Günümüzde araç alım satım işlemleri, gün geçtikçe artıyor. Sıfır model arabaların yüksek fiyatlı oluşu ile alıcılar ikinci el araç alımına yöneliyorlar. İkinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerek bazı hususlar vardır. Alınacak aracın, kontrol edilmesi gereken ilk kısmı aracın motorudur. Motor, kontrol edilirken, yetkili kişiler tarafından dinamometre testi yapılır.

Dinamometre testi, kontrol amaçlı yapılıp, motorlu olan tüm araçlar için yapılabilmektedir. Bu test kısaca, aracın motor performansını ölçer. Dinamometre testi, motorun bünyesinde herhangi bir güç kaybının olmaması ve motor performansının diğer organlara iletilmesi konusunda sorunsuz çalışmasını gösteren bir testtir.

Dinamometre Testi Ne için Yapılır?

Özellikle ikinci el araçlar için, ya da şüpheli görünen motorlu araçlar için Dinamometre testi yapılır. Araç satımı yapılırken, aracın motorunun gücü mutlaka ispatlanmalıdır. Bu noktada alıcılar, genellikle motorun iç donanım ve gücünü ölçmek için bu testi yaptırmak isterler. Ayrıca dinamometre testi, aracın geçmiş sorunlarını ortaya çıkararak, satıcının güvenilirliğini de görebilir.

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir? Hangi Araçlara Yapılır?

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir? Hangi Araçlara Yapılır?

Dinamometre Testi Ne İşe Yarar?

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir

Dinamometre testi, otomobil arızaları çözümü için önemli bir göreve sahiptir. Aracın teknik anlamda, iç ve dış organlarını inceleyerek, var olan sorunları ortaya çıkarır. Bilgisayar aracılığı ile yapıldığı için donanımsal güvenlik sağlayarak, araç motorunun çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Motor aracın kalbi sayıldığından, burada oluşabilecek bir sorun aracın diğer alanlarına da yansıyabilir. Bu yüzden motorun, aracın diğer organlarıyla iletişimi sağlıklı bir şekilde olmalıdır. Dinamometre testi, bu anlamda motor gücü ve aktarımının nasıl olduğunu da göstermektedir.

Dinamometre Testi Nasıl Yapılır?

Dinamometre Testinin yapımı, Dyno araçlar aracılığıyla gerçekleşir. Dyno araçlar, bilgisayar donanımları ile geliştirilmiş bir makinedir. Dyno araç makinelerinin üzerinde, araç tekerleklerinin yerleşmesi için, silindirler bulunur. Araç buraya sabitlendikten sonra, her iki taraftan da emniyet kemerleri takılır. Dinamometre testi yapılırken, araç yüksek hıza çıkabilir. Bu yüzden sağa sola kaymaması için emniyetli bir şekilde sabitlenmesi gerekir. Testi yapacak yetkili, bütün önlemler alındıktan sonra araca binip, motoru çalıştırır.

Motor çalıştığı andan itibaren, motorun tüm bilgileri, bilgisayara aktarılır. Motorun rölantide ki çalışma devri, gücü ve ilk hareketinde ki tepkileri, motor hakkında kritik bilgiler verir. Bunun yanında aracın motor gücünün diğer viteslerdeki durumunu görmek için, aracın başındaki kişi tüm vitesleri deneyerek, hızını arttırır. Araç son hızına ulaştığında, kontrol turba beslemeli araçlar için turbo kesilene kadar devam edilir. Kesilme işlemi bittiğinde, gerekli kayıtlar tutularak dinamometre testi bitirilir.

Dinamometre Testi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Dinamometre testi, yüksek fiyatlı olmasına rağmen oldukça önemli bir test olduğundan mutlaka yapılması önerilir.

Bunun dışında bilinen bazı faydaları ise şunlardır;

  • Araç satın alırken, motor donanımını ölçmek için dinamometre testi yapılır. Günümüzde araç fiyatları oldukça yüksektir, bu yüzden satın alırken dinamometre testi yapmak, alıcıların yararına olacaktır.
  • Araç satacak kişinin, dinamometre testi yaptırması da oldukça önemlidir. Çünkü aracını sattıktan sonra, oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için bu testi yaptırarak, aracının tüm gerçekliklerini ortaya koymuş olur.
  • Otomobil arızaları çözümü için de dinamometre testi yapılabilir. Motor ve motorla birlikte aracın diğer organlarının çalışma gücünün ölçülmesi, araç sahibinin güvenliği açısından önemlidir.
  • Uzun yolculuklar öncesi, araç motorunun ne durumda olduğu bilinmiyorsa, dinamometre testi yapılmalıdır.

Dinamometre testi yapılırken uzman kişiler hiçbir masraftan kaçınmaması gerektiğini özellikle vurgular. Bu konuda en önemli nokta, kişilerin güvenliğidir. Bu da araç motorunun nasıl çalıştığını ölçmekle ilgilidir.

Okuyunuz: Motor Performans Testi

Dinamometre Nasıl Çalışır?

Dinamometre, helozonik çelik yaylardan yapılarak, metal halkadan oluşan esnek bir yapıya sahiptir. Helozonik çelik yayların hem uzayıp hem kısalması için kuvvet birimleri denk gelecek şekilde tek bölüme ayrılmıştır. Bu bölümü sıkıştırıp, kuvvet yüklemesi yapılır. Kuvvet yüklenmesinin ardından bölmede burulma meydana gelir.

Ne kadar burulma gerçekleşmişse, o kadar kuvvet ölçülür. Anlaşılacağı üzere, dinamometre herhangi bir şeyin kuvvetini ölçmek için kullanılır. Motor kuvvetinin ölçülmesi dışında çok amaçlı dinamometreler de mevcuttur. Bunlar da adından da bahsedildiği gibi farklı motorların gücünü ölçmek için kullanılır.

Dyno Testinde Yapılan Kontroller Bilgisayardan Nasıl Çıkarılır?

Dinamometre testini yapan yetkili kişi, öncelikle test yapım aşamasında aracın önüne yerleştirilen hava akım cihazını kaldırır. Ve tüm bağlantıları sökerek, aracı dyno araç cihazından çıkarır. Sonrasında, diğer süreçlere geçilir.

Bilgisayardan çıkacak sonuçlara bakacak olursak; motor performans, amortisör testi, yanal kayma testi, motordan tekerleklere gönderilen güç kaybı, iç kondisyon ve dış kondisyon, bütün güç aktarma organlarının durumu, motorun yorgunluğuna bağlı olarak direnç değeri, motorun beygir gücü, tork, güç, ivlenme ve diğer istenen test sonuçları.

Dinamometre testinden çıkan sonuçlar, uzmanlar tarafından güvenli sayılmaktadır. Bu yüzden, test yapılırken yetkili kişilerce yapılmalı ve gerekli raporlar istenmelidir.

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir? Hangi Araçlara Yapılır?

Dinamometre (Dyno) Testi Nedir? Hangi Araçlara Yapılır?

Dinamometre Testini Kimler Yapar?

Dinamometre testini, oto ekspertizleri yapmaktadır. Ekspertiz, bilindiği gibi uzmanları tarafından yapılan incelemelere verilen isimdir. Özellikle araç hakkında en çok sorulan sorular ile ilgili olarak, oto ekspertizlerinin güvenirliliği dikkat çeker. Birçok kişi dinamometre testi için yanlış kişilerce yapılan test mağduru olabilir. Bu yüzdem hem ekonomik olarak sorun çıkabilir hem de aracın maruz kaldığı yanlış işlemler yüzünden sıkıntı yaşanabilir.

Bu yüzden dinamometre testi için mutlaka oto ekspertizlerine ulaşım sağlanmalıdır. Özetle araç motor gücünün ve beraberinde aracın genel durumunun ölçülmesi işine yarayan dinamometre testi, uzman oto ekspertizleri tarafından yapılır. Dinamometre testi fiyat olarak yüksek olsa da, oto ekspertizleri tarafından yapıldığında sağlıklı sonuçlar verecektir. Aracın, ortaya çıkan sonuçlarına göre kişiler salım satım işlerine yön verebilirler.