Zonguldak Oto Ekspertiz

Ekonomik şartlardan dolayı insanlar sıfır araçlardan uzaklaşıp ikinci el araç almaya yöneldiler. Ancak ikinci el araçlarda bazı sıkıntılar yer alıyor olabilir. Önceki sahibinin nasıl kullandığını bilmemek, aracın başından ne tür kazalar geçtiğini bilmemek ikinci el araç alımında tedirginliklere yol açmaktadır. Zonguldak Oto Ekspertiz tüm bu sorulara, ayrıntılı incelemeler ile cevap verir. Alıcının aklındaki tüm sorulara yanıt bulur ve raporlar. Böylece alıcı, nasıl bir araç alacağının da bilgisinde olur. Motorunun ne durumda olduğu, kaza hasar kayıtları, araç kullanım durumu titizlikle ortaya çıkar. Oto ekspertiz işlemleri doğru yanıtlara hata payı olmadan ulaşmak için sadece göz muayenesi yapmaz, son teknoloji cihazlar ile araç performansına dayalı tüm soruları cevaplar.

 

Oto Ekspertiz Raporu Ne İşe Yarar?

Oto ekspertiz raporu aracın gerçek değerinin ne olduğu konusunda bilgi verdiği için büyük önem taşımaktadır. Kimse hasarlı aracı satın almak istemez. Özellikle de değerinin üstünde bir ücret ödemeyi kabul etmez. Zonguldak Oto Ekspertiz raporunun tarafsızlığı sayesinde araçları gerçek değerinde satın alırsınız. Gözle görünen ve görünmeyen tüm kusurlar ortaya çıkar. Oto ekspertiz raporu alıcıya ve satıcıya güven vererek sağlıklı alışverişi oluşturur.

Oto ekspertiz raporu alınacak aracın uzun yıllar kullanıma açık olup olmadığını gösterir. Kimse kısa süre kullanacağı ve 1 yıl içerisinde kendisine sorunlar çıkaracak bir araç satın almak istemeyecektir. Bundan dolayı raporda da en dikkat edilecek noktaların başında motor aksam ve motorun çalışabilirliği, tam performans gösterip göstermediğidir. Oto ekspertiz raporu sayesinde aracın motoru hakkında tüm detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir. Değişen parçaları kontrol edilebilir ve orijinallikleri sorgulanabilir.

Rapor oluşumunda motor haricinde aracın tüm elektronik ve aksesuarları da kontrol edilir. Boyasında, kaporta ve tamponunda problem olup olmadığına bakılır. Bu bölgeler kaza anında hasar alan noktalar olduğu için aracın geçmişi ile ilgili kaba bilgiyi direkt sunabilmektedir. Frenin ne kadar aşındığı, tüm tekerleklere eşit güç gönderip göndermediği ölçülür. Frenin tüm tekerlere eşit güç göndermemesi durumu, seyir halindeyken ciddi kazalara yol açar.

Oto ekspertiz raporlarında araç hakkında değer kaybı yaşanmaması için gizlenmek istenen her şey tek tek ortaya çıkar. Bunlardan biri de kilometre değişikliği yapılıp yapılmadığıdır. Kilometre oynanması genelde kayıtlara geçmez ve aracın değerinin üzerinde satışının gerçekleşmesi için başvurulan bir yöntemdir.

Oto ekspertiz raporunda yer alan bilgiler, tercih ettiğiniz hizmetlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Airbag kontrol hizmetini içeren bir paket satın almadıysanız ve ek olarak da talep etmediyseniz oto ekspertiz raporunda Airbag ile ilgili bir bilgiye de ulaşamazsınız.

Zonguldak Oto Ekspertiz araç kontrollerini tamamladıktan sonra elde edilen tüm verileri bilgisayar ortamında analiz eder ve raporun son halini verir. Sektöründe uzman, profesyonel ekibi ile tarafsız ve bağımsız raporlar oluşturur. Genel olarak otomobil check-up’ı olarak düşüneceğimiz bu işlemler sonucunda detaylı bir şekilde aracın iyi ve kötü olan her şeyi ortaya çıkar.

 

Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu Mu?

Aracın her noktasını ayrıntılı olarak sunan ve tüm geçmişini gözler önüne seren ekspertiz raporu 2019 yılı itibari ile zorunlu olmuştur. Ancak bu zorunluluk için de aracın bazı şartları karşılaması gerekmektedir. 160.000 km’yi geçmemiş ve 8 yaşından yaşlı olmayan araçların ikinci el satış işlemlerinde oto ekspertiz raporu alınması şarttır. 2019’dan önce kişiler oto ekspertiz raporu talep etmedikleri zamanlar değerinin üzerinde, hasarlı araç alımı çok gerçekleşti. Yüksek risk içeren bu durum maalesef birçok kişiyi de mağdur etti. Oto ekspertiz raporunun zorunlu tutulması ardından bir zorunluluk da firmaların TSE belgesi alma zorunluluğuydu. Zonguldak Oto Ekspertiz TSE belgesi ile noter huzurunda kabul gören oto ekspertiz raporları hazırlar.

 

Oto Ekspertiz İşlemleri Nelerdir?

Tercih edilen paketler doğrultusunda oto ekspertiz hizmetleri başlar. Tercih edilen hizmetlere ve araç modeline göre muayene için kullanılacak cihazlarda değişim olur. Zonguldak Oto Ekspertiz tüm otomobillere özel son teknoloji cihazları ile hata payına yer vermeden raporunuzu hazırlar. Paketler arasında sunulan hizmetler farklılık göstermektedir. Ancak bazı işlemler standartlığını korur ve tüm paketlerde yer alır. Eğer full paket talep ederseniz aşağıdaki tüm testlere de sahip olursunuz ve oto ekspertiz raporunuzda yer alır.

– Motor performansı testi

– Yanal kayma testi

– Araç altı kontrol testi

– OBD beyin testi

– Süspansiyon testi

– Diagnostik test

  – Lastik derinlik testi

– Boya ve kaporta testi

– Fren testi

– İç ve dış kondisyon testi

– 5664 tramer sorgulama

– Garanti hizmeti

 

Araç Altı Kontrol Testi Nedir?

Zonguldak Oto Ekspertiz araç altı kontrol için aracınızı lift üzerine çıkarır ve dört bir yandan bağlayarak olası aksiliklerin çıkmasını da engeller. Araç altı kontrol testlerinde triger kayışının sağlamlığı ve eğer değiştiyse kaçıncı kilometrede değişmiş olduğunu inceler. Akü antifrizini kontrol eder, ömrüne bakar. Radyatör suyu kapasitesi, hava filtresi, fren ve direksiyon hidroliği kaçağı mevcut mu, motor yağı ve motor kabloları uzman kişiler ve özel cihazlar yardımı ile titizlikle incelendikten sonra belgelenir. Son teknoloji cihazlar ile profesyoneller birleşince ortaya da hata payına yer vermeden tüm sonuçlar çıkar.

Yanal Kayma Testi Nedir?

Zonguldak Oto Ekspertiz aracın yolda kayma yaşayıp yaşamadığını test etmek için aracı özel bilgisayarlı platform üzerine yerleştirir ve 1km’lik yol simülasyonu ile kayma olup olmadığını kontrol eder. Yanal kayma testinde önemli noktalardan biri de ön ve arka tekerlekler arasında açı farkı olup olmadığıdır. Jant kontrol edilir, lastik rot ve aksa ayarlarından kaynaklanan sıkıntı olup olmadığı ölçülür. Şu an sahip olduğu yanal kayma açı değerleri ile fabrika çıkışısındaki değerler karşılaştırılır. Muayene sonrasında sapma ve kusur mevcut ise rapora işlenir.

Fren Testi Nedir?

Fren testi için araçlar özel rampa üzerine çıkarılmaktadır. Şoför koltuğuna oto ekspertiz uzmanı geçer ve motoru çalıştırarak test işlemini başlatmış olur. Fren testinde el freninin çalışması, disklerin güncel durumu, lastikler, balatalar ve frenlerin tutuş gücü test edilir. Fren gücü tüm tekerleklere eşit seviyede gönderilir ve tüm tekerleklerin eşit güç alıp almadığı ölçülür. Can güvenliğini tehdit edecek kazaların gerçekleşmemesi için tüm tekerler eşit güç almalıdır. Aksi halde araç seyir halindeyken fren kullanıldığında savrulma meydana gelir ve kötü kazalar meydana gelebilir. Zonguldak Oto Ekspertiz aracın sürüş güvenliği için cihazlarını her zaman son teknolojiye uygun tutar. Sonuçlarda sapma yaşamaz ve titizlikle muayene tamamlanır.

Süspansiyon Testi Nedir?

Süspansiyon, aracın yol tutuşunu arttırır ve konforlu yolculuk sağlar. Kötü yol şartlarında çukura girmek, aracın kontrolden çıkmasına sebep olur. Ancak süspansiyon sıkıntısız ise araç yola daha iyi tutunur ve güvenlik derecesi artar. Zonguldak Oto Ekspertiz araca uygun cihazlar ile tekerleklere talimatlar gönderir. Bu talimatlar sayesinde tekerlek aşağı ve yukarı hareket eder. Ardından sağ ve sol yönleri verilerek süspansiyonun verimliliği ölçülür, standart oranı belirlenir. Arka ve ön tekerleklerin değerleri de aynı anda ölçülerek ortalama bir değer çıkarılır. Taşıtta eğrilik var mı yok mu kontrol edilir. Her tekerleğin en az seviyede tutunma kuvveti, en az seviyede gerçekleştirdiği tutunma frekansları, tekerlek ağırlıkları ve taşıt ağırlığı ölçülür.

Dyno Testi Nedir?

Aracın performansını ölçen Dyno testi sonucundan Zonguldak Oto Ekspertiz ortaya çıkan gücün ne kadar olduğunu ve bu gücün otomobile ne kadar aktarıldığını ölçer. Aktarım aşamasında güç kaybı olup olmadığını kontrol eder. Çünkü ivmelenme gücü, tork ve motor beygir gücü kontrol edilmelidir. Motor beygir gücü fabrika çıkışındaki gücünü koruyor mu diye özel cihazlar ile bakılmalıdır. Vites geçişleri temiz oluyor mu incelenmelidir. Motordan çıkan güç tekerleklere sorunuz iletiliyorsa güç akımında bir sorun olmadığı anlaşılır. Çıkan her sonuç raporlar halinde oto ekspertiz belgesine geçirilir.

Diagnostik Test Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık otomobiller de elektronikleşmiştir. Bu da EUC (beyin) denen sisteme sahip olmalarını sağlamıştır. Sahip oldukları beyin sayesinde aracın ilk gününden son gününe kadar yaşadığı tüm sıkıntılar kayıt altında olur. Tüm veriler burada kayıtlıdır. Araçta bulunan sensörler bir sorun ile karşılaştığında tüm bilgileri beyine göndererek kayıt altına alınmasını sağlar. Zonguldak Oto Ekspertiz sahip olduğu son teknoloji diagnostik test cihazları sayesinde beyine bağlantı sağlar. Araca zarar vermemek için bu oldukça dikkatli ve özenle yapılması gereken bir işlemdir. Her araç için özel diagnostik cihazları mevcuttur. Beyinde bir arıza mevcut ise öğrenilir. Diagnostik test cihazları sayesinde dizel yakıt tüketimi kontrol edilir. Araç bilgisayarı, motor elektroniği sıkıntılı ise raporlar halinde çıkar. Dış aydınlatma, far ayarları ve alarm sisteminin güvenle çalışır olduğu incelenir. Oto ekspertiz işlemleri uygun fiyatları ile araç alım işlemleri öncesinde sizlere yardımcı olur. Araç alım işleminiz tamamlandıktan sonra sürprizlerle karşılaşmanızı engeller ve araca değerinde sahip olmanızı sağlar.

Oto Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır?

Zonguldak Oto Ekspertiz ücretleri hizmetten hizmete farklılık gösterir. 300TL ve 1000TL arasında değişen bu hizmetler sayesinde sizlerde sağlıklı bir oto ekspertiz raporuna kavuşabilirsiniz. Paketler halinde tercih edebilir ya da ihtiyacınız olan hizmetleri tek tek talep edebilirsiniz. Ekonomik, standart, profesyonel ve elit paketler ile uygun fiyata ekspertiz hizmetine sahip olabilirsiniz. Fiyat ve performans açısından size en iyisini sunan Experix, garanti ve sigorta seçenekleri ile aldığınız hizmeti kalıcı hale getirir. Garanti hizmeti bazı paketler içerisinde yer alır. Ancak satın aldığınız paket içerisinde garanti hizmeti yer almıyorsa ek olarak talep edebilirsiniz. Sigorta istiyorsanız eğer kilometre ve ay seçeneklerinden size uygun olanı seçebilirsiniz.

Oto Ekspertizin Hukuki Sorumluluğu Var Mı?

İkinci el araç satışında; kilometrede oynama, araç hasar durumu, değişeni, motor mevcut durumu ve birçok noktasında sıkıntılar olabileceği için oto ekspertiz yaptırmak büyük önem taşır. Oto ekspertiz raporu sayesinde alıcı ve satıcı sözlü beyanlarla değil yazılı ve uzman ekip tarafından hazırlanmış ve noter onayından geçmiş Zonguldak oto ekspertiz raporları ile hareket ederler. Eğer raporlarda yer almayan bir sorun ile karşılaşırsanız raporun hukuki niteliği olduğu için haklarınızı her zaman savunabilir ve koruyabilirsiniz.

Experix Kurumsal Ekspertiz

Experix, bugüne kadar yaptığı her işin arkasında durmuştur. Tarafsızlığı ve bağımsızlığı ile oto ekspertiz raporlarında hata payına yer vermez. Son teknoloji tüm marka ve model araçlara uyumlu cihazları ile ayrıntılı ve titizlikle kontrolleri sağlar ve TSE belgeli noter onaylı belgelerini müşterilerine sunar. Zonguldak oto ekspertiz firmaları içerisinden Experix’e senelerin verdiği tecrübeyi ve kullanıcı yorumlarını düşünerek gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.