2022 herkes için son derece zorlu geçti. Bir yandan pandemi sürecinin devam etmesi bir yandan da Ukayan – Rusya olayının getirdiği ekonomik dalgalanmalar insanların yatırımlarını yapmasını, işine devam etmesini ve yüksek kazanç sağlamasını zor bir hale getirdi. Bu durum araç satışlarına da yansımış durumda. Sıfır araç alımları incelendiğinde son yılların en düşük satış sayılarından bir tanesi karşımıza çıkıyor.Her ne kadar sayılar düşük seviyede olsa da markalar ve modeller arasında karşılaştırma yapmak mümkün. 2022 en çok satılan arabalar listemizi çok fazla uzatmamız mümkün. Ancak bir hem markaları hem de modeller birbirleri ile kıyaslamak adına listeyi kısa tutuyoruz. Daha fazla vakit kaybetmeden listemize geçip harika sıfır araç modellerini incelemeye başlayalım.

En Çok Satılan Arabalar  2022

Sizler için hazırladığımız 2022 en çok satılan arabalar listesinin ilk aşamasında markaları ele alıyoruz. İnsanlar ülkemizde en popüler markaları rahatlıkla tercih edebilirler. Kendileri bu markaları beğenmiyor olsalar da sundukları şartlarla son derece fazla tercih edilen markalar olduğu bir gerçek. En çok satış yapan markalar listemizi üç markayı kullanarak oluşturuyoruz.

Fiat

Fiat her sene bu listede görmeye alıştığımız bir marka. Hem binek hem de ticari araç satışı ele alındığı için Fiat’ın satış rakamlarını geçmek son derece zor. Fiat 2022 senesi biterken güncel satış sayısını 110.904 olarak açıkladı. Bu da en yakın rakibine dahi büyük fark attığını gösteriyor. Özellikle döviz kurlarında yaşanan artış ile birlikte insanların daha ekonomik araçlara yönelmiş olması da bu satış rakamlarına etkili oldu.

Renault

İkinci sırada ise Renault yer alıyor. 2022 en çok satılan arabalar arasına 2 farklı modelini sokmayı başaran marka seneyi 70.615 araç satışı ile tamamlamakta. Askeri elemanın devamlı olarak tercih ediyor olması ve Fiat gibi ekonomik seçenekler sunulması Renault markasının her zaman yüksek satış seviyelerine çıkmasını sağlıyor. Markanın önde gelen modelleri yine binlerce kişi tarafından satıl alındı.

Volkswagen

Listemizin markalar klasmanındaki üçüncü sırasını Alman devi Volkswagen alıyor. Binek arabalar söz konusu olduğunda geçmiş yıllarda liderlik koltuğuna dahi oturmayı başarmış marka ülkemizde oldukça fazla sevilmekte. Her ne kadar BMW ve Mercedes gibi alman markalarına olan sevgi üst düzeyde olsa da bunların fiyatlarının çok yüksek olması Volkswagen markasını yine herkes için tercih edilebilir bir hale getirdi. Firma 64.904 araç satarak önemli bir başarı elde etti.

2022’in En Çok Satılan Binek Araçları

Markalar klasmanında yapılan araştırmalar üç farklı markayı öne çıkardı. 2022 en çok satılan arabalar söz konusu olduğunda ise listeye ilk olarak binek araçlar ile başlıyoruz. Yukarıda en çok satış yapan markalar olarak gözümüze çarpan Fiat ve Renault listeye toplamda 3 araç sokmayı başardılar. Volkswagen ise en çok satan 5 araba arasında yer almasa da toplam satışlarda başarıyı yakalamış gözüküyor.

Fiat Egea Sedan

Listemizin ilk sırasında markalar klasmanında da zirveyi alan Fiat bulunuyor. Fiat Egea Sedan modeli ile 2022 senesinin en çok satılan binek aracı ödülünü kazandı. Bu otomobilin hem kiralık araç sektöründe hem de taksiciler tarafından çok fazla tercih edilmesi bu satış rakamlarının oluşmasında son derece etkili. Fiat Egea Sedan 2022 senesinde 46.621 adet satış yapmayı başardı ve diğer rakiplerini geride bıraktı.

2021 En Çok Satan Markaları

Toyota Corolla

Listenin ikinci sırasında ise markalar klasmanında yer almayan sürpriz bir isim var. Japon devi Toyota, Corolla modeli ile birlikte ülkemizin en çok satış yapan markalarından bir tanesi oldu. 2022 en çok satılan arabalar listesinde de ikinciliği kazanan marka 36.346 adet Toyota Corolla sattı. Diğer modellerinin çok fazla tercih edilmemesi markalar klasmanında geride kalmasına sebep olsa da bu da önemli bir başarı olarak kayıtlara geçti.

Renault Clio HB

Listemizin üçüncü sırasında ise yılların eskitmeyi başaramadığı bir model bulunuyor. Renault Clio HB yine en çok satan arabalar arasına girmeyi başardı. Geçmiş yıllarda da burada kendisine yer bulan Clio’nun yeni kasasının çok fazla beğenilmesi HB kasa araçları seven kişilerin direkt olarak bu seçeneğe yönelmesini sağladı. Performans olarak da tatmin edici olduğundan birçok kişi Clio almayı tercih etti.

Renault Megane Sedan

Sizler için hazırladığımız 2022 en çok satılan arabalar listemizde ikinci defa Renault markası ile karşılaşıyoruz. Listede 2 adet Renault olmasına rağmen markalar klasmanında ikinci sırada alması hiç kuşkusuz Fiat markasının ticari araçlardaki başarısından kaynaklanıyor. Renault Megane Sedan bu senenin en çok satılan dördüncü arabası oldu. Her sene buralarda kendisine yer bulan araç son derece tatmin edici özellikler sunuyor.

Honda Civic Sedan

Listemizin ikinci sırasında bize merhaba diyen Japon firmaları listemizin sonunda da bize selam vermeyi ihmal etmiyor. Diğer bir Japon markası Honda, Civic Sedan modeli ile birlikte listemizde 5. sırayı almayı başardı. Civic bu sene 20.728 adet satılarak önemli bir başarı elde etti. Yeni kasası çok sevilen aracın ileriki yıllarda da popüler olmaya devam etmesi bekleniyor.

2022’in En Çok Satılan Ticari Araçları

Binek araçları geçtikten sonra sıra ticari araçlara geldi. Pandemi sebebiyle büyük aksaklıkların yaşandığı iş sektörlerinde ticari araç alımları azaldı. Ancak 2022 en çok satılan arabalar konusunda ticari araçları atlamamız mümkün değil. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en çok satış yapan markadan bahsedilirken ticari araçların etkisinin ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz.

Ford Tourneo Courier

Ticari araçlar söz konusu olduğunda listemizin ilk sırasında Ford yer alıyor. Markalar ya da binek araçlar klasmanında kendisini göstermeyen Ford ticari araçlarda zirvede Tourneo Courier modeli herkes tarafından çok sevildi ve 21.271 adet satmayı başardı. Doblo gibi ticari araç dendiğinde ilk akla gelen modeli listenin zirvesinden itmesi bu aracın ne kadar çok sevildiğini kanıtlıyor.

Fiat Doblo Combi

Listemizin ikinci sırasında Fiat Doblo bulunmakta. Her ne kadar Ford bir başarı elde ederek Doblo’yu zirveden indirse de bu efsane araç en fazla ikinci sıraya düşüyor. Fiat tarafından çıkarılan Fiorino Doblo satışlarında azalmaya sebep olsa da Fiat satışlardan oldukça memnun. 2022en çok satılan arabalar konmuşunda en çok satılan ikinci ticari araç olan Fiat Doblo Combi 15.681 adet satış yaptı.

Fiat Fiorino Combi

Ticari araç listemizde bolca Fiat marka araba olduğunu hemen söylememiz gerekiyor. Fiat Fiorino Combi en çok satılan üçüncü ticari araç olarak karşımızda. 2022 senesinde 13.631 adet satmayı başararak Doblo satış rakamlarına yaklaşan bu araç son derece önemli bir başarıya imza attı. Etrafta sürekli olarak gördüğümüz beyaz Fiorino araçlar da bunun kanıtı.

2021 En Çok Satan Markaları

Fiat Doblo Cargo

Ticari araç kategorisinde 2022 en çok satılan arabalar listesinin dördüncü sırasında yine bir Doblo var. Doblo’nun arka koltuğu ve camları bulunmayan Cargo modeli 9.576 ile listenin dördüncü sırasında.

Ford Transit Kamyonet

Ford listemin ilk sırasında ve beşinci sırasında yer alarak ticari araç sektörüne önemli bir katkı yaptı. Ford Transit Kamyonet modelleri toplamda 8.476 adet sattı ve büyük ticari araçların zirvesinde yer aldı.

Okuyunuz: En Az Yakan Arabalar