Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları. Görünüşte sürekli artan dizel ve benzin fiyatlarıyla birlikte, motor yakıt tüketimini azaltmanın yolları bugünlerde yollardaki çoğu sürücü için bir endişe kaynağı. Pompadaki fiyat her gün daha fazla insanı etkilediğinden, çoğu kişi yakıt tüketimini azaltmanın yollarını arıyor. Bu makale, yakıt tüketimini en aza indirmeye yönelik ipuçlarını tartışacaktır.

Yakıt Tüketimini azaltmanın yolları

Yakıt Tüketimini azaltmanın yolları

Yakıt Tüketimini Azaltmanın 13 Yolu

İşte nasıl sürdüğünüze, arabanızda neler olduğuna ve yakıta harcadığınız her paranın karşılığını fazlasıyla almanızı sağlayan bakım sorunlarına ilişkin 13 ipucu.

 • Sadece gerektiğinde sürün. Yakıt tüketimini azaltmanın en iyi yolu, aracınızı daha az kullanmaktır. Arabanızı yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda kullanın. Sadece birkaç blok seyahat etmeniz gerekiyorsa, yürümeyi ve hatta bisiklete binmeyi düşünün. Sadece pompada para biriktirmekle kalmayacak, egzersiz kesinlikle size iyi gelecek
 • Gaz kapağının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Beklediğiniz kilometreyi alamamanızın bir nedeni, deponuzda düşündüğünüz kadar gaz olmamasıdır. Geçen yıl buharlaşma nedeniyle 147 milyon galon gaz kaybedildi. Neden buharlaştı? Gaz kapağı sıkı değildi. Bu yüzden sadece sıkı olduğundan emin olun ve ödediğiniz tüm gazı elinizde tutmanızı sağlayacaktır.
 • Boşta durmaktan kaçının. Arabanızı sürmeniz gerektiğinde, mümkün olduğunca rölantiden kaçındığınızdan emin olun. Arabanız çalışırken, ancak hareket etmediğinde, yakıt tüketiminiz mutlak sıfırdır. Bu nedenle, arabanız bir dakikadan fazla hareketsiz kalacaksa, motoru kapatın. Ancak, bunu yalnızca güvenli olduğunda yapın.
 • Hızlanın ve istikrarlı bir şekilde kırın. Sürüş sırasında, aracınızın gaz pedalına daima sabit ve tutarlı bir basınç uygulayın. Ağır bir ayak her zaman daha az yakıt tüketimine ve düşük yakıt tüketimine neden olur
 • Hız sınırından sürün. Daima hız sınırında veya yakınında sürmeye çalışın. Her marka ve model araç için en uygun seyahat hızı farklıdır. Ancak, ne kadar hızlı sürerseniz, yakıt tüketiminiz ve yakıt tüketiminiz o kadar kötü olur. Güvenli bir sürüş hızını korumak için ihtiyacınız olduğu kadar hızlı sürün. Ancak, otoyol sürüş hızlarını şehir etrafında değil, otoyol için kaydedin
 • Mümkün olduğunda sahil. Sürekli hızlanma ve frenleme sadece yakıt israfına neden olur ve aracınızın yakıt tüketimini azaltır. Bu nedenle, mümkün olduğunda, yavaşlayın ve fazla yakıt yakmaktan kaçının. Bu biraz pratik gerektirir, ancak aracınızın yakıt ekonomisini artırmanın harika bir yolu olabilir.
 • Otoyollarda seyir kontrolünü kullanın. Hız sabitleyici, aracınızın sabit bir hızla gideceği anlamına gelir, bu da hızlanma olmadığı anlamına gelir. Hızlanma olmaması motorunuzun yaptığı işi azaltmaz ve bu nedenle daha az gaz kullanır. Hız sabitleyicinizi hız sınırına ayarlamalısınız, çünkü saatte 55 mil maksimum yakıt verimliliği için mükemmel hızdır.
 • Arabanızı daha aerodinamik hale getirin. Bunu arabanın üstündeki portbagajları çıkararak ve ayrıca gereksiz eşyaları çıkararak arabanın ağırlığını azaltarak yapabilirsiniz.
 • Pencereleri kapalı tutun. Aracınız ne kadar aerodinamik kalırsa, aracınızın yakıt verimliliği o kadar iyi olur. Sürüş sırasında camlarınızı kapalı tutmak, otomobiliniz için daha fazla sürtünme ve rüzgar direnci oluşturur. 35 mph’den daha düşük hızlarda sürüyorsanız, genellikle camları kapalı tutmakta bir sakınca yoktur. Ancak, daha yüksek hızlarda, sürtünmeyi azaltmak ve yakıt tüketimini iyileştirmek için camları açık tutmalısınız.
 • Klimayı en aza indirin. Yaz sıcağının klima sistemini kullanmanıza neden olacağı zamanlar elbette olacaktır. Ancak, AC’yi ölçülü kullanın. Pencerelerinizi açık tutmak veya klimayı yüksek hızda kullanmak arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, klimayı düşük ayarda kullanın.
 • Kirli hava filtrelerini değiştirin. Kirli hava filtreleri, aracınızın motorunun olması gerekenden çok daha fazla çalışmasına ve her zaman düşük yakıt ekonomisine neden olur. Bu nedenle, hava filtresini periyodik olarak değiştirmek için üreticinin tavsiyesine uyduğunuzdan emin olun. Temiz bir hava filtresi, motorunuzun daha verimli çalışmasını sağlar ve ayrıca pompadan tasarruf etmenize yardımcı olur
 • Uygun lastik şişirmesini koruyun. Aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin ve lastiklerinizin her zaman uygun hava basıncı seviyesinde şişirildiğinden emin olun. Yanlış şişirilmiş lastikler, bazı durumlarda aracınızın yakıt ekonomisini yüzde beşe kadar azaltabilir. Bu oldukça basit bir yakıt ve para kaybıdır.
 • Araçtaki ağırlığı azaltın. Aracınızın bagajındaki veya aracın diğer alanlarındaki gereksiz eşyalardan kurtulun. Araçtaki her 100 kilo ağırlık için, aracınızın yakıt ekonomisi yaklaşık yüzde bir veya iki oranında azalır. Aracınızın olabildiğince hafif kalmasını sağlayarak aracınızın yakıt tüketimini iyileştirebilir ve yakıt faturanızdan tasarruf edebilirsiniz.

Azaltılmış Gaz Kilometresine Neden Olan 5 Temel Bakım Sorunu

Çoğu zaman, aracınızda yakıt tüketimini azaltmanın yolları konusunu engellemeye neden olan bazı sorunlar vardır. Kilometre probleminizi çözmek için tamircinize baktırabileceğiniz beş önemli konu vardır. Bu sorunlar şunlardan kaynaklanmaktadır:

 • Bujiler
 • Hava filtreleri
 • Oksijen sensörleri
 • Yakıt enjeksiyon sistemleri
 • Lastikler

Bir bütün olarak bu sorunlar, aracınızın neden çok fazla yakıt tüketmesine rağmen çok fazla yakıt tüketmemesinin en büyük birleşik nedeni olabilir. Hava filtreleri çok önemlidir çünkü tıkanmış hava filtreleri gaz tüketimini %20’ye kadar azaltabilir. Lastikler kendi başınıza yapabileceğiniz kolay bir şey ama bu aynı zamanda %3-5 ile en düşük artış olacak. Bu sonraki ipuçlarının çoğunu uygularsanız, bu yüzdeler hızla toplanır.

Okuyunuz: En Az Yakan Arabalar

Şok Edici Yakıt Tüketimi İstatistikleri

Şu anda dünya genelinde devam eden yakıt tüketimi oranı oldukça endişe verici. Yakıt tüketimi oranları, karbon emisyonları ile birlikte grafiğin dışında. İşte bu endişe verici eğilimlerin bazılarının altını çizen birkaç istatistik:

 • 1970’den beri, dünyanın yakıt kullanımı iki katından fazla arttı. Bu, arabalardan, petrol kullanımından, fabrikalardan, uçaklardan vb. her şeyi içerir.
 • Tüm dünyada GÜNLÜK 100 milyon varil üretiliyor. Petrol yenilenemez bir kaynaktır ve muhafazakar tahminler, önümüzdeki 20 yıl içinde üretimin bugünkünün üçte biri olacağını gösteriyor. Bu nedenle bu süreçte temiz yakıt ve alternatif yakıt maddelerinin geliştirilmesi önemlidir.
 • Kuzey Amerikalılar, dünyadaki diğer tüketicilerden neredeyse üç kat daha fazla yakıt tüketiyor
 • Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, günlük yaklaşık 21 milyon varil olan petrolün yaklaşık %25’ini kullanıyor. Çin %9 ile onu takip ediyor, ama sonra bir düşüş var. Yenilenebilir enerji bulunmadıkça bu tüketim düzeyi sürdürülemez.
 • Son 60 yılda, karbon emisyonları da grafikten çıktı. Karbon emisyonları yılda 1000 milyon metrik ton karbondan şimdi 7000 milyon metrik tonun üzerine çıktı
Araç Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

Araç Yakıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

En Son Yakıt Tüketimi Rakamlarını Nerede Bulabilirsiniz?

Gerçek ve nesnel bir kaynaktan yakıt tüketimi rakamlarını öğrenmek isteyen tüketiciler internet üzerinde güvenilir bilgiler bulabilirler .

Bu tip sitelerin sizlere sağladığı faydalardan ve faydalı bilgilerden bazıları şunlardır:

 •  Dizel yakıt tüketimi, etanol ve hibrit araçlarla ilgili sayıları içeren MPG tahminleri için indirilebilir bir yakıt ekonomisi kılavuzu
 • Alternatif yakıtlı araçlar ve hibrit araçlar için vergi indirimleri hakkında bilgi
 • Sera gazı ve diğer hava kirliliği puanları için derecelendirmeler
 • Arabalar için enerji etki puanları (petrol tüketimi açısından)
 • 1985’ten günümüze kamyonlar ve binek otomobiller için yakıt ekonomisi derecelendirmeleri
 • Optimum araç yakıt tüketimi için araç bakımı ve sürüş ipuçları
 • Araçlarda arama yapabilme ve puanları yan yana karşılaştırabilme
 • Yeni teknoloji ve Temiz Şehirler gibi ortaklık girişimleri hakkında eğitim ve bilgiler

Experix’te yayınlanan bilgiler, ister belirli bir marka veya model bir araç için olsun, ne tür yakıt satın aldığınıza, arabanızın bakımını nasıl yaptığınıza ve aracınızı nasıl sürdüğünüze kadar, zor kazanılan paranızı nasıl harcayacağınız konusunda en iyi kararları vermek için çok önemlidir. Bugün, bir araba satın almak sadece ulaşım ve A noktasından B noktasına gitmekle ilgili değil, sorumluluğun, kişisel tercihin ve tüketicilerin harcamalarında her gün yaptıkları zorlu ödünlerin bir yansımasıdır. Bunun gibi bir siteye danışmak, yalnızca araç yakıt tüketimi hakkında bilgi sahibi olmak için değil, aynı zamanda ulaşım sektörü ve ekonomi ile ilgili olarak dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmak için de çok önemlidir.