Arabaların tarihi bilinmesi gereken önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Araçlar hakkında bilgi edinen bir kişi bu konuda daha tecrübeli olur. Otomobiller, geçmişten günümüze insanların ulaşım ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir araç. Otomobiller her ne kadar 19. yüzyıldan sonra tam olarak hayatımıza girmeye başlasa da tarih genel olarak 13. yüzyıla kadar inebiliyor. 13. yüzyılda at arabaları yaygın olsa da insanlar at olmadan kendi kendine giden araçların hayalini kurmaya başladı. Bununla ilgili bazı yazılar da bulunuyor. 17. yüzyılda buharlı bir oyuncak araba üretildi. Bu küçük olduğu için insanların binebileceği boyutta değildi.

18. yüzyıla doğru otomobiller ile ilgili pek çok çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmalardan birisi de otomobiller ile ilgili çizimlerdi. O dönemin insanları genel olarak tarım ve hayvancılık ile uğraşsa da sanayi devriminde önemli bir yer edinecek otomobilleri düşünüyordu. 18. yüzyıla kadar otomobiller ile ilgili önemli bir gelişme yaşanması fakat sonrasında otomobiller yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladı. Özellikle sanayi devriminin bunda büyük bir etkisi bulunuyor.

Arabaların Tarihi

19. Yüzyıl: Başlangıç

19. yüzyıla geçmeden önce 18. yüzyılın sonlarından bahsetmek istiyoruz. 1769 yılında geliştirilen bir otomobil, o zamanlar oldukça ilkel bir yapıya sahipti. Güvenlik önlemlerine yer verilmeyen bu model metal görünümü ve ön tarafında yer alan devasa buhar kazanı ile dikkat çekiyordu. Fransız Ordusu için geliştirilen ve saatte 4 kilometre hız yapan bu model 15 dakika boyunca sürüş imkanı sağlıyordu. Ayrıca bu model ile ilgili bilinen ilginç bir olaya göre araç test sırasında bir duvara çarparak duvarı yıkmış bulunuyor. Aracın ise metal olması sebebiyle ciddi bir hasarı bulunmuyor.

Arabaların tarihi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey 18. ve 19. yüzyılda Fransa’nın yanı sıra diğer ülkelerde de otomobil üretiminin yapıldığı olmakta. Buhar çağı sebebiyle buharlı otomobiller ağırlıklı olarak üretilir. 4 kilometre hıza sahip aracın yanı sıra 63 kilometre hıza sahip olan bir araç modeli de üretilir. Kısacası otomobil hızları bu dönemde ciddi bir gelişme yaşar. İlerleyen dönemlerde artık metalin yanı sıra deri koltukların da yer aldığı ve ışıklandırmalı daha gelişmiş araçlar ön plana çıkmaya başlar. Bu da otomobillerin daha iyi bir hale geldiğini gösteriyor.

Arabaların Tarihi, Araçların Gelişim Süreci

Arabaların Tarihi, Araçların Gelişim Süreci

19. yüzyılda yani 1800’lü yıllarda öne çıkan bir marka, dünya turuna çıkarak kendi ürettiği araç modellerini tanıtır ve ulaşımda büyük kolaylık sağlayan otomobillerin daha çok popüler olmasını sağlar. O dönemin modellerini daha iyi karşılaştırmak adına bir örnek verelim. 1880 yılında iki vitese sahip, 15 beygir gücünde bir model üretilir. Dönemine göre yeterli düzeyde olan araçlar ilerleyen yıllarda daha da gelişir. Otomobillerin 19. yüzyılda asıl yükseliş yaşadığı nokta içten yanmalı motorların ortaya çıkışı. İçten yanmalı motorlar sayesinde artık otomobiller daha kaliteli hale gelmeye başladı.

Arabaların tarihi hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu dünyanın ilk trafik kazası olarak geçiyor. Bu konuda net bir bilgi bulunmuyor. Bazıları 1700’lü yıllarda üretilen buharlı aracın test aşamasında duvara çarpmasını ilk trafik kazası sayarken bazıları 1800’lü yıllarda gerçekleşen çeşitli trafik kazalarını dünyanın ilk trafik kazası olarak gösteriyor. Yani günümüzde olduğu gibi 1800’lü yıllarda az araç olsa dahi yayaya çarpma, duvara çarpma veya araçların birbirine çarpması gibi kazalar yaşanabiliyordu.

Buna ek olarak bir de ehliyetler hakkında bilgi verelim. Bazıları o dönemlerde ehliyetin olmadığını, rahat rahat araba sürülebildiğini düşünebilir. Evet, bu doğru. O dönemde araçlar daha yeni yeni çıkmışken henüz ehliyet sistemi bulunmuyordu. Zaten yüksek fiyatlar sebebiyle herkes otomobil sahibi olamıyordu. İlk ehliyet sistemleri 19. yüzyılın sonuna doğru görülmeye başlandı. Dünyanın ilk sürücü belgesinin 1894 yılında Fransa’da verildiği söyleniyor.

20. Yüzyıl: Seri Üretim

Arabaların tarihi hakkında 20. yüzyılda da çok önemli gelişmelere ev sahipliği yapıldı. 20. yüzyıl, otomobillerin en çok geliştiği dönemlerden birisi. 19. yüzyılda pek çok otomobil modeli üretildi, otomobillerde gelişme yaşandı ve otomobil markaları ortaya çıkmaya başladı. 20. yüzyıldan itibaren artık daha fazla otomobil markası ön plana çıkmaya başlarken aynı zamanda bu dönemde öne çıkan en büyük yeniliklerden birisi olan seri üretim sayesinde artık daha fazla araç üretmek mümkün hale gelirken aynı zamanda otomobil sürücülerinin sayısında da ciddi bir artış meydana geldi.

20. yüzyılın en önemli olaylarından birisi olan seri üretimin büyük bir yeri var. 17. yüzyılın sonlarından beri üzerinde çalışılan otomobiller 18 ve 19. yüzyılda elle üretiliyordu. Bu da oldukça maliyetli bir işti. Bir arabayı üretmek birkaç günü bulabiliyordu. Bundan dolayı hem fiyatlar yüksekti hem de talebi karşılamak zordu. 20. yüzyıla kadar durum böyle devam etti fakat 20. yüzyılda ortaya çıkan seri üretim kavramı endüstride büyük bir devrim başlattı. Yalnızca otomobiller değil diğer alanlarda da seri üretim işe yarar bir durum oldu.

Arabaların tarihi konusunda devrim niteliğinde bir gelişme olan seri üretim, bu dönemde araçların aynı gün içerisinde bir bant vasıtasıyla üretilmesinde etkili oldu. Önceden elle üretilen araçlar artık daha hızlı bir şekilde bant üzerinde üretilebiliyordu. Günlerce üretilen araçlar bu yöntem ile birlikte aynı gün içerisinde üretilmeye başlandı. Bu da maliyetleri düşürdüğü için fiyatlarda ciddi bir indirim sağladı. Müşteriler düşen fiyatları görünce talep artışı oldu. Talep arttığı için trafikteki sürücü sayısı da yoğunlaştı.

Arabaların Tarihi, Araçların Gelişim Süreci

Arabaların Tarihi, Araçların Gelişim Süreci

Otomobiller bir taraftan gelişmeye çalışırken diğer taraftan yeni teknolojiler de öne çıkıyordu. Arabaların tarihi incelendiğinde emniyet kemerinin 20. yüzyılın başında ortaya çıktığı görülüyor. Emniyet kemerinin icat edilmesiyle birlikte araçlardaki güvenlik önlemleri de yavaş yavaş artmaya başladı. Bununla beraber yarışlar da bu dönemde görülmeye başladı. Dünyanın ilk otomobil yarışı 1894 yılında gerçekleşti. Yarışta yer alan pist 126 kilometre uzunluğundaydı. Yarışta 7 buharlı ve 14 petrol ile çalışan otomobil bulunuyordu. Birinci olan kişi parkuru 5 saat 40 dakikada bitirmişti.

Okuyunuz: Ford Tarihi

21. Yüzyıl: Elektrikli Araçlar

20. yüzyıldan günümüze kadar araçlarda yalnızca donanımsal güncellemeler olmadı aynı zamanda tasarımsal değişiklikler de yaşandı. Her geçen yıl daha yeni modellerle karşımıza çıkan otomobil dünyası, 21. yüzyıla kadar yeni güvenlik seçenekleri, daha iyi donanımlar ve daha yüksek hızlarla müşterilerini ve otomobil meraklılarını karşıladı.

Arabaların tarihi ile birlikte 21. yüzyılın öne çıkan yeniliklerinden birisi elektrikli araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Aslına bakarsak elektrikli otomobillerin tarihi daha eski fakat 2000’li yıllardan sonra daha çok ön plana çıkmaya başladı. Karbon salınımının azaltılması için şimdiden pek çok ülke elektrikli araçlara geçiş için çalışmalar yapıyor. Bazı otomobil üreticileri karbon salınımını düşürmek ve tamamen elektrikli araçlara geçmek için bu konuda adımlar atmaya devam ediyor.

Gelecekte otomobil sürücülerinin tamamının elektrikli araç kullanacağı ve elektrik istasyonlarının artacağı tahmin edilenler arasında yer alıyor. Bu konuda siz değerli kullanıcılarımız için arabaların tarihi hakkında bilgiler verdik. Umarız sizler için faydalı bir konu olmuştur.

Okuyunuz: Elektrikli Araç Fiyatları