiklik görülmezse ve her durum yasada yer aldığı şekilde ise merkeze 13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi verilmektedir.

Hem ikinci el araç alım satım işlemleri öncesi hem de araç için gerekli olacak her türlü kontrol testi için merkezimiz ile iletişime geçebilir ve istediğiniz hizmete piyasa genelinde yer alan en uygun fiyatlar ile sahip olabilirsiniz. Son aşamaya kadar titizlik ile hizmet yürüten merkezimiz ile iletişime geçerek oto ekspertiz fiyatları başta olmak üzere ihtiyacınız olacak her türlü detaylı bilgiyi hizmet personelimizden öğrenebilirsiniz.