Araç fiyatları her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Yeni bir araç satın almak için ödememiz gereken bedeller son derece yüksek seviyelere geldi. Hali hazırda aracı olan kişiler oldukça şanslı. Kendi araçlarının fiyatları yükseldiği için bu araçların üzerine para ekleyerek araçlarını yenilemeleri mümkün. Ancak aracın satışını yaptıktan sonra yenisini alana kadar tüm şartların değişebileceği unutulmamalıdır.

Araç Ömrünü Arttıran Öneriler Listesi

Araçların fiyatının yükselmesi ve araç piyasasının çok dalgalı bir şekilde ilerliyor oluşu araç ömrünün doğru kullanımını daha değerli bir hale getirdi. Araç ömrünü arttıran öneriler göz önünde bulundurulması ve araçları maksimum zaman diliminde sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edilmesi gerekiyor. İşte dikkat etmeniz gereken 9 farklı öneri.

Kullanıcı El Kitabını Kullanmaya Başlayın

Sıfır araçlar satın alındığında içerisinde bir kullanıcı el kitabı bulunur. Aracın kullanımı konusunda akıllara takılan soruların rahatlıkla cevaplanabilmesi için bu kitaplar kullanıcılara sunulur. Birçok kişi bu kitapçıkları sakladığından ikinci el araç satışlarında da kitapçıklar devredilir. Birçok kişinin torpido gözünde bulunan kitapçıkları atık buradan çıkarma zamanı geldi.

Kullanıcı el kitabı olarak isimlendirilen bu kitapçıklar yalnızca aracın sahip olduğu teknolojileri göstermiyor. Aracın en iyi şekilde nasıl kullanılacağı konusunda da bilgiler veriyor. Araç ömrünü arttıran öneriler hakkında araştırmalar yapıyorsanız ilk iş olarak yanı başınızdaki kaynağı inceleyebilirsiniz. Aracınız hakkında yeni bir bilgi öğreneceğinizi garanti ediyoruz.

Sürüş Tarzınızı Düzenlemeniz Önemli

Çok güzel bir araç sürücüsü olduğunuzu düşünebilirsiniz. Hızlı kullanabiliyor olmak ya da büyük bir kaza geçirmemiş olmak size bunu düşündürebilirler. Yüksek hızlarda güvenli bir sürüş yakalamak ve kazalardan uzak kalmayı başarmak oldukça önemli. Ancak başarılı bir sürücüyü tarif ederken dikkat edilmesi gereken tek etmenler bunlar değil.

Kaliteli ve başarılı bir sürücünün aracına minimum zararı vererek araç kullanması gerekiyor. Ani hızlanmalardan ve frenlerden uzak durulması son derece önemli. Aracı yüksek devirde kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Eğer bu etmenlere dikkat etmiyorsanız araç ömrünü arttıran öneriler arasında yer alan sürüş tarzı değişimini gündeminize almanız gerekli. Aracı daha az yoracak ya da mümkünse hiç yormayacak şekilde sürüşlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Kısa Yolculuklar Araç İçin Zararlı

Fazla kilolarından şikâyet eden kişilere her zaman uzmanlar kısa mesafelerde araç kullanmamayı önermektedir. Bu durum vücudunuz kadar aracınız için de önemli. Aracın motoru henüz tam ısınmadan çalışmaya başladığında belirli oranlarda zarar görür. Sürekli olarak kısa mesafelerde yolculuk yapan kişiler her zaman araçlarını soğuk bir şekilde kullanmış olacaklardır.

Araçların kısa mesafelerden olumsuz etkilenmemesi için bu mesafelerde araç kullanılmayabilir. Bunun yanı sıra birkaç farklı iş için plan yapılarak tek bir yolculukta tamamını halletmek de doğru bir tercih olacaktır. Kısa mesafelerden kaçınmak araç ömrünü arttıran öneriler arasında en önemlilerinden bir tanesi. Bunu dikkate almak için küçük adımlar atabilirsiniz.

Araç Ömrünü Arttıran Öneriler

Araç Ömrünü Arttıran Öneriler

Lastik Basıncı Çok Etkili

Araçlarımız sürekli olarak lastiklerinin üzerinde duruyor. Üretildikleri andan itibaren lastikler ile birlikte yaşayan araçların ömründe lastiklerin etkin bir rol oynamadığını düşünmek büyük bir yanlış olacaktır. Lastiklerin kalitesi ve sahip olduğu hava basıncı araç ömrünü arttıran öneriler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Her zaman bu etmenlere dikkat edilmesi gerekir.

Aracın lastiklerinin her zaman ideal hava basıncında olması gerekir. Herhangi bir lastiğin gereğinden düşük ya da fazla basınca sahip olması araçta dengesizliğe yol açacaktır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda araçlar düzgün bir şekilde çalışmakta zorluk yaşarlar. Kısa sürede belli başlı arızalar ortaya çıkacaktır. Benzin istasyonlarına gidildiğinde lastik şişirme alanları boşsa hemen lastikler kontrol edilmelidir.

Periyodik Bakımlar Aksatılmamalı

Araç üreticileri, araçların optimum performans ile kullanılabileceği süreyi net bir şekilde belirtirler. Birçok araç 10-20 yıl kadar yüksek performansta kullanılabilmektedir. Ancak verilen bu süreler periyodik bakımların aksatılmadan yapıldığı takdirdedir.

Aracın içerisinde yer alan bazı parçaların ömrü çok uzun olmadığından bu parçaların durumu periyodik bakımlarda incelenir. Gerekli görüldüğünde onarım ya da değişim işlemleri ile birlikte parçanın araca zarar vermesi engellenecektir.

Periyodik bakımların aksatılmaması araç ömrünü arttıran öneriler arasında sürekli olarak sayılan ve herkes tarafından bilinen bir durumdur. Bakımlar için ödenmesi gereken ücretler de çok yüksek seviyelerde olmadığından bakımların aksatılmadan yapılması gerekli olmaktadır.

Filtrelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Araç içerisinde çok sayıda farklı filtre bulunmaktadır. Hava filtresi, yağ filtresi, yakıt filtresi ya da klima filtresi gibi parçalar araç performansı üzerinde direkt olarak etki yaparlar. Filtrelerin görevi her zaman yabancı maddeleri engellemek olur. Dışarıdan gelecek olan kiri ve tozu en iyi şekilde tutan filtreler yapıların temiz kalmasını sağlarlar.

Filtre bakımları aksatılırsa bu yapılar artık kiri ve tozu tutmakta başarısız olacaklardır. Bütün toz motorun içerisine dolmaya başlar. Her geçen gün motorun çalışması daha zorlu bir hale gelecektir. Eğer araç ömrünü arttıran öneriler duymak istiyorsanız filtrelerinize çok büyük önem göstermeniz gerekiyor. Aksi halde çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Okuyunuz: Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

Motor Yağını Vakti Geldiğinde Değiştirin

Motorun çalışmaya devam edebilmesi için yağa ihtiyacı vardır. Kullanılacak olan motor yağları aracın içerisinde sürtünmeyi ortadan kaldıran ve aşınmaları engelleyen bir yapıdır. Motor yağının yetersiz kalması ya da özelliklerini kaybetmesi her geçen gün aracın belirli parçalarının aşınması anlamına gelir. Eğer parçalarda şekil değişiklikleri başlarsa parçalar düzgün bir şekilde çalışamazlar.

Araç ömrünü arttıran öneriler

Araç Ömrünü Arttıran Öneriler

Motor yağının istenen performansı göstermesi için her zaman yüksek kalitede yağların tercih edilmesi gerekir. Yağ satın alırken bir miktar yüksek ücretler ödemekten kaçınmamak doğru bir hamle olacaktır. Sürücülerin araç ömrünü arttıran öneriler arasında yer alan motor yağını düzenli olarak değiştirmesi ve her zaman yağı temiz tutması önemli bir etmendir.

Aracın İhtiyacı Olan Sıvılara Dikkat Edin

Motor yağları araçlarda en önemli sıvıların başında geliyor. Ancak aracın ihtiyaç duyduğu tek sıvı motor yağı değil. Motor yağının yanı sıra soğutma sıvısı, şanzıman sıvısı, fren hidroliği ya da direksiyon hidroliği gibi sıvılar da yer almaktadır. Motor yağı gibi bu sıvıların da düzenli olarak kontrol edilmesi ve eksiklik vara tamamlanması gerekmektedir.

Araçta kullanılan sıvıların seviyesinin nereden kontrol edileceği rahatlıkla öğrenilebilir. Kaput açıldığında birçok sıvının kontrolü yapılabilir. Eksik olan sıvılar en kaliteli ürünler ile desteklenmelidir. Böylece araç ömrünü arttıran öneriler arasında en önemlilerinden bir tanesi daha halledilmiş olacaktır.

Okuyunuz: Araç Bakımı Yapmak

Aracın Temiz Kalması Gerekli

Aracınızın tamamını temiz tutmak en önemli görevlerinizden bir tanesi. Eğer araçlarınızı özenli bir şekilde temizlemezseniz ondan yüksek performans almanız çok mümkün olmaz. Araç temizliği araç ömrünü arttıran öneriler arasında özel bir yer tutar. Bir yandan estetiğe bir yandan da ömre katkısı olan hamlelerden bir tanesidir.

Araçların iç ve dış kısımlarının temiz tutulması şarttır. İç kısımlar sürücü performansına direkt olarak etki eder. Bunun aynında dış kısmın da kesinlikle temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde küflenmeler başlar ve aracın dengesinde bozulmalar meydana gelir. Motor temizliğinin de belirli zaman aralıklarında profesyoneller tarafından yapılması faydalı olacaktır.