Kaporta, motorlu taşıtlarda dış yüzeyi boydan boya kaplayan sac tabakadır. Aracın motor kısmı dahil olmak üzere kapıları, bagaj bölgeleri kaporta ile kaplıdır ve olası kazalarda bu kaportalar aracı belirli bir nebzeye kadar korur. Aldığı darbeler sonucunda kaportada meydana gelen her türlü hasar, değişim işlemi ile giderilir ve aracın tekrar ilk günkü gibi temiz bir görünüm kazanması mümkün olur. Ancak, kaporta birçok araç sahibi için aracın en önem verilen kısmı olup özellikle 2. el araç alım ve satım işlemi öncesinde birçok alıcı tarafından titizlik ile incelenir. Kaporta kontrolü ve boya ölçümü gibi ekspertiz işlemleri ile de aracın kaportasında herhangi bir müdahalenin olup olmadığı kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Kaportada eğer bir boya veya değişim söz konusu ile bu durum aracın değerinin düşmesi için bir nedendir.  Dolayısı ile özellikle satış aşamasında aracın değerini düşürmek istemeyen araç satıcıları kaportada bulunan boyaları ve değişimleri gizleyerek aracını yüksek değerden satmaya çalışır. Yapılacak olan ekspertiz kaporta kontrolü ve boya ölçümü işlemleri kaporta hakkında en gerçekçi verileri rapor eder ve araç alıcılarına aracın gerçek değeri hakkında bilgi verir.

Araca ilk bakış esnasında göze çarpan kaporta ile ilgili gerekli muayeneyi titizlik ile gerçekleştiren Experix A.Ş. oto ekspertiz merkezimiz araçlarda yer alan bir mikronluk kaporta boyasını bile tespit eder ve kaportada yer alan her türlü kusuru raporlar halinde araç sahiplerine sunar. İkinci el oto alım satım işlemi öncesinde ihtiyacınız olacak oto ekspertiz hizmeti en kapsamlı şekillerde profesyonel kadromuz ve teknolojik cihazlarımız ile müşterilerimize sunulur.

Boya Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ekspertiz Kaporta Kontrolü ve Boya Ölçümü

Ekspertiz Kaporta Kontrolü ve Boya Ölçümü

Oto ekspertiz merkezimizde aracın boya kontrolü önce çıplak göz muayenesi ile gerçekleştirilir. Bu aşamada ekspertiz ve boya kontrolü uzmanlarımız araçlarda en sık rastlanan bölgeler başta olmak üzere aracın her bölgesini titizlik ile gözden geçirir. Boya kontrolü için hazırlanan özel ışıklandırmalı alanlarda bir bakışta aracın boyalı bölgelerinin tespit edilmesi söz konusudur.

Çıplak gözle görülemeyecek boyaların olabileceği şüphesine karşı, cihazlar ile boya ölçümü işlemleri gerçekleştirilir. Profesyonel cihazlar eşliğinde gerçekleştirdiğimiz araç kaporta kontrolü ile de araçta bulunan mikron ölçüde boyalar bile tespit edilirken kaportada herhangi bir çizik, ya da hasarın olması durumunda da gerekli bilgilendirmeler yapılır. İncelemelerin tamamlanmasının ardından elde edilen veriler sonuç şeklinde raporlara aktarılır ve araç sahiplerine teslim edilir.

Araç boya ölçümü nasıl yapılır ve fiyatları nelerdir gibi sorular hakkında daha net bilgi almak için ekspertiz merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Boya Ölçüm Değerlerinde Nelere Bakılır?

Her araç fabrikadan çıkış anında marka ve modeline göre farklı boya kalınlıklarına sahiptir. Ancak marka ve modellerin hani kalınlıklarda boyaya sahip olduğu ekspertiz firmaları tarafından bilindiğinden dolayı, yapılan ölçümler ile fabrika çıkış oranları karşılaştırıldığında araçta boyanın olup olmadığı kolayca tespit edilebilir.

Araçlarda kaportanın boyasız olup olmadığı için yapılan testler uzman eşliğinde gerçekleştirildiğinde %100’e varan gerçekçi sonuçlar verir. Araç boya ölçüm değerlerinde nelere bakılır sorusunun en açık cevabı aracın fabrika çıkışında sahip olduğu değerler şeklinde verilebilir.

Kaporta ölçümlerinde genelde aracın baz alınan belgesi tavandır. Eğer tavanda herhangi bir boyanın olmadığı düşünülüyor ise bu durumda aracın tavanı ölçülür ve buradan çıkan mikron kalınlık aracın diğer bölgelerinde de ede edilmeye alışır. Bu aşamada aracın fabrika çıkış mikronundan daha yüksek değerlerde boya ölçümü yapılan yerlerde lokal boyanın olduğu kesinleşir. Örneğin atacın tavan bölgesi 100-120 mikron geliyorsa ve aracın bazı bölgelerinde 150-160 mikron kalınlık ölçülüyorsa, bu durum 150-160 olan bölgelerde lokal boya var demektir.

Günümüzde birçok araç istasyonu araçların tamir aşamasında boyaları gizleme konusunda oldukça titiz çalışmalar yürütür. Bu çalışmalar neticesinde cihaz kullanmadan yapılan kaporta kontrollerinde kaportada bulunan boyaların çıplak göz ile görülmesi mümkün olmaz. 2. el oto ekspertiz hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda güven veren sonuçlar almak ve aracın gerçek değerini tespit etmek konusunda merkezimiz olukça iddialıdır. Her marka ve her araç üzerinde titiz bir ekspertiz hizmeti yürüten merkezimiz, kaporta kontrolü ve boya kontrolü gibi hizmetlerde de uzman personeli ile kaliteli bir hizmet verir.

Kaporta Boya Hileleri

Araç muayene esnasında kaporta boya hileleri anlamında karışılabilecek en ciddi husus şüphesiz boyadır. Yani birçok durumda aracın güneş yanıklarını kapatmak için tercih edilen kaporta boya işlemleri bazı durumlarda da pert araçların yeni gibi görünmesi nedeni ile tercih edilebilir. Araçlarda bulunan her tür boya hilesinin ortaya çıkartılabilmesi için mutlaka aracın güvenilir bir ekspertiz merkezinde incelemeye alınması gerekir. Cihazlar eşliğinde gerçekleştirilen işlemler neticesinde lokal boya başta olmak üzere komple boyalar bile tespit edilir ve aracın gerçek değeri ortaya çıkartılır.

Experix A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilen boya kontrolü işlemleri profesyonel ölçüm cihazları ile gerçekleştirilir ve aracın güncel haline ilişkin %100’e yakın doğru sonuçlar verir. Yüksek donanımlı cihazlar ile sunulan ekspertiz hizmeti özellikle 2.el araçların alım ve satım işlemlerinden önce birçok durumda alıcıların kararlarını etkileyici niteliğe sahiptir.

Kaporta Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aracın genel durumu hakkında en açık bilgileri verir. Kaporta kontrolü ile araçta değişen kaporta parçalar kolay bir şekilde tespit edilir. Her ekspertiz kontrolü öncesinde araç müşterilerinin merak ettiği sorular arasında yer alan kaporta kontrolü nasıl yapılır sorusunun cevabını merkezimizde kaporta uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Oto ekspertiz hizmetlerimizin yanı sıra merkezimizde gerçekleştirilen boya ölçümü ve kaporta kontrolü hizmetlerimizde ayrıca;

  • Aracın şasi muayenesi,
  • Stepne havuz muayenesi,
  • Değişen parçaların detaylı kontrolü,
  • Ön ile arka panellerin muayenesi,
  • Tavan muayenesi,
  • Marşpiyel kontrolü,
  • Kapı ve direk muayenesi,
  • Tampon muayenesi,
  • Gövde kontrolü,
  • Boyanan kısımların detaylı muayenesi gibi hizmetler de müşterilere sunulmaktadır. Ekspertiz hizmetlerinin hangi cihazlar ile sunulduğu ve oto ekspertiz fiyatları gibi konularda bilgi almak için ekspertiz hizmeti sunan merkezimizi tercih edebilir ve güvenli bir hizmet alabilirsiniz.

Oto ekspertiz bayilik fırsatlarımızdan faydalanmak isteyen, oto ustaları, başvuru formunu doldurarak, bulundukları il için özel fizibilite çalışmasına ulaşabilirler.

Araçta Değişen Nasıl Anlaşılır?

Birçok araç modelinde fabrika çıkış ölçümleri bellidir. Eğer yapılan bu ölçümlerden farklı bir ölçüm sonucuna ulaşılır ise bu durum araçta bir değişen veya onarım hizmetinin var olduğunu gösterir. Araçlarda yapılacak olan, boya kontrolü birçok durumda araçta değişen olup olmadığını hemen tespit edebilir. Farklı yöntemleri olmakla birlikte merkezimizde gerçekleştirilen boya kontrolleri araçların değişenleri hakkında da oldukça önemli bilgiler vermektedir.

Araçta değişen nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek birçok farklı yöntemden bahsedilebilir. Araç kaporta kontrolü sırasında gerçekleştirilen boy ölçümü testlerinde eğer cihaz aracın normal fabrika çıkışından daha az bir ölçüm sonucu elde edilirse bu durum doğrudan araç parçasında bir değişim olduğunun belirtisidir. Örneğin aracın fabrika çıkışı ölçülerinde 150-160 mikron değer görünüyor ise ve boya ölçümü sırasında 110-120 mikron kalınlık tespit edilmiş ise bu durum bu parçanın aracın orijinal parçası olmadığını gösterir. Yani kaportanın bu parçası değişmiştir. Bunun haricinde işin ehli uzmanlar da ilk gözle baktıklarında araçlardaki değişen kaporta parçalarını kolayca tespit edebilir. Boya ölçümü ve kaporta kontrolü gibi hizmetlerin yanı sıra ekspertiz anlamında da ihtiyacınız olacak her türlü desteği merkezimiz ile iletişime geçerek sağlayabilirsiniz.