2023’de Araç Fiyatları Ne Olur Bu soru 2. el piyasasında en çok sorular sorular arasında yer alıyor. Sıfır kilometre araçların dolar kurundan kaynaklı ve çip sıkıntısı piyasada özellikle ikinci el araçların değerinden fazla değerlenmesine yol açtı.

2023’de Araç Fiyatları Ne Olur

2023 yılında piyasanın biraz daha normale dönmesi beklenirken sıfır kilometre araçlarında doların düşmesi ile birlikte çoğalmaya başlaması ve 2. el araçlarında değerlerinin düşmesine yol açacaktır. Tabi Dolar düşür ve stok çoğalırsa.

2.El araç alacaklar için beklemelerini ve kurdan kaynaklı fiyatların ilan sitelerine yansımasını beklemekten başka bir çare yok. Şunu bilmeliyiz ki yüksek fiyatlardan araç alan kişilerin hemen fiyatları geri çekmesi mümkün olmadığı için yayılan süreçte fiyatları geri çekileceği konusunda piyasa bilgi vermektedir.

2022'de Araç Fiyatları Ne Olur

2023’de Araç Fiyatları Ne Olur

2023 Yılında Sıfır Araçlar Ucuzlar mı ?

2023 yılının da zor bir yıl olacağı belli oldu yalnız dolar kurunun bu şekilde yükselmeye devam ettiği sürece de araç fiyatlarında gerileme yaşanması olası görünmüyor. Sıfır kilometre araçlarda yaşanan sıkıntı piyasaya giren markaların çok tutulan modelleri ile beraber ikinci el piyasasına yansıyacaktır. 

2023 Yılı fiyatların aşağı doğru çekilmesi konusunda pek olumlu düşüneceğimizi söyleyemeyeceğiz. O yüzden sıfır kilometre araç alacak kişiler ile 2. el araç alacak kişilerin indirimli fiyat beklentileri karşılanmayacaktır.

İkinci El Araç Fiyatları 2023 de ne Olur ?

İkinci el piyasasında ciddi anlamda şişirilmiş fiyatlarla karşı karşıyayız 15 yaşındaki araçların bile 150.000 bandında gezmesi bu piyasanın zaten normal olmadığını gösteriyor. Peki bu fiyatlar böyle devam edecek mi 2023 de fiyatlar düşecek mi ikinci  el araç alalım mı gibi sorular aklınızı karıştırıyor olsa da beklemek daha sağlıklı olacak gibi duruyor.

Fiyatların yükselmesi özellikle 2. el piyasasında sahtekarlıklarında çoğalmasına sebebiyet verdi. Ekleme araçlar, kilometre düşürülmüş araçlar, yalan beyanlar gibi durumlarla sıkça karşı karşıya gelindi. Güvenilir ve Kurumsal Oto Ekspertiz Firmaları bu konuda dikkatli davransalar da merdiven altı işletmeler ile beraber bu fırsatçılara gün doğdu diyebiliriz.

2023’de Sıfır Araç almak mı Mantıklı İkinci El Araç mı ?

2023 Yılında araç almayı planlıyorsanız. Bu fikrinizi Şubat ayından sonraya bırakmak mantıklı olabilir. Bu Konuda ki tavsiyemizi verirken dolar kurunun düşmesi ve ikinci el araçlarda fahiş fiyat artışlarının biraz daha makul seviyelere çekilmesi daha kârlı bir durumun size fazlasıyla fayda sağlayacağını unutmayın. 2023 yılında araç almayı planlıyorsanız sıfır araçların piyasaya gelmesini beklemek ve tercihinizi bu yönde kullanmak daha doğru olacaktır.

Okuyunuz: 2022’de Çıkacak Arabalar

Faiz Düşünce Kredi ile Araba Almak Mantıklı mı?

Faizlerle birlikte araç kredisindeki düşüşler de araba alırken dikkat edilen etkenlerdir. Genellikle faizler ve araba fiyatları arasında ters orantı vardır. Faizler düşünce araba fiyatları yükselir. Bu da arabanın toplam tutarında pek bir değişiklik olmayacağı anlamına gelir.