Türkiye’nin En Teknolojik Ekspertiz Merkezi

Türkiye’nin En Teknolojik Ekspertiz Merkezinin iş ortağı olmak ve gerçek teknolojinin yanında yerli ekipman ile özel tasarım iş modeline ulaşmak için bizimle irtibat kurabilir, sizde Bölgenizde farklı hizmet anlayışıyla rakipsiz olabilirsiniz.

Experix dış cephe tasarım
Experix Dış Cephe 3
Experix Bekleme Salonu Örnek
Experix İç Mekan Örnek
Experix Test Alanı 2
Experix Test Alanı
Experix gece önden görünüş
Experix İç Mekan Sıralaması
Experix Dış Cephe Açılı

Size En Uygun Projeyi Sunuyoruz.

Türkiye’de gelişen Oto Ekspertiz Sektörüne yeni bir soluk ve yeni bir teknolojik sistem ile TSE Belgeli ekipman ile en doğru yatırımı yaparak hemen kazanmaya başlayabilirsiniz.

4×2 veya 4×4 sistemler ile müşterilerinize en iyi hizmeti sunmak, özel yazılım cihazlar ile sizde fark yaratmak istiyor ve bölgenizde tek olmak istiyorsanız hemen bizimle iletişim kurabilir ve tecrübelerimizden faydalanabilirsiniz.

experix ile kazan

Experix, Türkiye’nin kurumsal oto eksperiz markası olarak, girişimcilere oto ekspertiz bayilik alma fırsatını sunmaktadır. Son yıllarda 2. el araç alımlarında ekspertiz zorunluluğu getirilmesi ile sektöre olan talep ivme kazanmıştır. Sektöre olan talebin artması ile birlikte, bayilik veren oto ekspertiz firması ve kurumsal olmayan ekspertiz merkezi sayısı da artmıştır. Kurumsal bayilik alan girişimciler, bu alanda, herhangi bir markanın alt bayisi olmayan girişimcilere göre daha avantajlıdır.

Oto ekspertiz dükkanı açmak, sadece ihtiyaç duyulacak  ekipman ve cihazların işletme içerisinde bulundurmaktan ibaret değildir. Günümüzde aktif olarak 30’un üzerinde kurumsal ekspertiz firması bayilik vermektedir. Tabi bunun yanında bayi olmayan bireysel olarak açılmış ekspertiz merkezleri de mevcut. Büyük bir rekabetin olduğu bu sektörde, başarılı olmak için mutlaka doğru kararlar verilmesi gerekir. Kurumsal marka altında, ekspertiz hizmeti veren girişimciler, markası olamayan bayililere göre bir adım önde. Oto ekspertiz sektöründe, girişimciler için en büyük dezavantaj olan, rekabet ile mücadele etmek için, mutlaka kurumsal güçlü bir firma ile birlikte hareket etmelisiniz.

Experix Oto Ekspertiz Bayilik

Experix Oto Ekspertiz Bayilik

Oto ekspertiz bayiliği almak için karar verdiyseniz, bu aşamadan sonra, bayilik almak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Zira oto ekspertiz bayilik alma fırsatı sunan işletme sayısı, 2021 yılında 30’un üzerindedir. Firma sayısının bu kadar çok olması, sektörde yaşanan gelişimin büyüklüğünü göstermektedir. Tabi kaliteli hizmet sunan ve bayilik alanında profesyonel destek sağlayan ekspertiz firmalarının sayısının aynı oranda arttığını söylemek mümkün değil. Bu nedenle oto ekspertiz bayiliği almak için dikkat etmeniz gereken bir takım faktörler mevcut.

Experix Oto Ekspertiz merkezi olarak, girişimcilere sunmuş olduğumuz tüm bayilik avantajlarını ve oto ekspertiz bayiliği alacak olanların dikkat etmesi gerekenleri, sektördeki tecrübemizle sizlere aktarmak istiyoruz.

Oto Ekspertiz Bayilik Almanın Avantajları

 • Sektörde bugüne kadar 1000’lerce araç ekspertizi yapmış olan kurumsal firmalardan bayilik alarak, onların tecrübelerini, tekniklerini ve oluşturmuş oldukları pratik işleyiş süreçlerine hakim olursunuz.
 • Daha önce oto ekspertiz sektöründe faaliyet göstermemiş bile olsanız,  bir yatırımcı olarak, oto ekspertiz bayiliği alıp, alanında uzman, ustalık belgesine sahip personeller çalıştırarak, bu sektöre adım atma fırsatını kazanmış olursunuz.
 • Oto ekspertiz sektöründen 30+ kurumsal ve 1000’lerce yerel markanın olması zorlu rekabet koşullarına neden olmaktadır. Bu rekabetten avantajlı çıkmak için, bayilik aldığınız oto ekspertiz firmasının; reklam desteği, ulusal TV reklamı, Google reklamları vb. gibi desteklerinden faydalanırsınız.
 • Oto ekspertiz sektöründe alıcı, satıcı ve ekspertiz firması arasında anlaşmazlık çıkabilir. Bu gibi durumlarda firma sahibi hakkında dava açılabilir. Açılacak olan bu davalarda, kurumsal ekspertiz bayiliğinin size sunmuş olduğu hukuki destek en büyük avantajınız olacaktır.
 • Oto alıcıları ya da satıcıları, ekspertiz firması tercih ederken, daha çok marka olan, bilindik, kurumsal firmalar olmasını dikkat eder. Kurumsal firmaların hatasız ve garantili oto ekspertiz hizmeti sunduğu, tüketici algısında hakimdir.
 • İşletme dizaynı ve tasarımı müşteriler tarafından ilk algının oluşmasında oldukça önemlidir. Bu noktada oto ekspertiz bayilik fırsatı sunan firmalar tarafından profesyonel mimarlık ve çizim hizmeti verilir.
 • Kurumsal oto ekspertiz bayiliği almak, sizlere büyük firmalar ile iş birliği yapma fırsatı sunabilir. Ayrıca firmalar tarafından yapılan filo anlaşmalarında, bu pastadan pay alma fırsatı elde edeceksiniz.
 • Firmalar tarafından hem personel hem de girişimciler için eğitim desteği sunulmaktadır. Sunulan bu eğitimlerde pazarlama, müşteri hizmetleri, cihaz kullanımı ve rapor sunma gibi detayları yer verilir.
 • Uzman personel bulma ve işe alma süreçlerinde, oto ekspertiz bayiliği alınan kurumsal firma tarafından insan kaynakları desteği sunulur.
 • Kullanmış olduğunuz oto ekspertiz cihazlarında, teknik destek ve servis imkanları, bayilik alınan firmalar tarafından karşılanmaktadır. Firma makinelerini kendi üretmiyor olsa bile, yapmış olduğu teknik servis anlaşmaları ile bayilere destek sunmaktadır.
 • Kurumsal firmalardan bayilik almak daha hızlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Sıfırdan oto ekspertiz açmak istediğinizde, sektörde daha önce tecrübeniz yok ise, kurulum işleri uzun bir zamanınızı alacaktır. Ancak oto ekspertiz bayilik fırsatı sunan firmalar, tüm süreçleri pratik haline dönüştürdükleri için, bu süreç, maksimum 1 haftayı alacaktır.
 • Kurulum maliyetlerinin yanı sıra, reklam ve tanıtım giderleri, sizler için daha uygun fiyatlı olacaktır.

Yukarıda sıralamış olduğumuz maddeler, oto ekspertiz bayiliği alacak olan girişimciler için, göze çarpan avantajlardır. Bir çok girişimci tarafından da bu avantajlar bilinmektedir. Ancak asıl önemli olan kısım bayilik seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Neden Experix Oto Ekspertiz Bayiliği?

Experix A.Ş uzun yıllardan beri Otomotiv parçaları, Rent a car, Galericilik ve Reklamcılık alanında faaliyet gösteren bir grup şirketi alt markasıdır. Otomotiv sektöründe bulunmanın vermiş olduğu tecrübe ile kurulan firmamız, kendi alt bayilik ağını oluşturmak için, girişimcilere oto ekspertiz bayilik alma fırsatı sunmaktadır. Yenilikçi bir firma olmamız ve en yeni teknolojik ekipman ve cihazlara sahip olmamız bizi rakiplerimizden avantajlı kılmaktadır.

Oto ekspertiz sektöründe başarılı olabilmek için mimari tasarım, reklam faaliyetleri, pazarlama, kalifiye personel, yazılım desteği ve en yeni teknolojik cihazlara sahip olmanız gerekir. Tüm bu faaliyetleri bünyemizde bulunan grup şirketlerimiz aracılığı ile yapıyor olmamız, tek bir noktadan alt bayilerimize hızlı ve sınırsız destekte bulunmamızı sağlamaktadır.

Oto ekspertiz dükkanı açmak ve başarılı olmak için en çok bayi sayısına sahip olan şirketi ya da en uygun fiyatlara bayilik fırsatı sunan şirketleri seçmeniz gerekmiyor. Zira bayi sayısının çokluğu, sizinle aynı marka olan bayiler ile rekabet etmenizi sağlayabilir. Ya da uygun oto ekspertiz bayiliği almanız, size sadece makine ve ekipman satılmasıyla sonuçlanabilir.

Experix kurumsal oto ekspertiz firması olarak tüm kuruluş öncesi ve kuruluş sonrası süreçlerde alt bayilerimizin yanında yer almaktayız. Sürekli değişen teknolojiye ayak uyduran şirketimiz, en yeni makine ve ekipmanlara sahip olduğu için, bu sektörde faaliyet gösterecek olan girişimcilere büyük bir fayda sağlamaktadır.

Experix Tarafından Bayilere Sağlanan Destekler

 • En yeni teknolojiye sahip oto ekspertiz cihaz ve ekipmanları,
 • Kurumsal Kimlik altında hizmet veren güvenilir bir ekspertiz firması olma avantajı
 • 7/24 Teknik Destek Hizmeti
 • Ulusal TV Reklamları
 • Google Adwords  reklam desteği hizmeti
 • Kariyer.Net personel ilan desteği
 • Yerli Ekipman ve Cihaz
 • İşletmeler için Ar-Ge Desteği
 • Yerli en güncel yazılım
 • Girişimci için detaylı fizibilite çalışması
 • Özel KOSGEB Destekli çalışma
 • Girişimci ve personel eğitimi desteği
 • Mimari çizim ve sunumlar
 • Aynı marka altında faaliyet gösterecek olan girişimciler için bölge koruması
 • Bulunduğunuz ile özel, oto ekspertiz sektörüne ait veriler ve özel fizibilite çalışması
 • Yatırım yapacak olan girişimcilere özel profesyonel danışmanlık
 • Anahtar teslim işletme kuruluşu ile birlikte Antetli dosya, broşür ve personel kıyafet desteği
 • TSE kalibrasyon belgesi ve HYB belgesi alınması için tam destek
 • Hızlı teknik servis desteği
 • Pazarlama eğitim ve faaliyet destekleri
 • Tüm inşaat ve dekorasyon
 • Franchise marka bedeli alınmaması

Experix oto ekspertiz bayiliği alacak olan girişimcilerimiz için, yukarıda sağladığımız destekler, sunmuş olduğumuz fırsatların sadece bir örneğidir. Prensip olarak Kazan – Kazan mantığı ile hareket ettiğimiz için, sizlerin yapmış olduğunuz yatırımın, olumlu bir şekilde dönemsi için çalışmalar yapmaktayız. Bu noktada yılların vermiş olduğu deneyim ve kullanmış olduğumuz detaylı istatistik raporları ile sizlerin yanında yer almaktayız.

Bayilik başvuru formunu doldurup, bulunduğunuz lokasyon ile ilgili detaylı fizibilite çalışması ve sizlere sunmuş olduğumuz fırsatlarla ilgili bilgi talep edebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Bayi Konsept Tasarımları

Oto ekspertiz bayilik alacak olan girişimcilerimiz için, ihtiyaç duyulacak ve müşteriler için bir cazibe haline gelecek 3D bayi konsept tasarımları oluşturduk. Uzman mimarlarımız tarafından hazırlanan kosept tasarımlarda kullanılan renk, dizayn ve tasarım detayları tamamen ihtiyaç doğrultusunda oluşturulmuştur.

TS 13805 standartları doğrultusunda, hizmet yeterlilik belgesi alınabilmesi için bayilerin hem tasarım, hem de işletme boyutları açısından standartlara uyum sağlaması gerekir. Bu doğrultuda en az 70 m²’lik uygulama alanı, müşteri kabul, bekleme salonu, giyim odası, WC vb. gibi detaylar konsept tasarımlarımızda, işletme alanını en optimal seviyede kullanılacak şekilde hazırlanmıştır.

Oto ekspertiz bayilik konsept tasarımlarımızın sadece bir kaçı aşağıdaki gibidir.

Oto ekspertiz bayilerinin verdikleri hizmette, müşterilerin tercihini ilk aşamada bayi dış görünüşü etkilemektedir. Kurumsal markanın imajının yanında, bayilerin dış görünüşü, müşteri seçiminde ve akılda kalıcılık anlamında önemli rol oynamaktadır. Türkiye’nin en iyi ve en modern ekspertiz merkezi tasarımlarına sahip olduğumuz konusunda iddaalıyız. Bayilerimize özel oluşturmuş olduğumuz konseptler ile ilgili bilgi almak için, hem merkezime gelebilir hem de bayilik başvuru formu üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Bayilik Ücreti

Oto ekspertiz bayilik ücretleri konusunda öncelikle net bir rakam vermenin mümkün olmadığını söylemek istiyoruz. Kurumsal oto ekspertiz bayiliği veren bir çok firma, sadece oto ekspertiz cihazları satmayı ve bu cihazlar üzerinden kazanç elde etmeyi hedeflemektedir. Cihaz satışı yapılacağı zaman 2WD ya da 4WD olarak kullanılacak olan ekipmanlara göre 150 Bin TL’den başlayarak fiyatlandırma yapmak mümkündür.

Biz Experix A.Ş olarak anahtar teslim işletme kuruluş hizmeti vermekle birlikte, alt bayilerin ihtiyaçlarına göre konsept paketler oluşturmaktayız. 800 m²’lik bir alanda ya da 300 m²’lik bir alanda ekspertiz dükkanı açmanız mümkün. Açılacak olan her bayinin bulunduğu lokasyon, kiralamış olduğu işletme ve vereceği hizmetin detaylarına göre bayilik ücretinde değişiklik olacaktır.

Experix A.Ş, tarafından herhangi bir franchise bedeli talep edilmez. Bu nedenle 1.5 milyon TL’ye kadar çıkan, maliyetinin büyük bir çoğunluğunu isim hakkı bedeli oluşturan ücretler ödemek zorunda kalmazsınız.

Bayilik fiyatlandırması konusunda öncelikle sizin talepleriniz dikkate alınır. Ekspertiz dükkanı açmak istediğiniz lokasyon ve işletme için  tarafımızca tüm fizibilite çalışması gerçekleştirilir. İşletme büyüklüğü, vereceğiniz hizmet detayları, 4 x 4 ve 4 x 2 cihazların yerleştirilmesi, ekstra talep edilecek olan servis ekipman ve makinalarına göre fiyatlar belirlenecektir. Size özel fiyatlandırma yapabilmemiz ve ekspertiz bayi açma maliyeti hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Experix Oto Ekspertiz Bayilik Alma Şartları

Experix A.Ş kurumsal oto ekspertiz markası olarak, girişimci adaylarımızda aradığımız bir takım özellikler mevcut. Marka kimliğimizin korunması ve başarılı bayilik ağı oluşturabilmemiz adına, bayilik şartları ön prensiplerimiz arasındadır. Biliyoruz ki markamızı büyütmek ve hedeflerimize ulaşabilmek için, alt bayilerimiz ile birlikte büyümemiz gerekir. Bu doğrultuda istediğimiz şartlar tamamen markamızın büyümesi ve korunması yönünde belirtilen şartlardır. Oto Ekspertiz bayilik şartları:

 • Bayilik almak isteyen girişimci tarafından TS 13085 standartları ve HYB Belgesi kapsamında istenen işletme özelliği ve personel şartları yerine getirilmelidir.
 • Otomotiv sektöründen gelmiş ve bu sektöre ilgi duyan girişimcilerimiz, başvuru aşamasında öncelikli olarak değerlendireceğimiz adaylar arasında yer alacaktır. Otomotiv alanında başvuru sahibinin yetkinliğinin ve tecrübesinin bulunması başarı oranını arttırmaktadır.
 • Experix A.Ş olarak, güven, gizlilik ve tarafsızlık ilkesi en önemli prensiplerimiz arasında yer almaktadır. Adaylarımızın marka prensibini benimsemesi en önemli şartlarımız arasındadır.
 • Adaylarımız girişimci özelliklere sahip olup, insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim tecrübesi ve işletme hukuku alanında bilgi sahibi olması tercihlerimiz arasındadır.
 • Hizmet odaklı düşünen ve müşteri memnuniyetine yatırım yapmayı hedeflemeli.
 • Oto ekspertiz bayilik alacak olan adaylarımızın, eğitim süreçlerine değer vermesi gerekir.
 • Girişimciler tarafından yatırım için gerekli maddi olanaklara sahip olunmalıdır.
 • Kurumsal marka kimliğini zedeleyecek faaliyetlerden uzak durulmalı.
 • Aktif bölgesel reklam kampanyalarına katılıp, müşteri sayısını arttırmayı hedeflemeli.
 • Reklam malzemeleri, afiş, tabela, pano vb. gibi donelerin korunması ve işletmede bulundurulmasına riayet etmeli.
 • Başlangıç aşamasında oto ekspertiz hizmetini, sadece yatırımcı olarak değil, yönetim süreçlerine dahil olarak gerçekleştirecek olan girişimci adayları, bayilik tercihinde birincil önceliğimiz olacaktır.

Oto Ekspertiz Bayiliği Kazancı

Oto ekspertiz merkezleri odaklı işletmeler olduğu için, elde edilen gelirin büyük bir bölümü kar olarak girişimciye kalmaktadır. Bu doğrultuda, günlük ya da aylık kabul ettiğiniz müşteri sayısı ne kadar kazanç elde edeceğinizi belirleyecektir.

Experix A.Ş olarak oluşturmuş olduğumuz 4 ekspertiz paket hizmeti bulunmaktadır. 3700 TL’den başlayan Standart ekspertiz paketi ile birlikte 8500 TL’ye kadar çıkan Efsane paket hizmetlerimiz mevcut. Bunların  yanında alt bayi tarafından airbag testi, conta test ve araç TÜVTÜRK muayenesi hazırlığı, sigorta hizmeti, yol yardım paketleri gibi ekstra gelir getirici faaliyetler mevcuttur.

Türkiye geneli günlük araç satış rakamlarını ve mevcut oto ekspertiz işletmelerini baz alacak olursak, her ekspertiz dükkanına günlük 10 araç düşmektedir.

10 Araç Ekspertiz  x 2500 TL(Ortalam Ekspertiz ücreti) = 25000 TL Günlük Ciro

Satılan hizmet sayısının fazla olmaması ve yapılan işin ölçülebilirliği nedeniyle kar marjını hesaplamak oldukça kolaydır. Personel gideri, elektrik faturası, işletme kirası, vergi vb. giderleri düştüğünüz zaman elde edeceğiniz kazanç ortaya çıkacaktır. Günlük ortalama 10 araç ekspertiz hizmeti veren bir bayinin aylık net kazancı 400 Bin TL ile 600 Bin TL arasında, maliyetlere göre değişiklik gösterecektir.

Girişimcilerden beklentimiz ise, kar marjını yükseltmek adına, işletme zorunlu maliyetlerinden tasarruf edilmemesi yönündedir. Bu doğrultuda, müşteri sayısını arttırmak izlenecek en iyi stratejidir. Pazarlama ve reklam uzmanlarımız, sizlere yapabileceğiniz çalışmalar ile ilgili destek olacaktır.

Bayilik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto ekspertiz açmak için bayilik almanın en mantıklı seçenek olduğundan bahsettik. Ancak bu doğrultuda, karşınıza 30’dan fazla oto ekspertiz bayiliği veren firma çıkacak. Bayilik alacağınız firmanın Kurumsal kimliği, sunmuş olduğu destekler ve sektörde ki konumu, başarılı olmanızı sağlayacak en önemli faktörlerdir.

Experix A.Ş olarak şeffaflık politikası çerçevesinde, bayilik seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

 • Oto ekspertiz bayiliği veren firmanın kurumsal kimliği hakkında araştırma yapmalısınız. Marka bilinirliğinden ziyade, marka hakkındaki olumsuz müşteri yorumlarını baz alarak tercihte bulunmalısınız.
 • Kurumsal marka tarafından sizlere ve oto ekspertiz personellerine ne gibi eğitimler verildiğini detaylı bir şekilde sorunuz. Zira eğitim programı bulunmayan firmalar genellikle, oto ekspertiz cihazı satışına ağırlık vermektedir.
 • Ekspertiz bayiliği alınacak olan firmanın, teslim edeceği ekspertiz cihazlarının garanti süresi, teknik servis hizmet, yerli makine olması ve makine eğitimi konusunda destek sağlayıp, sağlamadığı incelenmelidir.
 • Yeni çıkan ekspertiz yasası kapsamında, ekspertiz şirketlerinin hukuki sorumluluğu net bir şekilde, kanun kapsamında belirtilmiştir. Bu doğrultuda, karşılaşacağınız hukuki problemlerde, marka tarafından sağlanan hukuki destekleri araştırınız.
 • Bayilik almış olduğunuz firmanın iç ve dış tasarımı, müşterilerin ilk intibaasını kazanmak ve akılda kalıcılık adına oldukça önemlidir. Zira lüks görünüm zihinsel algı olarak kaliteyi simgelemektedir. Premium tasarımlar müşteri kazanımında büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Bayilik alacağınız firma TS 13805 standartlarına uygun, HYB belgesi almanıza yönelik tüm şartları yerine getiren bayilik planı sunuyor mu? İşletme ruhsatı alabilmeniz adına, gerekli tüm standartlar karşılanmalıdır.
 • Müşteri kazanımlarında, ekspertiz merkezlerinde verilen hizmetin detayı oldukça önemlidir. TSE standartlarında yapılacak olan zorunlu testlerin dışında, verilecek olan ekstra hizmetlerin detayı, ekspertiz firmasının seçiminde önemli rol oynar. Örneğin; airbag testi her oto ekspertiz merkezi tarafından yapılmaz. Bu tarz hizmet detaylarına yer veren Kurumsal şirketler daha fazla tercih edilmektedir.
 • Yatırımın geri dönüş süresi (ROI) ile ilgili detaylı karşılaştırma yapmalısınız. Bu doğrulta da, yapmış olduğunuz yatırım tutarını 6 ay, 12 ay ya da 24 ay gibi sürede amorti edeceğiniz söylenebilir. Ancak oto ekspertiz gibi karlı bir sektörde, bu sürenin 6 ile 12 aylık süreci geçmemesi gerekir.
 • Oto ekspertiz bayiliği veren kurumsal firmanın, diğer alt bayilerle iletişiminin nasıl olduğunu araştırmalısınız. Bir çok firma, bayilik verdikten sonra, girişimciler ile iletişimi kesmektedir. Bu da alt bayilerin, rekabetin yoğun olduğu bu sektörde, kendilerini yalnız hissetmelerine neden olacaktır.
 • Franchise başvurusu sonrasında, firmalar tarafından detaylı fizibilite çalışması ve bölgesel araştırma istatistikleri desteğinin sunulması gerekir. En çok araç satışının yapıldığı noterler, bulunduğunuz ilde günlük el değiştiren araç sayısı ve ortalama oto ekspertiz firması sayısı gibi istatistiksel bilgi havuzuna ulaşabiliyor olmalısınız.
 • Bayilik alacağınız firma tarafından sizlere sunulan bölgesel korum detaylarını öğrenmelisiniz. Aynı ilçede faaliyet gösterecek olan aynı oto ekspertiz firması ile aranızda kaç km mesafe bulunacağı gibi detayları araştırmalısınız.
 • Firmalar tarafından sunulan reklam malzemeleri, ulusal reklam yayını desteği, broşür, personel kıyafeti, pano, tabela, afiş gibi pazarlama desteklerinin neler olduğunu, bu ürünlerin maliyetinde sizin payınızın ne olacağını sormalısınız.
 • CE, SG, UKAS, NAVIGA, ISO 9001, ISO 10002, ISO 140001 vb. gibi kalite yönetimi ve uluslararası belgelendirme sertifikalarını sahip olmak sektörde güven duyulan bir firma olmanızı sağlayacaktır. Bu belgelere sahip olan, ekspertiz firmalarından bayilik almak sizi rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacaktır.
 • Sizlere verilecek olan ekspertiz cihazlarının en güncel teknolojiye sahip olması, ekspertiz raporlarının doğruluğu ve iş akışını kolaylaştırması açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda, firmaların ne kadar eski olduğundan çok, en yeni teknolojilere sahip olup, olmadığı incelenmelidir.

Oto Ekspertiz Bayilik Kurulum Süreci

Bayilik Başvurusu: Sitemiz üzerinden bayilik başvurusu yapacağınız il bilgisi ve size ait bilgilerin yer alacağı başvuru formunu doldurunuz.

Başvuru İncelenmesi: Firmamız tarafından yapmış olduğunuz başvuru, en optimal başarı seviyesini yakalamak adını incelenip, değerlendirmeye alınır. Değerlendirmenin olumlu olması durumunda, sizinle iletişime geçilerek, bölgenize ait ilk fizibilite çalışması örneği gönderilir. Bu örnek taslağında, bulunduğunu ile ait, araç el değişimi, ekspertiz istasyonu sayısı ve ihtiyaç duyulan noktalar gibi detaylara yer verilir.

Lokasyon İncelemesi: Sunmuş olduğunuz işletme uzmanlarımız tarafından incelenir ve detaylı proje çizimi için, mimarlarımız tarafından görüş alınır. İlk detaylı fizibilite çalışmasının yapılması bu süreçte gerçekleşir. Sektörde yılların vermiş olduğu deniyim ile, işletme potansiyelinin olumlu ya da olumsuz olacağı uzmanımız tarafından sizlere bildirilecektir.

Bayilik Anlaşması: İlk kuruluş aşamasındaki kuluçka dönemi tamamlandıktan sonra, girişimci ile franchise sözleşmesi imzalanır. Sözleşme detayları, talep edilen bayilik modeline göre değişiklik gösterecektir.

Mimari Proje Çizimi: Mimarlarımız tarafından hazırlanmış olan konsept tasarımlar doğrultusunda, mevcut işletmeye özgü olarak, projelendirme süreci başlatılır. Projelendirme işlemi anlaşmış olduğunuz bayilik modeline göre gerçekleştirilecektir.

Eğitim Süreci: Oto ekspertiz bayiliği verirken, öncelikle sektörde tecrübeli olan adaylarla çalışma yoluna gitmekteyiz. Bu doğrultuda kurulum yapılacak olan ekipmanların eğitimi konusunda, girişimciye ve personellerine eğitim desteği verilir. Verilecek olan bu eğitimler ile tüm ekspertiz sürecini pratik ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmeniz hedeflenir.

Tadilat ve Makine Kurulumu: Projelendirme ve eğitim süreci tamamlandıktan sonra, anahtar teslim anlaşmalar için, inşaat sürecine başlanır ve dükkan hazır hale getirilir. Bu doğrultuda, parkur, lift ve cihaz kurulumları gerçekleştirilir.

Açış Öncesi Son Aşama: Kurulum sonrası, girişimci ve personeller ile brifing düzenlenir. Oryantasyon süreci ile nasıl hizmet verileceğinin detayları anlatılır.

Açılış Süreci: Ekspertiz firması tarafından yapılacak olan açılış, bulunduğunuz bölgede markamızın adını duyurmak adına oldukça önemlidir. Bu doğrultuda hem yerel hem de online olarak reklam çalışması gerçekleştirilir.

Pazarlama ve Reklam Faaliyetleri: Ekspertiz dükkanı açmak başarılı olmak için tek başına yeterli değildir. Bu sektörde kar marjının yüksek olması nedeniyle, sıkı bir rekabet sizi bekliyor olacak. Bu doğrultuda, Google reklamları, işletme dışı reklamlar, fiyat kampanyaları ve güler yüzlü hizmet politikası ile müşteri sayısını arttırmayı hedeflemelisiniz. Pazarlama departmanız ile koordineli olarak yapacağınız çalışmalar doğrultusunda, sizler için yol haritası oluşturulacaktır.

Oto Ekspertiz Bayileri Kullanılacak Cihazlar

Experix A.Ş tarafından bayilik alan girişimcileri en yeni teknolojiye sahip, yerli üretim cihaz ve makinalar verilmektedir. Yapmış olduğunuz bayilik konsepti anlaşması doğrultusunda, aşağıda yer alan makinaların kurulumu gerçekleştirilir. Bayilik konseptinde yer almayan makine ve ekipmanların kurulumunu ekstra olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yanal Kayma Test Cihazı: Aracın dingile bağlı olan tekerlerinde herhangi bir sapma olup olmadığı test edilerek, bu makineler sayesinde monitörlere yansıtılıp, ekspertiz raporu olarak sunulması sağlanır.

Dyno Motor Test Cihazı: Motorda üretilen gücünün ne kadarının tekerleklere gittiğine ve bu doğrultuda motor performansının yüzdelik dilimlerde hesaplanmasını sağlayan test sürecidir. Motor beygiri gücü, ivmelenme ve motor torku gibi değerler ölçülür.

Süspansiyon Test Cihazı: Trafikte meydana gelecek olan sarsılmaları engelleyen sistemlere süspansiyon adı verilir. Süspansiyon testi, 4 amortisöre, eşit bir şekilde titreşim verilerek gerçekleştirilir. Elde edilen verilere makinadan alınarak rapora işlenir.

Fren Test Cihazı: Araç parkur üzerinden rampaya çıkarılır ve rulo diskler üzerinden fren ölçüm testleri uygulanır. Bu testlerde ABS öncesi fren, disk ve balatalar, maksimum fren ölçüm kuvveti gibi detaylar ölçülmektedir.

Boya Kalınlık Ölçer: En portatif oto ekspertiz cihazları arasında yer almaktadır. Boya mikron kalınlıkları arasındaki fark ölçülerek, araç üzerinde herhangi bir boyama uygulaması yapılıp, yapılmadığı test edilir.

OBD Beyin Test Cihazı: Araç beyin soketine bağlanan cihaz ile, araç km ve arıza bilgisi detaylı olarak tek ekran üzerinde toplanmaktadır. Gözle görülemeyecek olan arızalar, araç beyninin okunması ile kolaylıkla incelenebilmektedir.

Araç Lifti: Araç alt kontrolü gerçekleştirmek için aracın lifte çıkarılıp, incelenmesi gerekir. Bu doğrultuda isteğe bağlı olarak lift sistemi ekspertiz merkezlerine kurulur.

Lastik Diş Derinlik Ölçer: Lastik diş derinlik ölçer ekipmanı ile, lastiğin aşınma boyutunun ölçülmesi sağlanır. Bu doğrultuda, yasal olarak belirlenmiş olan startlara göre uygunluğu belirlenip, rapora dökümü yapılır.

Akü Test Cihazı: Akünün voltajının ölçümü yapılarak, ne kadarlık bir %’ye sahip olduğu kolaylıkla ölçülür. Bu ölçüm voltaj birimi ile gerçekleştirilir.

Airbag Test Ekipmanı: Airbag testi hem manuel hem de mikro görüntüleme cihazları aracılığı ile gerçekleştirilir. Uç kısmında mini kamera bulunan, ince çubuklar ile airbag kenarları incelenir.

Yukarıdaki ekspertiz ekipmanları bayilik paketi kapsamında tarafımızca kurulur. Bu cihazlar haricinde ekspertiz paketlerinde yer alan (kompresör, basınç ölçer, bağlantı ekipmanları, ofis ürünleri) test ürünleri için, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Ekspertiz Merkezi Açılacak Dükkan Özellikleri

Ekspertiz merkezinin nasıl olacağına dair resmi gazete üzerinde yayınlanmış TS 13805 standartları mevcuttur. Bu doğrultuda hizmet yeterlilik belgesi ve işletme ruhsatı alabilmek için, aşağıda yer alan işletme yeterlilik şartlarını yerine getirmelisiniz.

 • 4 x 2 yani 2 WD araçlar için minimum test alanı 70 m² olacak.
 • 4 x 4 yani 4WD araçlar için minimum test alanı 70 m² olacak.
 • Müşteri kabul alanı
 • Müşteri bekleme alanı
 • İdari Büro
 • Personel soyunma odası
 • Personel dinleme alanı
 • WC (lavobo)
 • 2,5 – 3,5 metre tavan yüksekliği

Kiralamış olduğunuz işletme alanında yukarıdaki minimum gereksinimleri karşılayabiliyor olmanız gerekir. Bunun yanında işletme alanının büyük olması, yapacağınız iş hacminin artmasını sağlayacaktır. Ekspertiz araç girişi ve çıkış noktalarının farklı yerlerde olması ile, aynı anda 3 aracı parkur üzerinden test edebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Açmak İçin Gereksinimler

Araç ekspertiz merkezi açmak için, mesleki yeterlilik belgesi ya da ustalık belgesine sahip olan motor ve kaporta alanında 2 personel istihdam etmeniz gerekiyor. Bu belgelerden birisine sahip olmanız durumunda, sertifika ya da ustalık belgesi sahibi en az 1 personel istihdam etmelisiniz.

Sektörde oto ekspertiz dükkanlarının sayısının artmasına rağmen, kalifiye personel konusunda büyük sıkıntı yaşanmaktadır. Bu doğrultuda, firmamız tarafından  oto ekspertiz bayiliği alan girişimcilerimize kariyet.net ve personel desteği sunulmaktadır.

Oto ekspertiz işleminde herhangi bir hata ya da iş akışında aksaklık olması durumunda, karşılaşacağınız yükümlülükler ağır olabilir. Bu doğrultuda, personel seçimi, bayilik seçimi kadar önemlidir. İnsan kaynakları uzmanı olan profesyonellerimizden, bu konuda destek alabilirsiniz.

Experix Franchise Bedeli

Oto ekspertiz bayilik başvurusu yapacak olan adaylarımızın, franchise bedeli talep etmediğimizi bilmesi gerekir. Sektörde başarılı olmak için, adaylarımızın yüksek franchise bedeli ödemelerinden ziyade, reklam ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermelerini tercih ediyoruz. Sizlere sunmuş olduğumuz, anahtar teslim bayilik paketleri ile, Experix A.Ş ailesine, herhangi bir isim hakkı bedeli ödemeden katılabilirsiniz.

Experix A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız, Emre Öztürk’ün oto ekspertiz açmak isteyen, bayi adayları için yapmış olduğu açıklamayı inceleyebilirsiniz.

 

Experix Ailesine Katılın

1996 yılından beri Otomotiv sektöründe yer almanın verdiği, 25 yıllık deneyim ve tecrübe ile, Oto ekspertiz sektörüne farklı bir konsept katmayı hedefliyoruz. Eskişehir’de göstermiş olduğumuz başarımızı, grup şirketlerimizin desteği ile Tüm Türkiye’ye yaymak en büyük hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu hedefler doğrultusunda, profesyonel destek ve hizmetlerden faydalanmak için, oto ekspertiz bayilik formunu doldurabilirsiniz.

Ekspertiz Uygulama Alanı Örneklerimiz

Ulusal TV Reklamlarımız 

Experix A.Ş olarak marka bilinirliğini arttırmak adına, bir çok ulusal kanalda reklam faaliyetleri yürütmekteyim. Bu doğrultuda ana amacımız marka bilinirliğini arttırmak ve alt bayi girişimcilerimize, destekte bulunmaktır. Oto ekspertiz bayilik almak isteyen girişimciler, youtube kanalımız üzerinden hazırlamış olduğumuz reklam kampanyalarınız izleyebilir ve bizler hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. 

2024 Yılında anlaştığımız ve markamızın yüzü olan Sevilen Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Ayhan Taş ise Experix Markası ile Fark yaratmaktadır.

13