Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm) Arabanızın aküsü aşırı mı ısınıyor 

Piliniz günlük kullanım sırasında ısınacak olsa da, pilin sıcak olması tamamen farklı bir hikaye 

Aracınızın aküsünün aşırı ısındığından şüpheleniyorsanız panik yapmayın.

Bu yazıda, pilin aşırı ısınmasının en yaygın dokuz nedenini inceleyeceğiz. Ardından, sık sorulan bazı sorulara bakmadan önce pilinizin aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olacak beş ipucu ele alacağız .

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor?

Araba Aküsünün Isınması Normal mi?

Evet, düzenli kullanım sırasında araç aküsünün ısınması  tamamen normaldir .

Kaputunuzun altındaki sıcaklıklar hızla 200℉’nin üzerine çıkabilir.

Bununla birlikte, piliniz çok sıcak değilse, şişmiyorsa veya kokuyorsa, sıcak pil ile aşırı ısınan pili ayırt etmek zor olabilir.

Genel olarak, pilinizin optimum sıcaklığı 77℉ (25℃)’dir.

Sıcaklıklar bu seviyenin altına düştüğünde pil kapasitesi düşer ve şarj süreleri artar.

Sıcaklığın 77℉’yi aştığı günlerde, pilin kendi kendine deşarj olma olasılığı daha yüksektir ve bu, depolanan şarjını azaltarak pilde geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir.

Artık akülerin ısınması gerektiğini biliyoruz, hadi araba aküsünün aşırı ısınmasının bazı nedenlerine bakalım.

Araç Akünüzün Aşırı Isınmasının 9 Nedeni

Araç aküsünüzün aşırı ısınmasının birçok olası nedeni vardır.
Daha yaygın nedenlerden bazılarına bir göz atalım.

1. Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm)

Arızalı Alternatör veya Voltaj Regülatörü

Alternatör, arabanızın aküyü şarj etmekten sorumlu parçasıdır. Alternatörünüzde sorun varsa, aküye çok fazla voltaj göndererek ısınmasına ve sonuç olarak şişmesine neden olabilir.

Arızalı bir alternatörünüz olduğundan şüpheleniyorsanız, en kısa sürede bir tamirciden randevu alın.

Arızalı bir alternatörle sürüş , arabanızdaki pahalı elektrikli bileşenlerde ciddi hasara neden olabilir. Arızalı bir alternatör de pilin bitmesine neden olabilir.

Voltaj regülatörü ise aküye sabit bir voltaj akışı sağlar. Bu bileşen olmadan alternatör aküyü aşırı şarj edebilir.

Sonunda, aşırı şarj aşırı ısıya neden olabilir ve bu da pilin içindeki elektrolit çözeltisini kaynatmaya başlayabilir.

2. Zayıf Pil

Bazen sıcak bir pil sadece sıcak bir pildir.
Ancak diğer zamanlarda, sıcak bir pil, arızalandığının bir işareti olabilir.

Akünüz bitmek üzereyse, alternatörün aküyü şarjlı tutmak için daha fazla çalışması gerekecektir. Bu sürekli şarj, pilin ısınmasına neden olabilir. Bu, aşırı ısınan bir motorun yanında oturarak daha da kötüleşir.

Bu durumda, pil ışığınız en kısa sürede pili değiştirmeniz gerektiğini gösterecektir.

Aşırı ısınan bir akü, aracın yakınındaki herkes için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Isınmaya devam ederse, elektrolit çözeltisi kaynayabilir ve sonuçta pilin asit yağmuru altında patlamasına neden olabilir.

Ancak, bozuk bir pili değiştirmeden önce, güvende olmak ve tüm şarj sisteminizi kalifiye bir tamirciye kontrol ettirmek iyi bir fikirdir.

Akü terminallerini korozyon açısından inceleyerek ilkel bir test yapabilirsiniz. Korozyon oluşumu fazla beyaz, mavi veya yeşil toz halinde madde olarak görülecektir.

Elektrikli araba akülerinin aşırı ısınıp ısınamayacağını merak ediyorsanız, cevap evet. Ama çok daha olası değil.

3. Kısa Devre

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm) Bir pilin yaşayabileceği iki tür kısa devre vardır, dahili ve harici kısa devre.

Daha geleneksel sulu akülerde, her hücre bir elektrolit çözeltisi içinde asılı iki kurşun plaka (biri pozitif ve bir negatif) içerir.

Ayırıcıların aşırı ısınmış bir hücreden erimesi gibi, bu iki plaka birbiriyle temas ederse  dahili bir kısa devre meydana gelebilir.

Neyse ki, önceki nesil sulu veya “ıslak hücreli” akülere göre iyileştirmeleri göz önüne alındığında, birçok geç model otomobil standart olarak AGM aküleriyle donatılmıştır .

AGM aküleri, şok ve titreşimlerden kaynaklanan hasarlara karşı daha dayanıklıdır ve kısa devre yaşamaları pek olası değildir. Bu piller, kurşun plakalar arasında, dahili kısa devre olasılığını etkin bir şekilde ortadan kaldıran bir fiberglas hasır ayırıcıya sahiptir.

Kısa devre yapan bir pil, kısa devre yapmaya devam ederse patlayabileceğinden tehlikeli olabilir. Bununla birlikte, pil hücreleri genellikle bir patlama meydana gelmeden önce kırılarak pili etkin bir şekilde öldürür.

Pil terminalleri bir metal parçası aracılığıyla temas ettiğinde harici bir kısa devre meydana gelir. Harici kısa devre oluşması olası değildir, ancak metal aletlerle terminaller üzerinde çalışırsanız olabilir.

Harici bir kısa devre gereksiz ısınmaya neden olur ve pilin patlamasına neden olabilir. Bataryanıza ve kendinize herhangi bir zarar vermemek için, bataryanız üzerinde çalışmadan önce daima eksi kutbunun bağlantısını kesin .

4. Uygunsuz Şarj Cihazı Kullanımı

Bir pil şarj cihazı kullanmanız gerekiyorsa, pil türü için doğru şarj cihazına sahip olduğunuzdan %100 emin olun. Yanlış şarj cihazının kullanılması pili yakabilir.

Sulu piller için özel olarak yapılmış bir pil şarj cihazının asla jel ve AGM pillerde kullanılmaması  gerektiğini hatırlamak önemlidir .

AGM aküleri yavaş boşalarak çalışır ve bu nedenle aynı şekilde şarj edilmeleri gerekir.

Flooded piller bu şekilde biraz daha dayanıklıdır. Bazen onları aşırı şarj etmek büyük bir sorun değildir ve sadece pil sıvısını yeniden doldurmanız gerekebilir.

Neyse ki, çoğu modern araç akü şarj cihazı, sahip olduğunuz akü tipi için seçeneklere sahiptir.

Ayrıca, kendiniz aşırı yüklemediğinizden emin olun.
Pilinizin şarj olma süresi, şarj cihazınızın amper değerine bağlıdır. Örneğin, 15 amperde tamamen şarj olması yaklaşık iki saat sürer, oysa aynı pil beş amperde yaklaşık altı saat sürebilir.

AGM akülerine gelince, çoğu üretici en az beş saat şarj edilmesini önerir.

Şüpheniz varsa, yaz araç bakım rutininizin bir parçası olarak akünüzü  profesyonel bir tamirciye kontrol ettirin.

5. Gevşek Terminal Bağlantıları

Akü terminalinizdeki gevşek bir bağlantı, direnci artırarak akünün ısınmasına neden olabilir.

Piliniz üzerinde herhangi bir çalışmayı bitirdiğinizde, bağlantıların temiz olduğundan ve sıkıca sabitlendiğinden daima emin olun . Hem korozyon oluşumu hem de gevşek bağlantı elektrik direncini artırır.

6. Yanlış Sınıf Akü Kabloları

Düşük kaliteli veya yanlış tipte akü bağlantı kablolarının kullanılması da direnci artırabilir ve aşırı ısı oluşturabilir.

Düşük kaliteliyse veya aracınızın güç gereksinimlerini karşılamak için çok küçükse, kabloların kendisi aşırı ısınabilir ve akü terminallerinde  eriyebilir .

7. Motor Bölmesinde Aşırı Sıcaklıklar

Motor bölmesi, özellikle yaz sıcağında sürüş sırasında aşırı derecede ısınabilir. Tabii ki, bunun olması tamamen normaldir – ısı, yanma sürecinin bir yan ürünüdür.

Genel olarak konuşursak, arabanızı düzenli olarak kullanmanız ve uygun bakım uygulamanız şartıyla,  arabanızın aküsü çoğu hava koşuluna dayanabilmelidir .

Ancak, araba motorundan gelen aşırı ısı ve yerden yayılan ısı, sıcak havayla birleştiğinde akü sıvısının erken buharlaşmasına neden olabilir. Motorun aşırı ısınması durumu kötüleştirebilir ve hatta aşırı şarj sorunlarına neden olabilir.

Soğutma sisteminiz gerektiği gibi çalışıyorsa bu pek olası olmasa da, her zaman sıcaklık göstergenizi yakından takip etmelisiniz.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz

8. Arızalı Soğutma Sistemi

Hemen hemen tüm arabalar bir sıvı soğutma sistemi kullanır. Soğutma sistemi, motor bloğunun etrafına soğutucu göndererek, radyatördeki borulardan akmadan önce motordan ısı alarak arabanın aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur.

Radyatöre girdikten sonra, soğutma fanı veya radyatör fanı, sıvıyı soğutarak ızgaradan motor bölmesine hava üfler.

Soğutma sisteminde veya belirli bileşenlerde hasar varsa, motor aşırı ısınabilir . Genellikle su pompası gibi şeylere güç sağlayan termostat ve serpantin kayışı gibi parçalar, aşırı ısınma sorununu önlemede hayati öneme sahiptir.

Bu olursa, pil ısınmaya başlar. Arabanızın motorunun aşırı ısındığından şüpheleniyorsanız, hemen sürmeyi bırakın ve güvenilir bir tamirci çağırın.

9. Pil Üzerinden Büyük Bir Çekiliş

Bir pili hızlı şarj etmek, pilin aşırı ısınmasına neden olabileceği gibi, hızlı deşarj da olabilir.

Örneğin dizüstü bilgisayarınızı şarj etmeye çalışırken aracınızın tüm aksesuarlarını kullanmak gibi pilinize çok fazla ihtiyaç duyulması pilinizin ısınmasına neden olabilir. Kimyasal enerjiyi yapabileceğinden daha hızlı bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürmeye çalışacak.

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm)

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm)

Araç Akünüzün Aşırı Isınmasını Önlemek İçin Uygulanabilir 5 İpucu

Aşırı ısınmış bir pil büyük bir rahatsızlık olabilir.

Tüm bu güçlükleri yaşamak yerine, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek ilk etapta olmasını önlemeye çalışın:

1. Hava Durumuna Dikkat Edin

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm) Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, uzun mesafeler sürmekten  kaçının .
Veya önünüzde uzun bir sürüş varsa, motorun soğuması için düzenli olarak durun.

Bunaltıcı bir günde gölgede park etmek, kaputun altındaki sıcaklıkları düşürmede uzun bir yol kat edebilir.

2. Pilinizi Saklayın

Arabanızı bir süreliğine kullanmayı düşünmüyorsanız, pilinizi çıkararak yokken pilinizin aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz .

Yanlışlıkla harici kısa devre oluşmasını önlemek için pili sardığınızdan ve metal nesnelerden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

3. Pilin Durumunu Kontrol Edin

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm) Çoğu araba aküsü 3-5 yıl arasında dayanma eğilimindedir.
Hızlı bir görsel inceleme yapmak , durumu hakkında size çok şey söyleyebilir.

Zayıf, eski piller ek şarj gerektirebilir ve genellikle gerekli çıktıyı sağlamakta zorlanır. Bu, özellikle aşırı ısınmış bir motorda çalıştırılıyorsa, onları aşırı ısınmaya karşı daha duyarlı hale getirir.

Görsel bir inceleme yapmak, aşırı ısınma sorununa dönüşmeden önce terminallerde oluşan hoş olmayan kokuları veya korozyon oluşumunu belirlemenize yardımcı olabilir.

4. Soğutucu Seviyenizi Kontrol Edin

Arabanızın soğutma sıvısı seviyesinin iyi olduğundan emin olmak için soğutma sıvısı deponuzu kontrol edin. Yeterli soğutma sıvısı olmadan arabanız hızla aşırı ısınabilir.

Yaz aylarında soğutma suyu seviyenizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun . Doldurulması gerekiyorsa, radyatör kapağını çıkarın ve maksimum çizgiyi geçmemeye dikkat ederek soğutma sıvısını dökün.

5.  Isıtıcınızı Kullanın

 Araba kullanırken akü ışığınızın veya motor ışığının yandığını fark ederseniz veya hararet göstergeniz yükseliyorsa, araç kaloriferinizi kullanabilirsiniz . Bunu yapmak, aşırı ısınan bir araba motorunu önlemeye yardımcı olmak için yeterli olabilir.

Arabanızın ısıtıcısı aslında oldukça akıllı bir teknolojidir ve iki amaca hizmet eder.
Aracınızın içini ısıtmanın yanı sıra motor sıcaklığının düzenlenmesine de yardımcı olur.

Isının çoğu egzoz sisteminizden çıkarken, soğutma sıvısı geri kalanını idare eder. Soğutma sıvısı motorun çevresinden ısı toplayıp radyatöre aktığında, ısıtıcı göbeğine ulaşarak onu ısıtır.

Bu, ısıtıcınızı açtığınızda sıcak hava oluşturur.
Sonuç olarak, termostat motorunuzdan aşırı ısı okursa, ısıtıcı sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Artık araç akünüzün aşırı ısınmasını nasıl önleyeceğinize bir göz attığımıza göre, bazı genel soruları ele alalım.

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm)

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm)

2. Araç Aküsü Aşırı Isınma SSS

Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm) Aşırı ısınmış bir araç aküsüne ilişkin üç yaygın sorunun yanıtlarını burada bulabilirsiniz:

Okuyunuz: Arabam İçin Hangi Akü

1. Arabamın Aküsü Aşırı Isınırsa Ne Olur?

Piliniz aşırı derecede ısınıyorsa, fark edebileceğiniz ilk şey çürük yumurta kokusu olabilir. Standart kurşun asitli aküler, su ve sülfürik asit karışımı içerir. Kötü koku yayan sülfürik asittir.

Pil belirli bir sıcaklığa ulaştığında, çözelti buharlaşmaya başlayabilir ve bu da karışımın dengesini bozar. Bu, çözümün pili kaynatmasına ve aşırı ısınmasına neden olarak hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

2. Arabamın Aküsü Aşırı Isınırsa Ne Yapmalıyım?

Kontrol motoru ışığınız yanıyorsa ve araç aküsünün aşırı ısındığından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede  yetkili bir tamirciye bakmak en iyisidir.

Ne yazık ki, jel veya AGM akü gibi bakım gerektirmeyen bir aküye sahipseniz, iç yapı hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur ve yenisine ihtiyacınız olacaktır.

Su basmış bir pille, kapakları çıkarabilir ve damıtılmış su eklenmesi gerekip gerekmediğini görmek için elektrolit seviyesini kontrol edebilirsiniz. Açıkta kalan plakaları 1/8 inç kaplayacak kadar doldurun. Araba Aküsü Neden Aşırı Isınıyor? (9 Sebep + Çözüm)

Ve tabii ki, asla aşırı ısınan bir aküsü olan bir arabayı takviyeyle çalıştırmaya çalışmayın. Aksi takdirde bağlantı kabloları hasar görebilir ve aracınıza zarar verebilirsiniz.