Araba neden sağa sola çeker?

 • Otoyolda düz bir şekilde giderken arabanız sağa ya da sola mı çekiyor?
 • Şehir içinde bir dönüş yaparken, arabanız sağa veya sola mı çekiyor?
 • Frene bastığınızda aracınız sağa ya da sola mı çekiyor?
 • Direksiyon simidiniz merkezden uzakta mı?

Yukarıdaki sorunları yaşıyorsanız, aracınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Çoğu zaman bu sorunların lastiklerin düzgün hizalanmaması gibi basit bir nedeni vardır. Ancak bazen bu sorunlar, daha büyük sorunların işareti de olabilmektedir.

Araba neden sağa sola çeker sorusunun birçok farklı yanıtı olabilir. Ancak arabanızı sürerken aracınızın sola veya sağa çekmeye başladığını fark ettiyseniz, bu çoğunlukla tekerleklerinizin düzgün hizalanmamasından kaynaklanır.

Araba neden sağa sola çeker?

Araba neden sağa sola çeker?

Tekerleklerin düzgün hizalanması neden önemlidir?

Araçlarda lastiklerin düzgün hizalanması, lastiklerinizin aşınmasını ve yıpranmasını azaltır, sürüş deneyiminizi ve yol güvenliğini artırır. Aracınızdaki tekerlekler düzgün hizalandıysa;

 • Lastiklerdeki aşınma azalır.
 • Lastik ömrü ve performansını artar.
 • Yakıttan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Direksiyon ile ilgili sorunlarınız azalır.

Lastiklerin hizalanmamış olmasının belirtileri nelerdir?

Araba neden sağa sola çeker sorusunun tek bir yanıtı olmasa da, çukura girmek ya da bir yere çarpmak tekerlerin düzgün hizalanmasını bozabilir. Bu ise yolda sürüş güvenliğinizi etkiler.

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız, lastikleriniz düzgün hizalanmamış olabilir. Bu sorunları yaşıyorsanız, aracınızın lastik hizasını kontrol ettirmelisiniz:

 • Lastiklerinizde anormal veya düzensiz aşınma
 • Sürüş sırasında aracınız sağa veya sola çekiyorsa
 • Sağa veya sola dönüş yaptıktan sonra direksiyonunuz normal konumuna dönmüyorsa
 • Aracınızı düz bir çizgide sürerken direksiyonunuz belli bir açıda kalıyorsa

Lastiklerimi nasıl kontrol etmeliyim?

Araba neden sağa sola çeker?

Araba neden sağa sola çeker?

Araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtını arıyorsanız lastiklerinizi kontrol etmelisiniz. Aracınızın lastiklerinin yanlış hizalanmadığından emin olmanız için yapabileceğiniz birkaç basit kontrol vardır:

– Dört lastiğinizin de hava basıncını kontrol edin. Dört lastiğinizin de önerilen basınç seviyesinde şişirildiklerinden emin olun.

Dış kenarlarında aşınma gösteren lastikler yetersiz şişirilmiştir.

Lastiğin ortasında aşınma gösteren lastikler aşırı şişirilmiştir.

– Lastiklerinizin özellikle iki ön lastiğinizin aynı marka olduğundan ve tamamen aynı şekil ve ölçülerde olduğundan emin olun. Çünkü farklı lastikler kullanmanız da aracınızın sağa sola çekmesine neden olabilmektedir.

– Lastiklerinizde anormal aşınmalar olup olmadığını kontrol edin.

Tekerlek hizalanmasıyla ilgili sorunları nasıl önleyebilirim?

Arabanızın sağa sola çekmesi, aracı kullanırken dikkatinizi dağıtır, bu durum ise sürücüler için son derece yorucu ve sinir bozucu bir durumdur. Aracınıza rutin lastik bakımı yaptırırsanız tekerlek hizalanmasıyla ilgili sorunları da önlemiş olursunuz. Rutin lastik bakımı, tekerleklerin yanlış hizalanmasını önlemektedir. Belirli aralıklarla servisinize başvurup lastik bakımı yaptırdığınızda, lastiklerinizin hizalanması da kontrol edilir ve eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız servisiniz tarafından bu sorun çözülecektir.

Araba neden sağa sola çeker sorusunun, yetersiz şişirilmiş lastikler, arızalı süspansiyon parçaları gibi çeşitli nedenleri olabilir. Ancak arabanızın sağa sola çekmesi sorununu ne zaman yaşadığınız da önemli bir konudur. Aracınızın ne zaman sağa sola çektiğini belirlemeniz, sorununuzu çözmenizde oldukça faydalı olacaktır.

 • Her sürüşünüzde aracınız belli bir yöne mi çekiyor?
 • Sadece fren yaptığınızda mı aracınız sağa sola çekiyor?
 • Sadece hızlandığınız zaman mı aracınız sağa sola çekiyor?
 • Aracınızın sağa sola çekmesi sorunu, yeni lastikler aldıktan sonra mı başladı?
 • Aracınız sağa sola çekerken direksiyonunuz da titriyor mu?

Aracım Sadece Belli Bir Yöne Çekiyor

Bir arabanın sürüş sırasında sürekli olarak bir tarafa çekmesinin yaygın nedenleri, eşit olmayan lastik basıncı ve uygun olmayan tekerlek hizalamasıdır.

Lastiklerdeki Basıncın Düzensiz Olması

Belli bir yöne, sola veya sağa çeken bir arabayı tamir etmek, bir lastiğe daha fazla hava basmak kadar kolay olabilir. Araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtı, az veya çok şişirilmiş lastiklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Az şişirilmiş lastikler, daha fazla dönüş direncine sahiptir. Bu durum ise lastiğin sağa ya da sola çekmesine neden olabilir. Aracınız sadece belli bir yöne doğru çekiliyorsa, yapmanız gereken ilk şey lastik basıncınızı kontrol etmektir. Aracınız için doğru lastik basıncını bilmiyorsanız, aracınızı servise verip onların kontrol etmesini sağlayabilirsiniz. Lastik basıncınız doğru seviyede ise sorununuz başka bir nedenden kaynaklanıyor demektir.

Tekerleğin Yanlış Hizalanması

Bir arabanın belli bir tarafa çekmesinin en yaygın nedenlerinden biri, tekerleğin yanlış hizalanmasıdır. Bu durumda, direksiyon simidini serbest bıraktığınızda, araç bir yöne kayar ve direksiyon simidi normal konumuna geri dönmez.

Hizalama yaparken iki veya dört tekerlek hizalaması yapabilirsiniz. İki tekerlek hizalaması yalnızca iki tekerleğe odaklanır, Dört tekerlek hizalaması ise hem ön hem de arka aksları düzeltip hizalar ve aracın dengesini yeniden sağlar.

Araba neden sağa sola çeker?

Hizalamadan Sonra Aracım Tek Bir Yöne Çekiyor

Bazen aracınızın lastikleri, doğru lastik basıncıyla yeniden hizalansa bile, sola veya sağa çekme sorununu yaşamaya devam eder. Bunun en önemli sebebi ise teknisyeninizin yol eğimini hesaba katmamış olmasıdır. Yollar asla düz inşa edilmez, drenaj için eğimli inşa edilir. Tekerleklerinizi hizalarken teknisyeniniz bu yol eğimini hesaba katmamış olabilir.

Araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtı, süspansiyonun aşınmasından veya direksiyon parçalarından birinin aşınmasından da kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda rot ayarı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın sorun devam edecektir. Eğer rot ayarından sonra da sorun devam ediyorsa uzman bir tamirciye başvurmanız daha iyi olacaktır.

Aracım fren yaparken Sağa veya Sola Çekiyor

Aracınız sadece fren yaparken sağa veya sola çekme sorunu yaşıyorsa, fren sisteminde bir sorun var demektir. Fren kaliperinin sıkışmış olması veya süspansiyon parçalarının aşınmış olması bu soruna yol açar.

Fren Kaliperi

Araba neden sağa sola çeker sorusunun bir yanıtı da kaliperden kaynaklanır. Kaliper, hidrolik fren sistemi tarafından çalıştırılır ve aracı durdurmak için fren balatalarına basınç uygulayan parçadır. Her tekerleğin kendi kaliperi vardır ve bunlardan biri sıkışırsa araç o tarafa doğru çekilir. Ancak araç sağa veya sola çekerken aynı zamanda yanık kokusu gibi bir koku alıyorsanız, tekerlek silindirinde veya hidrolikte bir sorun var demektir. Bu arızalar, frenin çok ısınmasına neden olur ve araç yana çekilirken yanık kokusu da alırsınız. Fren sistemi can güvenliğiniz için en kritik parçalardır. Bu yüzden mutlaka usta bir tamirci tarafından kontrol edilmelidir.

Fren Hortumunun Aşınması

Araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtı fren hortumunun aşınması olabilir. Fren hortumunuz büzüldüyse veya çöktüyse arabanızda sağa sola çekme sorunu yaşayabilirsiniz. Hortumu kontrol ettiğinizde dışarıdan bir sorun yokmuş gibi görünse de hortumun içindeki astar yırtılmış veya aşınmış olabilir. Bu sorunu tespit etmenizin tek yolu, frene bastığınız anda aracınızın nasıl çekme yaşadığını incelemektir. Bir tarafa çekme sorunu için bir senaryo daha, çökmüş bir fren hortumundan kaynaklanabilir. Hortumu kontrol ettiğinizde dışarıdan iyi görünebilir ancak içteki astarın bir kısıtlamaya neden olup olmadığını görmeyeceksiniz. Bu sorunu teşhis etmenin tek yolu, frene bastığınızda aracınızın nasıl çekme yaptığını incelemektir. Eğer sorun fren hortumunun aşınmasından kaynaklanıyorsa, siz frene bastıktan hemen sonra aracınız birkaç saniyelik bir çekme yapar ve ardından hemen normale döner.

Süspansiyon Parçalarının Aşınması

Fren sistemi düzgün çalışıyorsa, ancak fren yaptığınızda aracınız sağa veya sola çekiyorsa, araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtı, süspansiyon parçalarının aşınmış olmasıdır. Süspansiyon parçalarının aşınmasının en yaygın belirtisi ise fren yaptığınızda direksiyonun hızla çekilmesidir. Süspansiyon sistemi çabuk aşınır ve bu tür sorunlar sık yaşanır. Bu yüzden süspansiyon parçalarının sıkça değiştirilmeleri gerekir. Süspansiyon parçaları aşındıkça siz vites değiştirirken aracın sağa ya da sola çekmesine neden olurlar.

Aracım hızlanırken sağa ya da sola çekiyor

Araba neden sağa sola çeker sorusunun bir yanıtı da direksiyonun tork sensörü arızasından kaynaklanır. Bu durumda siz fren yaparken aracınız sağa ya da sola çeker.

Tork Sensörü

Çoğunlukla önden çekişli arabalarda görülen tork sensörünün ayarının bozulması, araç hızlanırken aracın sağa veya sola çekmesine neden olur. Aracınızın tork sensörü ayarını kontrol etmek için aşağıdaki yönergeleri izleyiniz:

 • Arabayı boşa alın ve elleriniz direksiyonda olmadan sessiz bir yolda aracınızı sürün.
 • Aracınız bir tarafa çekmiyorsa, sorun tekerlek hizalaması değildir. Tork sensörünüzün ayarı bozulmuştur.

Tork sensörünün ayarı çeşitli nedenlerden dolayı bozulmuş olabilir. Bunların en yaygın olanları aşağıda listelenmiştir;

 • Bağlantı çubuğunun çok kaygan olması
 • Bilyeli mafsalın çok fazla hareket ediyor olması
 • Alt kontrol kolunun bozulması

Aracınız hızlandıktan sonra sağa veya sola çekildiğini fark ederseniz, mutlaka profesyonel bir teknisyene başvurunuz. Uzman bir teknisyen, sorunun asıl nedenini kolay bir şekilde tespit edecek ve sorununuzu kısa zamanda çözecektir.

Yeni Lastikler Taktıktan Sonra Arabam Sağa Sola Çekmeye Başladı

Aracınızın sola veya sağa çektiğini daha önce hiç fark etmediyseniz ve bu sorunu yeni lastikler takıldıktan sonra yaşamaya başladıysanız, bu sorun yeni lastiklerinizin farklı desenli olmasından veya kötü imal edilmiş olmasından kaynaklanabilir.

Farklı Lastik Desenleri

Her lastik belirli bir desenle üretilmektedir. Farklı markalar ve hatta aynı markanın farklı lastikleri, farklı aşınma ve dönme özelliklerine sahip olan farklı desenlere sahiptir. Aracınızda sağa sola çekme yaşanmaması için tüm lastiklerinizin desenleri aynı olmalıdır. Bu yüzden lastiklerinizi her zaman çift halinde (ön ve arka) değiştirmeye dikkat ediniz.

Lastiklerin Uygunluğu

Lastiklerinizin uygun olmaması, araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtlarından biridir. Lastiklerin sırtının altında bulunan çelik kayışlar, düzgün bir şekilde hizalanmadığında, lastiğin kauçuk kısmı sertleşip bükülerek lastiğin konik şekli almasına, bu durum ise aracınızın sağa ya da sola çekmesine neden olur. Dışarıdan bakılarak kolaylıkla tespit edebileceğiniz bu sorun, çelik kayışları değiştirerek çözebileceğiniz basit bir sorundur.

Aracım Sağa ya da Sola Çekerken Direksiyonum Titriyor

Araba neden sağa sola çeker sorusunun yanıtını bulmak için direksiyonunuzda görülen bazı belirtiler çok önemlidir. Eğer aracınız sağa ya da sola çekerken direksiyonunuz titriyorsa, sorun ya tekerlek balansından kaynaklanıyordur ya da lastikleriniz kötü malzemeden üretilmiş demektir.

Balans Ayarının Bozulması

Balans ayarının bozulması, lastiklerinizdeki ağırlık dengesinin bozulmasıdır. Tekerlek balansı, tekerlek hizalaması ile aynı şey değildir. Tekerlek balansı, ağırlığın tüm tekerleğin çevresine eşit olarak paylaştırılması için janta ağırlıklar eklenmesidir. Eklenen bu küçük ağırlıklar, tekerlek balansını yani tekerleklerin dengeli dönmesini sağlar. Tekerlek balansı dengesiz olduğunda araba sağa ya da sola çekerken direksiyonunuz da titrer ve sallanır. Bu sorun, tekerleğinizin bir tarafında çok fazla ağırlık olduğunda meydana gelir.

Balans Ayarı

Balans ayarı yapılırken lastiklerin her iki tarafındaki ağırlıklar eşitlenir ve böylece aracın taşıdığı ağırlık tüm lastiklere dengeli bir biçimde paylaştırılır. Balans ayarı sayesinde aracınızı sürerken lastikleriniz dengede kalır. Balans ayarı yapmak için teknik servisinize rot balans ayarı için başvurabilirsiniz.