Akü ölçüm testi akü pilinin şarj durumunu bir voltmetre yardımıyla ölçmektir. Analog ve dijital voltmetreler yardımıyla bu ölçümler yapılabilir. Tabi ki dijital voltmetrenin okunması daha kolaydır ve daha sağlıklı ölçümler yapmaktadır.

Peki, akü nedir sorusuna gelirsek akü sahip olduğu elektrik enerjisini bir tür kimyasal enerjiye dönüştüren ve ihtiyaç halinde bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştüren bir çeşit depolama aracıdır. Araçlarda çalışma başta olmak üzere pek çok unsur akü sayesinde çalışmaktadır. Aküsünde problem olan bir aracın sorunsuz çalışma ihtimali yoktur. Akülerin ömrünün ne kadar kaldığını algılamak ve güncel durumları hakkında bilgi alabilmek için akü ölçüm testi ve voltajın kontrolü profesyonel cihazlarca yapılmalıdır.

Akü, temelde çalıştırma, ateşleme ve aydınlatma gibi donanımlardan, tesisatlardan oluşarak çalışır. Birbirini tetikleyen sistem motoru devreye sokar ve sonrasında araç çalıştığı süre içinde akü elektrik vermeye durmadan devam eder. Birçok farklı modele sahip aküler gerekli bakımları yapıldığı sürece ve özenle çalışmaları sağlandığı sürece uzun süreler hizmet verecek araç parçalarındandır.

Akü ölçüm testi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayların ilki ve en önemlisi alkü ölçüm testi yapılırken emniyet önlemleri kusursuz bir şekilde yerine getirilmelidir. Araç marka ve modelin herhangi bir önemi olmaksızın akü sisteminin kontrol edilmesi ve testinin yapılması sürecinde mutlaka kesinlikle sistemde yerinden oynamış, gevşemiş veya hasar görmüş kutupların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sistemde bulunan kırık, çatlak veya kapaklarda büzülme gibi durumlar söz konusu mu diye kontrolleri yapılmak zorunludur.

Yerinden ayrılmış bulunan, kırılmış veya kanallarında kapanma durumu meydana gelmiş buşonların olup olmadığı gözlemlenmelidir. Bu durumlar cevabında vasıta aküsünde herhangi bir sorun olup olmadığına göre olmadığında ikinci eyleme güvenle geçilebilir.

Oto ekspertiz merkezimizde gerçekleştirmiş olduğumuz, akü ölçüm testi ile ilgili bilgi almak için oto ekspertiz fiyatları başlıklı sayfamızı inceleyiniz.

Akü Testi Nasıl Yapılır?

Akü ölçüm testi

Akü ölçüm testi

Akü ölçüm testi yapılmadan önce güvenlik önlemlerinin tam tamına alınmasından sonra ölçüm işlemine geçilebilir. Öncelikle bilmeniz gereken noktalardan biri de Akü test cihazının ne olduğudur. Akü test cihazı, araç elektrik aksamının güç kaynağı ve en önemli bileşeni olan akülerin durumlarını kontrol etmek ve bakımı için gerekli olan bilgilere ulaşmayı sağlayan elektronik aletlere Akü Test Cihazı veya Akü Ölçüm Aleti denir.

Önce, kontak anahtarının kapalı olduğundan emin olunuzArdından bütün araç ışıklarının sönük olduğundan emin olun. Pilin şarj durumun tespit etmek için pozitif şarj kablosunu cihazın pozitif kısmına takınız. Pozitif kısma takılan kablo genel olarak kırmızı renkte olmaktadır. Negatif uçlu kablonuzu da voltmetrenin negatif kısmına takınız. Negatif kablo genellikle siyah renkte olmaktadır. Voltmetre doğru şekilde bağlandıktan sonra aracın tüm fonksiyonları açık olacak şekilde tüm elektriksel aksamı açık bırakıyorsunuz. Farlar, radyo, kalorifer, sinyal ve far ampulleri açık şekilde yaklaşık 5 dakika kadar beklemeli ve sabit 12 volta çıkasıya kadar bu ölçüm devam etmelidir.5 dakika sonunda marşa basılarak akünün sağlıklı olup olmadığı anlaşılır. 

Burada dikkat edilmesi gereken temel ayrıntılardan biriside akü yeni şarj eyleminden çıktığında akü ölçümü yapılmaması gerekliliğidir. Bunun aksi gerçekleştirildiği takdirde akü içinde suni yani kayda kıymet miktarda yer almayan yüksek voltaj oranına sahip, haiz olabilen sathi, yüzeysel bir şarj durumu olabilmektedir. Aküde olup biten suni şarjın katılımı açısından 15×15 A yahut akü vasıta içinde yer alması niteliğinde aracın ön farlarının 20 saniye kadar etken bırakılarak akünün deşarj olması sağlanmaya çalışılmalıdır. Aküde minimum düzeyde yüzde 75 kadar oranında şarj durumu söz konusu olduğunda yükleme testi yapılması uygundur. Ancak bu orandan daha düşük düzeyde şarj durumu söz konusu olduğu durumlarda akümülatör sistemi yükleme testinden önce sunulan uygulama ile şarj edilebilir.

Akü ölçüm testini TS 13805 hizmet yeterlilik belgesi bulunan oto ekspertiz merkezlerinde yaptırmanızı öneriyoruz.

Ekspertiz Akü Ölçüm Testi

Ekspertiz akü ölçümü mutlaka gerekli bir durumdur. En doğru sonuçların alınması ve tarafsız bir rapor ortaya çıkabilmesi için uzmanlardan bu konuda destek alınması gerekir. Firmamız bu konuda yetkin kişiler ve son teknoloji ürünlerle hizmetinizdedir.

Akü ölçüm testinde ilk önce aracın ve sizin güvenliğiniz söz konusudur. Emniyet için gerekli şatlar sağlandığında hassas bir voltmetre yardımıyla akünün devre voltajı ölçülür. Araçlarda yer alan akülerin en doğru değerlerinin alınması için tüm aydınlatma sensörlerinin ve elektriksel tüm aksanların açık olması gerekmektedir. Tersi durumda aküden gerçekçi sonuçlar alınamaz.

Akü standardize testi öncesinde yapılması gerekenler, alınacak sonuçlardan güvenilir olması açsından çok önemlidir. Ölçüme başlamadan ilkin akü için lüzumlu önlemlerin alınması, muhtemel akü boşalması ve patlaması şeklinde sorunların önüne geçilmesinde mutlak yarar sağlayacaktır. Akülerin yapılacak test öncesinde kutuplarının analiz ve kontrol edilmesi ve yerinden çıkan başların olması durumunda bu başların yine yerine takılması gerekir. Kontrol aşamasında çatlak yahut kırık bir kapak olması halinde tekrar bu duruma müdahale edilmelidir. Aküde hasar tespit edilmesi halinde de tekrar kontrol yapmadan ilkin bu sorunların giderilmesine yönelik adımların atılması çok ama çok önemlidir.

Gerekli kontrollerin yapılmasının arkasından akü ölçümüne geçilebilir. Bu aşamada akünün çalışır bulunmasına dikkat edilmeli ve müsait voltajlarda lüzumlu ölçümler yapılmalıdır.

Tüm bu işlemler güvenilir ellerde ve profesyonellerce yapılması akünüzün ve aracınızın sağlığı açısından çok önemlidir. Firmamız akü ölçümlerini profesyonel ekibi ve son teknolojik cihazlarla hizmetinize sunmaktadır.

Okuyunuz: Expertix Oto Ekspertiz Bayilik