5W30 ve 10W30 arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha iyi motor yağıdır?

5W30 vs 10W30

5W30 ve 10W30

Karar vermenin ve bu yağlar hakkında bilgi edinmenin en kolay yolu onları karşılaştırmaktır.
Neyse ki, yapacağımız şey tam olarak bu!

Bu makalede, kapsamlı bir 5W30 ve 10W30 karşılaştırması yapacağız , size bunların ne olduğunu söyleyeceğiz ve daha fazla netlik için sık sorulan bazı soruları yanıtlayacağız .

 5W30’a Karşı 10W30 : Bunlar Nelerdir?

5W-30 ve 10W-30 , geleneksel yağ ve sentetik yağ çeşitleri olarak da bulunan çok dereceli yağ türleridir. Motorlarda hareketli motor parçaları arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve motor ömrünü artırmak için kullanılırlar.

Çok dereceli bir yağ türü oldukları için viskozite geliştiriciler ve iki yağ viskozite derecesi içerirler.

İki viskoziteli yağ sınıfı şunları içerir:

  • Bir viskozite derecesi, ‘W’ harfinden önceki sayı ile gösterilen soğuk sıcaklık kalınlığı içindir. W yağ harfi kışı ifade eder.
  • Diğer viskozite derecesi, W yağ harfinden sonraki sayı ile gösterilen daha yüksek sıcaklık kalınlığıdır .

Not: Tek bir viskozite dereceli motor yağı (örneğin, SAE 30) viskozite indeksi geliştiricileri kullanmaz. Viskozite geliştiriciler, çok dereceli bir yağın sırasıyla daha yüksek veya daha düşük bir sıcaklıkta incelmeye veya kalınlaşmaya direnmesine izin veren şeydir.

Bununla birlikte, her bir motor yağı sınıfının diğerine karşı nasıl durduğunu görelim.

5W30 ile 10W30’u Karşılaştırmanın 5 Yolu

Her iki yağ da çok dereceli motor yağı türleri olsa da aralarında bazı belirgin farklar vardır:

1. 5W30 vs 10W30  Düşük Sıcaklık Viskozitesi

Yağın düşük sıcaklıktaki viskozitesini, yani 0°C’nin (32°F) altındaki herhangi bir şeyi anlamak için, SAE yağ numarasında W’den önceki ilk sayıya bakmanız yeterlidir .

Bu sayı, motor hala daha soğuk bir iklimin dondurucu ortam sıcaklığındayken motoru çalıştırmanız için önemlidir.

Şimdi, ‘W’den önceki sayı ne kadar düşükse, motor yağının düşük sıcaklıkta kalınlaşma olasılığı o kadar düşüktür.

Dolayısıyla 5W30 ile 10W30’u karşılaştırdığınızda, 5W30 yağının daha düşük bir numarası vardır (5), bu da yağın aşırı düşük sıcaklıkta oldukça inceldiğini ve bu da onu 10W-30’dan daha iyi bir kış motoru yağı yaptığını gösterir.

10W-30 yağı ‘W’den önce daha yüksek bir sayıya sahip olduğundan, daha düşük bir sıcaklıkta 5W-30 kadar hızlı akmaz.

Ancak, hem 5W-30 hem de 10W-30 motor yağlarının kış performansı için SAE dereceli olduğunu unutmayın. Her ikisi de düşük kış sınıfı yağ sayısına sahip olduğundan, her ikisinin de düşük sıcaklık viskoziteleri vardır.

Bu aynı zamanda, diğer yağlarla karşılaştırıldığında, her iki çok dereceli yağ türünün de soğuk iklimlerde nispeten iyi performans gösterdiği anlamına gelir .

Ayrıca, sentetik yağ formülasyonlarının, yeniden yapılandırılmış moleküller sayesinde geleneksel yağ benzerlerine göre daha soğuk bir sıcaklıkta daha iyi dayanacağını belirtmekte fayda var.

5W30 vs 10W30

5W30 ve 10W30

2. 5W30 ve 10W30  Yüksek Sıcaklık Viskozitesi

‘W’den sonraki sayı , genellikle motorun çalışma sıcaklığı veya ortam sıcaklığı olarak bilinen yüksek 100 o C’deki (212 o F) yağ viskozitesini belirtir.

Bu sayı daha yüksek olduğunda, yüksek sıcaklıkta daha kalın bir yağ elde edersiniz.

5W-30 ve 10W-30, SAE 30 tek dereceli yağın yağ viskozitesine sahip olduğundan, daha yüksek sıcaklık koşullarında daha ince bir yağ olmaya karşı koyabilirler. Bununla birlikte, sıcak sıcaklık performansları, 10W-40 gibi daha yüksek viskoziteli bir yağın performansına eşit olmayacaktır.

3. 5W30 ve 10W30  Sıcaklık Performans Aralığı

Hem 5W-30 hem de 10W-30 çok dereceli yağ türleri olduğundan, geniş bir sıcaklık aralığında iyi performans gösterirler.

5W-30 yağ tipi -30 o C ile 35 o C arasında, 10W-30 yağ tipi ise -18 o C ile 30 o C arasında nispeten daha küçük bir sıcaklık aralığında çalışır .

4. 5W30 ve 10W30  Uygun Araç Tipleri

5W-30 çok dereceli yağ, özel araçlar ve hafif hizmet benzinli ve dizel motorlar için idealdir. Ayrıca 10W-30 yağdan daha iyi bir soğuk sıcaklık başlangıcı sağlar.

Öte yandan, biraz daha kalın yağ olan 10W-30, ticari araçlar ve ağır yüklü motorlu araçlar için daha iyi yağlama sağlar. Bu çok dereceli motor yağı daha soğuk bir sıcaklıkta kullanılabilse de, daha sıcak havalar için daha uygundur.

5. 5W30 vs 10W30  API Derecelendirmeleri

En yeni SAE 5W-30 ve 10W-30 motor yağları, API derecelendirmelerinin tüm gereksinimlerini karşılamalıdır.

API derecelendirmeleri , Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından kurulan bir motor yağı sınıfı veya kategorisidir. Bu değerlere göre motor yağı, motor pistonunu yanma sonucu oluşan tortulardan koruyacak kadar etkili olmalıdır.

Ancak, yağ markasına göre değişebileceğinden (değerlendirmenin aracınıza uygun olduğundan emin olmak için) önceden teyit etmeniz gerekir.

5W30 ve 10W30 Üzerine 4 SSS

Her iki çok dereceli motor yağı türüyle ilgili bazı SSS’ler şunlardır:

1. 10W-30 ve 5W-30 Motor Yağlarını Karıştırabilir miyim?

10W-30 ve 5W-30 gibi iki yağ türü benzer sentetik ve viskoziteye sahip olduğunda, bunları karıştırabilirsiniz.

Ancak, motor kılavuzunda belirtilen viskozite yağı gereksinimlerine bağlı kalmak her zaman en iyisidir. Yağları yalnızca kılavuz onaylıyorsa veya acil bir durum varsa karıştırın.

2. Eski Bir Motorda Daha Kalın Yağ Kullanmalı mıyım?

Daha eski bir motor için daha yüksek viskoziteli veya daha kalın yağ yerine yüksek kilometre performansına sahip bir yağ türü kullanmanızı öneririz.

Daha kalın yağ, eski araba modellerinin daha eski bir motorundaki yağ basıncını artırabilir, ancak son on yılda yapılan modern araba modellerinde daha eski bir motor için geçerli değildir.

Yağ kimyasındaki gelişmeler, yağ filtreleri ve işleme tasarımlarıyla, sürtünmeden kaynaklanan hasarlar ve motor aşınması azaltılmıştır ve etkilenen yağ geçişleri o kadar geniş değildir. Bu nedenle, daha yüksek viskoziteli bir yağ, yağ basıncını artırmaya yardımcı olmayabilir, ancak yüksek kilometreli bir yağ olabilir.

Okuyunuz: Motor Yağı Nasıl Çıkarılır?

3. 5W-30 Motor Yağı Yerine 10W-30 Kullanabilir miyim?

Motorunuz için önerilen bir viskozite yağıysa, evet.

Aksi takdirde, daha iyi yağlama ve motor aşınmasına karşı koruma için üretici tarafından önerilen viskoziteli yağı veya motor yağı ağırlığını kullanmak her zaman daha iyidir.

Gerekenden daha yüksek viskoziteli bir yağ kullanılması, sürtünmenin artmasına ve aşırı yağ sıcaklıklarına neden olabilir. Bunun nedeni, yüksek viskoziteli bir yağın , düşük viskoziteli yağın yanı sıra ısıyı da etkin bir şekilde aktaramamasıdır.

Öte yandan, araç motorunuz için önerilenden daha düşük viskoziteli bir yağ (daha ince yağ), araç hareket halindeyken yağ akışını gerçekten hızlandıracaktır. Sonuç olarak, dahili motor parçaları birbiriyle temas edebilir (metal-metal teması), sürtünme nedeniyle motor aşınmasına neden olabilir.

Ayrıca, doğru motor yağı sadece motor parçalarınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda size maksimum yakıt ekonomisi ve verimli yağ tüketimi sağlar.

4. 5W30 vs 10W30  Hangisi Daha İyi: 5W30’a Karşı 10W30?

Hem 10W-30 hem de 5W-30 çok dereceli yağ seçenekleri mükemmeldir çünkü en iyi yağ yoktur. Her şey arabanızın ihtiyaçlarına, yaşadığınız yere ve oradaki iklime veya sıcaklığa bağlıdır.

Bu nedenle, sizin için daha iyi motor yağı seçeneğini belirlemek için, 10W-30 ve 5W-30 yağlarının daha soğuk veya daha sıcak bir iklimde nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir.

5W-30 her mevsim için idealdir ve soğuk havalarda üstün koruma sağlar. Aynı zamanda, hareketli motor bileşenlerinde yalnızca minimum bir sürtünme yarattığı için size mükemmel yakıt ekonomisi sağlar.

Öte yandan, 10W-30, ağır yüklü dizel veya benzinli motorlara sahip araçlar için en uygunudur.

Okuyunuz: 10w40 Yağ kullanım Klavuzu

5W30 ve 10W30  Son düşünceler

5W30 ve 10W30 motor yağı, çalışma sıcaklığındaki performansları bakımından oldukça benzerdir. Ancak, düşük sıcaklık performansı söz konusu olduğunda, 5W-30 yağı daha soğuk bir iklimde düşük viskozitesi nedeniyle daha iyi performans gösterir.

Ancak hangi motor yağının kullanılacağına karar vermek bulunduğunuz yere, iklime, yağ tüketimi ihtiyaçlarınıza ve diğer gereksinimlerinize bağlıdır.

Unutmayın, daha iyi yağlama ve motor aşınmasına karşı koruma için üreticinizin önerdiği motor yağına uymak en iyisidir.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Motor_oil