Fren testi, frende yer alan sensörler, fren dizgileri, fren hidroliği ve fren balatalarının ölçümünü sağlayan testlerdir. Yapılan testlerin sonuçlarında frenlerin verimlilik oranları ölçülür. Fren sistemi bir bütün şeklinde çalışır. İlk frene basış anında pedalın aldığı kuvvet sensörler ve tekerlere iletilir. Ardından beyne giden komut ile aracın yavaş bir şekilde yavaşlayarak durması mümkün olur. Ekspertiz fren testi ile aracın frenlerine ilişkin en güncel verilerin elde edilmesi mümkün olur.

Experix Oto ekspertiz merkezimizde uzman personelimiz eşliğinde gerçekleştirilen fren testleri, özel  zeminlerde gerçekleştirilir. Aracın gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından ekspertiz uzmanlarının sürücü koltuğuna geçmesi ile test aşaması başlar. Test ve ölçümlerin tamamlanmasının ardından elde edilen veriler raporlar halinde araç sahiplerine teslim edilir.

Fren testleri hem oto ekspertiz hizmeti kapsamında hem de ayrı şekillerde gerçekleştirilebilen bir hizmettir. Araç sürücülerin tercihine bağlı olarak istenilen fren hizmeti en detaylı koşullarda gerçekleştirilebilmektedir. Araç alım satım işlemlerinin yanı sıra rutin sürüşleriniz esnasında da ihtiyaç duyacağınız fren testi ve ekspertiz hizmetini merkezimizden sağlayabilir ve sizler de yolculuk esnasında kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Ekspertiz fren testi nedir? Nasıl yapılır? gibi sorularınıza merkezimizden yanıt bulabilirsiniz.

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Ekspertiz Fren Testi

Ekspertiz Fren Testi

Fren testleri diğer ekspertiz ve ölçüm hizmetlerinde olduğu gibi mutlaka güvenilir merkezlerde yaptırılması gereken bir hizmettir. Profesyonel oto ekspertiz hizmeti sunan merkezimizde fren testi nasıl yapılır?

 • Test öncesinde araç, testin yapılacağı alana alınır.
 • Fren testi için özel olarak hazırlanan rampaya aracın yerleştirilmesi sağlanır.
 • Fren sisteminin ölçülmesini sağlayan özel rampada araca bir ekspertiz uzmanı biner ve motorun çalıştırılması ile fren testi aşamalar halinde gerçekleştirilir.

Merkezimizde gerçekleştirilen fren testinde detaylı şekilde yapılan inceleme ve kontroller şu şekildedir;

 • Balataların muayenesi,
 • Disklerin güncel durum kontrolü,
 • Lastiklerin güncel durumu,
 • Frenlerin tutuş oranı,
 • El freni muayenesi,
 • Aracın sağa veya sola doğru sapma kontrolü.

Fren testi her aşamada dijital kontrol araçları ile gerçekleştirildiğinden sonuçları da geçeği yansıtır. Detayları ile gözden geçirilen fren sistemi testi sonuçları doküman şeklinde hazırlanarak araç sahiplerine teslim edilir.

Fren Testinde Nelere Bakılır?

Fren sistemi bir bütündür ve sunulan oto ekspertiz hizmetinde detaylı bir inceleme ve kontrol gerçekleştirilir. Experix A.Ş. bünyesinde müşterilerimize sunduğumuz detaylı fren testinde nelere bakılır?

 • Frenin sahip olduğu kuvvet ve dengenin tespit edilmesi,
 • Fren sisteminden dört tekere gelen en yüksek kuvvetin ölçümü,
 • Fren yapma esnasında frene basış süresi boyunca tekerlerin bu kuvvete verdiği tepki ve katılımın ölçümü,
 • Farklı fren kuvvetlerinde hem ön hem de arka teker sisteminin gösterdiği etki performansının ölçümü,
 • ABS öncesi fren sisteminin detaylı kontrolü,
 • Genel fren sistemi muayenesi,
 • Balata ile ABS sisteminin genel muayenesi ve kontrolü,
 • Arka frenlerde bulunan kısıtlayıcı sistemin muayenesi.

Fren Testi İdeal Değerler

Araçlarda standart kullanıma bağlı olarak ön tekerler ile arka tekerlerin aşınma oranı birbirinden farklı olur. Yani birçok durumda ön tekerlerin aşınma durumu arka tekerlere oranla daha fazladır. Bu durumda araçların sadece ön ya da sadece arka tekerlerinin değiştirilmesi aracın ciddi sorunlar yaratmasına neden olabilir. Araçlarda sorunsuz sürüş sağlayan kusursuz bir fren sistemine sahip olmak ve güvende hissetmek için aracın lastiklerinin aynı anda değiştirilmesi gerekir.

Profesyonel kadromuz ile müşterilerimize sunduğumuz oto ekspertiz hizmeti esnasında gerçekleştirilen testlerde elde edilecek olan fren testi ideal değerler, aracın fabrika çıkışında sahip olduğu değerlerdir. Bu değerlerden uzaklaşan araçların fren sistemlerinde ciddi bir aşınma ve yıpranma söz konusu olur. Eğer yapılan fren testi ve muayenesi sonucunda araç fabrika çıkışına yakın değerlere sahip ise bu durumda aracın fren sistemleri gayet güvenilirdir sonucuna ulaşılabilir.

Fren Testi Makinası

Fren testi makinası, fren test ölçümünde kullanılan en klasik cihazlar arasında yer alır. Türkiye genelinde hizmet veren araç muayene istasyonlarında da kullanılan bu test cihazı tahrikli tambur sisteminden oluşur ve aracın sürtünme, yalpalama gibi kontrollerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Araç tambur üzerine yerleştirilir ve çalışır halde iken araç fren yaptığında boşta sürtüne gibi fren değerleri incelenir.

Fren testi makinası, tekerler asfalt zeminin üzerinde iken frenin kuvvetinin ölçülmesini sağlar ve elde edilen veriler grafik ekranına yansıtılır. Araç sahipleri araçta yapılan fren testi işlemlerini anlık olarak uzak bağlantı sayesinde izleyebilir ve sonuçları görebilir. Test işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar 15 saniye içerisinde derlenir ve raporlar halinde araç sahiplerine teslim edilir.

Fren Verimliliği Kaç Olmalı

Fren verimliliği kaç olmalı sorusu test aşamasından önce araç sahipleri tarafından merak edilir. Fren verimliliği kaybı durumunda aşırı ısınma, fren balatasında bozulma ve fren boşalması gibi durumlar görülebilir. Verimlilik derecesinin düşmesi frende birçok farklı sıkıntının da meydana gelmesine neden olabilir. Araçlarda hayati risk taşıyan fren aksamlarında gerekli ekspertiz hizmetini alarak bakımları sağlamak, güvenli sürüş açısından oldukça önemlidir.

Araçlarda gerçekleştirilen testler her koşulda tam olarak sahip olan fren verimliliği sonucunu vermez. Bu sonuçlar daha çok aracın sahip oluğu genel değerler ışığında matematiksel veriler ile elde edilir. Gerçekleştirilen analizler doğrultusunda aracın ilk halinde sahip oluğu verilere yakın değerler fren verimliliği için gerekli olan değerler olarak kabul edilir.

Fren Testinin Önemi

Araçlarda yer alan aksamların her birisi kendi içerisinde bir önem taşır. Ancak, hayati riskin en aza indirilmesi konusunda fren testinin önemi oldukça büyüktür. Teker sistemine direk bağlı olan fren sistemi aracın başarılı bir duruş performansı sergilemesini sağlar. Fren sisteminde meydana gelecek en ufak bir problem ise aracın durma performansını etkileyeceğinden trafik anında ciddi zararlar ile sonuçlanır.

Can güvenliğinin korunması açsından önem arz eden fren testi merkezimizde son teknoloji donanımlı cihazlar tarafından gerçekleştirilir. Ekspertiz uzmanlarımızın yaptığı değerlendirme sonuçları aracın fren sistemi hakkında en güncel durumu ortaya koyar. Araç alım satım işlemlerinin yanı sıra yıllık bazda belirli önemlerde yaptıracağınız fren testi ve muayenesi ile yollarda daha güvenli bir sürüş keyfine sahip olmanız mümkün olur.

Hem fren sistemi hem de araç için gerekli olacak her türlü oto ekspertiz hizmeti için merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Oto ekspertiz anlamında en titiz çalışmayı sürdüren Experix A.Ş. sizlere güvenebileceğiniz bir oto ekspertiz hizmeti sunar. Sizler de aracınıza ilişkin ihtiyacınız olacak her tür ekspertiz test hizmeti için bizi tercih ederek memnun olacağınız bir hizmet satın alabilirsiniz.

Oto ekspertiz bayilik fırsatlarımızdan faydalanmak isteyen, oto ustaları, başvuru formunu doldurarak, bulundukları il için özel fizibilite çalışmasına ulaşabilirler.

Fren Testi Fiyatları

Fren testi oto ekspertiz hizmetlerimiz kapsamında merkezimizde gerçekleştirdiğimiz hizmetler arasında bulunur. Tercihinize göre oto ekspertiz hizmetinin dışında ayrı olarak fren testi hizmeti almanız da mümkündür. 2. el oto ekspertiz hizmeti kapsamında sunulan fren testi hizmetimizi ister kapsamlı ekspertiz paket fiyatı üzerinden isterseniz de sadece fren testi paketi fiyatı üzerinden satın alabilirsiniz. Oto ekspertiz fiyatları ve fren testi fiyatları gibi konularda bilgi almak için merkezimiz ile iletişime geçebilir ve aracınızda bulunan her türlü kusuru gerçeği yansıtan ekspertiz raporlarımız ile öğrenebilirsiniz.