Arabanızın yağ yaktığını fark ederseniz, öncelikle bu sorunu yaşamanıza yol açan temel nedeni bulmalısınız. Motor ya da Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, çok kolayca çözebileceğiniz küçük bir sorun olabilir. Ancak bu sorun arabanızla ilgili ciddi bir problemin belirtisi de olabilir. Bazen arabaların yağ yakma sorunu, çok pahalı tamir masraflarına yol açabilir. Böyle bir durumda aracınızı tamir ettirmek yerine satmanız çok daha akıllıca olacaktır.

Araç Neden Yağ Yakar?

Araç neden yağ yakar sorusunun anlamı, araçta yağın sürekli eksilmesini ve motor yağının azalmasını ifade etmektedir. Bazen contalar aşırı ısıya maruz motor yağında sızıntılar meydana gelir. Yağ sızıntıları, yağın motorun dışına çıkmasına neden olur. Yağ daha sonra motorun diğer bölgelerine de yayılır. Sızıntı yapan yağ, yüksek sıcaklıklarla temas ettiğinde yanmış yağ kokusu ortaya çıkar. Eğer aracınızda yanan yağ kokusu alıyorsanız, araç neden yağ yakar sorunuzun yanıtı, motor yağınızın yağ sızdırmasıdır.

Araç neden yağ yakar?

Araç neden yağ yakar?

Aracım Normalde Ne Kadar Yağ Tüketmeli?

Eğer aracınızın motor yağı ile ilgili bir problem varsa, motor yağınız normalden daha çabuk biter. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtını araştırmadan önce arabanızın belli bir ölçüde yağ tüketeceğini bilmelisiniz. Eski arabalarda kullanılan yağın yapısı daha kalındı ve eski araçlarda motor yağı günümüzden çok daha uzun sürelerde dayanan bir malzemeydi. Ancak son yıllarda üretilen araçlar, daha ince motor yağları kullanmaktadır. Bu da sürücülerin sıklıkla araç neden yağ yakar sorusunu sormalarına neden olmaktadır. Yapısı itibariyle bu ince motor yağları, eski yağlardan çok daha tasarruflu olsa da ve sürtünmeyi daha etkili bir şekilde azaltsa da ince yapıları yüzünden contalardan daha kolay sızmaktadır. Bu da motor yağınızın çok daha kısa sürede bitmesine neden olmaktadır. Eğer araç neden yağ yakar sorusunun yanıtını arıyorsanız, öncelikle aracınızın motor yağı tüketiminin normal bir seviyede olup olmadığını anlamalısınız. Bunun için, aracınızın kullanım kılavuzunda belirtilen, normalde tüketmeniz gereken motor yağı ölçüsünü kontrol ediniz. Böylece aracınızın normalde ne kadar sürelerde kaç litre yağ tüketmesi gerektiğini tespit ediniz. Aracınızın çok fazla yağ tüketen bir araç olup olmadığını anlamak için yetkili servisinizdeki teknik uzmana da danışabilirsiniz.

Bir Araba Neden Yağ Yakar?

Araç neden yağ yakar

Araç neden yağ yakar?

Bir arabanın normalden daha fazla yağ yakmasının birkaç önemli nedeni vardır.

  • Motorun hasar görmesi
  • Piston halkalarının hasar görmesi
  • Valf kapaklarının hasar görmesi
  • Valf contalarının hasar görmesi
  • Segmanların hasar görmesi
  • Havalandırma valfinin hasar görmesi

Aracınız Yağ mı Sızdırıyor?

Araç neden yağ yakar sorusunun en yaygın yanıtlarından biri, motorunuzda yağ sızıntısı meydana gelmesidir. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, genellikle basittir ve kolaylıkla çözebileceğiniz bir sorundur. Motor yağı, yüksek ısılara maruz kaldığında yanar. Aracınızda yanık yağ kokusu fark ediyorsanız, araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, aşırı yağ tüketimi olabilir. Yanık yağ kokusunun temel nedeni yağınızın sızıntı yapması ise, motor yüksek ısıdayken aracınızın kaputunu açtığınızda bunu hemen anlarsınız.

Aracınızda Yağ Sızıntısı Neden Olur?

Motor Yağ Sızıntısı

Motor Yağ Sızıntısı

Araç neden yağ yakar sorusunun pek çok yanıtı vardır. Ancak araç neden yağ yakar sorusunun temelinde genellikle yağ sızıntısı yatmaktadır. Aracınızda yağ sızıntısı olmasının ise çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin en yaygın olanları; yağ soğutucu hatlarında meydana gelen hasarlar, yağ tahliye tıpalarında hasarlar, contaların aşınması, yağ filtrelerinde görülen arızalar ve valf kapağı contalarının yıpranması gibi basit ve çözülebilecek nedenlerdir. Araç neden yağ yakar sorusunun nedenini kesin olarak bilmek için tüm bu olası nedenleri, titizlikle kontrol etmeniz gerekmektedir.

Motor Hasarı

Araç neden yağ yakar sorusuna vereceğiniz en ciddi ve kritik yanıt, motorunuzda bir hasar meydana gelmiş olmasıdır. Motorunuzda bir hasar meydana geldiyse tamir edilmesi çok zahmetli ve pahalı olacaktır. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı bir sızıntı olduğunda, kolaylıkla çözebileceğiniz bir sorunken, araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı motor arızası olduğunda genellikle bu sorun çok zor çözebileceğiniz bir sorundur. Bir sızıntıyı gidermeniz oldukça kolay ve uygun maliyetlidir. Oysa motorunuzdaki bir sorun, motorunuzu tamamen yenilemenizi gerektirebilir. Motorunuzda ciddi bir hasar varsa,  aracınızda sürekli sigara gibi yanan yağ kokusu alırsınız.

Piston Halkalarının veya Valf Kapaklarının Hasar Görmesi

Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtlarından biri piston halkalarının veya valf kapaklarının hasar görmesidir. Aracınızdaki pistonların halkaları veya valf kapakları aşınıp zarar gördüyse, motor yağınız sızdırma yapacaktır. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtlarından biri olan bu sorunun çözümü oldukça basittir. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı piston halkalarının veya valf kapaklarının yıpranmış olmaları ise, bu parçaları değiştirerek sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Valf Contalarının Hasar Görmesi

Araç neden yağ yakar sorusunun bir diğer yanıtı, valf contalarının hasar görmesidir. Valfler, motorunuzun performansını artıran ve onun sorunsuz çalışmasını sağlayan en önemli parçalardır. Emme valfleri, yakıt ve hava karışımının silindirlere iletilmesini sağlar. Egzoz valfleri ise yanan hava ve yakıt karışımının silindirlerden çıkmasını sağlar. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtlarından biri olan valf contalarının aşınıp hasar görmesi, kolaylıkla çözebileceğiniz bir sorundur. Motorunuz eskiyse veya bakımsızsa valf contaları daha çabuk hasar görür ve yağı sızdırır. Bu sorunun en büyük belirtisi, egzozdan mavimsi bir duman çıkmasıdır. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı valf contalarının hasar görmesi ise, contaları değiştirerek sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Segmanların Hasar Görmesi

Araç neden yağ yakar sorusunun bir diğer yanıtı, piston segmanlarının hasar görmesidir. Piston segmanları, silindirleri ve pistonları ayıran, sızdırmazlık sağlayan parçalardır. Pistonların en tepesindeki segman, çok yüksek sıcaklıkta ve yüksek basınç altında kalan en önemli segmandır. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, segmanları hasar görmesi ise, segmanlarınız aşınmış ve ince yağ tabakası bu segmanlardan dışarı sızıyor demektir. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, segmanların sızdırmazlık özelliğini kaybetmiş olmaları ise, bu segmanların değiştirilmeleri gerekmektedir.

Havalandırma Valfinin Hasar Görmesi

Havalandırma valfinin hasar görmesi, araç neden yağ yakar sorusunun yanıtlarından biri olabilir. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, havalandırma valfinin zarar görmesi olduğunda, valfi değiştirmeniz gerekmektedir. Havalandırma valfiniz aşınmış olabilir ve araç neden yağ yakar sorunuzun temeli bu olabilir. Bu tür bir hasar, segmanların hasar görmesine benzeyen bir sorundur. PCV valfi aşınmış olabilir. Eğer havalandırma valfi hasar gördüyse, basınç içeride birikir ve yağın sızdırmazlığını sağlayan contaları dışarı doğru iter. PCV sistemi, tek yönlü bir valf ile çalışır. Bu valf, yağı ayrıştırarak yanma bölmesine ulaşmasını engeller. PCV sistemiyle ilgili olan sorunlar, gazların içeride sıkışmasına neden olabilir. Bu sorun ise yağın seyrelmesine ve motorun silindirlerine sızmasına neden olur. Ayrıca içeride biriken fazla basınç, contaların da şişmesine neden olabilir. Contalar da hasar görürse aracınızda büyük hasarlar meydana gelebilir.

Okuyunuz: En Az Yakan Arabalar

Aracınızın Yağ Yaktığını Nasıl Anlarsınız?

Araç neden yağ yakar sorusu, arabanızda motor yağının normalden kısa sürede bitmesiyle sorduğunuz bir sorudur. Araç neden yağ yakar sorusunun birçok nedeni olduğu gibi bu sorunun birçok belirtisi de vardır. Araç neden yağ yakar sorusunu sormanızı gerektiren bu belirtilerin en yaygın olanları; yanık kokusu ve egzozunuzdan çıkan mavimsi dumandır.

Arabanızın yağ yakıp yakmadığını öğrenmeniz aslında oldukça basittir. Aracınızın yağ yaktığını anlamak için aşağıdaki belirtileri inceleyebilir, bu belirtilerin aracınızda olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Arabanızın yağ yaktığını ne kadar çabuk ve erken fark ederseniz aracınızı tamir ettirebilmeniz için o kadar iyi olacaktır. Sorununuz için bekler ve çok zaman kaybederseniz, hasarınız artabilir ve bu yüzden tamir maliyetiniz yükselebilir.

Koku

Araç neden yağ yakar sorusunun belirtilerinden biri olan yanık kokusu, aracınızın aşırı yağ yakmasının en büyük göstergesidir. Araç neden yağ yakar sorusuna yanıt verebilmek için araçta bu belirtinin olup olmadığına bakılır. Eğer sürekli aracınızda yanık kokusu alıyorsanız, araç neden yağ yakar sorunuzun yanıtı, aracınızın yağının sızdırma yaparak yüksek ısıyla karşılaştığında yanmasından kaynaklanır.

images 4 21

Araç neden yağ yakar?

Mavimsi Duman

Araç neden yağ yakar sorusunun ikinci belirtisi egzozunuzdan çıkan mavimsi dumandır. Araç neden yağ yakar sorusuna cevap arıyorsanız motorunuz çalışırken egzozunuzdan mavimsi bir duman gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer aracınızda yanık kokusuyla birlikte egzozunuzdan mavi duman geliyorsa, araç neden yağ yakar sorunuzun yanıtını bu dumanı kullanarak bulabilirsiniz. Aracınızla hızlandığınızda egzozdan mavimsi duman çıkıyorsa piston segmanlarınızda hasar var demektir. Ancak hızlanırken değil, yavaşlarken egzozunuzdan mavimsi duman çıkıyorsa motorunuzun silindir kapaklarındaki valfler (sübaplar) hasar görmüş demektir.

Arabam Yağ Yaktığında Ne Olur?

Araç neden yağ yakar sorusuna cevap arıyorsanız, aracınız fazla yağ yaktığında karşılaşacağınız sorunları da merak ediyor olabilirsiniz. Aracınızın daha fazla hasar görmemesi için araç neden yağ yakar sorusunun yanıtını bir an önce bulup arızayı gidermeniz gerekmektedir. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtı, size aynı zamanda bu sorunu nasıl çözeceğinizi de gösterecektir. Bir arabanın hızlı yağ tüketmesi ciddi sorunlara işaret ediyor olabilir. Peki, aracınız fala yağ yaktığında ne olur?

images 4 23

Araç neden yağ yakar?

Yağınız Bitebilir

Araç neden yağ yakar sorusunun en temel belirtisi yağınızın çabuk bitmesidir. Aracınız yağ yakmaya devam ettiğinde en iyi ihtimalle yağınız çabuk biter. Araç neden yağ yakar sorusunun belirtilerinden biri olan yağın bitmesi, motor parçalarında sürtünmelere neden olur. Araç neden yağ yakar sorusunun belirtilerinden biri olan yağınızın çabuk bitmesi, motorunuzda ısı birikmesine ve ciddi arızalara neden olabilir.

Motor Arızasına Neden Olabilir

 Araç neden yağ yakar sorusunun belirtilerinden bir diğeri motor arızalıdır. Yağınızın çabuk bittiği durumlarda bu sorun motor arızalarına neden olur. Araç neden yağ yakar sorusunun en önemli belirtilerinden biri olan motor arızaları, çok yüksek maliyet gerektiren arızalardır. Bu yüzden araç neden yağ yakar sorunuzun yanıtı motorunuzdan kaynaklanıyorsa, motorunuzu değiştirmeniz gerekebilir.

Emisyon Testlerinde Başarısız Olabilir

Araç neden yağ yakar sorusu, emisyon testlerinde aracı başarısız olan sürücülerin çok sık sorduğu bir sorudur. Motorunuz çok yağ yakıyorsa emisyon testlerini geçemeyebilir. Bu yüzden araç neden yağ yakar sorusunun cevabını en kısa zamanda öğrenip sorunu gidermeniz çok önemlidir. Çünkü emisyon testinden geçene kadar aracı kullanmanız mümkün olmayacaktır. Araç neden yağ yakar sorusunun yanıtını kesin olarak tespit ettiğinizde sorununuzu da kolayca çözebilirsiniz.

Arabanız Yağ Yakıyorsa Ne Yapmalısınız?

Araç neden yağ yakar sorusunun cevabını kesin olarak tespit etmeniz için uzman bir araba tamircisine gitmelisiniz. Usta bir araba tamircisi, araç neden yağ yakar sorusunun cevabını kısa sürede tespit edecek ve size neler yapılması gerektiğini söyleyecektir. Araç neden yağ yakar sorusunu erteleyip aracınızı tamirciye götürmezseniz, muhtemelen aracınız daha fazla hasar görecektir.