Araba servisine neler dahildir? Araba servisinde neler yapılır? Bu sorular son zamanlarda Experix müşterilerinden gelen en temel sorulardır. Şimdi bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız. Araba servis maliyeti nedir yazımıza mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar dileriz.

Araba Servisinde Neler Yapılır? 

Tam bir araba servisi neleri içerir?

Bir araba servisine nelerin dahil olduğu ve arabada servisin düzenli olarak yapılmasının neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız – hepsini burada açıklıyoruz.

Araç bakımı birçok nedenden dolayı önemlidir. Aracınızın karşılaşabileceği büyük sorunlarda size zaman ve para tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sorunları erkenden belirleyerek hayatınızı da kurtarabilir. Bu önemlidir, ancak bir araba servisine neler dahildir ve zaten bir periyodik araç muayenelerinin arasında kontrol varsa neden gereklidir? Cevapları sizin için bulduk!

Araba servisi nedir?

Düzenli bir araba servisi, arabanızın durumunu kontrol eder. Genel aşınma ve yıpranmadan sıvılara, frenlere, motora ve daha fazlasına kadar her şeyi değerlendirebilir. Her servis aracınızın markasına ve modeline göre farklılık gösterir.

Araba Servisinde Neler Yapılır?

Araba Servisinde Neler Yapılır?

Tam bir araba servisi neleri içerir?

Bir araba servisi, aşağıdakiler dahil olmak üzere 50 veya daha fazla bileşen, sistem kontrolleri ve ayarlamalar içerebilir:

  • Bir motor yağı değişimi ve/veya filtre değişimi
  • Işıkların, lastiklerin, egzozun ve frenlerin ve direksiyonun çalışmasının kontrol edilmesi
  • Motorunuzun en iyi durumda çalışacak şekilde ‘ayarlandığından’ emin olmak
  • Hidrolik sıvı ve soğutma sıvısı seviyelerinin kontrol edilmesi
  • Soğutma sisteminin kontrol edilmesi (arabanızdaki radyatörlerden pompalara ve hortumlara kadar)
  • Askıya alma kontrolleri
  • Direksiyon hizalaması
  • Arabanın akü durumunu test etme

Tam bir araba servisinin maliyeti nedir?

Tam bir araba servisinin ortalama maliyeti 500 liradır.  – ancak bu, farklı sağlayıcılara göre değişiklik gösterecektir ve ülke genelinde farklı olacaktır. Daha ucuza alabileceğiniz için tam bir araba hizmetinde rezervasyon söz konusu olduğunda, alışveriş yapmak iyi bir fikirdir. Unutmayın, hizmetin maliyetine herhangi bir onarım veya yeni parça değişimi dahil değildir – bunlar ayrıca ücretlendirilir.

Araba Servisinde Neler Yapılır?

Araba Servisinde Neler Yapılır?

Arabamı neden servise götürmeliyim?

1. Periyodik bakım ile aynı şey değil

Ama daha yeni bir yıllık periyodik bakım aldım, neden arabamı da servise götürmem gerekiyor?!” Birçok sürücü özellikle diğer tüm giderlerde bu şekilde hissediyor. Ancak servis aslında bir periyodik bakımdan tamamen farklıdır. Bir periyodik bakım, yıllık bir güvenlik için teknik inceleme – aşınmış araç bileşenlerini değiştirmek veya onarmak için tasarlanmamıştır. Tam servis, aşınma ve yıpranmanın halledilmesini sağlarken, bir periyodik bakım bunu yapmaz.

2. Şimdi ödeyin, sonra tasarruf edin

Daha küçük sorunlarla erken aşamada ilgilenmek ve ilgilenmek uzun vadede size para kazandıracaktır. Şu anda ödeme yapıyor olsanız da, sorunun daha da kötüleşmesine ve onarılması veya değiştirilmesi daha büyük bir sorun haline gelmesine izin verirseniz çok daha pahalı olabilir. Örneğin, değişmeden bırakılan yağ, motoru bozabilir ve bu da basit bir yağ kontrolüne kıyasla maliyetli bir ücrete neden olur.

3. Yakıttan tasarruf edin

Sağlıklı bir araba çalıştırmak için daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir. Motoru ve bileşenleri en verimli düzeyde çalışırken, aracınız muhtemelen daha fazla yakıt tasarrufu sağlar ve benzin pompasında paradan tasarruf etmenizi sağlar!

4. Araba ömrü

Bakımı yapılmış bir arabanın kullanım ömrü daha uzun olacak ve sizi yakın zamanda yeni bir motor almaktan kurtaracaktır.

5. Arabanızı satmak mı istiyorsunuz?

Tam ve kapsamlı bir servis geçmişine sahip olmak, aracınızı satarken daha iyi bir fiyat istemenize olanak tanır.

6. Sigortanıza yardımcı olacaktır

Bir kaza geçirirseniz ve arabanız tamir edilemezse ve değiştirilmesi gerekiyorsa, sigortacınız arabanızın servis geçmişini kaza öncesi değerini tahmin etmek için kullanabilir. Tam bir hizmet geçmişine sahip olmak, değerleme rakamını iyileştirebilir.

Tam bir araba servisi ne kadar sürer?

Arabanıza ne kadar süre ihtiyaç duyduklarını arabanıza bakım yapan garaja sormak en iyisidir, ancak rezerve ettiğiniz hizmet türüne bağlı olarak işte size bir kılavuz:

Geçici servis , aracınızın ana parçalarını kontrol eden daha az kapsamlı bir  servistir ve her 6 ayda bir veya her 6.000 km’de bir yapılmalıdır. Bu, hizmeti tamamlamak için yaklaşık 1,5 saat sürer.

Tam servis  , her yıl veya her 12.000 kilometrede bir gerçekleştirilmesi gereken tüm aracın eksiksiz kontrolüdür. Bu hizmetin tamamlanması yaklaşık 3 saat sürebilir.

Okuyunuz: Kurumsal Oto Ekspertiz

Arabamı ne sıklıkla servise götürmeliyim?

Aracınızın bakımını ne sıklıkla yaptırmanız gerektiği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır:

1. Arabanızın yaşı

2. Arabanızın markası ve modeli

3. Nasıl kullanılır (kır yolları, otoyol sürüşü vb.)

4. Kaç mil yapıyorsun

Aracınızın kılavuzuna bir göz atın, bu kılavuzda size üreticinin ne sıklıkla servis önerdiğini söylemesi gerekir. Daha yeni bir arabanız varsa, gösterge tablonuzda bir servis hatırlatıcısı alabilirsiniz.

Araba Servisinde Neler Yapılır?

Araba Servisinde Neler Yapılır?

Kendi başına bir hizmet yapamazsın!

Modern arabaların çoğu bilgisayarlı ve karmaşıktır ve çoğu araba sahibi, bir hizmeti güvenli ve etkili bir şekilde tamamlamak için gerekli araçlara veya becerilere sahip değildir. Elektronik kontrol üniteleri ve yakıt enjeksiyonları, otomobillerin ayarlanmasını ve iyi durumda kalmasını kolaylaştırdı, ancak bu ancak doğru bilgisayar ekipmanı ve yazılımı ile yapılabilir. İşin doğru yapıldığından emin olmak için iyi bir tamircinin becerilerine ve deneyimine güvenmek en iyisidir.

Okuyunuz: Oto Servis Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayatını riske atıyor olabilirsin!

Araç sahipleri olarak yapmamız gereken çok sayıda kontrol vardır . Ancak, eller yukarı – herkes her otoyol yolculuğundan önce lastiklerini kontrol etmez. Arabalarımıza düşünmeden güvenme eğilimindeyiz ve güvenlik kontrolleri ve bakım söz konusu olduğunda genellikle tembelleşiriz. Bir periyodik araç muayenesi yalnızca 12 ayda bir gerçekleşir – bu, potansiyel olarak tehlikeli bir olayla sonuçlanacak, görünmeyen sorunların altından kabarmasına izin vermek için uzun bir süre. Güvenlik, aracınızın periyodik araç muayenelerinin arasında arasında düzenli olarak bakıma alınmasının önemli bir nedenidir – ancak yağ, soğutma sıvısı ve lastikler gibi düzenli bakım kontrollerinin yerini almamalıdır .

Her araca periyodik araç muayenelerinin arasında en az bir kez servis verilmesi önerilir. Daha eski bir araca sahipseniz veya yıl boyunca yüksek kilometre kat etmişseniz, daha düzenli servise ihtiyacınız olabilir. Ayrıca Experix olarak deneyimlerimizden biliyoruz, iyi yapılan ek servisler aracınızın değerini artırır. Bu sayede aracınızın değerini korursunuz ve değerini artırabilirsiniz. Araba Servisinde Neler Yapılır? sorusunun bariz önemi olduğu ortada.

Temiz bir araba her daim ilk tercihiniz olsun. Emin olmanız gerekir, bir araca hiç yaptırmadığınız servisler ne yazık ki aracınız için çok yoğun servis sorunları çıkarır. Eğer servisler tarafından sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorsanız bize danışabilirsiniz. Geniş çevremiz ve güvenilir iş ilişkilerimiz sayesinde kolaylıkla servis bulabilir, yükünüzü hafifletebiliriz. Şimdi siz de bu konudaki ilk adımlarınızı atın ve dilerseniz 7/24 bize ulaşıp aracınız için kurumsal oto ekspertiz yaptırabilirsiniz. Bu sayede aracınızdaki sorunları görür ve buna uygun olacak şekilde hareket edersiniz. Bugün yapacağınız en ufak bir yatırım aracınızın değerini artıracaktır. Keyifli bir sürüş keyfi için en iyisi Experix kalitesi!