Tüm Dünyada araç üretiminin çeşitlenerek artmasının dolayı pek çok araba gövde tipi ortaya çıkıyor. Ülkemizde pek çok otomotiv markası mevcut. Sürücülerin ihtiyaç ve kişisel zevklerine kitlesel özelleştirmeyle farklı modeller bulmak mümkün. Bu doğrultuda arabaların gövde (kasa) tipleri de farklılık gösteriyor. Araba modeli bakarken; hangi kasa tipinin kendinize uygun olduğunu bilmiyor ya da araba kasa tipleri nelerdir diye soruyorsanız, bu yazımızdan araba kasa tipleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Araba Kasası (Gövdesi) Nedir ve Tipleri Nelerdir?

Tüketicilerin günlük ihtiyaçları ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda araba kasa tipleri ve modellerinde değişikliğe gidiliyor. Tüketiciler arabalarını kendi ihtiyaç ve zevkleri doğrultusunda tercih ediyor. Bu araçları tanımlamak amacıyla tüketici ve satıcılar pek çok yol kullanıyor. Bunlardan biride araba kasa (gövde) tipidir. Bu sayede aracın dış görünüşünden tanımlama yapmaktalar. Arabaların pek çok kasa tipi mevcut. Araba kasa tipi için örneğin; sedan, cabrio, coupe, hatchback, station Wagon, SUV, Pick-up vb. olarak sayılabilir.

SEDAN KASA TİPİ

sedan kasa tipi

sedan kasa tipi

Ülkemizde en çok kullanılan kasa tiplerinden biridir. Bu arabaların bagaj kısmı yolcu kabininden ayrıdır. Bagaj kısmı arkaya doğru uzanır ve klasik bir görünümü vardır. Genel olarak 4 kapılıdır. Bagaj kapağı küçük olduğu için kullanım açısından biraz elverişsizdir. Fakat aileler ve kurumsal firmalar bu seda kasa tipini daha çok tercih ediyor. Çünkü daha modern ve sportif görünüyor. Bunun yanında ikinci el araç satımında ve alımında daha kolaydır alıcı bulunuyor. Renault, Toyota, Fiat gibi modeller fazlaca sedan kasa tipine örnek verilebilir.

 

 

HATCHBACK KASA TİPİ

Hatchback Kasa Tipi

Hatchback Kasa Tipi

Sedan kasa tipi gibi Hatchback kasa tipide ülkemizde en çok tercih edilenler arasındadır. Hatchback tipi arabaların arkası kısa ve küt bir tasarıma sahiptir. Bu kasa tiplerinde bagaj uzantısı olmamasıyla beraber uzunluk bakımından da daha kısadır. Sedan kasa tipinden farkı ise; bagaj kapağı arka cam ile entegredir. Sedan kasa tipinde ise yukarıda da belirtildiği gibi arka bagaj kapağı arka camdan ayrıdır. Ayrıca yolcu bölümünün tavan mesafesi sedan tipi kasaya göre daha yüksektir. Bunun nedeni de tavan kısmı bagaj bölümünün ürerine kadar yere paraleldir. Daha geniş olmasından kaynaklı olarak aileler tarafından çokça tercih ediliyor. Şehir yaşamında oldukça kullanışlı arabalardır. Örnek olarak; Renault Clio verilebilir.

 

 

 

STATİON WAGON KASA TİPİ

Station Wagon Kasa Tipi.Station Wagon kasa tipi ise iç hacim olarak sedanlardan daha büyüktür. Fakat sedanla aynı oturma ölçülerine sahiptir. Görsel açıdan da uzun gözükürler. Bunun sebebi ise bagaj bölümü daha büyüktür. Bagaj avantajı sayesinde basit bir şekilde arabaya yükleme yapılır. Bu kasa tipi için; sedan ve hatchbacklerin bir karışımı olduğu söylenebilir. Hatchback kasa tipinin bagaj hacmi dolayısıyla uzatılmış tasarımıdır. Ülkemizde de sedan ve hatchbacklerden sonra tercih edilen bir araba kasa tipidir. Daha çok ailelerin tercih ettiği bir arabadır. Bu kasa tipinin bir dezavantajı ise boyutu nedeniyle şehir içinde park etme sorunudur. Örnek olarak; Volvo V60 verilebilir.

SUV KASA TİPİ

SUV KASA TIPIÖncelikle SUV kelimesinin açılımı; Sport Utility Vehicle’dır. Türkçe olarak spor kullanım aracıdır. SUV kasa tipi arabalarda 4×4 sistemi mevcut. Arazi şartlarında yüksek performans verirler. Araba özelliği olarak geniş iç tasarıma ve bagajı vardır. Bu kasa tipi arazi şartlarının yanında gündelik yaşamda da sık kullanılmaya başlandı. Hem rahat olması hem verimlilik hem de her şartta performans sağlaması nedeniyle tercih görüyor. Türkiye’nin ürettiği yerli otomobil TOGG‘da bu gruba bir örnektir.

 

 

PİCK-UP KASA TİPİ

PICK UP KASA TIPIBir yahut iki kabini mevcut olan ve genellikle yük taşıma amaçlı açık kasalı arabalardır. 4×4 ve 4×2 çekiş sistemi mevcut ayrıca yüksek performansa sahiptir. Örnek olarak; Toyota Tacoma, Mitsubishi L200

 

 

 

 

MİNİVAN KASA TİPİ

MINIVAN KASA TIPIMinivan kasa tipi arabalar yük ya da yolcu taşımak amacıyla tasarlanmış. Ticari olarak kullanılan Komple kapalı kasadır. Bagaj alanı oldukça geniştir. İhtiyaç halinde koltuklar katlanarak bagaj hacmi arttırılabilir. Yükleme yapmak yukarıdaki kasa tiplerine oranla daha kolaydır. Çoğunlukla 5 koltuktan ve (bagaj dahil) 5 kapıdan oluşur.

 

 

 

PANELVAN KASA TİPİ

PANELVAN KASA TIPIPanelvan kasa tipi ile minivan kasa tipi arabalar birbirine oldukça benzer. Panelvan arabalar kapalı kasa ve hafif ticari araçlardır. Kapalı yük taşıma alanı sayesinde taşınacak ürünleri hava şartlarından korur. Bu kasa tipinde ön cam ve ön kapılar dışında cam kısmı mevcut değil. Arabanın geriye kalan arka kısmı kapalıdır. Ayrıca ön koltukları haricinde başka koltukta yoktur.

 

 

COUPE KASA TİPİ

COUPE KSA TIPIBu kasa tipi araçlarda çoğunlukla iki kapı mevcut. Ayrıca önceki iki koltuğun dışında arkada da iki tane daha küçük ve pek rahat olmayan koltuğu var. Bu arabalar daha çok sportif bir tasarımı vardır. Zaman zaman dört kapılı coupelar sedanlarla karıştırılıyor. Fakat kısaca bu kasa tipinin arka koltuktaki tavan baş uzaklığı daha azdır.

 

 

 

 

CROSSOVER (CUV) KASA TİPİ

Crossover CUV Kasa TipiCrossover kasa tipi arabalara; Crossover Utility Vehicle yani CUV denmektedir. Fakat Türkiye’de daha çok ya crossover ya da kompakt SUV diye tabir ediliyor. Türkçe anlamı ise; karşıdan karşıya geçmektir. Örnek olarak Volkswagen Tiguan ve Renault Kadjar verilebilir. Genel olarak bu kasa tipi arabalar SUV, hatchback ve station Wagon kasalarının birleşimidir. Crossover, hatchbacklere oranla yerden daha yüksekte ve genişler.

 

 

MVP KASA TİPİ

MVP KASA TIPIMulti Purpose Vehicle (MPV) çok amaçlı kullanılan arabalarıdır. İç hacmi oldukça geniş ve yüksek tavanlıdır. Koltuk sayısı ise beş ya da yedi arası değişir. Görünümden çok işlevsellik ön plandadır.

 

 

 

 

CABRİO KASA TİPİ

CABRIO KASA TIPI 2Cabrio kasa tipi arabaların açılır kapanır tavanı mevcuttur.  Ayrıca iki kapalı ve ya dört kapıdan oluşur. Tamamen aşağı indirilebilen camı vardır. Bu kasa tipinin uzun versiyonuna ise Cabriolet kasa tipi denir. Son olarak daha bir çok araba kasa tipi mevcut. Bunlar dışındaki araba kasa tipi örnekleri ise; roadster, kamyonet ve limuzin vb.dir.