Oto ekspertiz hizmetlerinde araç altı kontrolü, araç hakkında çok önemli bilgiler vermesi yönünden önemlidir. İlk bakışta araç altı kısımlar görünmediğinden dolayı, eğer detaylı araç altı muayenesi yaptırılmazsa ilerleyen dönemlerde araç sahipleri ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilir. Araç altı kontrolü sırasında araçlarda yağ kaçağının olup olmadığı tespit edilir. Aracın alt bakım kusurları incelenir ve aracın alt kısımlardan herhangi bir şekilde darbe alıp almadığı değerlendirilir. Aracın şasisini de inceleme fırsatı veren araç altı kontrolleri aracın alt kısmında bulunan bütün aksamların detaylı incelenmesi açısından önem taşır.

Sıfır araçlardan ziyade daha çok 2.el araç piyasasında tercih edilen oto ekspertiz hizmetleri araçların güncel durumları hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir. Alım ve satım işlemi öncesinde yaptırılacak bir oto ekspertiz hizmeti ile aracın her türlü kusur ve problemlerinin açığa çıkartılması mümkündür.

Ekspertiz anlamında gerekli olacak her türlü hizmeti en kaliteli koşullar ile müşterilerine sunan merkezimiz, sizlere araç altı kontrolü hakkında oldukça detaylı sonuçlar sunar. Expertiz araç altı kontrolü nasıl yapılır ve araçlarda hangi akşamlara bakılır gibi sorularınıza yanıt bulmak ve güvenilir hizmetlerimizden faydalanmak için oto ekspertiz hizmetlerimizi tercih edebilirsiniz.

 

Araç Şase Kontrolü

Ekspertiz Araç Altı Kontrolü

Ekspertiz Araç Altı Kontrolü

Şase, araçlardaki her parçayı üzerine alan ana iskelettir. Bu nedenle şaselerin mutlaka dayanıklı parçalara sahip olması gerekir. Otomotiv sektörünün büyümesi ve gelişmesi ile artık yeni model araçlarda şasi aksamları daha titiz bir çalışma ile hazırlanır.

Şasenin mümkün oldukça az parçadan oluşması gerekir. Araç şase kontrolü ile aracın şasesi hakkında da en güncel verilere ulaşmak mümkün olur. Experix A.Ş. bünyemizde gerçekleştirilen araç şase kontrolü ile aracın şasesinde herhangi bir darbe olup olmadığı tespit edilir ve kaynaklı bölgeler gibi kusurlar hemen tespit edilir. Aracın şasesinde ciddi bir hasarın bulunması, aracın büyük hasarlı bir kazaya karıştığının da en büyük ispatıdır. Araç ekspertiz konusunda profesyonel hizmet sunan merkezimiz gerçekleştirdiği oto ekspertiz hizmeti ile en güvenilir ve gerçekçi sonuçları dokümanlar halinde araç sahiplerine sunar.

 

Araç Şasi Kontrolü Nasıl Yapılır?

Alt aksamlarda yer alan şasi kontrolü, merkezimizde şu aşamalar ile gerçekleştirilir;

  • Araç şasi kontrolü oto ekspertiz merkezimizde lift sistemi ile yapılır. Araç, kontrolün yapılacağı lift sistemi üzerine yerleştirilir ve aracın lift mekanizmasına dört taraftan sabitlenir.
  • Liftin aracı yukarı doğru kaldırması ile araç şasi kontrolü alanında uzman personellerimiz aracın şasi bölümünü incelemeye başlar.
  • Şasilerde en önemli problem kaynak bölge problemidir. Yani hasar gören bir şasi muhtemel durumda kaynak ile birbirine bağlanır. Yapılacak olan şasi kontrolünde oto ekspertiz uzmanlarımız şaside herhangi bir kaynak bölgenin olup olmadığının tespitini yapar.

Araç şasi kontrolü nasıl yapılır ve nerede yapılır gibi sorular özellikle ikinci el araç almayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. İlgilendiğiniz aracın şasi kontrolünü yaptırmak ve genel oto ekspertiz hizmetini oto ekspertiz merkezimizden uygun fiyatlar ile alabilirsiniz.

 

Araç Altı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Ekspertiz alanında yeterli donanıma sahip profesyonel personellerimiz ile gerçekleştirdiğimiz şasi muayenesi aracın şasesine ait en güncel durumu gözler önüne koyar. Aracınız merkezimize getirildikten sonra gerekli olan güvenlik önlemleri alınır ve araç altı kontrolü işlemlerimiz başlar.

Oto ekspertiz merkezimizde özellikle 2.el araç alım ve satım aşamasında büyük önem taşıyan araç altı kontrolü nasıl yapılır?

  • Araç, kontrolün yapılacağı lift mekanizmasına yaklaştırılır ve aracın dört koldan yukarı kaldırılmasını sağlayan sisteme araç emniyetli bir şekilde bağlanır.
  • Aracın alt kısmının detaylı incelenmesini sağlayan sistem aracı güvenle yukarı kaldırır ve bu aşamada aracın alt kısmının en ince detaya kadar görünmesi mümkün olur.
  • Aracın altında bulunan şase, motor aksamı ve yürüyen aksamı uzmanlarımız tarafından detaylı bir şekilde incelenir. Araçta herhangi bir yağ veya su kaçağı olup olmadığı kontrol edilir. Gerekli görüldüğü yerde araç sahibi de yakın noktaya çağırılarak görülen hata ve arızalar gösterilir.

 

Araç Altı Görüntüleme Sistemi

Araç altı görüntüleme sistemi aracın zeminde iken görülemeyen alt kısmının detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Yapılacak olan oto ekspertiz muayenesi ile aracın alt kısımlarında bulunan akşamların durumları hakkında en güncel verilerin elde edilmesi sağlanır Bir kamera ile gerçekleştirilen görüntüleme sistemi ile aracın altı detaylı bir şekilde kayda alınır ve alınan bu görüntüler monitöre aktarılarak araç sahibine doküman şeklinde teslim edilir.

Günümüzde sigorta şirketleri araçların alttan hasar almaları durumunda bu araçları direk pert olarak gösterir ve ağır hasar kayıtlı olarak satışa çıkartır. Çünkü bir aracın kaportası orijinal olduğu halde alt aksamlarının arızalı olma ihtimali yüksektir.

Araçların herhangi bir kazaya karışmadan sadece bir taşa çarpması ya da kaldırıma çıkması, aracın alt katerinin delinmesine yol açar ve bu durum da araçta yağ ve su kaçağının meydana gelmesi neticesinde ciddi motor arızası ile sonuçlanır. Eğer alttan alınan darbe şaseye değerse bu da aracın airbag sisteminin aktif hale gelmesine neden olabilir. Çarpma esnasında en kötü ihtimalde şanzıman veya aktarma organları zedelenirse araç perte çıkabilir. Bahsi geçen tüm bu ihtimaller yapılacak olan araç altı kontrolü sırasında netlik kazanır. Özellikle ikinci el araç piyasasında alım ve satım öncesinde oto ekspertiz hizmeti alınmazsa, araçlarda birçok olumsuz sürpriz ile karşılaşmak son derece olasıdır.

Experix A.Ş. bünyesinde müşterilerimize sunduğumuz hizmetler özellikle 2.el araçların gerçek değerlerinin belirlenmesinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Not: Oto ekspertiz açmak isteyen girişimciler için hazırlamış olduğumuz, oto ekspertiz bayilik şartları başlıklı yol haritasını inceleyebilirsiniz.

Araç Altı Kontrolü ile Yapılan Testler

Lift kontrolü yapılmayan bir araç risk taşımaya oldukça müsaittir. Gözle görülemeyen bölgelerin tespit edilmesini sağlayan araç altı kontrolü ile yapılan testler, perte çıkan araç ile sağlam aracı kolayca birbirinden ayırır.  2.el oto piyasasında ekspertiz hizmeti alırken mutlaka araçların bir lift ile kaldırılarak alt aksamlarının incelenmesi gerekir. Merkezimizde gerçekleştirilen araç altı muayene ile egzoz başta olmak üzere birçok yürüyen titizlik ile incelenir ve araç sahiplerine bilgi verilir.

Araç altı kontrolü ile yapılan testler aracın bütün elementlerinin çıplak göz ile görülmesini sağlar. Aracın alt kısmında yer alan direksiyon ile fren hidrolik sıvıları gözden geçirilir ve akü antifrizi kontrol edilir. Radyatör suyu incelenerek kapasitesine bakılır.  Hava filtresi, turbo, triger kayışı, direksiyon, motor kabloları gibi aracın en önemli aksamları ustalar tarafından muayene edilerek en ufak bir arızanın bile tespiti sağlanır.

 

Expertiz Araç Altı Kontrol Fiyatları

Oto ekspertiz araç altı kontrol fiyatları merkezimizde ekspertiz paket kapsamında sunulmaktadır. 2. el araç ekspertiz hizmeti ile size sunulan hizmetler, kısa süre içerisinde tamamlanır ve test cihazlarımızın hazırladığı sonuçlar gerçeği yansıtır.

Oto ekspertiz fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve oto ekspertiz anlamında ihtiyacınız olan hizmete en güvenilir koşullarda sahip olmak için Experix A.Ş. ekspertiz merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. İkinci el oto piyasasında satın almayı düşündüğünüz araçların donanımları hakkında ihtiyacınız olan her tür test sonucuna uzmanlarımız aracılığı ile ulaşabilir ve aracın gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.