Değerlendirme Notu

Yakıt tüketimi azaltmak önemli bir konu olmakta. Döviz kurlarının bir anda hareketlenmesiyle birlikte yakıt fiyatlarında ciddi yükselmeler yaşandı. Bir anda benzin, motorin ve LPG fiyatları artınca araç kullanıcılarının yakıt giderleri bir hayli yükseldi. Büyük şehirlerimizde yaşayan ve her gün araba kullanan kişiler için yakıt fiyatlarındaki artış çok büyük bir sorun olarak gösteriliyor.

Yakıt fiyatlarının yükselmesi sonrasında insanlar yakıt tüketimi azaltmanın yollarını aramaya başladılar. Biz de sizler için 11 muhteşem öneriyi bir araya getirdik. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde yakıt tüketiminiz minimum seviyelere inecek.

Yakıt Tüketimi Azaltmak için Hızlı Araç Kullanmaktan Vazgeçin

Araç kullanımında yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyen unsurların başında yüksek hız geliyor. Araçlar ne kadar yüksek devirde kullanılırsa yakıt tüketimi o kadar fazla olur. Bu kural hem uzun hem de kısa mesafelerde geçerlidir.

Şehir içi mesafelerde anlık hızlanmalar vites değişikliği olmadan yüksek devirde araç kullanımına sebep olur. Bir anda hızlandıktan sonra ani frenler ile kullanılan yakıt boşa gitmiş olacaktır. Uzun yolculuklarda da gidilen hızın saatte 130 km. üzerine çıkması aracın daha fazla yakıt tüketmeye başlamasına sebep olmaktadır.

Yakıt Kalitesine Özen Gösterin

Yakıt alımlarında tercih edilen benzin istasyonlarında farklı markalar karşımıza çıkıyor. Markalar arasında önemli seviyede fiyat farklarını görmek mümkün. Bu aşamada çok ciddi tartışmalar var. Ancak yapılan araştırmalar kaliteli yakıtları tercih eden kişilerin her zaman daha kazançlı bir alışveriş yaptığını ortaya koyuyor.

Fiyatı biraz daha pahalı olsa da kaliteli yakıtları alırsanız bu yakıtlar kilometre başına yakıt tüketimini azaltacaktır. Ucuz yakıtlarla 10 litre benzin harcayacağınız mesafeye kaliteli yakıtlar ile 8 litre benzin harcayarak ulaşabilirsiniz. Bu durum harcanan paranın eşit seviyede olmasını sağlar. Ayrıca yakıt tüketimi dışında aracın aksamları da düşük kalitedeki yakıt sebebiyle zarar görebilmektedir.

Yakıt Tüketimi

Yakıt Sızdırma Sorunlarını Kontrol Ettirin

Yakıt tüketimi yükselen araçlarda her zaman gözden kaçan bir etmen vardır. İnsanlar genel olarak motor aksamlarında yaşanan sorun sebebiyle aracın daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirdiğini düşünürler. Ancak sorun motorun çok uzağında bir bölgede olabilmektedir.

Araçların yakıt depolarında ortaya çıkan sızıntılar yüksek miktarda yakıt tüketimine sebep olur. Depo kapağının gevşemesi ya da tam kapanmıyor olması bir sorundur. Bunun yanı sıra yakıt deposundaki deformasyonlar sebebiyle yakıtın buharlaşması söz konusu olabilir. Böyle durumların önüne geçmek adına gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Aracınızı Olabilecek En Yüksek Vites Seviyesinde Kullanın

Her geçen gün daha kalabalık olmaya başlayan şehirlerde manuel şanzımanlı araç kullanmak son derece zor. Ancak fiyatların da yükselmesi ile birlikte herkesin otomatik araçları satın alması mümkün olmuyor. Araçların manuel ya da otomatik olması da yakıt tüketiminde etkili.

Otomatik vitesli araçlar genel olarak daha fazla yakıt tüketimi sergilerler. Ancak manuel vitesli araçlar yüksek devirde ve düşük viteste kullanılıyorsa otomatik araçların çok üzerinde yakıt tüketecektir. Her zaman yüksek viteste araçları kullanmak gerekli olur. Aracı boğmadan erken vites değiştirmek yakıt tüketimini minimum seviyelere çeker.

Mümkün Oldukça Ani Fren Yapmayı Bırakın

Ani frenlemeleri tamamen hayatınızdan çıkararak araç kullanmanız mümkün değil. Özellikle büyük şehirlerde her gün ani frene basmamız gereken anlar olabiliyor. Ani fren kullanım sıklığını azaltarak yakıt tüketimi dengelemesi gerçekleştirebilirsiniz.

Ani frenden kaçınmak için yumuşak bir şekilde araç kullanmanız gerekiyor. Durmanızın gerekli olduğu bir bölgeye yaklaşırken freni mümkün olduğunda geriden basmaya başlamalısınız. Son saniyelerde kullanılan frenler yakıt tüketimini artırmaktadır. Çok hızlı vites geçişleri ile hızlandığınızda hemen ani frenler ile hızınızı düşürmeniz gerekir ve bu da son derece olumsuzdur.

Klima Kullanımını Kontrol Altına Alın

Bildiğiniz üzere klimalar gerek duyulan enerjiyi yakıttan karşılıyorlar. Araçlarda yapılan testler klimanın yakıt tüketiminde %3’lük bir paya sahip olduğunu göstermekte. Devamlı olarak klima açık bir şekilde yolculuk yaparak 100 TL tutarında bir yakıt tükettiyseniz bunun 3 TL’lik kısmı tarafından kullanılmış olacaktır.

Klima için ayrılan %3 sizin için çok büyük olmayan bir değer gibi gözükebilir. Ancak depoyu 100 defa doldurduğunuz süreçte 3 tam depo klima için harcanır. Bu da uzun vadede yüksek bir kayıp olur. Tabi ki klimaları kullanmayı bırakmamalısınız. Ancak çok yüksek devirde kullanmak yerine düşük devirde ve birkaç dakika geç soğutan klima düzenleri tüketim üzerinde olumlu etkiler bırakır.

Aracı Çalışır Halde Bırakmayın

Araçlarımızda birini beklerken aracı çalışır halde tuttuğumuz çok oluyor. Bazı durumlarda sıra beklerken de aracı sürekli kapatıp çalıştırmak yerine devamlı olarak çalışır halde bırakıyoruz. Araçlar herhangi bir eylem olmadan yalnızca çalıştıklarında saatlik 1,5 litre yakıt tüketimi ortaya çıkarırlar. Bu da son derece yüksek bir yakıt tüketimidir.

Aracın devamlı olarak çalışır bırakılması yerine stop edilmesi ve sonra tekrardan çalıştırılması gerekir. Özellikle yeni model araçlarda bu özel bir teknoloji ile sunulur. Yoğun trafiklerde aracın birkaç saniyelik duruşunda dahi motor kendini kapatacak ve sonra gaz pedalına dokunulduğunda araç tekrar çalışacaktır. Bu da yakıt tüketimini olumlu yönde etkiler.

Yakıt Tüketimi

Yağ ve Hava Filtrelerinin Bakımını Aksatmayın

Araçların tamamında yer alan yağ ve hava filtrelerinin belirli zaman aralıklarında değişmesi gerekmektedir. Aracınızı ne kadar doğru kullanırsanız kullanın bu aksamlar bir süre sonra ömürlerini doldururlar. Ömrü dolmuş ve değişmesi gereken filtreler yakıt tüketimini olumsuz etkileyecektir.

Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırırsanız hava ve yağ filtreleri de değişmiş olur. Bu sayede tüketim daha makul düzeylere inecektir. Aksi halde kirliliği üst seviyede olan filtreler motorun aşınmasına sebep olur ve verim düşer.

Camları Açmak Tahmin Edeceğinizden Çok Yakıt Tüketiyor

Birçok kişi araçlarında klima için yakıt harcamak yerine camları açmayı tercih etmektedir. Ancak camları açmanın herhangi bir ücret ödemeden serinlemeyi sağlayacağı düşüncesi yanlıştır. Basit fizik kuralları gereğince camların açılması hava sürtünmesini artırır. Bu durumda aracın istenen hızda gitmesi için daha fazla kuvvet uygulaması gerekli olacaktır.

Araçların hareket ettiği durumlarda camların mümkün olduğunda kapalı olması gerekir. Özellikle birden fazla camın açılması aracın çekiç gücünü olumsuz etkiler. Böyle durumlarda yakıt tüketimi artar ve kullanıcılar yakıt için çok daha fazla ücret ödemeye başlarlar.

Araçtaki Gereksiz Yükleri Atın

Araçların bagaj kısımlarında çok sayıda farklı ürün yer alabilmektedir. Araçlarda devamlı olarak taşınan malzemeler aracın daha ağır olmasına ve aynı verim için daha fazla motor gücü harcamasına sebep olur.

Aracınızda fazladan 50 kg. kadar yük varsa bu yük sebebiyle aracın yakıt tüketimi %2 seviyesinde artacaktır. Uzun vadede ciddi bir tüketim anlamına gelir. Gereksiz malzemeleri aracınızdan indirmek alınacak en doğru kararlardan bir tanesidir.

Lastik Basınçlarına Dikkat

Araç lastiklerinin sahip olmaları gereken basınç değerleri birbirinden farklıdır. Lastiklerin çapları, yaka ölçüleri ve et kalınlıkları gerek duyulan basıncı değiştirir. Araçlarda yakıt tüketimi düşürülmek isteniyorsa ideal hava basınçlarında lastiklerin kullanımı gerekli olacaktır.

Araç lastikleri belirli zaman aralıklarıyla inmektedir. Jantlara tam oturmayan lastikler çok az da olsa hava kaçırır ve bu durum uzun vadede lastiğin inmesine sebep olacaktır. Gerekli basınca sahip olmayan tekerler yakıt tüketimini %5 seviyesine kadar artırabilir.