Yanal kayma testi, ekspertiz hizmeti esnasında aracın bilgisayar sistemleri ile jantlarının, rot ve aks ayarlarının test edilmesini sağlar. Araç test öncesinde bilgisayar sistemine bağlı sürüş alanına alınır ve elde edilen sonuçlar ile aracın fabrika çıkışında sahip olduğu sonuçlar birbiri ile kıyaslanır. Test aşamasında lastiklerin stant üzerinde ilerlediği çizgi takip edilir. Test aşamasında sürüş istikametinden çıkan lastiklerin sapma oranları hesaplanır ve aracın güncel yanal test sonuçlarına ulaşılır.

Yanal kayma testi esnasında aracın fabrika çıkışında olduğu gibi platformda dümdüz bir şekilde hareket etmesi beklenir.  Experix A.Ş. oto ekspertiz merkezimizde gerçekleştirilen test aşamasında tekerlek sistemi ile birlikte aks ve rotlar da detaylı bir şekilde incelenir. Güvenli bir sürüş için oldukça önemli olan testin sonuçlanması ile bilgisayara aktarılan veriler raporlara yansır ve araç sahiplerine teslim edilir.

Yanal kayma testi nedir? Nasıl yapılır? gibi sorulara yanıt arayan araç sahipleri merkezimiz ile iletişime geçerek her türlü bilgiye ve güvenilir hizmetlere sahip olabilir. Ekspertiz hizmetlerimiz kapsamında özellikle ikinci el alım ve satım öncesinde gerekli olacak ekspertiz hizmeti, alanında deneyime sahip uzman kadromuz ile müşterilerimize sunulmaktadır.

Yanal Kayma Testi Nasıl Yapılır?

Yanal kayma testi, aracın düz bir istikamette sürüş halinde iken çapraz düzlemde yer değiştirme oranını ölçmek için uygulanan testlerdir. Oto ekspertiz hizmeti kapsamında müşterilere sunulan yanal kayma testi esnasında uygulanan yer değiştirme, genelde lastiklerde bulunan koniklik, teker hizalama ayarlarında yanlışlık, lastiklerin normalden fazla aşınması gibi kusurlardan ileri gelir. Kapsamlı oto ekspertiz hizmetinin sunulduğu merkezimizde yanal kayma testi nasıl yapılır?

  • Yanal kayma için özel olarak hazırlanan sisteme aracın yerleştirilmesi sağlanır. Bu sistem kayan bir ray sisteminden ve sürüş esnasında kaymayı tespit edebilecek bir alıcıdan oluşur.
  • Araç, teste başlamadan önce bu sisteme sabitlenir ve gerekli güvenlik önlemleri alınır.
  • Test aşamasında aracın normal yolda sahip olduğu koşullar oluşturulur. Buradaki temel amaç yol esnasında bulunan her tür kusurda aracın nasıl tepki verdiğini ölçmektir.
  • Araç çalıştırılır ve direksiyona herhangi bir müdahale edilmeden 1 kilometre boyunca tekerleklerin sistemde bıraktığı sürüş izleri kaydedilir.

Yanal kayma testi fabrikadan ilk defa çıkacak olan araçlarda da yapılan bir testtir. Testin yapılmasındaki temel amaç aracın trafiğe çıkabilecek kapasite ve kabiliyete sahip olup olmadığını ölçmektir. Test sonucunda elde edilen bilgisayar verileri incelenir ve kâğıt dokümanlar halinde araç sahiplerine teslim edilir.

Yanal Kayma İdeal Test Değerleri

Yanal kayma testi sadece 2.el oto ekspertiz ihtiyacında değil normal araçlarda da ara dönemlerde uygulanması gereken testler arasında yer alır. Yanal kayma testi sonucunda çıkan değerler, oto ekspertiz raporlarının gerçeği yansıtır şekilde düzenlenmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Test aşamasında gerçekleştirilen ölçümler ekspertiz uzmanının dikkati ve cihazın kusuruz tespitleri ile raporlara yansır.

Yanal kayma ideal testi değerleri aracın fabrikadan ilk çıktığı andaki sahip olduğu değerlerdir. Bu nedenle yapılan ölçüm ve testlerde de bu değerler ile aynı sonuçların alınması beklenir. Fabrika çıkışına yakın değerler de bu aşamada yanal kayma testinden geçer not almak için yeterlidir. Ancak araç ilk çıkışından çok farklı değerler ile testten çıkarsa bu durum aracın yanal kayma sorununun olduğunu gösterir.

Yanal kayma testi esnasında cihazlar çalışır halde bulunan aracın hem ön hem de arka aks sistemini saniyeler içerisinde test eder. Test aşamasında meydana gelen sapma anında hata bilgisayar ekranında görünür ve sapmalar görüntüde faklı renk tonları ile kolayca seçilebilir. Oto ekspertiz merkezimizde gerçekleştirilen yanal kayma testi ile elde edilen sonuçlar gerçeği yansıtması nedeni ile güven verir.

Yanal Kayma Testinin Araç için Önemi

Yanal kayma testi araçlarda bulunan sorunların tespitinde ve giderilmesinde oldukça önemlidir. Trafikte seyir halinde iken yol koşullarının bozuk olması araçlarda birçok ciddi sıkıntının meydana gelmesine neden olabilir.  Aniden görülen bir engele karşı hız kesememe ve engellere hızlı giriş sonrasında araçta aks sistemi başta olmak üzere birçok aksamda problemler meydana gelir.  Ani oluşan sarsıntı özellikle süspansiyon sisteminde zarara neden olur ve dingil sistemi ciddi hasar alır. Bu durumun fark edilememesi ile araçta ilerleyen dönemlerde aks problemleri meydana gelir. Açısından çıkan akslar tekerlek sistemini bozar ve aracın yanal sisteminde kayma sorunu görülür. Yapılan kontrollerde görünmeyen bu kayma eğer giderilmezse aracın seyir halinde iken şeridinden çıkması ve bir kazaya karışması olasıdır. Aracın güncel arızalarının tespit edilmesini sağlayan oto ekspertiz hizmeti araçtaki her aksamın detaylı incelenmesini sağladığı gibi, birçok durumda kazalara karşı da koruyucu bir pozisyonda yer alır.

Bir aracın eğer rot dengesi olası gereken düzende değilse o araç trafikte kazaya davetiye çıkartır. Meydana gelen bu kazalar da birçok durumda tahmin edilenden çok daha ağır sonuçlar verir. Güvenli bir sürüş keyfine sahip olma aşamasında yanal kayma testinin araç için önemi büyüktür. Sonuçları ile güven veren merkezlerde yaptırılacak olan yanal kayma testi doğruluk payı yüksek raporları ile araç sahiplerini tatmin eder. Araçlarda gerekli oto ekspertiz konusunda profesyonel hizmetler sürdüren Experix A.Ş. hem yanal kayma testinde hem de gerek olacak oto ekspertiz hizmetleri konusunda kusursuz bir hizmet sunar.

Yanal Kayma Testinde Yapılan Ölçümler

Yanal kayma rot başlarındaki bozulma ile meydana gelen bir problemdir. Yanal kayma testinde aracın ön ile arka tekerleklerinin aynı uyuma sahip olup olmadığı incelenir. Test milimlik kaymaları bile hemen tespit edebilen hassas ölçüm cihazları eşliğinde gerçekleştirilir.  Bilgisayar ortamında hazırlanan sonuçlar aracın yanal kayma sorunu olup olmadığını en net hali ile açıklar.

Oto ekspertiz merkezimizde gerçekleştirilen yanal kayma testinde yapılan ölçümler şu şekildedir;

  • Rot başlarının ayar ve kontrolü,
  • Şasi ölçümlerinin yapılması,
  • Ön takımın incelenmesi ve kontrolü,
  • Aracın alt tablalarında gerekli kontrol ve inceleme
  • Aksların ölçülmesi.

Teknoloji destekli cihazlar ile yapılan her testte en iyi sonuçlara ulaşan merkezimiz, gerçekleştirdiği oto ekspertiz hizmeti ile araçların gerçek fiyatlarının belirlenmesinde son derece önemli bir pozisyonda yer alır. Yanal kayma başta olmak üzere gerekli olacak her tür oto ekspertiz hizmeti için firmamız ile iletişime geçilebilir.

Yanal Kayma Ölçüm Cihazı

2.el oto alım ve satım işlemleri öncesinde gerekli olacak yanal kayma testi, TSE standartlarına uygun cihazlar eşliğinde gerçekleştirilir. Hizmet yeterlilik sertifikası bulunan yanal kayma ölçüm cihazı oto ekspertiz şartlarına tam uyumludur ve yenil nesil kullanıcı arayüzü ile kolay bir kullanım sağlar. Güncel teknolojiye sahip cihazlarımız araçlarda bulunan en ince kayma problemini bile tespit ederek raporlarında yansıtır. Oto ekspertiz uzmanı tarafından kullanılan test cihazlarımız hata payı bırakmadan en güncel ve geçek sonuçları araç sahiplerine verir.

Expertix oto ekspertiz bayiliği almak için, bayilik başvuru formunu doldurup, bulunduğunuz şehre özel fizibilite çalışmasına ulaşabilirsiniz.

Yanal Kayma Testi Fiyatları

Yanal kayma testi fiyatları merkezimizde oto ekspertiz hizmetleri paket fiyatları ile müşterilerimize sunulur. Oto ekspertiz fiyatı ve sonuçları gibi konularda şeffaflığı ile müşterilerini memnun eden ekspertiz merkezimiz sizlere alım ve satım öncesinde profesyonel hizmetler sunar. Oto ekspertiz fiyatları ve hizmet koşullarımız gibi konularda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.