Yozgat Oto Ekspertiz

Satın alınması düşünülen ikinci el otomobilin geçmişinin öğrenilmesi için TSE belgeli bir oto ekspertiz hizmetine ihtiyaç vardır. Yozgat Oto Ekspertiz TSE belgesi ve uzman ekip kadrosu ile araçta olan problemleri , trafiğe çıkış izni olup olmadığını kontrol eder. Araç ile ilgili tüm sorunlarda yanınızdadır. Son teknoloji cihazları ile araçta herhangi değişen olup olmadığı, karıştığı tüm kazaları, mekanik ve elektronik aksamlar da sıkıntı var mı kontrol eder. Tüm verileri bilgisayar ortamına göndererek analiz eder ve oto ekspertiz raporunu hazırlar.

Oto Ekspertiz Hizmetleri Nelerdir?

Oto ekspertiz hizmeti alınacağı zaman aracın dış yüzeyinin tamamen temizleterek götürülmesi gerekmektedir. Eğer üstü toz kaplı bir araç olursa boya kontrolünden yanlış sonuçlar çıkabilir. Çünkü göz muayenesi ve cihaz kontrolünü %100 doğruluk ile çalışamaz, doğru ölçümlemeler yapılamaz. Yozgat Oto Ekspertiz göz muayenesi sonrasında cihazları devreye sokar. Bu sayede en küçük çizik ve boya değişimlerini de raporlayabilir. Sonrasında neden kaynaklı orijinal boyadan çıkıldığı öğrenilir. Güneş yanığı mı, kaza mı yoksa hafif bir sürtmeden kaynaklı mı aracın boyatıldığı belgelenir.

Aracın güvenli sürüş sağlaması, hem mal hem de can güvenliği için oldukça önemlidir. Süspansiyon kontrolü ile bilgisayar yardımı ile tüm tekerleklerin süspansiyonları kontrol edilir. Aşağı yukarı ve sağ sol simülasyon hareketler gönderilir. Süspansiyon düzgün çalışmıyor ise bir çukura girildiği zaman araç hakimiyetini kaybetme ihtimali yükselir. Direnç kaybı kontrolü yapıldıktan sonra çıkan sonuçlar raporlar halinde dökülür. El freni testi de uygulanır ve fren sistemi ile tekerlekler arasındaki ilişki test edilir.

Süspansiyon kontrolü tamamlandıktan sonra sıra fren kontrolüne geçer. Fren testi için özel olarak hazırlanan rampaya araç yerleştirilir. Dört bir yandan cihaz bağlanır ve fren gücü testi başlar. Fren testinde aracın tüm tekerleklerinin fren gücünü tamamen ve eşit alıyor olduğu kontrol edilir. Eğer ki fren gücünü diğer tekerleklere göre az ya da fazla alan varsa bu aracın savrulma yapacağı anlamına gelir. Seyir halindeyken fren kullanıldığında çok güç giden tekerlekten kaynaklı savrulma gerçekleşir ve can güvenliğini tehlikeye atan kazalar meydana gelir.

Aracın en önemli ve sorunu varsa masraflı olan noktası motordur. Motor testi ile araç fabrika çıkışından itibaren sahip olduğu gücü tam performans yansıtıp yansıtmadığı kontrol edilir. Motordaki masraf yüksek olduğu için alıcının ve satıcının karşılaşmak istemediği sorunlar içerisinde yer alır. Aracının değerini ciddi anlamda düşürdüğü gibi satışını da zorlaştırır. Lift üzerine çıkarılan aracın şanzımanı kontrol edilir. Darbe, kırılma ya da çatlak var mı ayrıntılı olarak incelenir. Yağ sızıntısı varsa bunlarda rapora geçirilir.

Oto Ekspertiz Fiyatları Nelerdir?

Tercih edilen hizmet ve paketlere göre fiyat farklılıkları gözlemlenmektedir. Yozgat Oto Ekspertiz size tercih edebileceğiniz 4 paket sunar ve ek olarak garanti ve sigorta hizmetleri de sağlamaktadır. Garanti ve sigorta hizmetleri sayesinde aldığınız oto ekspertiz hizmeti rapordan ibaret kalmaz ve haklarınız korunur. Eğer paket tercihinde bulunursanız ve paket dışı ek hizmet isterseniz ücret farkını ödeyerek sahip olabilirsiniz. Ekonomik, standart, profesyonel ve elit paket seçenekleri ile ihtiyacınız doğrultusundan işinize yarayacak olanlar arasından tercih yapabilirsiniz. Elit paket içerisinde garanti hizmeti de dahil olur. Fakat ekonomik paket istiyor ama garanti de olsun istiyorsanız cüzi bir ücret karşılığında talebiniz yerine getirilir.

300TL ile 1000TL arasında değişen hizmet ücretleri fiyat / performans olarak sizi tatmin eder. 1- 3 gün içerisinde oto ekspertiz yoğunluğu ve noter onay durumuna göre işlemleriniz son bulur. Oto ekspertiz raporunuza e-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama alanına girerek her nerede olursanız olun oto ekspertiz raporunuzu inceleyebilirsiniz.

Paketler içerisinde ortak olan bazı bakımlar vardır. Bu bakımlar aracın tamamen çalışır vaziyette olup olmadığını kontrol eder ve ana ögelerini inceler. Bunlar boya – kaporta kontrolleri, motor mekanik kontrolleri, iç – dış kondisyon kontrolleri, araç altı kontroller ve motor dyno performans testidir. Paketiniz büyüdükçe içerisinde yer alan hizmetler de değişir ve eklemeler olur. Bu hizmetler 5664 gramer sorgulama, airbag kontrolü, garanti hizmeti ve daha fazlasıdır.

Oto Ekspertizde Hangi Cihazlar Kullanılır?

Otomobil marka ve model farklılıklarına ve test işlemlerine göre Yozgat Oto Ekspertiz farklı cihazlar kullanmaktadır. Eğer araç marka ve modeline göre test cihazları farklılık göstermezse yanlış sonuçlar alınması da kaçınılmaz olur. Tüm testler uygunluk kontrolünde gerçekleştirilir ve hata payına yer verilmez. Çeşitli cihazlar sayesinde en ince ayrıntısına kadar incelemeler gerçekleşir ve raporlanır.

Sunulan hizmette bazı cihazlar temel yapı taşlarını oluşturur. Bunlar yönetim paneli, yanal kayma test cihazı, arıza tespit cihazı, süspansiyon test cihazı, lift, boya kalınlığı ölçüm cihazı, dinamometre, fren ve akü test cihazlarıdır. Farklı hizmetler talep edildiğinde ise yeni cihazlar devreye girer. Örneğin, conta testi isteniyor ise conta testi cihazı ile çatlak veya kırık var mı kontrolü sağlanır. Motor yağı ve suyu birbirine karışıyor mu ayrıntılı olarak incelenir.

Boya Kaporta Kontrolleri

Otomobillerde dışardan alınmış hasarlar değer kaybının yaşanmasına sebep olur ve satıcı kafasındaki ücretin daha altında satışı gerçekleştirmek zorunda kalır. Tamir ve boya işlemleri, geçmişte gerçekleşmiş kazalar ve parça değişimleri ortaya çıkar. Değer kaybı gerçekleşmemesi ve daha yüksek fiyata araç satışının gerçekleşmesi için satıcılar bu durumları gizleyebilir. Aracın başından büyük bir kaza geçmiş olsa bile küçük bir çizik gibi gösterip değişenleri açıklayabilir. Yozgat Oto Ekspertiz bu durumların önüne geçerek, otomobilin değerinde satılmasını sağlar. Boya ve kaporta kontrollerini tüm ayrıntıları ile yapar ve gün sonunda rapora işler.

Araçlarda kaporta, bakıldığında ilk göze batan noktalar arasındadır. Kaporta muayenesinde en küçük boya değişikliği dahi bulunur ve rapora geçirilir. Öncelikle çıplak göz ile yapılan kontrollere sonrasında özel cihazlar ile devam edilir. Araç özel ışıklı alana alınır ve boyalı bölümlerin tespitine başlanır. Çıplak göz ile görünmesi zor olan her nokta tespit edilir. En küçük çizikler ve hasarlar, profesyonel cihazlarla ortaya çıkarılır.

Motor Mekanik Kontrolü

Motor mekanik kontrolünde ilk olarak araç çalıştırıldığında motordan çıkan sese bakılır. Yozgat Oto Ekspertiz uzmanları motordan gelen ses ile aracın neyinin eksik olduğunu ve neye ihtiyacı olduğunu analiz ederek araştırmalarına devam ederler. Motorda var olan bir sorun araç değerini ciddi anlamda düşürür ve yüksek masraflar çıkar. Moto tamir maliyeti yüksek olduğu için iki taraf da burada bir sıkıntı çıkmasını istemez. Motor sesi dinlenirken bir yandan da araçta titreme var mı bu incelenerek vibrasyon gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilir. Aracın el ile muayenesi devam ederken motor üstündeki şase numarası ile ruhsatta yer alan numara tutuyor mu bakılır.

Kilometresi yüksek ve yaşını almış bir araç ise triger kayışının değişip değişmediği ve değiştiğinde kaçıncı kilometrede olduğuna bakılır. Çıkan tüm sonuçlar oto ekspertiz raporuna geçirilerek bilgisi verilir. Ardından yağ kontrolüne geçilir. Yağ sızıntısı var mı, herhangi bir çatlak mevcut mu incelenir. Fren ve direksiyon hidroliği, yakıt sistemi ve antifriz ölçümü gerçekleştirilir. Fren ve direksiyon hidroliğinde kaçak var mı, varsa çatlak nerede bulunur ve rapora geçirilir.

Motor elektrik tesisatı da incelendikten sonra motor testi son bulur. Herhangi bir anormal durum var mı ve deformasyon gerçekleşmiş mi rapor edilir. Ayrıca egzoz, fan, radyatör, rot kontrolü ve kliması da oto ekspertiz uzmanları tarafından kontrol edilir.

Conta Testi

Motor yağı ve motor suyu arasında paravan görevi gören conta yer almaktadır. Motor yağının motor suyuna karışmasını engeller. Conta testinde bu görev yerine getiriliyor mu incelenir. Contada çatlak varsa motor yanma odasında yer alan gaz ile soğutma suyundaki su birbirine karışır ve bu durum motora ciddi sıkıntılar çıkarır. Çatlak gittikçe büyür ve kırık haline geçerse motor suyu ile yağı birbirine karışır ve kapak contası tamamen yanmaya başlar. Motor suyu azaldığında motor ısınır, araç hararet yapar. Geç fark edilme durumunda kullanılamaz hale gelir. Yozgat Oto Ekspertiz conta testi ile kırık ve çatlak var mı bakar sonrasında da conta yanık testi gerçekleştirir. Herhangi bir ısıya maruz kalıp kalmadığını ölçer. Eğer sürüş halinde motordan beyaz duman çıkmaya başladıysa contada kırık meydana gelmiş ve motorda yanma başlamış demektir. Otomobilinizin motoruna hasar vermemek için conta testini genel olarak düzenli bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Farklı bir durum ile karşılaştığınızda işin ustasına aracınızı göstererek sorunu büyümeden çözebilirsiniz.

Airbag Kontrolü

Airbag araçlarda kaza anında insan hayatını korumasından kaynaklı kontrolünün yapılması gereken ve kesinlikle talep edilmesi gereken bir hizmettir. Yozgat Oto Ekspertiz Airbag kontrolü için özel cihazlar kullanmaktadır. Kaza anında açılıyor mu, hangi şiddetlerde açılıyor, çalışması doğru ve güvenilir mi kontrol eder. Airbag’de yer alan en ufak bir arıza can güvenliğini tehlikeye atacak seviyededir. Bundan dolayı hava yastıkları da düzenli olarak kontrol edilmeli ve çalışır olduğuna emin olunmalıdır.

Arıza Tespiti

Yozgat Oto Ekspertiz işinde uzman kişileri ve son teknoloji cihazları ile aracın her noktasını inceler ve titiz çalışmalar sonucunda mevcut hasarları belgeler. Oto ekspertiz raporunda sadece arızalar yer almamaktadır. Bir aksamın çalışma durumu, seviyesinin hangi noktada olduğu, iyi ya da kötü durumda mı bunlar da mevcuttur. Bu sayede satışı yapılacak aracın iyi noktaları da ayrıntılı olarak öğrenilir. Bir oto ekspertiz raporu 3 günden daha eski ise o rapora bakılarak karar verilmemelidir. Eski bir ekspertiz raporuna bakarak verilen kararın mesuliyeti alıcıda olur. Geçen o sürede araç kazaya karışmış olabilir ya da elektronik aksamlarında bir sorun yaşanabilir.

Experix Kurumsal Oto Ekspertiz

1996 yılından itibaren Türkiye’nin her noktasında hizmet veren Experix her ilde bulunan şubesi ile her nerede olursanız olun yanınızda. Yozgat Oto Ekspertiz bağımsız, tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz raporları ile alıcıyı ve satıcıyı mağdur etmez. Araç her zaman değerinde satış yapılmaya açık olur. Gelişen teknoloji ile beraber sahip oldukları son model test cihazları sayesinde hata payına yer vermeden tüm işlemlerinizi tamamlar. Garanti ve sigorta seçenekleri ile oto ekspertiz raporu sonrasında haklarınızı korumaya devam eder. TSE belgesi ile tüm noter ve hukuki işlemlerinizde geçerliliği olan raporlar sunar. Siz de güvenilir ve tarafsız oto ekspertiz hizmeti arıyorsanız doğru yerdesiniz. İletişim bölümünden bilgilerinizi girerek randevu oluşturabilirsiniz. İşlemleriniz 1 – 3 iş günü içerisinde tamamlanır ve sizi beklemek durumunda kalmazsanız.

Yozgat ilçelerinden Sorgun Oto Ekspertiz ile ilgili yazımızı da okumak için Tıklayınız.