Yeni Trafik cezaları 2022 yılı için %36,2 zam ile uygulanmaya başlandı. 2021 yılının trafik cezaları ile birlikte 2022 yılı cezalarını incelediğimiz zaman ortaya çıkan tabloyu sizinle paylaştık. Hazırsanız Başlayalım

Yeni Trafik Cezaları Listesi 2022

Kırmızı Işık Cezası 2022

Özellikle büyük şehirlerde en fazla karşılaştığımız ceza türü olarak ilk sırada kırmızı ışık cezası gelmektedir. 2021 yılında 314 TL olan ceza bu sene itibariyle 427 TL olarak belirlenmiş. Küçük şehirlerimizde yazılan cezalar ise orantısal olarak kırmızı ışık cezası sayısı bir hayli az olmaktadır.

traffic light gac543f63e 1280

Hız Sınırı Cezası

Hatırlayacak olursanız hız sınırı cezasını %10 – %30 arası bir %30 – %50’sini bir ve %50 üzerini de bir ceza olarak görmekteyiz. Kısaca bunları şu şekilde özetlemek mümkündür.

Hız sınırını %10 – %30 arası geçerseniz ödeyeceğiniz tutar: 427 TL olacaktır.

Hız sınırını %30 ile %50 arasında geçerseniz ödeyeceğiniz rakam: 888 TL

%50 üzerini geçerseniz de ödeyeceğiniz tutar: 1823 TL olacaktır.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası

Alkollü araç kullanma 2022 cezası da ilk yakalanma ve ikinci yakalanmada farklı olarak uygulanmaktadır. Bir sonraki yakalanmada zaten ehliyete el koyulmaktadır.

İlk kez alkollü araç kullanmanın cezası: 1823 TL

İkinci kez alkollü araç kullanırken yakalanmanın cezası: 2286 TL

Emniyet Kemeri Kullanmanın Cezası

Geçmiş yıllarda daha az verilen bir ceza olmasına rağmen günümüzde drone ve mobese kameraları sayesinde emniyet kemeri takmayan kişilere daha fazla ceza yazılmaya başlanmıştır. Bu ceza geçtiğimiz yıl 144 TL iken, 2022 yılında 196 TL olarak belirlenmiştir.

Cep Telefonu Kullanmanın Cezası

Bir diğer yeni yeni çoğalmaya başlayan ceza kalemi de sürücülerin seyir halinde iken cep telefonu kullanmaları cezasıdır. Yine aynı şekilde emniyet kemeri kullanmada olduğu gibi bu ceza kaleminin sayısı da giderek artmaktadır. 427 TL

Engelli Yerine Park Etmenin Cezası

Engelliler için ayrılan park alanlarına park etmenin cezası da bu sene %36’lık bir artışla; 392 TL olmuştur.

Alkol Testine İtiraz Etmenin Cezası Ne Kadar?

Bir diğer ceza kalemimiz ise, yapılan alkol testine yapıldığı anda itiraz etmektir. Bunun cezası da 3836 TL olarak belirlenmiştir.

Çakar veya siren kullanmanın cezası ne kadar?

Geçtiğimiz yıllarda sadece kolluk kuvvetlerinin araçlarına ait olan çakar ve siren kullanmanın cezası da arttı: 1823 TL

Muayenesi Olmayan Araçla Yakalanmanın Cezası

2022 yılında muayenesi olmayan ceza ile yakalanan kişilerin ödeyeceği ceza ise: 427 TL olarak belirlenmiştir.

Yasak Yerde Sollama Yapmanın Cezası

Bir diğer ceza ise sollamanın yasak olduğu yerde sollayan kişilere verilen cezadır. Bu kişilerin ödeyeceği tutar ise, aynı muayenesiz araçlarda olduğu gibi: 427 TL dir.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Ehliyetsiz araç kullanılması durumunda ödeyeceğiniz tutar: 3674 TL olarak belirlenmiştir. Eğer ehliyetsiz bir şekilde araç kullanırken yakalanırsanız, tanıdığınız biri aracı teslim almazsa araç çekilecektir.

Şerit İhlali Yapmanın Cezası Nedir?

Yeni yeni popüler olmaya başlayan bir diğer ceza türü de şerit değiştirme kurallarına uymamaktır. Şerit değiştirme kurallarına uymayan kişilerin ödeyeceği tutar: 288 TL olarak belirlenmiştir.

Uyuşturucu Kullanırken Yakalananların  Ödeyeceği Trafik Cezası

Bir diğer önemli trafik cezası ise uyuşturucu yada uyarıcı madde alarak araç kullanmaktır. Bu kişilerin ödeyeceği trafik cezası ise: 9410  TL olarak belirlenmiştir.

Yeni Trafik Cezaları 2022

Yeni Trafik Cezaları 2022

Plakalar İle İlgili Cezalar

Plakalarla ilgili dört farklı ceza uygulanır.

Hali hazırda yönetmeliklere aykırı niteliklere sahip plaka takan kişiler: 750 TL trafik cezası öderken

Bir diğer trafik cezası ise aracı plakasız kullanmaktır. Bu şekilde kullanan kişilerin ödeyeceği ceza: 2312 TL olarak belirlenmiştir.

Eğer aracı sahte plaka takarak kullanıyorsanız, ödeyeceğiniz tutar ise: 9107 TL olarak belirlenmiştir.

Plakaların okunmasını engelleyecek şekilde değiştiren yada engel olan kişiler 750 TL trafik cezası öderler. Tabii ki, iki farklı cezanın da sebepleri araştırılır. Bunu da dipnot olarak belirtmiş olalım

Drift Atmanın Cezası Nedir?

Trafikte seyir halindeyken güvenliği tehlikeye atacak şekilde drift atmanın cezası: 9125 TL olarak belirlenmiştir.

Emniyet Şeridi ve Takip Mesafesi

Bu iki cezada son dönemlerde şehirlerde var olan emniyet şeritlerinin artması ile artış göstermiştir. Emniyet şeridini ihlal eden sürücüler: 1823 TL ceza öderler.

Takip mesafesine kasıtlı olarak uymayan sürücüler ise 196 TL ceza ödemektedir.

Trafik Sigortası Olmadan Yola Çıkmanın Cezası Nedir

Son olarak araçlarına trafik sigortası yaptırmadan yola çıkan kişilerin ödeyeceği cezanın da altını çizmek isteriz. Bu şekilde yola çıkarak trafik cezaları ile güvenliğini tehlikeye atan kişilerin ödeyeceği tutar 196 TL olarak belirlenmiştir.

Okuyunuz: Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler

Diğer Önemli Trafik Cezaları

Özellikle okullar bölgesinde, yaya geçiş önceliği kurallarını ihlal eden sürücülerin 888 TL ceza ödeyeceğiniz, kask ve gerekli koruma ekipmanlarını takmayan kişilerin ve trafik bölgesine kasıtlı olarak çöp atan kişilerin 196 TL ceza ile karşı karşıya olduklarını söyleyebiliriz.

Trafik Cezasına Nasıl Ulaşırım

Plakanıza yada size yazılan cezaya ulaşmak için iki farklı yolu tercih edebilirsiniz. Dilerseniz Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilir. Dilerseniz de E-Devlet hizmeti üzerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama bölümü üzerinden cezalarınıza ulaşabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Her ne kadar trafik cezaları sayısı ve şekli artırılmış olsa da son dönemlerde kullanım alışkanlığına bağlı olarak yöntemlerin değiştiğini belirtmek isteriz. Örneğin eskiden cep telefonu kullanan kişilerin sayısı az olduğu için ilgili cezanın daha az uygulandığını biliyoruz. Günümüzde ise kullanım alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte bu ceza artık daha sık yazılıyor. Bunun gibi pek çok farklı ceza tipinin yoğunluğa göre farklılık gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yine de bu trafik cezaları hepsi araç ve yaya güvenliği için son derece önemlidir. Cezaların zamanında ödenmesi durumunda da ekstra olarak indirim uygulanacağının altını çizmiş olalım.

Okuyunuz: Kurumsal Oto Ekspertiz

Değerlendirme Notu