Türkiye’de Borusan Otomotiv tarafından temsil edilen BMW her yıl açıkladığı yeni teknolojileri ile birlikte otomobil tutkunlarını kendisine hayran bırakmayı başarıyor. BMW sahip olduğu yeni teknolojileri her sene CES olarak isimlendirilen fuarda insanların beğenisine sunuyordu. Ancak 2021 senesinde bu fuar Covid-19 önlemleri sebebiyle gerçekleşmedi ve herkes gözünü 2022 CES etkinliğine dikti.

Consumer Electronics Show kelimelerinin kısaltılması ile oluşturulan CES, dilimize Tüketici Elektroniği Fuarı olarak çevriliyor. Her yıl Las Vegas’ta gerçekleştirilen bu etkinlik dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından bir tanesi. Otomobil markaları için de yeni teknolojilerini tanıtmak için muhteşem bir adres. BMW 5-8 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu etkinlikte kendine hayran bırakan yeni teknolojilerini tanıttı.

BMW elektrikli mobilite konusunda otomotiv sektörünün ön plana çıkan markalarından bir tanesi. Sahip olduğu bu unvan fuarda tüm gözlerin BMW’ye çevrilmesine sebep olmuştu. Bunun hakkını veren marka fuarda yeni amiral gemisi BMW iX ve bu araçta yer alacak olan teknolojileri insanlara sundu. iX Flow, BMW IconicSounds Electric ve Theatre Screen teknolojileri fuarda insanlara sunulan yeni imkanlardı. Bunun yanı sıra Digital Art Mode sürüş modu da tanıtımda yer buldu.

Artık BMW iX Modelinin Rengi Değişiyor!

CES 2022 fuarına damgasını vurmayı başaran BMW’nin Flow – E Ink renk değiştirme teknolojisi BMW iX otomobili ile birlikte teknoloji tutkunlarının beğenisine sunuldu. Otomotiv sektörüne yepyeni bir rekabet getiren bu harika teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleri ile uyarılıp istenen rengi almasını sağlıyor

Değişken renk yelpazesi ile birlikte BMW iX Flow çok daha verimli bir otomobil haline gelmiş durumda. Bilindiği gibi açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtması ve soğurması aynı düzeyde olmuyor. Renklerin bu özellikleri dikkate alınarak geliştirilen bu teknoloji, araç içi sıcaklığı mevsim şartlarına göre çok daha kolay bir şekilde düzenleyebiliyor. Sunulan bu imkân ile birlikte aracın klima sistemi içeriyi ısıtma ya da soğutma işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yaparken daha az enerji harcıyor.

Yeni özelliği ile piyasayı sarsmayı hedefleyen BMW iX Flow modelinin dış yüzeyinde insan saçı kalınlığına eşdeğer çaplarda olan milyonlarca mikrokapsül bulunmakta. Bu mikrokapsüller negatif yüklendiklerinde beyaz, pozitif yüklendiklerinde ise siyah renge bürünüyorlar. Seçilen renk ayarına göre üretilen E Ink teknolojisi renk pigmentlerinin elektrik alanı vasıtasıyla siyah ya da beyaz mikrokapsüllerin yüzeye toplanması ve böylelikle de araç renginin istenen şekilde değişmesini sağlıyor.

BMW iX ve Sunduğu En Yeni Teknolojiler Neler?

BMW iX ve Sunduğu En Yeni Teknolojiler Neler?

Elektrikli Araçlarda Yeni Ses Teknolojisi IconicSounds Electric

Geleneksel motorlara sahip otomobillerin bırakılıp elektrikli otomobillere geçiş süreci, sessiz sürüş konforunu da insanlara kazandırıyor. Mühendisler artık otomobillerin seslerini geliştirmek adına büyük çaba sarf ediyorlar. Bu süreç markalara yeni dünyanın yeni seslerini yaratma fırsatı sunuyor.

Academy Awards ve Grammy ödüllerine sahip ünlü film müziği bestecisi Hans Zimmer ve BMW mühendislerinin birlikte geliştirdiği BMW IconicSounds Electric teknolojisi CES 2022’de markanın en önemli yenlikleri arasında kendisine yer buldu.

Hem yeni üretilen BMW iX hem de tamamen elektrikli olan diğer BMW modellerinde kullanılmak üzere üretilen bu teknoloji, tercih edilen sürüş moduna göre farklı motor sesleri ortaya çıkararak, markanın artık gelenekselleşmiş olan sürüş deneyimini sürücülere sunuyor. Özel olarak geliştirilen IconicSounds Electric, BMW markasının tamamen elektrikli olan Gran Coupe modeli i4’te de 2022 senesinin ilk yarısından itibaren kullanıma sunulacak. Yeni BMW i4 My Mode Personal, My Mode Comfort, My Mode Sport, My Mode Efficient, My Mode Relax ve My Mode Expressive isimli 6 farklı sürüş modu ile karşımıza çıkıyor. Üretilen IconicSounds Electric teknolojisi ile birlikte bu sürüş modlarının her birinde aracın sesi farklı şekilde olacak. Bunun yanı sıra BMW otomobilin iç ambiyansını da sürüş modlarına göre değiştirerek muhteşem bir deneyim sunuyor. Elektrikli araç sürmenin keyfini yaşamak isteyen kişilere bu seslerin tamamını devre dışı bırakma seçeneği de sunulmakta.

BMW Tarafından Üretilen En Güçlü ve En Hızlı Elektrikli Otomobil

CES 2022’de BMW’nin elektrikli otomobil sektöründeki amiral gemisi olan BMW iX modelinin en güçlü versiyonu da tüm dünyanın beğenisine sunuldu. BMW iX M60, sahip olduğu teknik özellikler ve standart iX ile kendisini ayıran küçük tasarım farklılıkları ile birlikte ziyaretçileri ve dünyayı etkilemeyi kolayca başardı.

Yeni BMW iX M60, ön ve arka akslarda bulunan elektrik motorları sayesinde 619 beygirgücü güç üretmeyi başarıyor. Aracın maksimum tork değeri 1000 Nm’den daha fazla. M60 modeli bu tork değerine ilk ulaşan BMW modeli olma özelliğine sahip. Aracın 0’dan 100 km/sa hıza ulaşması yalnızca 3,8 saniye sürüyor. WLTP normlarına göre araç tam şarj ile 575 km. mesafe gitmeyi başarıyor. Ayrıca yeni BMW iX M60 modeli 10 dakika şarj ile birlikte 150 km. yol gitmeyi başarmakta.

Otomobilin dış tasarımında da öne çıkan bazı unsurlar var. 21 inç boyutundaki aerodinamik jantlar hiç kuşkusuz ilk dikkat çeken etmenlerden bir tanesi. Jantların hemen arka kısmında M serisinin simgelerinden bir tanesi olan mavi fren diskleri bizi karşılamakta. Bunlara ek olarak yeni titanyum bronz ve parlak siyah renkli dış kaplamalar da dikkatlerden kaçmıyor.

Okuyunuz: BMW iX M60 Super Bowl

8K Çözünürlüğe Sahip Araç İçi Eğlence Sistemi

Las Vegas’ta gerçekleşen fuarda BMW bir diğer önemli teknolojisi olan BMW Theatre Screen teknolojisini de tanıttı. Yeni bir araç içi eğlence sistemi olan bu teknolojide 31 inç büyüklüğünde, ekstra geniş ve çok yüksek çözünürlüklü multimedya bir ekran sunuyor. Araç içi eğlence sistemlerine yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan BMW Theatre Screen teknolojisi, My Mode Theatre özelliği ile birlikte arka koltukları adeta bir sinema salonuna çevirmeyi başarmakta.

5G teknolojisine sahip olan bu sistem akıllı TV özelliklerini kullanıcılarına sunmakta. BMW Theatre Screen teknolojisi bundan sonra lüks araçların arka koltuklarının gelecek dönemde insanlara neler sunacağına dair bilgiler veriyor. BMW Theatre Screen teknolojisinde Amazon ile birlikte çalışırken bu platformun tüm müzik, film, dizi ve podcastlerine Fire TV özelliği sayesinde ulaşım imkanı sunuluyor. Araç içerisinde yer alan Bowers & Wilkins Diamond ses sistemi ile birlikte sunulan Theatre Screen teknolojisi, 16:9, 21:09, 32:9 formalarında da çalışabiliyor.

BMW iX ve Sunduğu En Yeni Teknolojiler Neler?

BMW iX ve Sunduğu En Yeni Teknolojiler Neler?

BMW Dijital Sanatı Otomobillerinde Kullanan İlk Marka Konumunda

Çinli multimedya sanatçısı Cao Fei tarafından hazırlanan Digital Art Mode, BMW iX modelinin yanı sıra CES 2022’de tanıtılan bir diğer teknolojiydi. BMW Cultural Engagement’ın 50. yıl için hazırladığı özel çalışmanın yeni üretilen elektrikli BMW modellerinde bulunacağı açıklandı.

Araç sürücüleri, genel ruh hallerine ve sürüş durumuna bağlı olarak bir düğmeye basarak ya da ses komutu özelliği ile Digital Art deneyimini hem duygusal hem de işlevsel düzeyde birleştirerek kişiselleştirebiliyor. Bu mod sayesinde otomobilin sürüşü, direksiyon hassasiyeti, araç içindeki aydınlatmalar, diğer ambiyans oluşturucuları ve multimedya ekranın arayüzü tamamen değişime uğruyor. Sürücüler tercih ettikleri moda kendi ruh hallerini de ekleyerek araç içini bambaşka bir hale getirme imkanına sahip olacak.