2.el araç alım satımında ekspertiz raporunun büyük önemi vardır. Aracın piyasasına uygun bir bedelde satılması ya da alınması için güvenilir bir firmadan ekspertiz raporu almak gerekiyor. Böylece hem araç satarken hem de araç alırken yaşanabilecek mağduriyetler önlenmiş oluyor. Çünkü iyi bir ekspertiz hizmeti kapsamında aracın her bir noktası özenle incelenir ve raporla belgelenir. Böylece aracın yeni sahibi de alacağı otomobil hakkında gerekli bilgilere sahip olur. Bu yazımızda ekspertiz raporunda nelere bakılır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm detayları ile aktarıyor olacağız.

Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir?

Oto ekspertiz çalışmaları aracın mevcut durumu hakkında detaylı bilgi edinmeyi sağlar. Bu yüzden kaportadan iç aksama, döşemeden elektrik sistemine her yeri özel tekniklerle kontrol edilir. Bozulma, değişim, aksaklık veya sürüş güvenliğini riske atacak her detaya dikkat edilir.

Kapsamlı araç muayenesi olarak bilinen bu işlem, alanında uzman kişilerin çalıştığı yetki sahibi firmalarda yaptırılmalıdır. Çünkü inceleme hem teknik hem de uzman görüşü gerektiriyor. Bu firmalar resmi makamlarda geçerliliği olan ekspertiz raporu ile yaptıkları hizmeti belgeliyorlar. Size de araçla ilgili bilinmesi gereken her sıkıntıyı veya değişikliği belgeli olarak sunuyorlar.

Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Boya Kontrolü

Oto ekspertiz raporunda ilk bakılan yer aracın kaportasıdır. Kaportada veya aracın herhangi bir yerinde orijinal boyası dışında bir boyama olup olmadığına bakılır. Boyalı alan varsa boyanın kalınlığı ölçülür. Burda aracın fabrika çıkışı baz alınır ve ona göre değerlendirme yapılır. Bu yüzden de farklı marka ve modellere hakim bir ekspertiz uzmanı çalıştıran firmaları tercih etmek daha yararlı olacaktır. Micron adı verilen cihaz ile milimetrik ölçüler yapılır ve aracın boyasıyla ilgili edinilen bilgiler fabrika değerleriyle kıyaslanır.

Mekanik ve Motor Kontrolleri

Ekspertiz raporunda dikkat edilen kontrollerden biri de mekanik kısımların ve motorun nasıl çalıştığıdır. Enjeksiyon, gösterge paneli ve abs gibi sistemler muayene edilir. Aracı kontrol cihazına bağlayan ekspertiz servisi başta motor olmak üzere herhangi bir mekanik aksamda arıza olup olmadığını tespit edebilir. Elde ettiği sonuçlar otomobil arızaları hakkında bilgi verir. Bu bilgiler de ayrıntılı bir şekilde ekpertiz raporuna ekler.

Yanal Kayma Testi

Araç piyasasında sıfır ürünlerin maliyeti azımsanacak gibi değil. Yüksek fiyatlı sıfır modellere bütçe ayıramayan tüketiciler daha uygun fiyat seçenekleri olan 2. el araçlara yöneliyor. Fakat bu araçların daha önce nasıl kullanıldığı, kaza yapıp yapmadığı, mekanik, elektrik ve motor gibi önemli aksamların sağlam olup olmadığı gibi sorular endişeye neden oluyor. araç hakkında en çok sorulan sorular ekspertiz raporuyla cevap buluyor. Ekspertiz raporunda bakılan yerlerden bir diğeri de yanal kayma testidir. Bu testle aracın 1 kilometrelik yolda sağa ve sola ne kadar kaydığına bakılıyor.

DYNO Testi

DYNO yani dinamometre testi ile aracın motoru ne kadar güç üretiyor ve üretilen bu güç tekerleklere iletiliyor mu ona bakılıyor. Tekerlek gücü, motor gücü, şanzıman aralığı, tork değeri gibi konularda bilgi alınıyor. Bunların yanı sıra motor, akü ve radyatördeki yağ oranlarına bakılıyor. Kapsamlı bir şekilde yapılan DYNO testi ile aracın gücünde kayıp olup olmadığı kontrol ediliyor. Elde edilen değerlere bakılarak da araçta hasar olup olmadığı belirleniyor.

Süspansiyon Testi

Aracın yol tutuşunu belirleyen süspansiyon sistemi ekspertiz raporunda bakılan önemli yerlerden bir diğeridir. Virajlı ve çukurlu yol şartlarında 2. el aracın yol tutuşuna bakılıyor. Yol tutuşunun ne kadar kuvvetli olduğu bu testle anlaşılıyor. Sürüş keyfi ve güvenliği açısından önemli bir fonksiyon olan yol tutuş derecesi bu testle belirleniyor.

Bu test için kullanılan özel bir cihaz vardır. Aracın tekerleklerine yukarı, aşağı, sağ ve sola yön vererek süspansiyon verimliliği belirleniyor. Tekerlekler her bir yönden ölçülüyor. Daha sonra ise hem ön hem de arka değerleri beraber ölçülüyor. Elde edilen tüm ölçümlerden ortalama bir değer çıkarılıyor ve rapora ekleniyor.

Test aşamaları şu şekildedir;

  • İlk olarak tekerleklerin en minimum seviyede tutunma kuvvetlerinin ölçümü yapılır,
  • Tekerleklerin minimum seviyede açığa çıkardığı tutunma frekansları ölçülür,
  • Her bir tekerleğin ayrı ayrı ağırlığı ölçülür,
  • Son aşamada aracın ağırlığını ölçüp değerlendiren işlemler yapılabilir.

Test kapsamında araçta bir eğrilik olup olmadığı test edilmiş olur.

Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Fren Testi

Ekspertiz raporunda olması gereken en önemli testlerden biri de fren testidir. Trafikte giderken güvenli bir sürüş için fren sisteminin sağlam olması son derece önemlidir. Hem can hem de mal kaybını önlemek ve keyifli bir sürüş için alacağınız aracın fren testinin mutlaka yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ekspertiz firması aracın hem ön hem de arka frenini ayrıca el frenini özel tekniklerle kontrol ediyor. Yapılan kontroller uzman görüşüyle değerlendiriliyor ve ekspertiz raporuna ekleniyor.

Diagnostik Test

Diagnoz cihazı ile yapılan bir testtir. Diagnoz cihazı araçta bulunan bütün arıza kayıtlarını tespit eder. Ayrıca bu cihazda tüm marka ve modellerin elektronik sistemleri tanımlıdır. Yani cihaza aracın markası ve modeli girildiğinde elektronik aksamı kolayca kontrol edebiliyor. Bu da aracın elektrik sisteminde herhangi bir arıza ya da değişim olup olmadığını tespit etmeyi sağlıyor. Edinilen bilgiler yine ekspertiz raporuna ekleniyor.

Akü Testi

Ekspertiz sırasında aracın her bir yeri ayrı ayrı kontrol edilir ve teste tabi tutulur. Bu işlemler firmadan firmaya değişiklik gösterse de ekspertiz raporunda bakılan temel yerlerden biri diğeri de aküdür. Araca elektrik sağlayan akü ve parçaları mutlaka kontrol edilir. Akünün ömrü, şarj durumu, voltajı, marj akım değeri gibi faktörler test tabi tutulur. Elde edilen değerler akünün mevcut durumunu belirler. Rapora eklenen bu değerle birlikte aracın ortalama fiyat aralığı netlik kazanıyor. Ekspertiz fiyatları genel olarak aracın modeline, markasına ve yapılacak olan testlere göre farklılık gösteriyor.