Arabanın Değerini Öğrenme

Arabam Kaç Para Eder 3

Arabam Kaç Para Eder

Ülkemizde sıfır araç fiyatlarının da epey artması nedeniyle ikinci el arabalara olan ilgide artmıştır. Buna bağlı olarak birçok insan aracının modelini yükseltmek veya borçları nedeniyle araçlarını satışa çıkarmaktadır. Peki, araç nasıl satılır? Arabam kaç para eder? Aracımı nerede satabilirim? gibi birçok sorunun cevabına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Arabam Kaç Para Eder?

Ülkemizde ikinci el araç satışları noter huzurunda yapılmaktadır. Eğer ki aracınıza bir müşteri çıktı ve kaparonuzu aldıysanız, noter için gerekli belgelerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kimlik kartı
 • Araç ruhsatı (Ruhsatta yırtık veya yazıların okunmasına neden olabilecek buruşukluk ve leke olması halinde yeniletmeniz gerekecektir.)
 • Trafik belgesi
 • Aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu olmadığına dair belge
 • Aracın trafik cezası borcu olmadığına dair belge (Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden trafik borcunu sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz.)
 • Aracın muayenesi olması şarttır. Araç muayene tarihi geçmiş araçların satışı yapılamaz.
 • Zorunlu Trafik Sigortası olduğuna dair belge gerekebilir. (Aracınızın Zorunlu Trafik Sigortası yok ise satışı gerçekleşemez. Aracınızın sigorta tarihi geçmiş ise satışını yapmak için yenilemeniz gerekir.)
 • Aracınızın üzerinde ipotek olması satışına engeldir. (Aracınızın satışını yapmak için borcunuzu kapatmalı veya borcuda alıcı üzerine aktarmalısınız.)
 • Başka kişinin üzerine işlem yapılacaksa vekalet belgesi

Araç satışı için noterden istenilen belgeleri toplayarak dosyanızı hazırladıktan sonra alıcı ile birlikte notere gitmelisiniz. Noter işlemleri oldukça kısa sürüp yapılan işlemler sırayla şöyledir:

 • Sıranız geldikten sonra görevliye iki tarafın kimlik kartı ile araç ruhsatı verilir. (Kimlik kartı yok ise pasaport ve ehliyet gibi devlet kurumu tarafından verilen belgeler geçerlidir.)
 • Kontroller sağlandıktan sonra yukarıda sıraladığımız belgelerin yer aldığı dosya istenir. Bu dosya görevli tarafından incelenir. Eğer ki belgelerde bir yanlışlık ya da eksiklik olması halinde satış işlemi gerçekleştirilemez.
 • Herhangi bir sorun çıkmaz ise iki tarafa da satış sözleşmesi hazırlanır ve görevli eşliğinde imzalar atılır.
 • İmzalar sonrasında görevli sisteme işleyerek tescil işlemini tamamlar. Bu sayede araç devri yapılmış olur.
 • Bu işlem için alıcıdan 301 TL noter ücreti alınır. (Bu ücret 2021 yılı için geçerli olup gelecek yıllar için fiyat artışı için yaşanabilir)

Araç Satılmadan Önce Ne Yapılması Gerekir?

Araç satılmadan önce yapılması gereken en önemli adım fiyat belirlemedir. Ne yazık ki ülkemizde ikinci el araba satışlarında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de bilinçsiz araba fiyatı belirlemektir. Araba satışında aracınızdaki hasarları, kilometresine ve yapılması şart olan masraflar göz önüne konularak fiyat belirlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde diğer araba satış ilanlarına göz atarak bu arabaya bu fiyat biçildiyse benim arabam şu kadar eder düşüncesi sizi kara değil zarara sokacaktır. Gereğinden yüksek fiyatlara satışa çıkardığınız araçlarınız satılmayacaktır veya satışı uzun sürecektir. Aracınızın değerini belirlemek için Sahibinden gibi sitelerin “Araç değerleme hizmeti” nden faydalanabilirsiniz. Bu hizmette sizden aracınız bütün detayları istenir ve bunları göz önüne alarak satış için ideal bir fiyat verir. Peki, satış öncesi hangi işleri yaparsam satışımı hızlandırabilirim? Bu sorunun cevabı yazımızın devamında…

Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz

Aracımı Satmadan Önce Oto Ekspertiz Yaptırmalı Mıyım?

Araç satın alacak kişiler ilanlarda görmek istediği hususlardan bir tanesi de ekspertiz raporudur. Nedeni ise başka bir şehre giderek masraf yapacak olan olup eli boş gelmek istememesidir. İlan tarihine yakın yaptırılan ekspertiz raporu satışınızı epey arttıracaktır. Gelen alıcının aracı ekspertize sokmasını isteyerek elinizdeki ekspertizle teyit ettirmeniz önerilmektedir. Bu şekilde sonradan oluşabilecek bir sorunla karşı karşıya kalındığı zaman sizden herhangi bir hak talep edemez.

Aracımı Satabileceğim İlan Siteleri

İnternetin hayatımıza girmeden önce araç satış ilanları, genellikle aracın üzerine yapıştırılan yazılar oluyordu. İnternetin hayatımıza girmesi sonucunda yaşamımız birçok konuda kolaylaşmış durumda. Bu kolaylıklardan bir tanesi de aracımızı, evimizi ve eşyalarımızı hızlıca satabilmemiz oldu. Aracımızı en hızlı şekilde satabilmek için aşağıda sıraladığımız ilan sitelerinden faydalanabilirsiniz:

 • Sahibinden: 1990’lı yılların sonunda henüz ülkemizde internet gelişmemiş olmasına rağmen faaliyetlerine başlayan Sahibinden, günümüz ilan sitelerine öncülük etmektedir. En çok kullanıcıya sahip olan bu ilan sitesinde yüz binlerce araç ilanının yanında dairede bulunmaktadır. Bu siteye aracınızı ücretsiz ekleyerek satışını hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Arabam.com: 2000 yılında faaliyete geçen Arabam.com, 2002 yılında Altın Örümcek Web Ödüllerinde “En İyi Otomotiv Sitesi” ödülü kazanmıştır. Yalnızca araba ilanlarının bulunması nedeniyle alıcıların sıkça tercih ettiği ilan sitelerinden bir tanesidir. Yüz binden fazla araç ilanının bulunduğu bu siteye aracınızın ilanını ekleyerek satışınızı hızlandırabilirsiniz.
 • Arabam.com: Araba ilan siteleri arasında oldukça popüler olan araba.com, son yıllarda büyüme oranı oldukça yüksek. Reklam stratejisi ile en hızlı büyüyen araba ilan siteleri arasında yer alan araba.com a kayıt olarak ücretsiz bir şekilde aracınızın satış ilanını oluşturabilirsiniz.
 • Tasit.com: Bu site araba.com bünyesi altında hizmet vermekte olup ziyaretçi sayısı oldukça yüksektir. Bu ilan sitesine aracınızı ücretsiz ekleyerek satış şansınızı arttırabilirsiniz.
 • İkinci Yeni: Diğer ilan sitelerine göre daha yeni olan bu ilan sitesi, getirdiği yenilikler ile kısa zamanda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Siteye basit ve ücretsiz bir şekilde kayıt olarak ilanınızı oluşturabilirsiniz. İlan oluşturmadan önce İkinci Yeni’nin uygulaması olan “Carwizz” uygulaması ile aracınızın piyasa değerini öğrenebilirsiniz.
 • DOD: Doğuş Otomotiv markası olan DOD ile aracınızı hızlıca satabilirsiniz. Dod.com.tr adresine giderek ücretsiz bir şekilde kaydol ve hemen ilanını oluştur.

Aracımı Alabilecek Firmalar

Acil paraya mı ihtiyacınız var? Aracınızı hızlıca satmanız mümkün. Bazı firmalar aracınıza ekspertiz yaparak yaklaşık piyasa değerine hemen satın alıyor. Bu firmaları listelemeden önce neden tercih etmeniz gerektiğini maddeler halinde sıralayacağız:

 • Doğru Fiyat: Acil paraya sıkıştığımız zaman birçoğumuz aracını galeriye götürerek değerinin çok altına satışını yapmaktadır. Aşağıda sıraladığımız firmalar ile bu durumu yaşamazsınız. Aracınızın neredeyse değeri fiyatına satışını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Paran Anında Hesabında: Gerekli prosedürler uygulandıktan sonra aracınızın değeri belirlenir ve satış gerçekleştirilerek paranız anında hesabınıza aktarılır.
 • Ücretsiz Hizmet: Bu hizmetten faydalanmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.
 • Güvenli Ortam: Kurumsal firmalar olması nedeniyle siz ve paranız güvende olacaktır. Alım sırasında ekibiyle bütün detaylar incelenir ve ona göre alım yapılır. Satış sonrası çıkabilecek sorunlar nedeniyle başınız ağrımaz. Firmalar satın alırken bunları göz önüne alır ve size taahhüt verir.
 • Hızlı Satış: Aracınızı ilana koymanız halinde sürekli arabayı görmek ve denemek isteyenler olacaktır. Bunun yanı sıra telefonunuz gün içerisinde defalarca çalacak. Bunlardan kurtularak aracınızı firmalara götürmeniz halinde çayınızı içerken gerekli işlemler hızlıca halledilecektir.

Aracınızın değerini firmaya gitmeden direk internet sitelerinden sunduğu fiyat belirleme araçları sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu hesaplama araçlarında sizden araç markası, modeli, boyalı – değişen parçaları ve kilometresi gibi birçok soruyu sorar ve buna karşılık fiyat verir. Aracınızı satmaya götürdüğünüzde siteye verilen bilgiler doğrultusunda bir ekspertiz sonuçlarının çıkması halinde sitede size verilen teklifi alabilirsiniz.

Ekspertiz sonucunda sitede bahsettiğiniz bilgiler haricinde bir sonuç çıkması halinde fiyatta değişiklik yaşanabilmektedir. Anlaşma sırasında aldığınız teklifi kabul etmek zorunda olmadığınızı bilmenizi isteriz. Size teklif edilen tutar yalnızca 2 iş günü için geçerlidir. Bu süreyi atlatmanız halinde aynı işlemler yeniden yapılır ve o günün piyasasına göre fiyat teklifi verilir.

Birçok insan bu firmaların araçlarını anında ve değerinde almasından dolayı ekspertiz sırasında yüksek fatura çıkarıldığını ve aracı satın almayacaklarını düşünmektedir. Bu firmalar ekspertiz dahil olmak üzere sizden hiçbir şekilde ücret talebinde bulunmadığı bilmenizi isteriz. Bu ekspertizde değişen, boya, hatalar, motor – mekanik problemler ve tramer kaydı gibi temel konular ele alınır.

Aracınızı bu firmalara götürmeye karar verdiyseniz temiz götürmeniz önerilmektedir. Aracınızın güzel gözükmesi ticari anlamda her zaman fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ekspertiz ekibinin işini kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra araçta yer alan kaplamayı sökmeniz gerekmektedir. Kaplama olan araçlarda boya ve değişen kontrolü yapmak imkansızdır. Peki, ekspertize gelirken yanımda getirmem gereken belgeler nelerdir? Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aracınızın ruhsatı
 • Kimlik kartınız
 • Yedek anahtar ve kullanım kılavuzu
 • Eğer varsa servis dokümanları
 • Araç muayene geçerlilik süresi
 • MTV borcu olmadığına dair belge
 • Trafik cezası borcu olmadığına dair belge
 • Araç üzerinde herhangi bir ipotek olmadığını kanıtlayan belge
 • Eğer araç sahibi değilseniz vekalet belgesi

Ekspertiz için genellikle randevu almanız gerekmektedir. Randevusuz olarak gitmeniz halinde bekleyebilirsiniz. Cumartesi günleri de hizmet veren bu yerlerde satış gerçekleşmesi durumunda noterlerin kapalı olması nedeniyle satış işlemleri pazartesi günü halledilmektedir. Satış işlemi gerçekleştikten sonra ödeme talimatı yapılır ve para 1 saat içerisinde hesabınıza geçer.

Noter ücretlerini ise alıcı tarafın ödemesinden dolayı satıcıya herhangi bir masraf çıkmamaktadır. En sık sorulan sorulardan bir tanesi de ekspertiz sonrası vazgeçmem halinde ekspertiz veya herhangi bir ücret ödemesi yapılıp yapılmadığıdır. Ekspertiz öncesi veya sonrasında vazgeçme durumunda herhangi bir ücret ödemesi yapılmamaktadır. Ekspertiz sonrasında ağır hasar, şasi hasarı, yağ sızıntısı ve ağır dolu hasarı gibi sorunla karşı karşıya kalınma sonucunda firmalar satın almayı iptal etme hakkında sahiptir. Aracınızı hızlıca satabileceğiniz firmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Vava Cars Arabaları:

2018 yılında kurulan Vava Cars ın merkezi İngiltere’de yer almaktadır. 2019 yılının Nisan ayında Türkiye pazarına giriş yapan bu firma, Petrol Ofisi ile işbirliği yaparak faaliyetlerine başlamıştır. Kısa süre içerisinde ülkemizde viral olmuş ve birçok araç sahibi araçlarını bu firmaya satmıştır. Ülkemizde yalnızca İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir şehirlerinde şubeleri bulunmaktadır. Sizde aracınızı piyasa değerine en yakın rakamlara arabanızı anında satmak istiyorsanız Vava Cars’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek araç bilgilerinizi “araç sat” sayfasında eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız ve ön değerlendirme yapmalısınız. Eğer ki bu değerlendirme sonucunun başarılı olması halinde aracınızı Vava Cars’a götürerek ekspertize sokabilir ve anında fiyat teklifi alabilirsiniz. 2004 model öncesi araçları satın alınmamaktadır. Vava Cars iletişim bilgileri şu şekildedir:

Vava Cars Müşteri Hizmetleri Numarası: 0 (850) 255 82 82

Oto Net:

2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan Oto Net, günümüzde her ay ortalama 1.500 araç satın alımı ve satışı yapmaktadır. Bunun yanı sıra aracınızın modelini yükseltmek isteyen kişiler site içerisinde yer alan araçlardan birini seçerek takas yoluna gidebilmektedir. Tercih edilen araç ile kendi aracınızın değeri hesaplanarak aradaki farkın ödemesini yapar veya alırsınız. Aracınızın satışı için aylarca beklemek yerine Oto Net’in ekspertiz merkezlerine başvurarak anında satışını gerçekleştirebilirsiniz. Oto Net’in 31 tane İstanbul’da, 3 tane Adana’da, 2 tane Adıyaman’da, 2 tane Afyonkarahisar’da, 8 tane Ankara’da, 8 tane Antalya’da, 1 tane Aydın’da, 1 tane Balıkesir’de, 1 tane Bolu’da, 5 tane Bursa’da, 1 tane Denizli’de, 1 tane Eskişehir’de, 2 tane Gaziantep’te, 6 tane Mersin’de, 6 tane İzmir’de, 2 tane Kayseri’de, 1 tane Kırşehir’de, 2 tane Kocaeli’de, 1 tane Konya’da, 1 tane Kütahya’da, 1 tane Malatya’da, 1 tane Manisa’da, 1 tane Kahramanmaraş’ta, 1 tane Muğla’da, 1 tane Nevşehir’de, 1 tane Niğde’de, 2 tane Sakarya’da, 2 tane Samsun’da, 1 tane Sivas’ta, 1 tane Tekirdağ’da, 1 tane Uşak’ta, 1 tane Aksaray’da, 1 tane Yalova’da, 2 tane Osmaniye’de ve 1 tane Düzce’de olmak üzere toplamda 104 adet ekspertiz merkezi bulunmaktadır. Şehrinizde yer alan oto ekspertiz merkezinin adresine resmi web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Oto Net iletişim bilgileri şu şekildedir:

Oto Net Müşteri Hizmetleri Numarası: 0 (850) 255 15 55 – 0 (850) 255 05 50

Oto Net Adres: Merkez Mahallesi Ayazma Caddesi No:37 Papirus Plaza Kat:6 Daire:7 İstanbul/Kağıthane 34406

Borusan Otomotiv:

Borusan Holding bünyesinde kurulan Borusan Otomotiv, kısa bir süre önce faaliyete geçmiştir. Diğer firmalara oranla satın alınan araç yelpazesi epey geniştir. Bu nedenden dolayı diğer firmaların yaşından ve modelinden dolayı kabul etmediği araçlarınızı Borusan Otomotivin alma olasılığı yüksektir. Borusan satın aldığı araçları satın almasının yanı sıra birey ve kurumlara kiralama hizmeti de vermektedir.Sizde aracınızı hızlıca satmak istiyorsanız Borusan Otomotivden faydalanabilirsiniz. Borusan Otomotivin iletişim kanallarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Borusan Otomotiv Müşteri Hizmetleri Numarası: +90 212 393 52 00

Borusan Otomotiv Adres: Baltalimanı Hisar Caddesi No: 5 Perili Köşk Rumeli Hisarı / İstanbul 34470

Borusan Otomotiv E – Posta Adresi: kileti@borusan.com

Arabam:

2000 yılında kurulmuş olan Arabam, 2016 yılında sigortam.net, emlakjet.com ve kariyer.net girişimleri bünyesinde bulunduran iLab Holding tarafından yönetilmektedir. Son zamanlarda “Trink Sat” sloganı ile viral olmuş araba alım – satım platformudur. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun ve Tekirdağ olmak üzere 12 şehirde 29 ekspertiz alanları bulunmaktadır. Son aylarda en hızlı büyümeyi elde eden ikinci araç satma platformu olan Arabam.com un iletişim bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Arabam Müşteri Hizmetleri Numarası: 0 (850) 759 90 00

Arabam Adresi: İçerenköy Mahallesi, Eski Üsküdar Caddesi VİP Center Numara: 10 Kat: 6 İstanbul / Ataşehir

Arabam E – Posta Adresi: iletisim@arabam.com

Oto Cash:

Aracınızı en iyi fiyatla anında satabileceğiniz firmalardan bir tanesi de Oto Cash dir. “Aracınızı en hızlı ve güvenilir şekilde satın” sloganıyla son zamanlarda en hızlı büyüyen firmalardan bir tanesidir. Şimdilik sadece binek araç ve hafif ticari araç alımı yapan bu firma yakında motosiklet alımına da başlayacağını duyurdu. Yeniliklere açık olan bu firma tavanı işlemli, ticari olarak kullanılmış, 2008’den eski, muayene bitimine 1 aydan az kalmış, sonradan LPG takılmış, kaplama olan, son sahipliliği 3 aydan kısa süre olan, ipotekli, hava yastığında işlem ve emniyet kemerinde işlem bulunan araçları asla kabul etmemektedir. Oto Cash resmi internet sitesini ziyaret ederek “aracınızı satın” sayfasından aracınıza dair bütün bilgileri doğru bir şekilde girerek aracınız için ücretsiz bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz. Eğer ki değerlendirme sonucunuzun başarılı olması halinde ücretsiz bir şekilde 12 ilde yer alan ekspertiz merkezlerine yönlendirilirsiniz. Oto Cash iletişim kanallarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Oto Cash Müşteri Hizmetleri Numarası: 0 (850) 227 22 74 (Müşteri hizmetleri yalnızca mesai günleri ve saatleri içerisinde hizmet vermektedir.)

Aracımı Kaç Para Ederse Kar Ederim

Araç alım satımı yaparak kazanç sağlamaya çalışan kişilerin çoğunluğu alınan araçlara ne kadar kar koyacağı hakkında soru sormaktadır. Bu soruya net bir cevap vermemiz mümkün değildir. Her aracın piyasa değeri farklı olup zaman içerisinde değişmektedir. Bu nedenden dolayı piyasa değerinin altında araç alarak piyasa değerine satmak gerekir. Buradaki kar oranı alacağınız aracın değerine göre değişecektir. Genellikle ticaretini yapan kişi ve kurumlar araçların piyasa değerinin %5 – 15 oranında aşağısındaki araçları yakalayarak piyasa değerine satarak kar etmektedir. Örneğin; 200 bin liralık değere sahip bir aracı yüzde 10 değerinin altına bir araç satın alarak 20 bin TL kar edebilirsiniz.

Araç Satışında Kaparo Ne Kadar Olmalı?

Araç satışında kaparo alacak ve verecek kişilerin birçoğu ne kadar kaparo vereceği konusunda kararsız kalmaktır. Kaparo, araç ilanında alıcının arabayı alacağını taahhüt ederek satışını durdurması işleminde satın alım işlemine kadar alıcının satın almadan vazgeçmesi halinde satıcının zararı karşılanması adına verilen ücrettir. Peki, araç satışında kaparo ne kadar olmalı? Bunun net bir rakamı bulunmamaktadır ancak, ülkemizde araç satışlarında verilen kaparo araç fiyatının %1 – 5 arasında değişmektedir. Bu satıcı ve alıcı arasında belirlenen bir ücret olup resmiyette herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Araç satışının iptalinde kaparo geri alınır mı? sorusuna ise verilebilecek cevap hayırdır. Tabi, bu satıcıdan satıcıya değişiklik göstermektedir. Satıcının inisiyatifine bağlı olarak geri alabilirsiniz ancak, satıcı satışını durdurması nedeniyle yaptığı zararı karşılamak adına satıcıda kalır.

Araç satın alımlarında kaparo dolandırıcılığı son yıllarda oldukça artmıştır. Bu nedenden dolayı bir aracı ucuza bulduğunuzu düşünerek hemen satıcıya ulaşarak kaparo göndermemelisiniz. Eğer mümkün ise ortak bir yerde buluşup en kısa süre içerisinde satın alımını gerçekleştirmenizi öneririz. Eğer ki araç satıcının belirttiği hususlar doğrultusunda değerini düşürecek bir sorun karşılaşmanız halinde kaparonuzu geri talep etme hakkınız doğmaktadır. Aracı kontrol etmeden kesinlikle kaparo vermemeniz önerilir.

Aracınızı Hızlı Satmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Yukarıda araç satışını anında yapabileceğiniz firmaları tanıttık ancak, bazı kişilerin bu firmalara karşı önyargısı ve güvensizliği bulunmaktadır. Buna bağlı olarak aracını kendi satmak istemektedir. Peki, aracınızı en hızlı şekilde nasıl satabilirsiniz? Aracınızı satarken aşağıda verdiğimiz püf noktalara özen göstererek araç satışınızı arttırabilirsiniz:

 • Bakım ve Temizlik: Araç satışında birçok kişinin dikkat etmediği hususlardan bir tanesi de bakım ve temizliktir. Özellikle aracınızı ilan sitelerine yüklemeden önce bir güzel temizleyerek fotoğraflarını çekin. Bu ilan sitelerinde araç satın almak için dolaşan kullanıcıların dikkatini çekecektir. Bunun yanı sıra aracı görmeye gelecek müşterilere aracı temiz bir şekilde sunun. Bu şekilde müşterinin aracı alma olasılığı artacaktır. Pis ve bakımsız araç müşteriyi cezp etmemektedir.
 • Aksesuar Taktırın: Aracınızı güzel gösteren aksesuarlar kullanın. Bu durum alıcıyı hızlı çekmesinin yanı sıra kar oranınızı arttıracaktır. Örnek vermek gerekirse 120 bin TL değerindeki araca 2 bin TL değerinde aksesuar kullanarak birçok araçtan daha fazla albenisi olmasının yanı sıra 125 bin TL’ye satarak aradaki 3 bin TL gibi bir kar edebilirsiniz. Araç ticareti yapan kişi ve kurumlar bu püf noktaya çok önem vermektedir.
 • Test Sürüşü: Aracınızı görmeye gelen müşteriye kesinlikle test sürüşü yapmasına izin verin. Bu sayede karşı tarafa aracınıza güvendiğinizi mesajını vererek alıcıya güven verirsiniz.
 • Fotoğraf Çekimi: Araç ilan sitelerini gezerken ilanlarda aracın yalnızca birkaç fotoğrafı olduğunu sıkça görmekteyiz. Alıcılar bu ilanları hemen terk etmesi nedeniyle satışınız uzayacaktır. Aracınızın daha hızlı bir şekilde satılmasını istiyorsanız mutlaka bütün açılardan fotoğraf çekmelisiniz. Bu sayede alıcılar aracın her detayını görüp, sizinle iletişime geçme olasılığı artacaktır.
 • Piyasa Değerini Belirleyin: Satıcıların yaptığı en büyük hatalardan dolayı bilinçsiz fiyatlandırma şeklidir. Yüksek fiyatlara koyacağınız aracınız satışı aylarca belki yıllarca sürecektir. Bu durum ise sizi kara değil tam tersine zarara sokacaktır. Bu nedenden dolayı Pazar araştırması yaparak en iyi fiyatı belirlemesiniz. Bu süreçte internet üzerinde yer alan araç değeri hesaplama araçlarından faydalanabilirsiniz.
 • Pazarlık Payı Bırakın: Her insan indirimlerden hoşlanır. Bu nedenden dolayı aracı satacağınız fiyata koymak yerine pazarlık payı yapacak şekilde ilana koyun. Bu süreçte müşterilere yapacağınız indirim satışınızı hızlandıracaktır. Alıcılar bu durumda piyasada diğer araçlardan değerli olan aracı piyasa değerine aldığını düşünerek mutlu olmaktadır ancak, pazarlık payını çok geniş tutmanız halinde arayan pek olmayacaktır. Bu nedenden dolayı bu konuda hassas olmanız gerekmektedir.
 • Aracınızın Özelliklerini Ön Plana Çıkarın: Bazı araçlar markaların belirli yıllarda çıkardığı özel paketi veya buna benzer özelliklere sahip olmaktadırlar. Eğer sizin aracınızda da böyle bir özellik varsa satış ilanınızda belirtmeniz halinde dikkatleri üzerine toplayacaktır.
 • Dilediği Ekspertize Götürmesine İzin Verin: Günümüzde birçok sorunlu araç ekspertizle yapılan anlaşmalar sayesinde hileli satış gerçekleşmiştir. İnsanlar bu gibi sorunlardan dolayı kendi bildiği ve çalıştığı ekspertiz kurumlarına götürmek isteyebiliyor. Buna izin vermeniz hatta ilan açıklamasına “dilediğiniz ekspertiz kurumuna götürebilirsiniz” ibaresi bırakmanız güvenilir satıcı izlenimi bırakacaktır.

Taşıt Kredisi Devam Ederken Aracımı Satabilir Miyim?

Günümüzde en popüler kredi türlerinden bir tanesi de taşıt kredisidir. Artık insanlar araç satın alırken bankaların sağladığı bu kredi türünden faydalanmaktadır. Peki, taşıt kredisi ile alınan aracı satabilir miyim? Bu soruya net bir cevap vermemiz pek sağlıklı olmayacaktır. Bunun nedeni ise her bankanın işleyişi farklı olmasıdır. Genellikle yüksek meblağlarda çekilen tutarlar karşısında bankalar satın aldığınız araca borç bitene kadar ipotek uygulamaktadır. Eğer ki çektiğiniz kredi tutarı yüksek olmaması halinde genellikle ipotek uygulanmamaktadır.

Bu yüzden aracınızın üzerine herhangi bir ipotek olup olmadığı öğrenmelisiniz. Eğer aracınız üzerine banka ipotek uygulamış ise nasıl satış yapabilirim? Aracında ipotek olup satmak isteyen kullanıcılar bu soruya cevap aramaktadır. Genellikle bu durumlarda satış alıcı ile sözleşme yapılarak önden ipotek ücreti satıcıya verilir. Satıcı bu aldığı tutar ile ipoteki kaldırarak satışa hazır hale getirir. Sonrasında kalan ücret ise noter huzurunda satıcıya aktarılır. Bu durumlarda alıcı iseniz dolandırılmaya karşı çok dikkat etmelisiniz. Öncesinde avukatınızla danışarak mutlaka bir sözleşme hazırlayın. Aksi takdirde mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Örnek Araç Ruhsatı

Örnek Araç Ruhsatı

Araç Satış Vekaletnamesi Nedir?

Araç satışında satıcı başka bir kişiyi vekil tayin ederek satış işlemlerinden kurtulabilir. Genellikle bu durum eş, hastalık, uzaklık, mahkum ve ortaklık gibi durumlarda ortaya çıkan bir olaydır. Araç satış vekaleti noter huzurunda yapılmaktadır. Araç ruhsat sahibinin vekalet verirken vekalet maddelerini dilediği gibi kısıtlayabilme ve genişletme hakkına sahiptir. Araç vekaleti için gerekli belgeler şunlardır:

 • Aracın ruhsatı
 • Araç sahibinin kimlik kartı
 • Vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri tamamlayarak noter huzuruna gidilir. Gerekli bütün işlemler yapılarak 90 – 120 TL arasında bir ücret ödenir. Bu ücret vekalet belgesi hazırlanırken eklenen maddelere göre değişiklik göstermektedir. 10 – 15 dakikalık bir süreç olduğunu belirtmek isteriz.

Vekalet verdiğiniz kişinin yalnızca bir araç için geçerli olması halinde bunu vekalet belgesine mutlaka araç plakası ile belirtiniz. Aksi takdirde vekalet verdiğiniz kişi tüm araçlarınızın satışında rol oynayabilir. Bununla beraber verdiğiniz vekaletin şu zamanda bitsin diye maddelere belirterek geçici vekalet oluşturabilirsiniz.

Bu konu hakkında en çok merak edilen hususlardan bir tanesi de araç satışından alınacak paranın kime verileceğidir. Araç sahibi vekalet verirken araç satışından gelecek paranın isterse tamamını isterse bir kısmını hesabına istediğini belirtebilir. Bu sayede vekaletiniz satış işlemlerini sizin yerinize halletse bile satılan aracın maddi karşılığı hesabınıza yatırılmadan işlem yapılamaz. Uzmanlar vekalet verdiğiniz kişinin sizin mülkiyetiniz için başka kişiye vekalet veremeyeceğini noterde belirtmelerini istemektedir. Aksi takdirde bu durum yüzünden birçok mağduriyet yaşanmaktadır.

Başka Şehirden Vekalet Vererek Aracımı Satabilir Miyim?

Vekalet verebilmek için tayin edeceğiniz vekille aynı şehirde olmak zorunda değilsiniz. Örnek vermek gerekirse araç ve ruhsat İstanbul’da ancak siz Ankara’da olmanız halinde İstanbul’da yer alan bir arkadaşınıza vekalet vererek satışını gerçekleştirmek mümkün. Vekalet vereceğiniz kişinin TC kimlik numarası ve yukarıda sıraladığımız belgeler ile en yakın notere giderek işlemlerinizi hızlı ve basitçe tamamlayabilirsiniz.

Otosor İle Arabanı Sat ve Taksitle Satın Al

Otosor yukarıda sıraladığımız firmalardan daha farklı bir mantıkla çalışmaktadır. Araç sahiplerinin birçoğu araçlarını çok sevmektedir. Çoğu zaman birçok insan nakit paraya ihtiyacından dolayı aracını istemeyerek satmaktadır. Otosor bu durumlarda araya girerek size aracınızı hemen satın alıyor ve size taksitle geri satıyor. Bu sayede aracınızdan vazgeçmek durumunda kalmıyorsunuz. Parato adlı bu hizmetten nasıl yararlanabilirim? Öncelikle Otosor’un resmi internet sitesini ziyaret ederek başvuru formunu doldurmalısınız. Başvuru sonucunda firma talebinizi değerlendirmektedir. Değerlendirme sonucunuz başarılı olması halinde anlaşmalı ekspertiz kurumlarından aracınıza ekspertiz yaptırmanız isteniz. Yapılan ekspertiz sonucunda başvuru formunda bahsettiğiniz hususların doğru olması halinde Otosor aracınızı satın alır. Satın alım sonrasında araba firmaya teslim edilmeden direkt size kalır. Sizde anlaşmaya bağlı olarak aracınızı taksitle yeniden satın almış olursunuz. Bu süreçte aracınıza ipotek uygulanması nedeniyle yeniden başka birine satış yapmanız mümkün değildir. İpotek ödemesini yaparak aracınızın satışını yeniden yapabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir ve çevre illerde yer alan anlaşmalı ekspertizlere aracınızı sokarak bu hizmetten basitçe faydalanabilirsiniz.

Otosor Satış Kriterleri Nelerdir?

Her araç alım ve satış firmalarında olduğu gibi Otosor firmasının da kendi kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlere sahip bütün araçlar firma tarafından satın alınmaktadır. Firmanın satış kriterlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Otosor güncel olarak ticari araç alımı yapmamaktadır. Yalnızca hususi binek araçlar ile bu programa dahil olabilirsiniz.
 • 15 yaşını geçmiş araçlar bu sisteme dahil edilmez.
 • Araç modeline bağlı olarak kilometre sınırı getirilebilmektedir.
 • Bu sistemde faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranı kişinin kredi notu ve araca göre değişiklik göstermektedir.
 • Aracınızı geri almak için minimum %40 peşinat verme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi takdirde bu kampanyadan faydalanmanız mümkün değildir.
 • Peşinat sonrasında kalan ücreti en fazla 36 ay taksitlendirebilirsiniz.
 • Bu programa yalnızca 20 yaş üstü ve 75 yaş altı kişiler katılabilmektedir.
 • 24 yaş altı ve 70 yaş üstü kişiler için kefil istenmektedir.

Aklınıza takılan diğer sorulara ücretsiz yanıt bulabilmek için aşağıda verdiğimiz iletişim kanallarından faydalanabilirsiniz:

Otosor Müşteri Hizmetleri Numarası: 0 (850) 302 50 20

Otosor Adres: Ağaoğlu My Office İş Merkezi, Barbaros Mahallesi Lale Sokak Numara:2 Zemin Kat Bölüm 8 İstanbul / Ataşehir

Otosor E – Posta Adresi: info@otosor.com.tr

arabamın değeri ne kadar