arabamın değeri ne kadar

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları  ve farklı hibrit araçlar hakkında merak edilenleri açıklıyoruz. Dünya’da çevreci faktörlerin önemsenmesi otomobil satın alacak olan bireylerin kararlarını da önemli oranda etkilemektedir. Hibrit araçlara son 10 yıldır artan bir rağbetin olduğu bilinmektedir. Hibrit araçlar bilindiği üzere iki motora sahiptir. Bir motoru benzinli çalışırken, diğeri elektrikli olarak çalışan toplamda 2 motora sahiptir.

Araç kullanıcıları daha fazla performans almayı istediklerinde güç düğmesiyle birlikte hemen karşılığını alabilmektedir.  Türkiye’de satılan elektrikli araçlar bir çok popüler araba üreticisi sayesinde ülkemizde oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Tercih edebileceğiniz onlarca araba markası içerisinde kendi bütçenize göre bir aracı bulmanız kolay olacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ve devrin değişmesiyle gelecek son 10 yılda elektrikli araçların yaygınlaşması düşünülmektedir. Çünkü artık içten yanmalı araçların ilerideki dönemlerde hayatımızdan tamamen kalkacağı yönünde ciddi araştırmalar mevcut. Elektrikli otomobillerin bu düşünceyle birlikte son 10 yılda artan satış rakamları da bize geleceği göstermektedir. Hibrit araçlar ve tamamen elektrikli kullanılan otomobiller ülkemizde bulunuyor.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller Ve Fiyatları

Araçlarda ÖTV zamlarının  zaten fazla olduğu biliniyor. Fakat elektrikli araçlara uygulanan ÖTV rakamlarında çeşitli zamlarda uygulandı. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları devletin yapacağı ÖTV zamları sonrasında daima değişiklik göstermektedir. Bu nedenle yer alan araç fiyatları ve piyasadaki fiyat politikası buna bağlı şekilde değişiyor.

 • BMW İx3
 • XEV IEV7S
 • Renault Zoe
 • Renault Twizy
 • Smart EQ
 • Jaguar I-Pace
 • BMW İ3 – BMW İ3s
 • Smart EQ ForTwo
 • Mini Cooper SE
 • Mercedes Benz EQC

Araç çeşitleri içerisinde yalnız elektrikli motora sahip olan araçlar olduğu gibi 2 farklı motora sahip araçlarda bulunmaktadır. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları baz alındığında yukarıda yer alan araçlar sıklıkla alıcılar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle bu araçlara ilişkin merak ettiklerinizi ve fiyatları hakkında gerekli bilgileri aktaracağız.

Her marka yurt dışından ülkemize getirdiği hibrit ve elektrikli araçlar ÖTV zammı sonrasında değişik fiyatlara ulaşmaktadır. Ülkemizde ÖTV oranlarının yüksek olması alıcıyı biraz zorlasa da yine satın alan önemli bir kitlenin bulunduğu görülmektedir. Benzinli araçlara göre şuanda daha az satışları gerçekleşse bile tercih edenlerin sayısı az değildir.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçlar Ve Fiyatları

BMW İx3 Fiyat:  Aracın tam şarjının olması ona 460 KM civarına kadar yol yapma fırsatı vermektedir. Bataryasının tahmini 34 dakika civarında yüzde 80 civarına ulaştığı biliniyor. Özellikle aracın 286 HP civarında olması 400 torkla birlikte 6.8 saniye içerisinde 100 KM hıza ulaşmaktadır. Türkiye’de 950.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

XEV IEV7S Fiyat: XEV markası araçlarının üretimini Çin ülkesinde yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda ülkemize gelen ve satışının oldukça fazla yapıldığı bir araçtır. Ortalama 100 Km’ye ulaşması 9.5 saniye kadar sürerken, bataryasının şarj olması ise 1 saat içinde tamamlanmaktadır. Tam şarj halindeyken araçla 320 KM yol almanız sağlanmaktadır. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları içerisinde XEV en düşük bütçeyle sahip olabileceğiniz araçlardan biridir. 265.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu bilinmektedir.

Renault Zoe Fiyat: Karşımızda yine elektrikli araçlar içerisinde uygun bütçeli bir araç duruyor. Renault Zoe özellikle 5 yetişkin birey için güvenli ve rahat bir konfor sağlamaktadır. Aracın tamamen elektrikli bir şekilde geliştirildiği ve 395 Km’ye kadar yol yapma fırsatı verdiği bilinmektedir. 1 saat içerisinde özellikle araç 120 KM sürüş deneyimi sunmaktadır. Bunun yanında yarım saat içerisinde hızlı şarj istasyonuyla birlikte 150 KM civarına kadar menzil sağlamaktadır. Renault sayfasında aracın fiyatının 368.900 TL olduğu görülmektedir.

Smart EQ ForTwo Fiyat: Smart elektrikli araç grubuna girmeden öncede uygun bütçeli araçlar üretiyordu. Aracın 2 kişilik bir araç olması fiyatının da daha uygun olmasını sağlıyor. Motoru 60 KW güç üretimiyle birlikte 160 Nm tork gücüne sahiptir. Smart EQ ForTwo aracı özellikle 11.5 saniye içerisinde 100 km hıza ulaşmaktadır. Aracının maksimum üreteceği hızın ise 130 KM/s olduğu bilinmektedir. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları içinde ForTwo aracı 196.100 TL fiyatıyla en uygun araçtır.

Mercedes Benz EQC Fiyat: Bir SUV aracı olan Mercedes Benz EQC iki elektromotora sahiptir. 408 Beygir gücünde 760 Nm tork ürettiği bilinmektedir. 100 KM/s ulaşması yalnızca 5,1 saniyede gerçekleşmektedir. 1.228.000 TL fiyatlı araç 40 dakika içerisinde 462 KM menzile kadar şarj edilebilmektedir.

Türkiye’de Satılan Elektrikli Araba Fiyatları 2021

Jaguar I-Pace Fiyat:  Bir spor otomobilden hiçbir farkı yok. I-Pace torku ve mükemmel dört çekeri sayesinde 100 KM/s hızına yaklaşık 4.8 saniyede ulaşmaktadır. Aracın 400 bg gücünün yanında 696 Nm tork ürettiği bilinmektedir. Yüksek bütçeli olan araçla 470 Km/s yol yapabilmeniz sağlanıyor. Kendi içerisinde çeşitli paket alternatifleri olmakla birlikte S paketinin fiyatı 1.393.132 TL civarında satışı yapılmaktadır.

Mini Cooper SE Fiyatı: Mini Cooper elektrikli araçlar ailesine yakın bir zamanda girmedi. Bu konuda oldukça deneyimli araçlar ve varyasyonlar üretti. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları içinde orta bütçeli alabileceğiniz bir araçtır. 100 km/s hıza aracın 7.3 saniyede ulaştığı bilinmektedir. Özellikle 184 bg  güç üretimi yapabildiği bilinmektedir. Güç bakımından bakıldığında çok güçlü olmasa da hiçte kötü olmayan bir menzile sahiptir. 232 km civarında menzil yapan aracın fiyatı 548.293 TL’den satışa sunulmaktadır.

Renault Twizy Fiyat: Twizy mini biçimde tasarlanmış bir elektrikli otomobildir. Hatta bu modele ilişkin insanlar çok fazla sorular soruyorlar. İki kişilik küçük bir araç olan Twizy aracının evde bile bataryasını doldurma imkanınız bulunmaktadır. 100 km/s hızına erişmesi yaklaşık olarak 12 saniye kadar sürmektedir. Araçla yapabileceğiniz en yüksek hız ise 150/km/s civarında oluyor. Uygun bütçeli bir araç olması satışını da önemli ölçüde artırmaktadır. Türkiye’de aracın fiyatı 191.500 TL ile başlangıç fiyatı olduğu bilinmektedir.

Bmw i3 Fiyat: Bmw markasının ülkemizde sunduğu ilk elektrikli araçlardandır. Tamamen elektrikli çalışması diğer hibrit araçlardan onu ayırıyor. Özellikle aracın Bmw firması tarafından bildirilen 170 beygir gücü ve 250 Nm tork ürettiği bilinmektedir. Harika bir tasarımla birlikte aracın 260 km civarında sürüş menzili bulunmaktadır. Aracın karbon fiber yapısında gövdesi ile elektrikli araçlar içerisinde duyarlı bir tasarıma sahiptir. Aracın Bmw mağazalarında satış fiyatı 704.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışı yapılmaktadır.

Dünya’nın En İyi Elektrikli Otomobilleri

Elektrikli otomobil sektöründe Dünya’da popüler olan yüksek bütçeli muazzam araçlar bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi araç üreticilerini bu konuda harika donanımlara sahip araçları üretmeye itmektedir. Özellikle zengin kesimlerin alabileceği bu araçların harika beygir güçleriyle birlikte muazzam yol yapma kabiliyetleri bulunmaktadır.

Audi, Porsche, Tesla, Bmw ve Nissan markaları Dünya’da en iyi elektrikli otomobillere sahip olan markalardır. Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları içinde onlarında bulunduğu ve az sayıda kişinin sahip olduğu bilinmektedir. Bütçeleri zorlayan bu araçlar diğer elektrikli araçlara göre inanılması güç bir sınıf farkı getirmektedir.

 • Audi E-Tron
 • Porsche Taycan
 • Bmw İ3
 • Nissan Leaf
 • Tesla Model S
 • Chevrolet Bolt

Tercih edilme oranlarına ve araç performanslarına göre en iyi elektrikli otomobillerdir. Fiyatları Türkiye’de ÖTV sonrası yüksek bir hacme çıkmaktadır. Bu araçlara sahip olabilen alıcıların az sayıda olduğu bilinmektedir. Daha uygun bütçeli elektrikli araçlara yönelen orta bütçeli aileler diğer araçları tercih etmektedir. Fakat yüksek bir bütçesi bulunanlar Tesla S VE Audi Tron araçlarını sıklıkla tercih ediyorlar.

Daha yüksek yol yapma süreleri ve bataryalarının çok az bir sürede dolması inanılması güç bir fırsat yaratmaktadır. Yakıt maliyeti konusunda çok iyi bir avantaj sağlarken, araçların hız güçleri de benzinli bir araçtan farklı değildir. Hatta SUV modellerinde benzinli bir araçtan bile daha hızlı modellerinin bulunduğu bilinmektedir.

Araç seçimi yaparken bütçenize göre en iyi aracı alabileceğiniz onlarca güvenli marka Türkiye’de hizmet vermektedir. 2021 yılı itibariyle bir çok elektrikli otomobil modeli artık ülkemizde yer almaktadır. Fakat araç fiyatları ve segmentleri değiştikçe buralarda uygulanan ÖTV oranları farklı olmaktadır. Düşük bütçeli araçlarda farklı ÖTV uygulanırken, yüksek bütçeli araçlarda daha fazla ÖTV alınmaktadır.

Yine de bu araç gruplarını seçecek kullanıcıları bütçe açısından çok zorlanacağını düşünmüyoruz. Özellikle elektrikli araba fiyatlarında satın alınan araçların fiyatları her yıl artmaktadır. Bir nevi yatırım gibide elektrikli araç alımı yapılıyor. Satın aldığınız aracın asla fiyatı düşmeyeceği gibi ileri senelerde yükselmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Elektrikli Otomobillerin Yakıt Maliyeti

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller ve fiyatları hakkında kullanıcılar bilgiler alsa da onlar için en önemli yakıt tüketimi ve gideri olacaktır. Dünya’da elektrikli araçlara olan rağbetin artmasının bir diğer yanı ise yakıt maliyetleridir. Çünkü normal benzinli bir araca göre yüzde 80 civarında daha hesaplı oldukları bilinmektedir.

Özellikle araçlar ilk satın alım esnasında biraz yüksek bütçelerle satın alınıyorlar. Bunun nedeni içerisindeki sistemlerin ve yakıt sistemlerinin pahalı olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat elektrikli araç alanlar sonradan bu masrafı yakıt masrafından zaten karşılıyorlar. Nasıl mı ? Biliyorsunuz ki elektrikli araçlara ilişkin dolum noktaları oldukça fazlalaşmaya devam ediyor.

Yakıt noktalarında özellikle araçlar 100 km bir mesafeyi kat edebilmesi için dolumun da 6-7 lira civarında düşük bir maliyetle karşılaşmaktadır. Gündüz saatlerinde ise bu maliyetin sadece 8-10 lira civarına kadar çıktığı görülmektedir. Hem çevreye duyarlı bir otomobil kullanırken, insanlar artık elektrikli araçlarla kullanım maliyetini düşürüyorlar.

 • Türkiye’de 2500 civarında elektrikli araç kullanılmaktadır.
 • Dolum noktalarının 700 çeşitli şarj istasyonundan oluştuğu bilinmektedir.

Sayıların her geçen gün artması otomobil kullanıcılarını elektrikli araç kullanımına yönlendirmektedir. Kullanışlı olması ve düşük maliyetlerle kullanılması da onları cezbedici kılıyor. Özellikle çevreci ve düşük maliyetli araç kullanmayı isteyenlerin odak noktası oluyorlar. Elektrikli otomobillerin yakıt maliyeti şarj dolum noktalarında yukarıdaki düşük rakamlarla gerçekleşmektedir.

Kullanıcılar hatta kompakt araçları içinde evde bile kolayca dolum yapabiliyorlar. Fakat evde şarj edilmesi size daha fazla bir maliyet yaratabilmektedir. Bu nedenle şarj dolum noktalarında bunu daha uygun ücretler karşılığında yapmanız sağlanmaktadır. Büyük şehirlerde oldukça geniş bölgeler üzerinde dolum noktalarının bulunduğu bilinmektedir.

Küçük kasabalarda ve küçük şehirlerde elektrikli araçlara yönelik hala çok fazla dolum noktasının olmadığı da biliniyor. Fakat ilerleyen zamanlarda araçların daha fazla tercih edilmesiyle, bunun büyük oranda yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Benzinli araçlara göre çok iyi maliyetle araç kullanırken uzun ömürlü bir araca sahip olunmaktadır.

Türkiye’de bolu ilinde 175 kilovat gücünde bir şarj dolum noktası bulunmaktadır. Şehirler arası ana yolda yalnızca 20 dakikalık bir dolumla 350 Km yol yapılmaktadır.