4×4 Araba Modelleri

4×4 arazi arabaları gelişkin teknolojisi ile göz doldurmaya devam ediyor. Hem güvenilir hem de kaliteli bir sürüş deneyimi yaşatabilecek en iyi ve sağlam 4×4 araba modelleri bulunmaktadır. sürüş noktasında arazide manevra yapabilmeyi destekleyen ve zor koşullara oldukça dayanıklı üretilmiş arazi aracı modelleri satışa sunulmaktadır. Arazi araçlarında kullanarak yüksek engebeli, kumlu ve çakıllı, çamurlu; otoyol, ormanlık alan gibi yerlerde sürüş yapmak isteyen kişiler için bu bir sportif aktivite olmaya başlamıştır. Bu anlamda üretilen araçlar özel bir kullanım alanına sahiptir. Normal şartlarda cadde ve sokaklarda da görülebilen bu araçların sürüşte sunulan işlem kapasitesi oldukça gelişkindir.

Şehir içinde ve Arazi Alanlarında 4×4 Deneyimi

4 x 4 araç modellerine bakıldığında genel olarak her bir modelin kendini bir üst versiyonuna geliştirdiği ve teknolojiden tam anlamı ile yararlandığı fark edilmektedir. Özellikle güvenilir bir sürüş deneyimi oluşturabilmek adına otomatik sensörleri bulunan araçların engebeli alanlarda kumlu ve çakıllı yüzeylerde hızın azaltılması tehlikelerin önlenebilmesi adına bir önlem olarak görülebilir. Yalnızca dışarıdan şık bir görünüm sunulmaya çalışılmamış her bir model modelde iç performansa dikkat edilmiştir.

Burada sürücünün bireysel konforunun dışında aracı daha çok kişiselleştirebilmeyi sağlayacak aktif alanlar sunulmuştur. Bunu destekleyen sesli yardım ekipleri bluetooth’la yönlendirebilme deneyimi otomatik sürüş yardım, otomatik park edebilme özelliği, aracın wi-fi bağlantısı ile daha yönlendirilebilir ve komut verilebilir bir hale getirilmesi söz konusu olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda üretimi yapılmış olan bu araçları daha çok aracın kişiyi yönlendirmesi söz konusuydu. Bu modellerde ön plana çıkan en büyük özellik artık sürüşü yapan kullanıcının araca yönetebilmesinin mümkün hale gelişidir.

4×4 Arazi Araçlarını Diğer Modellerden Ayıran Özellikler

Piyasada çoğu alanda kullanıma elverişli ve tercih edilen 4 x 4 arazi aracı modelleri bulunur. Bunlar sırasıyla; Skoda Yeti, Volkswagen Tiguan, Renault Captur, Mazda cx-3, Citroen C4, Suzuki, KIA, Renault, Volvo, Lexus RX modellerinden oluşur. Burada merak edilen bir konu olabilir.

4 x 4 arazi araçlarında diğer modellerden ayıran en önemli özellik nedir? Burada normal şartlarda araçların önden çekmeli veya arkadan itmeli olarak adlandırıldığı bir pozisyon bulunur. 4X4 araçlar hem önden hem de arkadan sürüşü desteklerken her bir tekerlik alanına bütün güç yayılarak araçtan elde edebilecek performans arttırmaktadır. Bu sebeple yolda ilerlerken sürüş hissedilen ayrıcalık daha yüksek olabilmektedir.

Bu oranda kişinin emniyeti yükseltilmiştir. Araçların çoğu ilk üretim aşamalarında manuel bir sisteme sahiptir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve otomotiv sektöründeki farklılaşma ile beraber daha çok otomatik versiyonları görülmeye başlanmıştır. Sürücüye sunulan erken uyarı sistemi ile beraber oluşabilecek büyük hasarlar ve kazaların önüne geçilmiştir. Bu da bir araçtan elde edebilecek en yüksek verimi sağlar. Yalnızca konfor ve görüntü değil bunun yanı sıra yakıttan elde edilen tasarrufta 4X4 modellerinin tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir.

Toprak alanlarda benzersiz bir sürüş deneyimi sunan arazi araçları oldukça geniş alanlara yönelik üretilmiş büyük çaplı ve kaliteli lastikleri, esnek üretime sahip süspansiyon alanı ile kendini göstermektedir. Asfalt yüzeylerde ve özellikle kumlu, çakıllı ve taşlı alanlarda rahatlıkla sürebilmeyi sağlayan 4 x 4 araç modellerini sizler için listeledik.

  • Land Rover

Bir İngiliz firması tarafından üretilmiş olan landrover jaguar modeli ile beraber üretim alanı bulabilmiş en çok tercih edilen ve sağlam 4 x 4 araç modelleri içerisindedir. 1978 yılında kurulmuş olan bu şirket hem ulusal hem de uluslararası alanda pek çok firma ya da satış hacminde bulunmuştur. Hedeflemiş olduğu kitleye zamanla ulaşabilmiş olan bu araca Türkiye’de çokça rağbet gösterilmektedir.

Yenilenmiş discovery versiyonunda çok yönlülüğü dikkat çekmektedir. Yakıt ekonomisi daha da artırılarak kazanç sağlamaya yönelik gelişmiş bir sistem düzenlenmiştir. Dış yapısında uygulanan kuvvetlendirme arazi alanlarında daha sağlam hareket edebilmeyi desteklemektedir. Aracın iç fonksiyonlarındaki gelişme; dokunmatik ekrandaki büyüklük, arayüz tasarımının daha kullanışlı hale getirilmesi ile desteklenmiştir. Ses sistemi daha da kuvvetlendirilmiş, özel havalandırma filtreleri sayesinde oluşabilecek toz parçacıklarının ve alerji hammaddelerin algılanarak alandan temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Özel olarak üretilmiş olan zemin alanda karşılaşılabilecek engellere karşı dayanıklılık sağlar. Tekerlek alanlarında ve palet kısımlarında hız alındığında zedelenme ve yıpranma oluşmaması için özel kauçuk bir madde ile üretim sağlanmıştır. Esnek süspansiyon alanı ile beraber oldukça büyük plastik hacmine sahip olan bu araçların dengesi de tekerleklerden sağlanmaktadır. Maliyet olarak sunduğu sürüş deneyimine göre uygun olduğu söylenebilir. Bu modelde azami hız sınırına rahatlıkla çıkılabilmekte hareket hacminden elde edilen haz üst sınırlara verebilmektedir. Türkiye’de sürücülerin en çok tercih ettiği modeller arasında yerini almaya devam etmektedir.

  • BMV X5

Muadillerinin içinde sevilerek kullanılan 4 x 4 modelleri arasındadır. Bulunduğu arazi yapısına göre rahatlıkla uyum sağlayabilen özellikle kumlu alanlarda sunmuş olduğu performansıyla da göz dolduran bir üründür. Palet alanları ve çamurluk kısımları karlı sulu taşlı ve yağmurlu alanlarda rahatlıkla dolaşabilmeyi desteklemektedir.

Sürüşte güvenilir bir deneyim de sağlayan bu araç oluşabilecek herhangi bir yükselme, alçalma alanlarında dönüş kısımlarında sürtünme payı da göz önünde bulundurularak üretim gerçekleştirilmiştir. Muadillerinin aksine sunmuş olduğu performans ne kadar yüksek olsa da tüketmiş olduğu yakıt hacmi bir o kadar yüksektir. Güvenli sürüş deneyimi sunduğu için aileler tarafından daha çok tercih edilen bir modeldir.

  • KİA SPORTAGE

Piyasada bulunan pek çok muadilleri ile aynı kategoride 4X4 araç modelleri arasında değerlendirilmemektedir. Üretim aşamasında 1993 yılında aktif olarak faaliyet sergilemiş olan Güney Kore markası içerisinde en sağlam modellerdendir. 1993 yılından 2021 yılına kadar her 4 yılda bir kendini yenileyerek ve değiştirerek dünya çapında bilinen bir marka haline gelmiştir. Son versiyonunda uygulanan gövde farklılığı uygun fiyatlar üzerinden satışa çıkarılmıştır. Daha geniş hacim alanına sahip yakıt bölümü temin edilmiştir. Burada hem benzin hem de dizel olarak iki şekilde faydalanabilmeyi destekler. Hem manuel hem de otomatik olarak kullanılabilme yi destekleyen bu modelde 4 farklı donanım kullanılmıştır. Dış tasarımında led şeklinde üretilmiş spot lambaları dikkat çekiyor. Radyatör alanı ızgara şeklinde döşenmiş ve krom malzemeden oluşturulmuştur aracın renk seçenekleri ise oldukça farklı ve dinamik tonlardan oluşmaktadır.

Dışarıdan bakıldığında daha asil bir görünüm sunan bu renkler inci beyazı, gümüş gri rengi, siyah, kırmızı, fırtına gri rengi, aytaşı gri renginden oluşmaktadır. Ön ve arka alanlar daha da genişletilmiş ailelerin rahatlıkla eşyalarını koyabileceği geniş bir alan oluşturulmuştur. Dokunmatik ekran alanı daha da genişletilmiş ve multimedya sağlayıcılarını destekleyen bir aşamaya getirilmiştir. Sistemsel olarak USB bağlantısını destekleyen bir iç portatif ile sahip olan bu araçta kablosuz şarj sistemi bulunur.

Bu tarz araçların güvenilirliğini sağlayan en önemli nokta hızlardaki kontrol edilebilme özelliğidir. Hız sabitleyicisi özelliği sayesinde yolda giderken ön kısımda bulunan araca yönelik olarak otomatik hız düşünebilme özelliğini bulundurmaktadır. Araç sahiplerinin en çok şikayet ettiği ve önlem alamadığı nokta belli bir hız kapasitesinde iken aniden yola çıkan insan veya hayvana zarar verebilme durumudur. Oluşabilecek ani durumlara karşı ön tarafta geliştirilmiş reflektörler aracın hızını azaltmasına kontrollü bir şekilde manevra yapabilmesini ve çarpma riskini ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu önde bulunan bir araca yönelik olarak özellikle trafik alanlarında otomatik ve acil fren sistemini devreye sokar.

Bu sistem sayesinde öndeki aracın mesafesi otomatik olarak algılanır ve kişi frene basmayı geciktirirse bile otomatik olarak frenleme sistemi devreye girecek ve kişinin kaza yapması önlenecektir. Pek çok günümüz modelinde bulunan otomatik park asistanı sistemi ve şerit asistanı sistemi bu modelde de bulunmaktadır. Yüksek devinim hızına sahip olan bu araç normal vitesin aksine ek bir vites kutusu da sunmaktadır. Kaygan alanlarda tekerleklerin sağlamlığı rahatlıkla kontrollü bir sürüş gerçekleştirmeyi desteklemektedir. Tasarımsal olarak gelişkin ve kullanışlı bir sisteme sahiptir. Oturulan alandan elde edilen verim sürüş sırasında konforu destekler. İç mekan kişisel olarak genişletilmiş ve fonksiyonelliği arttırılmıştır.

  • AUDİ Q5

4 x 4 arazi araçları içerisinde en sağlam modellerdendir. Burada asfalt alanlara çıkmak gerektiğinde rahatlıkla sürüş manevrası yapılabilmeyi destekler. Şehrin içinde de kullanıma uygun olan bu araçlar inme ve binme anlarında sunduğu kolaylıkla da dikkat çeker. Araç içi alanlarda sunmuş olduğu konfor tercih edilmesindeki en önemli paydır. Koltukların katlanabilen yapısı uzun süreli kullanımlarda kolaylık sunarken mekandan elde edilebilecek maksimum verimi sağlar. Bu araç için yapılabilecek en doğru tanım fiyat-performans ürünü olarak değerlendirilebilir.

  • TOYOTA LAND CRUİSER

Bu modelde güç özellikle ön tekerleklerden alınır. Sunduğu yüksek performans emniyetli ve güvenilir sürüş deneyimi ile desteklenir. Son zamanlarda üretilen 4 x 4 araç modelleri çoğunda bulunan otomatik sisteme geçiş sağlanabilmektedir. Yakıttan elde edilecek tasarruf ön planda tutularak tercih edilebilecek modeller arasında görülür. Arazide kullanmayı uygun olarak üretilmiş bir iç hacmi ve dış metal kapasitesi bulunan bu araç uygun fiyatlarla konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

  • DACİA DUSTER

Farklı renk ve modellerde bulunan Dacia Duster görüntüsü ile de oldukça şık bir görünüm sunuyor. 4X4 modelleri arasında hızdaki performansı öne çıkarken tasarımdaki tok görüntü tercih edilmesini sağlıyor. Hem arazi alanlarında hem de gündelik hayatta kullanılmaya uygun olan bu model 33000 kilometreye kadar hız kapasitesine sahip manuel vites olarak kullanılmaya uygunluk gösterir. Aileler için kullanılmaya elverişli geniş alan kapasitesine sahip olan bu model oldukça da ekonomiktir. 2010 yılında ilk defa gün yüzüne çıkmış olan bu model Cenevre’de sergilenmiştir. Daha üst modeli olarak otomatik vitese sahip olan modellerinin de üretileceği duyurulmuştur. 

  • VOLKSWAGEN TİGUAN

Daha çok şehir içinde kullanıma sahip oldukça şık görüntüde bir araçtır. 4 x 4 araç modelleri içerisinde Avrupa’da yaygın olarak satışı bulunan popüler modellerdendir. Dış tasarımdaki şık görüntünün yanı sıra iç alanda oluşturulmuş teknolojik dokunuşlar görsel bir şölen oluşturuyor. Kusursuz bir sürüş deneyimi sunarken daha konforlu yolculuklar yapabilmeyi destekliyor. Bu model içerisinde yapılan üretimde alanları geliştirilmiş ve parlaklığı arttırılmıştır. Otomatik olarak açıp kapanabilen bu alan aydınlatmadan alınabilecek verimi en üst seviyelerde sunar. Olumsuz hava koşullarına yönelik olarak yapılan üst düzey üretimde alanları merkezi bir kamera sistemi tarafından otomatik olarak yönetilmektedir. Sahip olduğu hız limitini de geliştirilme yapılmışken tasarımında kullanılan alüminyum alaşım göze çarpmaktadır. Aracın jant kısımları ve daha dayanıklı lastik alanı bu modelde kendini ön plana çıkarıyor. Panoramik olarak açılıp kapanabilen bir cam tavanın alanı ile bulunulan ortamda daha ferah bir alanda sunuyor. 

  • CİTROEN

Citroen 4X4 modelleri içerisinde Air cross modeli ile dikkat çekiyor. Hem şehir içinde hem şehir dışında kullanıma uygunluk sağlayan bu arazi aracı konforlu bir sürüş sunuyor: 3 farklı güç modu ile bulunulan her durum ve alana uygun modlar arası geçiş yapılabilmektedir. Teknolojik sistemin en son sürümünden yararlanılması aktif sürüş alanlarında daha güvenilir bir deneyim sunuyor. Dokunmatik olarak yönetilebilen iç mekanizmalar eller serbest modu ile motorun çalışması ve bluetooth sistemi ile aracın yönlendirilmesi gibi ek özellikler de sunulmaktadır. Bagaj hacmi oldukça genişletilmiş elde edilen alanda rahatlıkla ürün depolaması yapılabilir. Dış cephede motor alanında far kısımlarında tekerleklerde ve palet noktalarında yapılan sağlamlaştırma ile muadilleri arasında en çok tercih edilen modeller arasında olmasını sağlamıştır.

4 x 4 arazi aracı içerisinde kullanılmış gelişkin aydınlatma alanları aracı kullanırken bir renk şöleni sunuyor. 30 farklı renk seçeneği ile kullanıcıya kişiselleştirilme deneyimi sunarken araç içi bütün yönetim alanları dokunmatik olarak kullanılabilmeye uygun üretilmiştir. Bireysel olarak sürüş noktasında kişinin konforu düşünülürken daha çok kişiselleştirilebilmeye uygun hale getirilmeye çalışılmıştır. 

  • MAZDA CX-3

Mazda 4 x 4 arazi araçları içerisinde sınıfına geçe bilmiş modellerdendir. Üretim alanında oldukça sevilerek kullanılmakla beraber renk paletinde ki genişlik müşteri memnuniyetini de desteklemektedir. 2015 yılında üretilmiş olan bu model 2014 yılında Los Angeles’ta tanıtımı çıkmıştır. Bir önceki modeline benzeyen yapısal özellikleri de bulunurken farklı olarak otomatik ve ayarlamaya uygun şanzıman alana göze çarpar. Araç genişliği uzunluğu ve yüksekliği arttırılmış. Desteklenen yan paneller ile beraber ürün hacminde genişleme yaşanarak ağırlığı da bir o kadar artmıştır. Gövde alanı olarak 5 kapıya sahip olan bu araç önden motorlu ve çekişli bir düzene sahiptir. Kırmızı rengi ile göz dolduran Mazda cx-3 modeli en uygun fiyatlar ile satışta bulunmaktadır. İç tasarımı ile de oldukça modern ve zarif bir görünüm sunar. Diğer modelinin aksine uzunluğu daha da yükseltilmiş ve genişletilerek mevcut alandan daha çok verim elde edebilmek hedeflenmiştir. 4 silindir yapısına sahip olan bu araç bu iki farklı güç seçeneği sunmaktadır. Üretimde kalite odaklı bir duruş sergilenmeye çalışılmakta ve aracı kullanırken her hava koşuluna ayak uydurabilecek bir mekanizma geliştirilmektedir.

  • SUZUKİ SX4

Dünya çapında oldukça tercih edilen 4X4 modelleri arasındadır. 2007 yılında ilk defa üretime başlayan Suzuki firması ürettiği araç modelleri ile dikkat çekiyor. Dört mevsim kullanabilmeye elverişli olan bu modelde keyifli ve güvenli sürüş deneyimi elde edilebilir. İlk defa 2008 yılında satışa çıkmış olan bu ürün teknik özellikleri ile de göz dolduruyor. Manuel vites desteğinin yanında otomatik vites özelliği de sunuyor. Uzunluk ve genişlik hacmi arttırılmış mevcut alandan elde edebilecek verim çoğaltılmıştır.

Görüntüsündeki şıklık ve kullanımdaki sağlamlık ile ön plana çıkmış modellerdendir. Ayarlanabilir ve sabitlenebilir hız akışı bulunur. Koltukları deri yapıda ve insan bedenine kavrayan bir rahatlığa sahiptir. Arkaya doğru genişleyebilen koltuk yapısı konforu da destekler. Direksiyon alanı ile beraber iç bölgede oluşturulmuş LCD ekran alana otomatik olarak yürütülen sürüş keyfi sunar. Özel üretilmiş park sensörü sayesinde rahatlıkla bulunulan alana park edebilmeyi destekler. Otomatik far sensörü, yağmur sensörü ile desteklenmiş ve bu sayede her hava koşulunda güvenli bir sürüş deneyimi sunmuştur. Özel uyarı sistemleri ile donatılmış olan bu araç içerisinde geri dönüş kamerası da bulunur.

En Sağlam Arabalar