Burdur Oto Ekspertiz

Burdur Oto ekspertiz işlemleri ilgili olarak araçların  geçmişte yaşamış oldukları  kazalardan dolayı değişen parçalarının ve de  mekanik aksamlarında bozulan kısımlarda  yakın zaman içerisinde masraf çıkarabilecek tüm alanlar kadar kara taşıtların incelenmesinden de oluşmaktadır. Burdur Oto ekspertiz işlemleri sona erdiğinde ise bu işlemlerin  yapılmasını talep eden kişilere  yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmesine önem verilmektedir. 

Araçlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de Burdur Oto Ekspertiz  işlemlerini  yaptırmadan önce  ikinci el araçların satın alınması halinde  ilerleyen zamanlarda sıkıntılı sorunlarla karşı karşıya kalınması muhtemel olmaktadır. . Bu sebeple Burdur Oto Ekspertiz testleri oldukça önemli bir işlemler dizilimidir. 

Ülkemiz de ne yazık ki tüm bakımlarının sürekli olarak yapıldığı ve de  kaza işlemi olmadığı  ileri sürülen bir çok aracın aslında birçok probleme sahip olduğu durumları, satın alımlarda  sonra yüzleşmek zorunda kalan birçok mağdur alıcı, sektörde sıkça karşılaşılmaktadır. 

 Alınması planlanan kara taşıtın öncesinde Burdur Araç Ekspertiz   işlemlerine sokulması ve de  rapor alınması, mevcut aracın hasar durumu hakkında daha tarafsız bir biçimde tespit edilmesini sağlar.

Satın alınmak istenen aracı  hataları dışarıda onarılmış olabilir. Bundan dolayı, mevcut araçta herhangi bir kaza kaydının bulunması söz konusu olmayabilir.  Alınacak olan  aracı Burdur Oto Ekspertiz işlemine dahil edilmesi  ve de  ekspertiz raporunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Burdur KM Kontrol Eden Ekspertiz

Burdur KM Kontrol Eden Oto Ekspertiz

Kilometre Hileleri Nasıl Tespit Edilir? 

İkinci el araç alım satım işlemlerin de , araç kilometresinin düşürülmesi sonucunda satıcıların birçok hileli duruma  denk gelebilirsiniz. Satın alınmak  istenen taşıtların kilometre tespitinin tam olarak yapılması şu anki şartlarla  pek de mümkün olmasa da geçmiş tarihlerde yapılmış olan bakım ya da muayene kayıtları sizlere söz konusu olan aracın kilometresiyle ilgili detayları verebilmektedir. Özellikle Burdur Oto Ekspertiz’de, alanında yetki belgesine sahip olan personeller ile  son teknoloji aletler ile  yapılan ölçümler sayesinde aracı daha detaylı inceleme sağlanarak sizlere aracın kilometresiyle ilgili doğru tespitler yapılabilir.

İkinci el kara taşıtları sektöründe birçok sorunla  karşılaşabilirsiniz burada dikkat edilmesi gereken olan nokta kaliteli ve tarafsız Burdur Oto Ekspertiz hizmeti alınabilecek  firmayı tespit etmek.   Burdur Oto  Ekspertiz, bu konuda ekspertiz sektöründe kaliteli ve güvenilir hizmetiyle her zaman müşterilerinin hizmetinde çalışıyor. 

İkinci el otomobil sektörünün gelişme kaydettiği ülkemizde kullanılmış araç alımı yapılırken  yalnızca kaporta görünüşüne ya da  motor görünümüne bakmanın yeterli olmadığı unutmamalıdır.

İkinci el kara taşıtları alıcıları genelde  aracı sanayiye, tanıdığı bir ustaya ellerine ya da kendine göre bu işten anlayan bir insana  göstermekle yetinmeyi tercih ediyor. Fakat bu şekilde alınacak olan taşıtta bulunan birçok nokta  ve sorun  gözden kaçmaktadır. Daha sonraları ortaya çıkabilecek bir problem  sizlerin zarara uğramanızı  neden olacağı için bu tür durumlara adım atılmamalıdır. İkinci el otomobil alırken aracın oto ekspertiz testlerine sokulması gerektiğini unutmayın. Ayrıca aracın bölümlerinde bulunan bazı yıpranma durumuna göre de  standart bir fiyat aralığının tespit edilmesi gerekmektedir.

Burdur Oto Ekspertiz olarak , 2.el alırken öncelikle  kaza kaydı olup olmadığı kontrol edilmeli  ve daha sonraları da   oto ekspertiz testlerinin  gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Birçok taşıt  kaza ve hasar kaydı bulunmaması halinde  araçların ağır hasarlar almış  olabileceği  unutulmamalıdır. Ve dikkatli olmak gerekmektedir. Taşıtlarda alınacak performans, taşıtın özelliklerinden çok, ona nasıl bakıldığı ile ilişkilidir . Bu konuda da tüm taşıtlar  için  önemli bir faktör devreye girmektedir. Bu da araç  bakımıdır. 

Araç Bakımı  Nedir?

 Taşıtların daha güvenli  ve verimli olmaları için , taşıtlarda  yer alan parçaların belirli aralıklarla ile  göz atılmasına işlemine periyodik bakım denilmektedir. Araç bakımları, araçların benzin özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bütün araçlar için bir zorunluluk olarak bilinmektedir. Yolculuklarda sorunsuz olma ve de  araç ömrünü uzatma gibi yararlara sahip olan  bu  bakımlar; benzinli otomobillerde 15 bin, dizel otomobiller ise 10 bin kilometre tamamlandığı zamanlarda  gerçekleştirilmelidir. 

Araç bakımı  denildiğinde, çoğunlukla taşıtların teknik bölümlerinin bakımı sanılmaktadır. Araç bakımı sürecinin büyük bir kısmı bu teknik bölgelerde sürüyormuş gibi sanılıyor . Fakat taşıtların iç bölümü de tıpkı motorların yer aldığı gibi birçok elektronik kısım bulunmaktadır. Mesela araç klimalarının kontrolü de oldukça önemlidir.  Klima  gazı denilen gaz ile , periyodik bakımlarının yapılması esnasında kontrol edilmesi önemli, sayet klima kritik seviyelerde bulunuyor ise  değiştirilmesi gerekiyor. Sigara içilen taşıtlarda hava kanallarını tamamen dolması söz konusu bu yüzden de  meydana gelen ağır kokudan kurtulmak  zor hale gelmektedir . Klima ile ilgili bir diğer sorun da, klimadan alacağınız sıcak ya da soğuk havanın ayarlanması. 

Araçlarda  karşılaşılan diğer bir problemde, elektronik aletlerdir.  Araç ekranlarının neredeyse hepsi artık dokunmatik ve problemlerin büyük bir bölümü de  kullanıcı hatasından dolayı kaynaklanıyor . Bu sorunların  en yaygını ise cihazlarda binlerce iletken malzemeden herhangi birinin  devre dışı kalması anlamına gelen “ölü piksel” sorunudur. Bu cihazlarda görüntünün  net olarak görülmemesinin ana nedeni  olan bu koşulda , şayet  cihazda birden fazla ölü piksel söz konusu ise   bu bölümler Burdur Oto Ekspertiz esnasında değişim talep edilmesi gerekebiliyor. Cihaz ekranı  kadar, ekran çevresinde bulunan diğer tüm ekipmanlarda oldukça hassas malzemelerden yapılmaktadır .

Bu ekipmanları kullanırken yine hassas davranmaya çalışmak en doğrusu olacaktır. Son olarak ses sistemleri  de ivedilikle dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Müzik sistemlerinde, bağlantı kısımlarının yer aldığı alanlarda , darbe alma veya  sıvı teması gibi problemler olmadıkça herhangi bir bozulma meydana gelmiyor . Fakat  yanlış veya sert kullanım  gibi problemlerde tıpkı ekranlarda olduğu gibi ses sisteminde ya da müzik sistemlerinde de en yaygın sorunlar  ve çoğunlukla Burdur Oto Ekspertiz esnasında derinlemesine inceleniyor. Bu sebeple sürücülerin bu kontrolleri yaptırmaları ve de bir sorun yaşamaları halinde yetkili servislere bu durumu ek olarak bildirmeleri gerekmektedir .

Burdur Oto Ekspertiz Güvenlik Ekipmanları Kontrolleri Nasıl Yapılır? 

Güvenlik ekipmanları, ifadesi kullanıldığın da insanların büyük bir kısmı elektronik cihazlar ve frenden bahsetmektedir. Hatta sinyalleri de kasta ederek  kapsamlı sistemleri anlamaktadır. Son yıllarda üretilen tüm araçların içerisinde yer alan Anti-lock Braking System veya çoklukla tercih edilen isim kısaltmasıyla ABS ve Electronic Stability Program (ESP) gibi birçok güvenlik sistemi, güvenlik ekipmanlarının başında yer almaktadır. Günümüz teknolojik şartlarda  üretilen bütün taşıtların içerisinde bulunan bu sistemlerin kontrolünün sağlanması önemli. Kolaylıkla bozulma ihtimali olan bu sistemler  tam da bu sebepten dolayı  düzenli olarak bakımları yapılmalı veya  yenilenmeleri gerekmektedir .

Bir diğer önemli konu da temel güvenlik ekipmanların başında gelen  hava yastıklarının kontrol ve bakımlarıdır. Sensör ya da kimyasal gazların birlikte çalıştığı özel bir düzenek ile  çalışan hava yastıkları, bu düzenek  vasıtası ile  çarpmayı algılayarak  ve çok  kısa bir süre içinde  kimyasal gaz karışımı yastığın içine dolara hayat kurtarıyor. Böylelikle de  faaliyet hale gelen yastık, yolcu veya sürücülerin darbe almalarını engellemektedir . Daha sonra da  bir saniye içerisinde bu gaz boşalarak düzenekli yastık tamamen kapanma sağlar. Çünkü araçtakilerin  nefes almalarını kolaylaştırır. Hava yastıklarının kullanım ömrü oldukça uzundur. Bu süre genel açıdan 8 ila 10 yıl arasında değişmektedir. Fakat  benzinli olan  taşıtlar  için 30, dizel olan taşıtlar  için ise 20 bin kilometre dolduğu takdirde mutlaka bu araçların Burdur Oto Ekspertiz kontrolleri esnasında yastık sensörlerinin  kontrol edilmesi ve de  yastıkların doğru zaman da  açılıp kapanacağından  emin olunması gerekmektedir. 

 Fren Kontrolleri Neden Önemlidir? 

 Taşıt  güvenliğinde en önemli noktalardan biri de  fren kontrolleri, özellikle periyodik bakımlarda da  araçların  en detaylı bir şekilde incelenmesi  ve de sıklıkla yenilenmesi gereken bölümleri olarak bilinmektedir. Fren  değişimleri  amacı ile  belirli bir zaman aralıkları bulunmamaktadır. Bunun nedeni her taşıtın özelliği,  yol şartlarına bağlı olarak, sürücülerin araç kullanmalarına göre farklılık göstermektedir. Bu sebepten ötürü de fren balatalarının sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir . Fren kontrol aşamalarında aşağıda yer alan adımlar izlenir; 

• Fren disk kontrolleri

• Fren hidroliği ve bağlantıları kontrolleri

• Elektroniklerin kontrolleri

Taşıt Motor Bakımı Neden Bu  Kadar Önemli?

Taşıtların sizleri yarı yolda bırakmaması için mutlaka motorların çok iyi bakımının yapılması gerekir. Kat edilen kilometre veya  taşıtların kullanım yılı da dikkate alınarak yapılması gereken motor bakımları, genel de  yaz ve kış mevsimlerin de birkaç kez gerçekleştirilmelidir. Motor bakımlarında  değişim gerçekleştirilen bölümler ise şu şekilde olmaktadır: 

Taşıt motorlarının çalıştığı zamanda sürtünmeyi önleyici bir görev üstlenmekte olan motor yağları, çeşitli modellere göre farklılık gösterebilmektedir. Burada ana fark ise motor yağının sıcaklığa bağlı olarak akışkanlığının mutlaka kontrolünün sağlanmasıdır. Motor yağı  akışkanlığını kaybettiği durumlarda  işlevini yitireceği  için, oto yağ değişimlerinde Burdur Oto Ekspertiz yetkili teknik servislerinin  önermiş olduğu yağların kullanılması gerekmektedir. Hem oto ekspertiz hem de periyodik bakımlar içerisinde araç motor yağı seviyesinde azalma farkedilmiş ise  yenileme işlemleri tavsiye edilen yağ çeşitleri kullanılarak gerçekleştirilmelidir. 

Yağ alışkanlığı , yine her bakımda kontrol edilmeli  ve filtre değişimi gerekirse bile  değiştirilen parçaların tek tek kontrol edilmesi gerekmektedir . Sürtünmeyi engellemeye yarayan motor yağlarının sürekli temiz kalmasını sağlamak  bu şekilde de kirlenmesi durumunda periyodik bakımlar kapsamında değiştirilmesi sağlanmalıdır. 

Adı kimse tarafından bilinmez de önemli bir parça olan Triger kayışı, taşıtların motorunda yer alan  supapları hareket ettirmeye yarayan  ve de yine oldukça önemli olan kısımlardan biridir. Bu kayış biçiminde olanlar genelde  70. 000 kilometre yol gidildiğinde  değiştirilse de, bazı motor türlerinde  bu kayışın değişimi daha zor olması sebebi ile  kayışların yerine zincir kullanılabilmektedir. Triger zincirlerinin standart  ömrü ise 400. 000 kilometre olarak bilinmektedir. 

Motor kısımlarında ki  parçaların bozulması ya da diğer problemlerin gerçekleştirilmesi, motorların yansıma  odalarında  yeterli basınçların meydana gelmemesi  ve de  fazla yakıtın kullanılmasına sebebiyet vermesi ile oluyor. Bu sebep ile de hem güvenli sürüşler hem de yakıt avantajlarını sağlanması için  kontrollerin ve de takipleri motor bakımında büyük önem arz etmektedir. 

  • Taşıtta Hangi Sıvılar Değişmeli?

Taşıtların içerisinde ki yakıt dışında; motor yağı, su ve silecek suyu gibi birçok farklı  sıvı bulunmaktadır. Bu sıvılardan ilki motor içerisinde yer alan ve de suyun donmaması amacı  kullanılan antifriz sıvısıdır. Düzenli bakımları ile , antifriz sıvısı ve de  motoru soğutma işlemlerinde kullanılmakta ola  sulara mutlaka ekleme yapılmalıdır . Taşıtlarda bulunan bir diğer önemli sıvı ise araçların  ön ve arka camlarının temizlenmesine yardımcı olacak olan  silecek sıvısıdır. Bu sıvıların azalması veya  tamamen bitmesi durumlarında  sileceklerin çalışması , silecek mekanizması da dahil  olmak üzere birçok parçayı  olumsuz etkilemektedir . Bu sebeple de  araçların tüm sıvılarının  periyodik kontrolleri ile  ölçülmesi ve gerekli olan tüm eklemelerinin  yapılması gerekmektedir. 

  • Akümülatör Nedir? 

Akümülatör veya diğer ismi ile akünün  incelikli bir şekilde  kontrolünün sağlanması  gerekmektedir. Akü en genel açıdan  taşıtlar için gerekli olan elektriğin üretilmesini ve de  taşıtların harekete geçmesi veya klima gibi parçalar  için geliştirilen özel tekniklerle  araç sahiplerine yardımcı oluyor. Akünün azalmaya başlaması durumlarda , aracın marşına basıldığında duyulan  cılız sesle  anlaşılma sağlanabilir . Akü bittim halinde de  taşıtın yolda kalması kaçınılmaz olacaktır. Akümülatör bitimine  izin verilmesi ve  şarj edilmesi gerekmektedir. Akümülatör her beş yılda bir Burdur Oto Ekspertiz servisleri tarafından kontrol edilmeli , sürücülerin de düzenli olarak araçların akümülatörünü dilemelidir. 

  • Debriyaj Kontrolleri Neden Önemlidir? 

Taşıtların, vites geçişlerini gerçekleştirmiş olduğu  debriyaj sistemleri aslında özellikle manuel araçların en hassas kısımlarından  biridir. Önemli olan  devirlerde ve hızlarda vites değiştirilmemesi debriyaj sertleşmesi ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Debriyaj balatasının bitmesi durumunda ise, debriyajın tamamının değiştirilmesi gerekmektedir. Burdur Oto Ekspertiz firmaları taşıtların debriyaj ayarı kontrollerini de yaparak periyodik bakımları sağlamaktadır. Şayet kontrol aşamasında bir sorun görülürse ise talep edilmesi halinde Burdur Oto Ekspertiz tarafından müdahale edilmektedir. Ekspertiz işlemleri esnasında alıcı veya satıcıların talep etmesi halinde arıza kısımlarına müdahale edilmekte ve de problemler giderilmektedir. 

Burdur Oto Ekspertiz Paket Fiyatları Nelerdir? 

Burdur Oto Ekspertiz ile kara taşıtlarının fonksiyon kontrollerinin sağlanması için birçok ekspertiz paketi bulunmaktadır. Bu paket fiyatları 200 TL ile 2.000 TL arasında değişiklik göstermekle birlikte kara taşıtlarının model ve yılına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Burdur Oto Ekspertiz firmaları ile irtibata geçerek detaylı olarak fiyatları öğrenmek daha doğru olacaktır. Her firmanın kendisine göre düzenle bilir olduğu oto ekspertiz paketleri bulunmaktadır.