Araç sahibi olmak isteyenler Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir? sorusunu çok merak ediyor. Oto ekspertiz yaptıran kişiler ilerideki problemlere karşı hazırlıklı olur. Bütçesini rahat bir şekilde ayarlayabilir. Nasıl mı? Aracın teknik bilgilerini en doğru şekilde öğrenir. İsterse aracı almaktan vazgeçebilir.

Sadece aracın teknik durumunu değil, aracın önceden herhangi bir kazaya uğrayıp uğramadığını, geçmiş muayenelerini ve piyasa değerini bu şekilde öğrenebilir. Bu da araç alan kişi için oldukça önemli bir husustur. Aracı iyi tanımak demek ayrılan bütçenin araca uygun olup olmadığını anlamak demektir. Değerinde bir araba almak için ekspertiz yaptırmak gerekir.

Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Araca güvenmek açısından ekspertiz yaptırmak oldukça önemlidir. Özelikle ikinci el araba alırken mutlaka bu hususa dikkat edilmesi gerekir. Oto ekspertiz yaptırmak size birden çok fayda sağlar.

Faydaları şunlardır:

 • Aracın özellikleri hakkında size bilgi verir.
 • Aracın iç ve dış kısmında meydana gelen değişiklikler ve kusurlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
 • Arıza tespitine yardımcı olur.
 • Geçmişte aracın geçirmiş olduğu herhangi bir kaza mevcut ise sizi bilgilendirir.
 • Değişmesi gereken parçalar hakkında veya değişmiş olan parçalar hakkında bilgi verir.
 • Motorun gücünü ve teknik özelliklerini belirtir.
 • Aracın donanımlarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
 • Oluşabilecek kazaları önceden tespit etmeye yardımcı olur.
 • Su ve yağ kaçağı gibi unsurları erken dönemde fark etmeye yardımcı olur.
 • Fren sisteminin ve diğer parçaların düzgün çalışıp çalışmadığını rapor eder.
 • Lastiklerin durumunu belirtir.
 • Aracın kilometresi ile oynanmış mı kontrol eder.

Yeni bir araç almadan oto ekspertiz yaptırmak bu nedenlerden ötürü oldukça önemlidir. Ekspertiz yaptırmak araç almanın en güvenli yollarından biridir. Araç hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar içiniz rahat olur. Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir? Sorusunun cevabını az da olsa vermiş olduk.

Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Oto Ekspertiz Nedir?

Expert kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Eksper kelimesi Türkçe’de, bir konuda yeterli teknik bilgiye sahip olan ve bu bilgiyi aktaran uzman kişi anlamında kullanılır. Uzmanlık alanı araçlar olan ve araçlar hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olan kişilere oto eksper denilir. Bu hususta araç hakkında en çok sorulan sorular vardır. Bunlardan biri oto ekspertiz nedir? Sorusudur.

Oto ekspertiz, araçların teknik özelliklerini saptamak amacıyla teknik cihazlar kullanılarak yapılan detaylı bir inceleme şeklidir. Aracın bütün detayları incelenir ve müşteriye dosya halinde sunulur. Aracın genel durumunu kavramak için mutlaka oto ekspertiz yapılması gerekir.

Oto Ekspertiz Hangi Araçlar İçin Yapılır?

Bütün araçlar için uygulanan bir yöntem değildir. Genellikle ikinci el araçların alımı için tercih edilir. Araç almadan önce aracın temiz olmasını isteriz. Fakat fiziksel olarak aracı değerlendirmek kusurları görmeye engel olur. Aracı satan kişi bu kusurları kolaylıkla gizleyebilir. Bu durumda profesyonel bir yaklaşıma ihtiyaç duyulur.

Ekspertiz yaptırmak aracın detaylı ve profesyonel olarak incelenmesi anlamına gelir. Böylece ikinci el araba alım ve satım işlemlerinde karşılıklı güven korunmuş olur. Araç hakkında bilgi almak ve otomobil arızaları çözümü için oto ekspertiz uzmanı ile iletişime geçmek ve gerekli raporları istemek gerekir.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

İşlemin güvenli bir şekilde yapılması için oto ekspertiz uzmanının bulunması gerekir. Servise getirilen araçlar mutlaka temiz olmalı. Kirli araçların boya kontrollerini yapmak güçtür. Servise gelen araca süspansiyon işlemleri uygulanır. Bu işlem sayesinde aracın lastikleri kontrol edilir. Daha sonra elektronik cihazlar yardımıyla aracın frenleri kontrol edilir. Kontroller yapıldıktan sonra Dyno testine geçiş yapılır.

Bu testin diğer bir adı motor kondisyon testidir. Sonra aracın beyni kontrol edilir. Bu işlem için de kullanılan özel cihazlar bulunur. Araç beyninde arıza varsa rapora kaydedilir. El freninde yaşanabilecek sorunlara karşılık sağ ve sol frenlerin kontrolleri yapılır.

Kuvvetleri ölçülür. Araç baştan sonra en ayrıntılı biçimde incelenir. İncelemeler sonucu elde edilen bilgiler rapora dökülür. Oldukça dikkat isteyen bir işlemdir. Tüm testler ayrı ayrı ve uzman kişiler tarafından yapılır. Böylece ileride oluşabilecek kazaların önüne geçilmiş olur.

Oto Ekspertiz İşleminde Kullanılan Makinalar Nelerdir?

Bu işlemler için son derece teknolojik ve gelişmiş cihazlar kullanılır.

Kullanılan bazı makinalar ve cihazlar şunlardır:

 • Süspansiyon test cihazı
 • Arıza tespit cihazı
 • Akü tespit cihazı
 • Dinamometre
 • Boya kontrol cihazları
 • Fren tespit cihazı
 • Lastik kontrol cihazları
 • Bilgisayar
 • Yönetim paneli
 • Aracı kaldırmak için lift

Daha bunlar gibi çok sayıda cihaz işlemler esnasında kullanılır. Bazı firmalarda kullanılan farklı ek cihazlar bulunur. Fakat genel olarak oto ekspertiz işlemlerinde bu cihazlar ile hizmet verilir. Bu tür cihazlar kontrol işlemlerine yardımcı olan cihazlardır.

ekspertiz 1

Araç Alırken Ekspertiz Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Ekspertiz Yaptırmanın Ücreti Ne Kadardır?

Kesin bir ücret vermek doğru olmaz. Ücret değişkenlik gösterebilir. Aracın özellikleri ve istenilen testler ücretlerde değişikliğe neden olur. Çok fazla sayıda oto ekspertiz hizmeti sunan firmalar mevcuttur. Firmaların kendine özgü belirlediği fiyatlar ve ekonomik paketler vardır. Tercih edilen firma fiyatı etkiler.

Fakat genel olarak ekonomik alternatifleri bulmak çok zor değildir. Kullanılan cihazlar, araçla ilgilenen uzman sayısı, sunulan rapor, istenilen ek unsurlar fiyatı artırabilir. Kesin fiyat bilgisi için bu alanla ilgilenen firmalar ile iletişime geçilmeli.

Oto Ekspertiz Raporu

Araç alırken yaptırdığınız ekspertiz işlemi sonrası size detaylı bir rapor sunulur. Bu rapora oto ekspertiz raporu adı verilir. Aracı satmadan veya almadan önce bu rapora ihtiyaç duyulur. Rapor için geçerli bir süre yoktur. Raporda araç hakkında bilgiler yer alır. Temiz, hasarsız ve az kullanılmış bir araca sahip olmak isteyenlerin görmek istediği bir rapordur. Aslında bu bir güven raporudur. Aracın ve araç sahibinin güvenliğini sağlar.