Arabam için hangi akü gerekiyor bu soru herhalde birçok sürücünün aklını kurcalıyor. Acaba en pahalı akü mü yoksa en ucuz akü mü? Arabanızın çalışmadığı gün, yeni bir araba aküsü satın almak için en iyi zaman değildir. Ancak araştırmamıza göre, çoğu insanın yaptığı tam olarak bu. Aracınızın ömrü boyunca muhtemelen bir veya iki kez araç aküsünü değiştirmeniz gerekecektir, çünkü ısıya maruz kalmaktan ve tekrarlanan şarj ve deşarjlardan dolayı eskimekte veya yıpranmaktadır. Arabam için hangi akü ? Bitmiş bir akü, özellikle atlama kablolarınızı bulamıyorsanız veya yol yardımını beklemeniz gerekiyorsa, gerçek bir güçlük olabilir.

Akünüzün bakımını yapmak akünüzün en uzun hizmet ömrünü elde etmenize yardımcı olabilir ve akünün durumuna ve yaşına dikkat etmek, yeni bir akü satın almaya başlama zamanının geldiğini gösterebilir… daha zora düşmeden. Aşağıda ihtiyaçlarınız için en iyi akü elde etmek için ipuçları verilmiştir.

Arabam için hangi akü?

Arabam için hangi akü Proaktif Olun

Arabam için hangi akü bakımına özen göstermek ve değiştirme zamanı yaklaşırken dikkatli olmak, doğru araştırma ve uygun zamanlama dahil olmak üzere, akünüzü kendi koşullarınıza göre seçebilmenizi sağlayacaktır.

Akü Aracınıza ve Sürüş İhtiyaçlarınıza Uygun Olmalıdır

Araç akülerinin birçok boyutu vardır. Test ettiklerimiz arasında, yıldan yıla ve boyuttan boyuta en iyi performansı gösteren önemli farklılıklar var. Bu, marka veya modele göre basit önerilerde bulunmayı imkansız hale getirir. Ayrıca, değiştirdiğiniz akü modelini satın almanın size aynı sonuçları getireceğini varsaymamanız gerektiği anlamına da gelir.

Aracınız için doğru boyut ve terminal konumlarını (veya tipini) aldığınızdan emin olun. Alışverişten önce kullanıcı el kitabınıza veya mağaza içi uyum kılavuzuna bakın.

Bazı durumlarda, sahipleri sıcak iklimlerde uzun ömürlülüğü artırmak için bir AGM aküsünü geleneksel sulu aküyle değiştirebilir, ancak önce bir tamirciye danışmak en iyisidir. Pek çok otomobil, artan sayıda elektrikli bileşeni desteklemek için AGM’lerle birlikte gelir ve şarj sistemi, bir AGM aküsü için özel olarak yapılandırılabilir.

Yeni Bir Akü Olduğundan Emin Olun

Aküler, saklama sırasında bile zamanla güç kaybeder. Optimum performans için 6 aylıktan daha eski bir tane satın alın. Üç ay daha da iyidir. Çoğunun kasasında bir nakliye kodu var. Bazıları ay için bir harf (Ocak için “A”) ve yıl için bir sayı (“2021 için “1”) kullanır; diğerleri sayısal bir tarih kullanır.

Eski Arabam İçin Hangi Akü Geri Dönüştürün

Bir akünün zehirli kurşunu ve asidi kolayca geri dönüştürülebilir ve çoğu satıcı eski akü sizin için atacaktır. Bir mağazadan yeni bir akü satın alırken, muhtemelen eski akü iade ettiğinizde iade edilecek ekstra bir ücret ödersiniz.

Garantileri Karşılaştırın Alabileceğiniz

en uzun ücretsiz değiştirme süresine sahip bir akü seçmek önemlidir. Bir akünün garantisi iki rakamla ölçülür: ücretsiz değiştirme süresi ve yalnızca kısmi geri ödemeye izin veren orantılı süre. Örneğin 24/84 kodu, 24 aylık ücretsiz değiştirme süresini ve 84 aylık orantılı garantiyi belirtir. Ancak, size geri ödenecek miktar, orantılı süreye girdiğinizde genellikle oldukça hızlı bir şekilde düşer.

Düşük su seviyeleri ve yanlış kurulum gibi ihmal belirtilerinin bir garantiyi geçersiz kılabileceğini unutmayın. akü tavsiye edilmezse, ileri teknoloji araç ses sistemi ve denizcilik uygulamaları gibi ağır işlerde kullanım da aynı şekilde olabilir.

Daha Fazlası İçin Araç Aküsü Derecelendirmelerimizi Kontrol Edin

Akü Türlerini Tanıyın

Araba aküleri iki temel çeşitte gelir: daha geleneksel bakım gerektirmeyen ve daha gelişmiş absorbe cam mat (AGM).

Kurşun Asit (Normal)

Aküler bir zamanlar sürücülerin elektrolit çözeltisindeki suyu periyodik olarak tamamlamasını gerektirdi, bu sıvının içindeki sıvı akünün güç kaynağıdır. Modern bakım gerektirmeyen aküler, geleneksel “su basmış hücreli” akülerdem çok daha az su tüketir. Az bakım gerektiren aküler, akü ömrü boyunca sıvılarını korur ve bu modellerdeki kapakların çıkarılması amaçlanmamıştır. Hala damıtılmış su ile doldurulabilecek aküler var; uygun şekilde muhafaza edilirse, bunlar sıcak iklimlerde daha uzun süre dayanabilir.Bir kurşun-asit akü genellikle emilmiş bir cam mat aküden önemli ölçüde daha ucuza mal olacaktır. Ancak, uzun süre şarj tutmaz ve derin deşarjı daha az tolere edebilir.

Arabam İçin Hangi Akü Nasıl Test Ediyoruz?

Yedek kapasite , şarj sistemi (alternatör, stator ve rotor) arızalanırsa bir akünün aracı ne kadar süre çalıştırabileceğini gösterir. Aynı zamanda, yanlışlıkla farları ne kadar süre açık bırakabileceğinizi ve yine de bir takviyeye ihtiyaç duymadan arabayı çalıştırabileceğinizin bir ölçüsüdür. Rezerv kapasitesini test etmek için mühendislerimiz, tam olarak şarj edilmiş bir akünün tam olarak boşalmış olarak kabul edilen 10,5 volta kadar deşarj olmasının ne kadar sürdüğünü ölçer. Bu seviyede, araba bir atlama çalıştırması olmadan çalıştırılamaz. 1½ saatlik gücün ortalama olduğunu düşünüyoruz. Daha yüksek puan alan modeller, 2 saatten sonra güç sağlayabilir.

Akünüzün ömrü , 15 hafta boyunca yaklaşık 167°F’lik bir test sıcaklığında veya performans kabul edilemez seviyelere düşene kadar her bir akü yaklaşık 3.000 kez tekrar tekrar boşaltıp yeniden şarj ederek ölçülür. Bu, akülerin ısı nedeniyle yılın en zor zamanı olan yaz aylarında bir akünün karşılaşabileceği sıcak kaporta altı koşullarını simüle eder. Sık yüksek sıcaklıklar akülerin üzerinde çok serttir, plaka korozyonunu arttırır ve akım için gereken elektroliti daha hızlı buharlaştırır. Uzun ömür, özellikle şarj için fazla zaman ayırmayan çok sayıda kısa yolculuk yapıyorsanız önemlidir. Puan ne kadar yüksek olursa, akü o kadar uzun süre güvenilir olacaktır.Kaputun Altını Kontrol Edin

Okuyunuz: Ekspertiz Akü Testi

Proaktif Olun
Akünüzün bakımına özen göstermek ve değiştirme zamanı yaklaşırken dikkatli olmak, doğru araştırma ve uygun zamanlama dahil olmak üzere, akünüzü kendi koşullarınıza göre seçebilmenizi sağlayacaktır.

Akünüzü Yıllık Test Edin

Kontroller, bir kullanıcının rutin bakımının bir parçası olmalıdır, ancak uzun bir yolculuğa çıkmadan önce kontrol edilmesi özellikle önemlidir.

Günümüzün araba akülerinin neredeyse tamamı “bakım gerektirmeyen” olsa da, daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız 2 yaşında veya daha soğuk bir iklimde yaşıyorsanız 4 yaşında akünüzün yılda bir kez bir tamirci tarafından test edilmesini öneririz. . Bunu yapmak, kullanılırken voltaj tutma yeteneğini test eder ve sonuçlar, alışverişe başlama zamanının geldiğini size bildirir.

Arabam İçin Hangi Akü

Arabam İçin Hangi Akü

Akü Aracınıza ve Sürüş İhtiyaçlarınıza Uygun Olmalıdır
Araç akülerinin birçok boyutu vardır. Test ettiklerimiz arasında, yıldan yıla ve boyuttan boyuta en iyi performansı gösteren önemli farklılıklar var. Bu, marka veya modele göre basit önerilerde bulunmayı imkansız hale getirir. Ayrıca, değiştirdiğiniz akü modelini satın almanın size aynı sonuçları getireceğini varsaymamanız gerektiği anlamına da gelir. Aracınız için doğru boyut ve terminal konumlarını (veya tipini) aldığınızdan emin olun. Alışverişten önce kullanıcı el kitabınıza veya mağaza içi uyum kılavuzuna bakın.

Yeni Bir Akü Olduğundan Emin Olun
Akülerin, saklama sırasında bile zamanla güç kaybeder. Optimum performans için 6 aylıktan daha eski bir tane satın alın. Üç ay daha da iyidir. Çoğunun kasasında bir nakliye kodu var. Bazıları ay için bir harf (Ocak için “A”) ve yıl için bir sayı (“2021 için “1”) kullanır; diğerleri sayısal bir tarih kullanır.

Okuyunuz: Araba Aküsü Neden Isınıyor?

Daha Fazlası İçin Araç Aküsü Derecelendirmelerimizi Kontrol Edin!

Arabam için hangi akü  Akünüzün Türlerini Tanıyın

Araba aküleri iki temel çeşitte gelir: daha geleneksel bakım gerektirmeyen ve daha gelişmiş absorbe cam mat (AGM).

Arabam için hangi akü  Kurşun Asit (Normal)

Aküler bir zamanlar sürücülerin elektrolit çözeltisindeki suyu periyodik olarak tamamlamasını gerektirdi, bu sıvının içindeki sıvı akünün güç kaynağıdır. Modern bakım gerektirmeyen aküler, geleneksel “su basmış hücreli” akülerden çok daha az su tüketir. Az bakım gerektiren akülerin, akü ömrü boyunca sıvılarını korur ve bu modellerdeki kapakların çıkarılması amaçlanmamıştır. Hala damıtılmış su ile doldurulabilecek aküler  var; uygun şekilde muhafaza edilirse, bunlar sıcak iklimlerde daha uzun süre dayanabilir.

Arabam İçin Hangi Akü

Arabam İçin Hangi Akü

Akü Araba Aküleri

Arabam İçin Hangi Akü Doğru Bedeni Alın

Aküler çeşitli boyutlarda gelir. Güvenli bir şekilde oturduğundan ve yeterli güç sağladığından emin olmak için doğru olanı seçmek önemlidir. Terminaller yanlış yerdeyse aracınızın kabloları ulaşmayabilir veya tam oturmayabilir. Kullanıcı el kitabınıza veya mağaza içi uyum kılavuzuna bakın. Birçok perakendeci akü ücretsiz olarak kuracaktır.

Boyut 24/24F (üst terminal): Birçok Acura, Honda, Infiniti, Lexus, Nissan ve Toyota aracına uyar.

Boyut 34/78 (çift terminal): Birçok büyük Chrysler aracına ve 1996 ila 2000 GM pikaplarına, SUV’larına ve orta ve büyük sedanlara uyar.

Boyut 35 (üst terminal): Birçok yeni Honda aracı ve çoğu Nissan, Subaru ve Toyota aracı dahil olmak üzere çoğu Japon isim plakasına uyar.

Boyut 47 (H5) (üst terminal): Birçok Buick, Chevrolet, Fiat ve Volkswagen modeline uyar.

Boyut 48 (H6) (üst terminal): Audi, BMW, Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Jeep, Mercedes-Benz, Mini, Volkswagen ve Volvo’dan birçok Avrupa ve Amerikan aracına uyar.

Boyut 49 (H8) (üst terminal): 
Audi, BMW, Hyundai ve Mercedes-Benz’den birçok Avrupa ve Asya aracına uyar.

51R boyutu (üst terminal): Honda, Mazda ve Nissan’dan birçok Japon aracına uyar.

Boyut 65 (üst terminal): Ford veya Mercury’den büyük arabalara, kamyonlara ve spor amaçlı araçlara uyar.

Boyut 75 (yan terminal): Bazı General Motors orta boy ve kompakt otomobillere ve birkaç Chrysler aracına uyar.