Otomobiller insanların hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştıran araçlardır. Özellikle büyük şehirlerde araçlara gerek kalabalıktan uzak kalmak gerek zaman kazanmak için oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüz şartlarında bu ihtiyacı karşılamak için yapılacak seçimde birçok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü şu an önümüze birçok özellik göz önünde bulundurularak birçok seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler içinde hem ekonomik hem faydalı olanı seçebilmek bazen iyi bir araştırmayı gerektirmektedir. Yapılan bu araştırmalar birçok soruyu da beraberinde getirmektedir. Bu sorulardan biri alınan aracın Benzinli araç mı, Dizel araç mı yoksa Elektrikli araç mı? olması gerektiği sorusudur. İşte bu soruya doğru yanıt verilebilmesi için ihtiyaçların iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Karşılaştırma yazımızda motorların özelliklerine değinmiş olsak da, kendi ihtiyaçlarınız karar vermenizde ki en önemli etken olmalıdır. Zira elektrikli motorlar yeşil ve doğa dostu iken, benzinli motorlar ise performans odaklıdır. Tabi hızlanma, maliyet ve enerji tasarrufu açısından bir çok farklar barındırmaktadırlar.

 

Benzinli, Dizel ve Elektrikli Araç Karşılaştırması

Benzinli Araç mı? Dizel Araç mı? Elektrikli Araç mı?

Benzinli Araç mı? Dizel Araç mı? Elektrikli Araç mı?

Bir araç satın alırken sadece bir noktaya takılmamak gerekir. İhtiyaçlar nelerdir ve bunları ne kadarlık bir bütçeyle karşılayabilir satın alacak kişi? Elbette ki, bunların detaylı bir şekilde düşünülmesi gerekmektedir. Genel olarak araç satın alırken şu noktalara dikkat edilmektedir:

  1. Önceliklerin belirlenmesi: Kalabalık bir ailenin kullanımı için mi yoksa bireysel bir araç ihtiyacımı söz konusu olduğu belirlenmelidir.
  2. Konfor ihtiyacı: Aracın görünümü mü yoksa kullanımı mı rahat olmalı bu belirlenmelidir.
  3. Yakıt türünün belirlenmesi: Masraf kalemi açısından yakıt türünü belirlemek oldukça önemlidir.
  4. Motor silindir hacmi: Bu durum sonradan yapılacak ödeme ve vergileri etkilemektedir. Bu nedenle bu bilgiye hâkim olunmalı ve ona göre araç seçimi yapılmalıdır.
  5. Aracın birinci el ya da ikinci el olmasına karar verilmesi: Bu belirlendiği noktada başka dikkat edilmesi gereken özellikler de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aracı satın alırken sıfır araç isteyip istenmemesine karar verilmelidir.

Peki tüm bunlara dikkat edilerek araç alındığında hangi yakıt türüne ait araç avantajlıdır? Buna net bir cevap vermek çok da mümkün değildir. Çünkü bu soruda asıl belirleyici olan araç sürücüsünün ihtiyacıdır. Bu noktada hangi yakıtın ne avantajları olduğuna yazının devamında ulaşarak araç seçimi yapmak daha doğru olacaktır.

Benzinli Araç Avantajları

Benzinli araç

Benzinli araçlar içten yanmalı motor türüne sahip araçlardır. Bu tür araçlarda yakıt, karbüratör adı verilen düzenek sayesinde silindire ulaşır ve yanma aşaması gerçekleşir. Bu yanmayı gerçekleştirmek için buji kullanılmaktadır. Benzinli motorlar 4 aşamayla çalışır. Bu aşamalar emme, sıkıştırma, yanma ve egzozdur.

Benzinli araçların avantajları konusunda ilk denebilecek özellik motor devir güçleridir. Benzinli araçların motor güçleri dizel araçlarla karşılaştırıldığında, dizel araçlardan fazladır. Bu nedenle dizel araçlardan daha iyi motor performansı ortaya koymaktadır. Bakım ihtiyacı açısından düşünüldüğünde de benzinli araçlar dizel araçlardan üstün olmaktadır. Dizel araçlar benzinli araçlardan daha fazla bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Benzinli otomobiller için söylenmesi gereken bir özellik daha vardır. Bu da sahip olunan tork sayısıdır. Benzinli araçların dizel araçlara göre daha az torku vardır. Bu da aracın yük taşıması için kullanılması halinde bir kez daha düşünülmesi gerektiği sonucunu çıkarmaktadır.

Benzinli araçların yakıt alımını gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Bu yakıt alımını gerçekleştirebilecek birçok nokta bulunmaktadır. Yakıt bulma kolaylığı ve zamandan tasarruf etmek isteyen sürücülerin bu noktaya dikkat etmesi gerekir. Özellikle uzun yola çıkıldığında kolay yakıt ulaşımı sürücülerin tedirginliğini büyük ölçüde azaltmaktadır.

Benzinli araçların emisyon değeri dizel araçlara göre daha düşüktür. Olabildiğince az zararlı araç alınmak istendiğinde dizel araçlara göre benzinli araçlar daha avantajlıdır denebilir.

Dizel Araç Avantajları

Dizel Araç Avantajları

Dizel araçların motorlarının çalışma prensibi benzinli motorlarla benzerlik göstermektedir. Dizel araçlar içten yanmalı motor türüne sahip araçlardır. Bu tür araçların motoru, alınan gazı sıkıştırır ve yüksek sıcaklıkta hava elde eder. Ardından yakıt püskürtülür ve bu aşamadan sonra yakıt ateşlenerek motorun güç elde etmesi sağlanır. Ancak iki motor türü arasında bir fark bulunmaktadır. Dizel motorlarda benzinli motorlardaki gibi bujiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Dizel motorlarda sıkıştırılan hava çok yüksek sıcaklığa ulaşmakta ve yakıtı kendiliğinden tutuşturmaktadır.

Dizel araçların avantajları arasında ilk söylenebilecek olan yakıt tasarrufudur. Dizel araç tercih edildiğinde alınan yakıtla benzinli araçlara göre daha fazla mesafe gidilebilmektedir. Bu durum dizel araçların yakıt alımı bakımından daha ekonomik olmasını sağlamaktadır.

Dizel araçlar yapıları gereği benzinli araçlara göre daha güçlü torka sahip araçlardır. Bu durum büyük araçlar için oldukça avantajlıdır. Büyük araç tercih edileceği zaman ya da yük taşımacılığı için kullanılacağı zaman dizel araçlar daha avantajlı denebilir.

Dizel araçlar için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu nokta dizel araçların sahip olduğu motor gücüdür. Dizel araçların motor gücü, benzinli araçlara kıyasla daha düşük kalmaktadır. Bu nokta yüksek performans ya da hız isten sürücülerin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Bunun yanı sıra dizel araçların motorları çalışma esnasında benzinli araçlara göre daha fazla ses çıkarabilmektedir. Bunun sorun olacağı düşünülüyorsa bu bilgiye de dikkat edilmelidir.

Dizel araçlar yakıt çeşidi açısından benzinli araçlara göre avantaj sağlamaktadır. Benzinli araçların yakıtı olan benzin, dizel araçların yakıtı olan mazottan daha pahalıdır. Bu anlamda dizel araçların yakıt ihtiyacını karşılama noktasında daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Okuyunuz: Adblue Nedir?

Elektrikli Araç Avantajları

Elektrikli Araç Avantajları

Elektrikli araçlar günümüzde en çok konuşulan araç çeşitlerinin başında gelmektedir. Geliştirilen bu motor türünün diğer araç çeşitlerinin durumuna büyük etkileri olduğu düşünülmektedir. Çünkü elektrikli araç diğer motor türlerinden büyük ölçüde farklılıklar göstermektedir.

Elektrikli araçların birçok türü bulunmaktadır. Fakat kullanım açısından iki türü daha baskın gelmektedir. Bunlar; bataryalı elektrikli otomobiller ve indüksiyon motorlu otomobillerdir. Bu motor türüne bir de hibrit araçlar eklenmektedir. Hibrit araçlar, elektrikli motor ile birlikte benzinli motoru da bünyesinde barındırmaktadır. Bu anlamda oldukça farklı bulunan ve incelenen bir motor türü olmaktadır.

Elektrikli araçlar için söylenebilecek özelliklerden ilki sessiz çalışma prensibidir. Elektrikli araçlar diğer motorlara göre neredeyse hiç ses çıkarmadan çalışmaktadır. Motor boyutu bakımından da elektrikli araç diğer araç türlerine göre karlıdır denebilir. Çünkü elektrikli araçların motorları çok daha hafif malzemelerden üretilmektedir. Motor yapıları daha küçük ve hafif olmaktadır. Küçük ve hafif malzemeden oluşan motor yapısı aracın, daha fazla enerji tasarrufu yapmasını sağlamaktadır.

Elektrikli araçların ihtiyacı olan enerjinin elektrik olması da onları sürücüyle beraber çevreye de faydalı yapmaktadır. Elektrik enerjisi ile çalışması elektrikli araçları çevre dostu araçlar yapmaktadır.

Okuyunuz: Türkiye’de Satılan Elektrikli Araçlar

Çevre dostu ürün olan elektrik, bu araçları şu an için zorlayan bir özellik olarak da sürücülerin karşısına çıkmaktadır. Çünkü elektrikli araçların şarj edilmesi gerekmektedir. Fakat şarj noktaları henüz ülkemizde istenen seviyede değildir. Bu nedenle bu aracın yakıt ihtiyacını karşılama noktasında zorluk yaşanıp yaşanmayacağı sürücüleri düşündürmektedir. Özellikle uzun yola gidileceği zaman “Bu durum zorluk çıkarabilir mi?” sorusu akıllara takılmaktadır.

Elektrikli araçların satış fiyatları diğer araç türlerine göre daha fazla olabilmektedir. Araç alımı sırasında bu noktaya da dikkat edilmelidir. Ayrıca elektrikli araçların bakımları da diğer araçlara göre daha sık yapılması gereken bakımlardır.

Elektrikli araçlardaki en önemli nokta çevre dostu olmasıdır. Çünkü elektrikli araçların karbon emisyonu sıfırdır.