Motorlu araçlarda yolcuların ve sürücünün can güvenliği, kaza anında airbag adı verilen hava yastıkları sistemi ile korunur. Ekspertiz Airbag Kontrol Testi Nasıl Yapılır? Bundan dolayı merak edilen bir konu olurken aracın herhangi bir trafik kazasına karışması durumunda hava yastıkları koruyucu vazife görmeleri sebebi ile oldukça önemlidir. Airbag Kontrolü yapılması sürücünün yanı sıra yolcuların da güvenliğinin sağlanmasında önemli bir ayrıntıdır. Airbag Testi ekspertiz işlemleri sırasında yapılması gereken bir güvenlik önlemidir.

Fizik kurallarının bir gereği olarak cismin kütlesi ve hızı çarpıldığında momentum adı verilen bir veri elde edilir. Momentum bir kuvvettir ve kaza anında aracın hızına bağlı olarak bizim kütlemizle bu hızın çarpılması sonucu bir momentum oluşur.

Momentumun miktarı kaza anında karşılaşılabilecek risklerin de belirleyicisi olurken momentum miktarımız kaza anında ortaya çıkacak tehlikelerle doğru orantılı bir veridir. Bu miktarın çarpma esnasında en aza indirilebilmesi için çeşitli önlemler alınabilir. Motorlu kara taşıtlarında hava yastıkları kullanılarak ölüm ya da yaralanmalar engellenmeye çalışılır.

Hava yastığı adı verilen airbag çarpmayı göğüslemek üzere geliştirilmiş ve yolcuları koruma özelliğine sahip malzemelerdir. Bu ürünleri oluşturan malzemeler naylon iplikler olurken çarpma etkisine dayanıklı ve oldukça hafiftirler. Elastik oluşları onların işlevselliğini arttırırken gözenekli bir yapıya sahip olmaları söz konusudur.

Hava yastıkları bazı bileşenlerden oluşurlarken bu parçalar koordineli olarak çalışırlar. Aralarında gerçekleşecek etkileşimde ortaya çıkabilecek en ufak bir arızada airbag’in çalışma sorunu yaşaması kaçınılmaz olacağından bu parçaların düzenli olarak kontrollerinin yapılması can güvenliği açısından önem taşır.

 

Airbag Önemi

Airbag Kontrol Testi

Airbag Kontrol Testi

Araçların herhangi bir kazaya karışma ihtimali karşısında güvenlik önlemlerine uygun olarak üretilmeleri bir zorunluluktur. Kazalar insanların yaralanmasına ya da vefatına sebep olabilen istenmeyen durumlar olurken bu tür vakalarda aracın çarpma hızı oldukça önemlidir. Airbag Önemi kaza sırasında daha da elzem bir hal alırken can güvenliği açısından bu uygulamanın yapılması bir zorunluluk olarak ortaya çıkar. 

Aracın hareket halinde olduğu sırada çarpma gerçekleşmesi durumunda fizik kuralları gereği yolcuların kütlesinde artış yaşanır. Bu durum aynı zamanda savrulma hızının da doğru orantılı olarak artışına yol açacağından hava yastıklarının önemi bir kez daha ortaya çıkar. Bundan dolayı da aracın airbag Kontrolü önemli hale gelir.

Aracın hava yastığında oluşabilecek muhtemel bir arıza insanların can güvenliği açısından istenmeyen sonuçlar yaratabilme etkisine sahip olacağından dolayı airbag Testi yapılması bir zorunluluk olarak görülmelidir. Özellikle oto ekspertiz seçiminde airbag kontrolünün olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kaza anında savrulmanın etkisine bağlı olarak vücudun herhangi bir kısmının sert bir yüzeye çarpması ile yumuşak bir yüzeye çarpması arasında oluşacak hasar farkı oldukça farklı olurken hava yastıkları kazalardaki ölüm riskini azaltma etkisine sahip olmaktadır.

 

Airbag Testi Nasıl Yapılır?

Araçlarda yolcuların can güvenliğinin sağlanmasında etkili koruyucu önlemler arasında yer alan hava yastıkları aracılığı ile önlem almak mümkün olur. Aracın rutin güvenlik kontrolleri yolcuların sağlığı açısından oldukça önemli olurken airbag Testi Nasıl Yapılır? Sualinin yanıtı da merak edilir.

Airbag Testi yapılacağı zaman sıradan kontroller şeklinde bu işlem olmazken teknik bir kontrol zorunluluk halini alır. Bu tür tetkiklerin yapılması sırasında sökülme gerekli olabilirken airbag Kontrolü sırasında uzmanlardan yardım almak gerekir.

Günümüzde araçlarda kullanılan yazılım sistemleri çeşitli kontroller yapılacağı zaman devreye girer. Vasıtaların çeşitli teknolojik cihazlara bağlanmak sureti ile yazılımları kontrol edilebilmektedir.

Bundan dolayı da klasik yöntemlerden farklı olarak uygulamalarda değişiklik söz konusudur. Yalnızca airbaglerin değil aracın birçok mekanik aksamında kontrol gerekli olduğu zaman teknolojiden yararlanılır.

Not: Oto ekspertiz fiyatları sayfası üzerinden, airbag testinin dahil olduğu ekspertiz paketleriniz inceleyebilirsiniz.

Airbag Kontrolü Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hava yastıklarının etkili bir koruyucu güce sahip olabilmeleri için kullanım şartlarının da sürücü ve yolcular açısından doğru bilinmesi bir zorunluluktur. Aksi takdirde can güvenliğini sağlamak için geliştirilen bu malzemelerin kişilerin yaşamını tehdit etmesi söz konusu olur. Airbag Kontrolü Dikkat Edilmesi Gerekenler de maddeler halinde sıralanabilecek detaylar olurken hava yastıklarının güvenli olarak kullanılabilmesi için öncelikle emniyet kemerlerinin takılı olması gerektiğini bilmek gerekmektedir.

  • Öncelikle hava yastığı kontrolleri yapılacağı zaman bu parçaların sökülmesi gerekli olurken emniyet kemeri ve kablolardaki dirençler kontrole tabi tutulur. Bunun yanı sıra airbage ait beynin orijinalliği de oldukça önemlidir.
  • Airbag Testi yapılacağı zaman teknik bir kontrol gerekli olurken bu tetkik sırasında sensörlerin çalışıp çalışmadığı da kontrol edilmelidir.
  • Bunun yanı sıra infilatör adı verilen ve gaz dolu tüp olarak da bilinen parça kaza anında yastığın şişmesine yaramaktadır. Bu tüplerin içerisinde yer alan kimyasal bileşenlerin de kontrol edilmesi gerekirken Airbag Kontrolü açısından bu detaylar oldukça önemlidir.
  • Elektronik kart adı verilen uygulamada ise hava yastığının doğru zamanda çalışması için program yapan parçadan söz edilir ki bu parçanın da kontrol sırasında dikkatli bir tetkikten geçirilmesi muayene işlemlerinin yeterliliği açısından önem taşır.
  • Tüm bu parçaların hatasız bir biçimde çalışması gerekli olurken herhangi birinde oluşabilecek arızaların sonuçları ciddi yaralanmalar ya da ölümler ile karşılaşılmasına yol açabilir.

Bundan dolayı da kontroller sırasında dikkatli bir yaklaşım oldukça önemli hale gelir. Kazalar sırasında ortaya çıkabilecek risklerin en aza indirilebilmesi araçların rutin muayeneleri ile mümkün olurken özellikle ikinci el araç satın alınmak istendiğinde hava yastıklarının teknik kontrollerinin yaptırılması daha da önem kazanır.

İlgili Makale: Oto Ekspertiz Bayilik