ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ İŞLEMLERİ 

İkinci el araç satın alımı yapılırken , alınacak aracı Çankırı oto ekspertize götürüldüğünde, oto ekspertizlerden  çok şey beklenmektedir. Oto ekspertiz işlemlerinde firmaların tarafsız ve bağımsız şekilde davranması istenilir. Aşağıda yer alan adımlar oto ekspertiz işlemlerinde yapılan kontrolleri içermektedir;

 • Aracın kaporta durumu
 • Motorun  ömrü 
 • Aracın dış aksamında yapılmış olan  değişiklikler
 • Aracın tekerleklerinin potansiyel durumu 
 • Fren kontrolleri vb. 

ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ  RAPORU İLE İKİNCİ EL ARAÇ SATIN ALMA İŞLEMİ YAPILIR MI?

Çankırı Oto Ekspertiz,  ikinci el aracı incelemenin bitmesinden ve gerekli ölçümleri yapılmasından sonra kullanıcılara  bir rapor sunmaktadır.  Bu rapor ile 2. el araçlarla ilgili teknik bilgiler ve de aracın dış görünüşü hakkında  bilgiler yer almaktadır. 

Çankırı Oto Ekspertiz ile ilgili olan gerekli incelemelerin yapılmasından sonra ikinci el araç raporlarında alıcı ve de satıcılara sunmakta ve dolayısı ile de araç satın alma işlemleri düzenlenen bu rapora göre yapılmaktadır. Bu raporlar  araçların kimliği görevi görmektedir. Bu raporla ilgili  müşterilerin  güvenini kazanmayan oto ekspertizler başvurulmamalıdır. Çankırı oto ekspertizliği oldukça alanında uzman kişilerce  kurumlar ile  çalışılmalıdır. 

EKSPERTİZ İŞLEMLERİ YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

İkinci el araç satın alma işlemi yapılırken, ileride her hangi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için alıcıların  oto ekspertizler de  dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Çünkü; oto ekspertiz raporunda ortaya çıkabilecek olan yanlış bilgiler sebebi ile araç satın alımlarında  mağduriyetler yaşanabilmektedir. Çankırı Oto Ekspertiz firmalarının yetki belgelerinin bulunması ve de TSE yetkisinin bulunması gerekmektedir. 

ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ YAPTIRMADAN ARAÇ SATIN ALINIR MI?

İkinci El araç satın alma işlemlerin de oto ekspertiz raporu artık araç satın almak için önemli durumlarından biri olmuştur.

Çankırı Oto Ekspertiz yaptırmadan araç satın almak, oldukça riskli bir durumdur. Ekspertiz yaptırılmadan  araç satın almak, bu araca binmek ve birçok kişiyi kontrol edilmemiş olan bu araca bindirmek çok büyük bir risk taşımaktadır. Bu açıdan aracın iyi tanınması ve var ise kusurlarının bilinmesi gerekmektedir.  Alım esnasında farkına varılan bu kusurlar giderilerek güvenli bir yolculuk sağlanabilir. 

ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ YAPTIRMAK NEDEN GEREKLİDİR?

İkinci el otomobiller de araçlara uygulanmaktadır. Satın alımı düşünen  ikinci el araçların tüm özelliklerini öğrenmek çok önemlidir. Bunun için oto ekspertiz işlemlerinde testler yapılmaktadır. Bu testi geçebilen araçların alımı herhangi bir sorunu teşkil etmez. 

Çankırı Oto Ekspertiz Yapılan Araçlar da;

 • Ön kaporta ve aksamları
 • Direksiyon ve aksamları
 • Tekerlekler ve rot balans ayarı
 • Motor ve motor aksamları
 • Boya ve çizik  durumu
 • Kaza durumu 
 • Kaporta kontrolü 

Detaylıca incelenmekte ve de  motor ölçümleri Çankırı Oto Ekspertiz raporlarında  sunulmaktadır.

ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ, BİR ÇEŞİT ARAÇ SİGORTASI SAYILIR MI ? 

Çankırı Oto Ekspertiz ile ikinci el,  el değiştirecek olan bir aracın kullanılma ömrü  ve sağlamlığını konusunda emin olunmuş  olunur. İkinci el araçlar da motor ile ilgili bir sorun var ise bu konuda alanında uzman bir Çankırı Oto Ekspertiz ile çözüme kavuşturulacaktır. Burada önemli olan bu gibi önemli bir konudan haberdar olunmasıdır. Böylelikle ya  sanayi  tamircisine gidilir ya da söz konusu olan araç satın alınmaktan vazgeçilir. Bunun sebebi ise  güvenliğin her şeyden önemli olmasıdır. Buna göre oto ekspertiz bir çeşit araç sigortası konumundadır.

Günümüz koşullarında genel de  garantisi bulmayan bir hiçbir şey satın alınmazken oto ekspertiz esnasında garantili firmalar ile çalışmak çok önemlidir. 

Çankırı Oto Ekspertiz ile araçlarda aranan garantiler;

 • Araç kaskosu
 • Araç sigortası
 • Araç ikinci el ise TSE garantili kurumsal bir firmadan alınan ekspertiz raporu

Bütün bu durumlar neticesinde Çankırı Oto Ekspertiz bir çeşit araç sigortası olarak sayılabilir. Çankırı Oto Ekspertiz raporu bulunmayan  ikinci el bir araç satın alınmaması önemlidir. Oto Ekspertiz yaptırılmadan  araç almak sonradan çıkabilecek büyük problemlerin yol göstericisidir.

BİREYSEL OTO EKSPERTİZ Mİ? KURUMSAL OTO EKSPERTİZ Mİ? 

Eksper kelime manası ile , bilirkişi olarak ifade edilmektedir . Oto eksper kelimesi ise araç üzerine teknik açıdan  bilgi sahibi olan kişilerin uzman olma durumunu ifade etmektedir. Oto ekspertiz üzerine çalışan hem kurumsal hem de bireysel olarak formatı bulunan  firmalar sektör içinde bulunmaktadır. Çankırı Oto Ekspertizin kurumsal şekli, bireysel versiyonuna göre daha büyük avantajlara sahiptir. Bu avantajlara değinmek  gerekirse ; 

Oto ekspertiz firmalarının TSE’ye uygun bir şekilde ekspertiz raporu sunması gerekmektedir. Fakat bireysel oto hizmeti  veren firmalarda ise böyle bir raporu bir kurumun adı altında sunma zorunluluğu bulunmaktadır.  

Söz konusu olan aracın motor ve diğer kısımlarının ölçümünde,   belli başlı ekipmanlara gerek bulunmamaktadır . Tüm bu gerekli aletler firmaların, binasında hazır olarak bulunması gereken , bireysel açıdan  ekspertiz yapan bir şahsın bu ekipmanları yanında bulundurması elbette mümkün değildir. 

İkinci el araç satın alımlarında  bu araç için gerekli olması halinde  dyno testi uygulanabilmektedir . Bu dyno testinin yapılması için  ise bir firmaya  ve gerekli makine ile teçhizatlara ihtiyaç duyulur. Bireysel olarak çalışan bir oto sanayicinin bu dyno testini kendi imkanı ile  yapması mümkün değildir. 

Bütün bu bilgiler doğrultusunda görülüyor ki; oto ekspertiz işlemi oldukça hayati bir önem taşıyan bir durumdur. Bu sebeple Çankırı Oto Ekspertiz işlemleri yapılmadan araç satışı ya da alımı yapılmamalıdır. 

ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ EN ÇOK HANGİ ARAÇLAR  İÇİN GEREKLİDİR?

Çankırı Oto Ekspertiz işlemleri bir bütün olarak ele alındığında , aracın her noktası  ve de her parçası  için uygulanan bir işlemdir . En ince ayrıntısına kadar yapılan Çankırı Oto Ekspertiz işlemi için uygulanmakta olan ekspertiz aşamaları bir aracın motoru ve motor parçaları sebebi ile yoğunlaşmaktadır. Bunun ana sebebi araç merkezi ya da beyni onun aracın asıl motorudur. Motor kısmında  oluşan  bir problem  meydana gelerek , bu problem  giderilemiyorsa ilerleyen dönemlerde çok büyük sorunlara sebep olabilir. 

İkinci el araç satışlarında müşterilerin en büyük şikayeti, araçlarda motor ve motor parçaların dan kaynaklanabilmektedir . Müşterilerin ikinci el araç satış işlemlerinde yolda giderken araç motorunun içerisinde  ufak da olsa bir ses gelmesi halinde satış işlemleri tehlikeye girer. Bu koşuldan anlıyoruz ki ikinci el araç satışlarında  araç motoru çalışır durumda iken dikkat edilmemesi halinde ya da  satıcı söz konusu olan araçla  ilgili belirtmesi gereken konuları ifade etmemiş ise işinin ehli kimselerden yardım almak gerekir. İşini doğru, tarafsız ve eksiksiz olarak  yapan Çankırı Oto Ekspertiz seçiminin doğru olarak yapılması bu aşamada oldukça büyük önem arz etmektedir. Hatta  kurumsal Çankırı Oto  ekspertiz firmalarından yardım alınması için başvuruda bulunulmalıdır. 

İşini tarafsız olarak  güvenilir bir şekilde yapan ve de daha sonradan sorun çıkarmayacak ekspertiz testleri onaylı ekspertiz raporu verilmesi için müşteri açısından oldukça  fayda sağlamaktadır . Herhangi bir kontrol testi işleminde dahi  sonradan sorun çıkma olasılığı bulunurken , ekspertiz yapılmadan  araç satın alımı işleminin yapılması çok büyük bir sorun teşkil etmektedir . 

Ekspertiz işlemlerinde  alanında yetkili belgesi bulunan ve de oldukça etkin bir Çankırı Oto Ekspertiz tercih edilmelidir . Oto eksperler, araç iç yapısı ve dış yapısı hakkında bilgisi bulunan yıllarca oto sanayi de  tamirat yapmış uzman kişilerden veya ya da özellikle eğitimini almış kişilerden oluşmaktadır. İkinci el araç satın alımlarında Çankırı oto ekspertiz işlemlerini icra eden kurumsal firmalardan yardım istenmesi çok önemlidir. Bunun nedeni ise gerekli koşullarda  cihazlar ve ölçüm makinelerin dikkatli ve doğru bir şekilde kullanılması gerekliliğidir. Çankırı Oto Ekspertiz raporu; özellikle ikinci el araç alım ve satım işlemlerini sağlamak için gerekli tutulan, kara taşıtlarının arızaları ve çeşitli hasarları için detaylı bilgi  niteliğinde olan belgelerdir. Büyük firmalar da  zorunlu tutulan bu evrak , kurumsal  rapor olarak adlandırılmaktadır . Kurumsal Çankırı Oto Ekspertiz raporunun öneminin anlaşılması amacı ile ; hangi durumlarda bu raporun zorunlu olduğu , raporun hukuki öneminin bilinmesi gerekmektedir 

Yasalarımız gereği zorunlu tutulan oto  ekspertiz raporu; araç satış yerlerinde , sıfır ya da  ikinci el araç ticaretinin yapıldığı iş yerlerinde bütün araçların kontrol edildiğini ifade eden  ve de  araçlar  üzerinde yapılmış olan her müdahalenin sıralanmış olduğu raporlardır. Bu raporlar , araçlar  hakkında en çok sorulan sorular için resmi yanıt niteliği taşımaktadır.

ÇANKIRI OTO EKSPERTİZ RAPORUNUN ÖNEMİ NEDİR? 

Kurumsal firmalardan alınan oto ekspertiz raporunun önemli olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. 

Oto ekspertiz raporunun önemi şu şekilde sıralanabilir :

 • Satın alımı planlanan  aracın daha önceleri kaç kez kaza yaptığının tespiti yapılır. 
 • Araçların dış kısmında kaç tane çizik bulunduğu ve buna bağlı olarak ta kaç kez boyama işlemine maruz kaldığı öğrenilir. 
 • Araç içerisinde  ve dışarısında yer alan aksamların ne kadar dayanıklı olduğunun kontrolleri sağlanır.
 • Araç içerisinde bulunan hava yastıklarının faaliyet durumları kontrol edilmektedir. 

Bu gibi kontrollerin sağlanması , araçlar  konusunda  bilgilerin kontrolünün  sağlanması hayati önem taşımaktadır Özellikle de uzun  ömürlü arabaların satın alınması için satın alınan araçların kurumsal firmalar tarafından denetlenmesi ve de  o şekilde satışa sunulması amacı ile Çankırı Oto Ekspertiz  raporunun büyük önem arz ettiği bilinmelidir. 

Kurumsal olarak faaliyet gösteren Çankırı Oto ekspertiz raporu sayesinde farkına varılacak  olan en önemli koşul, araçların ne kadar ömre sahip olacağı konusunda detaylı bilgi sahibi olunmasıdır. İlk aşama da , araçların kaç kez kaza yaptığının bilinmesi ve de mevcut aracın hasara bağlı olarak ne kadar olumsuz etkilendiğinin öğrenilmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca bunun yanında ; araç dışında ki boyaların kaç kez tekrarlandığı  ve de dış aksamında almış olduğu hasarlar ve almış olduğu darbeler sonucu raporda yer alır. 

Çankırı Oto ekspertiz raporunun alınması aşamasından sonra, mevcut aracı  satın alacak olan şahıs; araçta  eksik olan aksamlarının yenilenmesini ve de söz konusu olan araç hakkında belirlenen hasarların tamir edilmesini sağlamaktadır .

Araç satın alacak olan  kişi de bu rapor sonucunda araçta problemli olan kısımların yenilenmesi talebinde bulunabilir.  Bu sayede de araç kullanımları esnasında yaşanabilecek bir kazaya karşı önlem sağlanmış olur. Ayrıca, rapor yer alan kısımlarda ; aracın yeni gibi durması durumuna karşın hasar oranının yüksek olması halinde ya da  eski gibi durmasına rağmen hiç hasar görmemiş olması gibi gizli kapaklı işlemlerin durumları da belirlenmiş olur. Böylelikle de , araç alım ve satım yapacak olan  kişilerin daha uygun fiyat belirlemesi yapılması sağlanmış olacaktır .

Çankırı Oto Ekspertiz Raporu Nereden Alınır? 

Çankırı Oto  Ekspertiz  raporunun, temin edilmesi için en çok merak edilen konulardan bir tanesi de, bu evrakın nerelerden alınabileceğidir.  Çankırı Oto Ekspertiz raporu, alanında uzmanlık kazanmış ve de TSE yasal yetkinliği bulunan kişilerce yapılan kontroller  sonucunda verilmektedir.

Bu sebeple de ; yasal bir açıdan oto ekspertiz yapılması ve de araçların bakımının yapılması gerekli olan ve aracın her aksamının değerlendirmesi için yönlendirme yapacak  olan kişilerin bulunduğu firmalarda Çankırı Oto Ekspertiz yaptırılmalıdır. Bunun için de doğrudan ve sadece ekspertiz işlemi konusunda uzmanlaşmış bir çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu açıdan kurumsal olarak da hizmet veren firmalar ile iletişim kurmak en sağlıklı olandır. 

TSE yetkili olan  ekspertiz raporunun alınacak olan  araç özellikleri , dört tekerlekli olan bütün araçları kapsayıcı bir durumdadır. Bu nedenle de , araçların hangi model olduğu ya da  hangi markaya ait olduğuna bakılmadan  ekspertiz yaptırılabilir. Markanın ya da modellerinin farklı olması, sadece araç kontrolü için hangi aşama ile  inceleme yapılacak olduğunu belirleyen bir çok faktör bulunmaktadır .

Ayrıca, Çankırı Oto ekspertiz raporunda ortaya çıkan detayların neler olduğunu, araç konusunda  nasıl bilgi verileceğini ve de hasar kaydının  gösterilme şekli değişiklik göstermeyecektir. Bunun yanında söz konusu olan araçta bulunan hasar kayıtlarının gözden kaçırılması gibi bir durum da elbette söz  konusu olamaz.

Çankırı Oto Ekspertiz Raporu Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Çankırı oto ekspertiz raporunun tamamlanması talep edilen oto ekspertiz paketine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca , araç içerisinde yer alan sistemler  üzerine kaydedilmiş olan  hasarların varlığına  ve bu hasar detaylarının neler olduğuna bu aşamada bakılır . Daha sonraları ise  araçların kayıtlı olmayan kayıt dışı durumlarının tespiti için; yetki belgesine sahip olan olan kişilerce  araca fiziksel ya da  kullanım şekillerine  yönelik zararların belirlenmesi için  detaylı inceleme sağlamaları yapılması gerekir. Bu aşama   ve de  değerlendirme süreçlerinde , genel açıdan minimum 2 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Çankırı Oto Ekspertiz hizmetlerinde servislerin çalışma süreleri, yoğunluk durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda firmalar hakkında bir öne araştırma yapılması önemlidir. 

Çankırı Oto Sanayi, Çankırı 2. El Araç, Çankırı Oto Ekspertiz Firmaları