Yalova Oto Ekspertiz

Oto ekspertiz 2. El araç alım ve satımlarında uzmanlar tarafından yapılan profesyonel test işlemleridir. Bu işlemler sayesinde alıcının ve satıcının hakları korunur. Oto ekspertiz raporu alınacağı zaman en önemli nokta tarafsız ve güvenilir bir firma ile anlaşma sağlamaktır. Aksi halde araçta yer alan sıkıntılar gizlenebilir ve alıcı mağdur olabilir. Değişen parça var mı, kilometre değiştirilmiş mi gibi tüm soruların cevapları ortaya çıkar. Yalova Oto Ekspertiz işinde usta, bununla ilgili eğitim görmüş, belgeli ekspertiz uzmanları ile birlikte araçların gerekli testlerini yapmaktadır. Her ince ayrıntısına kadar, özel cihazlar ile kontrolü tamamlamakta ve raporda ayrıntılı olarak yer vermektedir.

İkinci el araçlarda aracın değerinin düşmemesi için maalesef satıcılar bazı arıca ve geçmişte gerçekleşmiş kazaları saklayabilirler. Kayıt altına alınmamış değişimler olabilir. Oto ekspertiz sayesinde tüm gizli saklı olan her şey tek tek ortaya çıkar. Böylece alıcı mağdur olmadan aracı alıp almayacağına karar verebilir ya da araca biçilen fiyatta düşüş oluşabilir. Bu sayede değerinin üstünde yüksek ücret ödemekten de kendini kurtarır.

Yalova Oto Ekspertiz firması sürekli kendini geliştiren uzman ekip kadrosu ve son model kontrol cihazları ile her zaman en doğru sonuçları verir. Bütün otomobil markalarına ve modellerine özel cihazlar yardımıyla eksiksiz sonuçlar çıkartır ve gün sonunda tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz raporuna sahip olacağınızı bilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Sadece İkinci El Araçlara mı Yapılır?

Oto ekspertiz kontrolleri 2019’da çıkan yasa ile birlikte alıcıların ve satıcıların mağdur olmaması için zorunlu hale gelmiştir. Ancak belgenin geçerli ve güvenilir olması için TSE belgeli yerler tercih edilmelidir. Yalova Oto Ekspertiz arayışındaysanız Experix size aradığınız her şeyi verir. Oto ekspertiz raporu 160.000km ve 8 yaşının altındaki araçlara zorunlu bir hizmet olarak sunulsa da zorunluluk dışında da ihtiyaç duyulan birçok nokta vardır.

Öncelikle bu zorunluluk sayesinde artık satıcılar araçlarını değerinin üzerinde satışa çıkaramamaktadır. Araçta yer alan arıza ve hasarları gizleyememektedir. Alıcı oto ekspertiz raporu ile geçmişinin ne olduğunu bildiği bir araca sahip olur. Oto ekspertiz hizmetini garantili ve sigortalı talep ettiğinde ise belli bir süre daha güvence altında kalır, aldığı hizmet tek bir rapordan ibaret olmaz.

Oto ekspertiz hizmetleri sayesinde özellikle alıcıda, satıcıya karşı güven duygusu artmaktadır. Ayrıca belli hakları da korunacağı için araç satış işlemi tamamlandıktan sonra her şey raporda yazdığı için birbirlerini suçlayabilecekleri bir noktada kalmaz. Bu olayların önüne geçmek için de alınacak araç zorunlu oto ekspertiz koşullarını karşılıyor olmasa da talep edilmelidir.

Bir nevi araç için check – up işlemi diyeceğimiz bu işlemler sayesinde iç ve dış tüm hasarlar tek tek incelenir, aracın trafiğe çıkışında yasal olarak engel var mı kontrol edilir. Aracın gerçek değeri belirlenir alıcı, satın almayı tamamlamak için karar verirken her şeyi açık bir şekilde görür. Oto ekspertiz raporunun gerekli olduğu diğer durumlar ise;

– Fabrika çıkışında sıfır araçta üretim aşamasında hata olup olmadığı

– Boşanma ve iflas gibi durumlarda aracın yasal değerinin ne kadar olduğu

– Otomobilin gerçek satış değerinin gerektiği zamanlar

– Kazaya karışan bir aracın hasarının belirlenmesi

– Tespit edilemeyen bir sorun ile karşılaşıldığında ayrıntılı olarak incelenmesi

 

Bu noktalarda otomobilin değerinin ve hasarının net olarak belirlenmesi için işinde uzman kişilere danışılması ve oto ekspertiz raporu alınması gerekmektedir.

 

Oto Ekspertiz Fiyatları Nelerdir?

Oto ekspertiz rapor fiyatı alınan hizmetlere ve olası sorunların önüne geçmesine bakıldığı zaman oldukça uygundur. Yalova Oto Ekspertiz 300TL ile 1000TL arasında değişiklik gösteren ve sunduğu 4 paketi ile hem bütçeye hem de ihtiyaca yönelik seçim yapabilmenizi aralıklara sahiptir. Bu paketler;

– Ekonomik paket

– Standart paket

– Profesyonel paket

– Elite paket

Olarak 4’e ayrılır. Her bir pakette standart olarak;

– Motor – Mekanik kontroller

– Boya – Kaporta kontrol

– Araç altı kontroller

– İç ve dış kontroller

– Dyno motor performans kontrolleri

yer alır.

Eğer ekonomik paket satın almak istiyor ancak OBD arıza tespiti de yaptırmak istiyorsanız paket dışında ek ücret ödeyerek dilediğiniz hizmeti satın alabilirsiniz. Ayrıca garanti ve sigorta için cüzi rakamlar ödeyebilir ve aldığınız hizmeti kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Bazı paketler içerisinde direkt garanti hizmeti de yer almaktadır. Bu sayede bakım sonrasında aracı kullanırken farklı bir sorun ile karşılaşırsanız güvence altında olursunuz ve cebinizde ekstra bir masraf çıkmaz.

 

Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir?

Tarafsızlık ilkesi ile senelerdir çalışmalarını sürdüren Yalova Oto Ekspertiz tüm testlerini gelişmiş son cihazlar ve uzman ekip kadrosu ile sürdürmektedir. Son teknoloji cihazlar ile tüm verilere gerçekçi yaklaşımda bulunur, hata payını en aza indirir. Kullanılan en temel cihazlar içerisinde; lift, lastik basınç hava saati, lastik dış derinlik ölçme, boya kalınlığı ölçme cihazı, yönelim paneli, süspansiyon, arıza tespit cihazları ve daha fazlası yer almaktadır. Tüm bu cihazlar marka ve modellere de uygunluk sağlayacak şekilde farklı çeşitleri ile oto ekspertiz firmasında yer alır. Böylece tüm sonuçlar hatasız bir şekilde, araç uygunluğu da sağlanarak çıkar.

 

Motor Mekanik Kontrol

Motor mekanik testleri alt takım ve dinamometre kontrolleri ile birlikte yapılmaktadır. Aracın fabrika çıkışında sahip olduğu güce şu anda da ulaşabilir olup olmadığı kontrol edilir. Ulaşabildiği maksimum seviyeye ulaştığında benzinli aracın egzozundan beyaz ve mavimsi, dizel araç egzozundan ise siyah duman çıkıyor mu bakılır. Eğer bu renklerde dumanlar çıkıyorsa araçta bir sorun olduğu direkt anlaşılır. Antifriz ölçer ile motor soğutma suyu kontrol edilir. Conta testi ile motor suyuna motor yağı karışıyor mu bunlar incelenir. Eğer motor suyunda motor yağı mevcut iste contada çatlak veya kırık olduğu anlaşılır. Araç lift üzerine çıkarılarak kontroller devam eder. Motor kayışlarında çatlak varsa aracın uzun süredir bakıma girmediği sonucuna ulaşılır. Motorun ağır bakımlarının yapılmaması aracın ciddi sıkıntılar çıkarmasının yakın olduğu anlamına gelir ve bir otomobilde kullanıcıların en istemediği hasar motor arızalarıdır. Tamir aşamasında ciddi masraflar çıkartır ve bu masraflar araç sahiplerini yoracak seviyede olur. Düzenli olarak motor bakımı yapılmamış araç kullandığınız zaman olası kazaların da önünü açmış olursunuz. Yalova Oto Ekspertiz motor hakkında tüm ayrıntılı bilgileri rapora yazarak aracın geçmişini çıkarır. Eğer oto ekspertiz raporunda alıcı tarafında bu hasarlar saklanmaya çalışılırsa araçla seyir halindeyken motorun bir anda kilitlenmesi sonucunda fren sisteminin çalışmaması ve can güvenliğini tehlikeye atacak kazaların olması kaçınılmaz bir hal alır.

Tüm bu kontrollerin ardında direksiyon ve fren hidrolik gazında sızıntı ve yağ kaçakları var mı bakılır. Eğer sızdırmalar mevcut ise not edilir ve bunlar da oto ekspertiz raporuna yazılır. Eğer motorun basıncında problem görünürse kompresyon testi yapılması gerekir. Motor kompresyon testi motorun durumu hakkında ayrıntılı bilgi verir. Motor ne kadar yağ yakıyor, yağ eksiltiyor mu bunların cevaplarına ulaşılır.

 

Boya Kaporta Kontrol

Otomobillerde yer alan dış hasarlar direkt değer kaybına yol açar. Geçmişte kaporta aksamlarındaki parça değişimleri, boya işlemleri ve tamirler uzman ekip tarafından ayrıntılı olarak çıkarılır. Satıcılar, aracın değerinin düşmemesi için bu durumları saklayabilir. Büyük bir hasarı sadece küçük bir çalı çiziği olarak göstermek isteyebilir. Yalova Oto Ekspertiz öncelikle göz muayenesi yaparak araçta değişen var mı, boya işlemi gerçekleşmiş mi kontrol eder. Gözle görülmeyecek kadar küçük değişimler yapıldıysa bunlar da oto ekspertiz raporuna işlenir. Çıplak göz kontrolünden sonra özel ışıklarla ve cihazlarla muayene devam eder. Bu sayede mikro boyuttaki değişimler de yakalanır ve aracın tüm geçmişi ortaya çıkar. Boyanın ve kaporta aksamlarındaki değişim nedenleri ortaya çıkarılır.

 

Araç Altı Kontrolleri

Yalova Oto Ekspertiz tarafından araç altı kontrolleri başlamadan önce ilk olarak lift üzerinde araç yukarı kaldırılır ve aracın güvenli bir şekilde yukarıda durması için dört koldan bağlanır. Bu sayede aracın altı net olarak görünür. Hem göz ile hem de cihazlar ile kontroller rahatlıkla yapılır. Şase, yürüyen aksam ve motor aksamı detaylı bir şekilde incelenerek su veya yağ sızıntısı olur olmadığı kontrol edilir. Eğer araç şaseden yakın zamanda hasar aldıysa bu durum basit bir kaynak ile tamir edilmiş olabilir. Göz muayenesi ile uzman ekip tarafından ayrıntılı olarak incelenir. Aracın kaportası sağlam olsa bile alt takımda sıkıntılar yer alıyor olabilir. Altının sürtmesi, taşa çarpması, kaldırıma çıkması alt karterin delinmesine yol açar. Bu delinme sonrasında araçta su ve yağ sızıntısı meydana gelir ve ağır hasar olarak kayıtlara geçer.

 

İç ve Dış Kontroller

Araç iç ve dış kontrollerinde hem görsel hem de güvenlik amaçlı var olan tüm mekanizmaları Yalova Oto Ekspertiz tarafından ayrıntılı olarak incelenir. İç kondisyon kontrolleri içerisinde emniyet kemeri, korna, silecek, ayna düğmeleri, kapı kilitleri, tavan döşemesi, pedal lastikleri, tavan aydınlatması, radyo ve ses sistemi, direksiyon simidi, sunroof düğmeleri ve cam düğmeleri gibi iç kısımdaki her alan ayrıntılı olarak kontrol edilir.

Dış kondisyon kontrollerinde ise lastik dış derinlik, sinyaller, plaka aydınlatma lambası, far yıkama sistemi, sağ ve sol aynalar, bagaj içi, kapı kolları, arka stop lambalarının çalışır olup olmadığı incelenir ardından tüm incelemeler rapora geçirilir.

 

Dyno Motor Performans Kontrolleri

Dyno testi ile ortaya çıkan gücün aracın her noktasına ne kadar aktarıldığı ölçülür. Eğer çıkan güç tamamen aktarılamıyorsa motor performansında ciddi bir sıkıntı var demektir. Yalova Oto Ekspertiz tarafından titizlikle yapılan çalışmalar sonrasında tüm kontrolleri gerçekleştirilir ve rapora eklenir. İvmelenme gücü, motor beygir gücü ve tork gelişmiş özel bilgisayarlar ve cihazlar ile muayene edilir. Vites geçişleri düzgün oluyor mu, hareket halindeyken aksamlar doğru çalışıyor mu  teker teker belgelenir.

 

Experix Kurumsal Oto Ekspertiz

Yalova Oto Ekspertiz tüm işlemleri özenli ve işin ustası kişiler ile yapar. TSE belgesine sahiptir ve oto ekspertiz raporları hukuki nitelik taşımaktadır. Experix, 1996 yılından günümüze otomobil sektöründe liderliği ve kurumsallığı ile 81 ilde faaliyet göstermektedir. Her nerede olursanız olun tarafsız, bağımsız ve güvenilir raporlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden tüm paketleri ayrıntılı inceleyebilir ve tek tıkla randevu oluşturabilirsiniz. Garanti ve sigorta seçenekleri sayesinde aldığınız hizmet kalıcılığını sürdürür. Taleplerinize göre alacağınız hizmetler her zaman piyasadaki en iyi cihazlar ile test edilerek sizlere sunulur. Experix, fiyat performans noktasında sizleri mutlu eder ve Türkiye’nin birçok noktasından ulaşılabilirliği sayesinde her zaman yanınızdadır.