Bilgisayar destekli cihazlar ile aracın motor ve motor aksamlarında gerçekleştirilen ölçümlere motor performans testi adı verilir. Motor performans testi ile motorun ürettiği gücün ne kadarını tekerlek sistemine ilettiği ve motorun aktarım aşamasında yaşadığı güç kaybının bulunup bulunmadığına bakılır. Oto ekspertiz esnasında gerçekleştirilecek olan en önemli performans testlerinden birisidir.

Merkezimizde özel Dyno Test cihazlarımız ile gerçekleştirdiğimiz testler sonucunda aracınızın motoruna ilişkin en güncel verilerin elde edilmesi mümkün olur. Profesyonel test ekibimiz ile müşterilerimize sunulan hizmetler kapsamında araçlar öncelikle testin yapılacağı alana çıkartılır ve gerekli güvenlik önlemleri alınır. Motor sisteminde gerçekleştirdiğimiz testler esnasında motorun beygir gücü ile motor torku, aracın sahip olduğu güncel motor değerleri, transmisyon sistemi, ateşleme ile yakıt sistemi detaylı şekilde incelenir ve elde ettiğimiz veriler doküman halinde müşterilerimize teslim edilir.

Motor Performans Testi

Motor Performans Testi

Özellikle ikinci el araçların alım ve satım işlemleri esnasında tercih edilmesi gereken motor performans testi, aracın en güncel haldeki değerlerinin, diğer aksamlar ile bağlı olduğu hali ile ölçülmesini sağlar. Experix A.Ş. bünyesinde gerçekleştirdiğimiz motor performans testi ile aracın hem motor aksamlarında hem de diğer organlarında bulunan her türlü arızanın kısa sürede tespit edilmesi mümkün olur.

 

Motor Performans Testi Nasıl Yapılır?

Aracın motorunda en iyi sonuçların alınmasını sağlayan araç motor performans testi merkezimizde şu aşamalar ile gerçekleşir;

 • Motor performans testine başlamadan önce merkezimizde aracın bu teste uygun olup olmadığına ilişkin detaylı bir inceleme yapılır. Bu aşamada aracın yağ değerleri, su değerleri motor kapağı açılarak kontrol edilir. Eksiklikler varsa giderilir.
 • Aracın önden çekişli mi yoksa 4×4’mü olduğu belirlendikten sonra aracın lastiklerinde yapılan muayene de olumlu geçerse, araç test alanımıza alınır. Lastikleri belirli oranda aşınmaya sahip olan araçlar test için uygun olmadığından, bu araçların testi ertelenir.
 • Araç, teste başlamadan önce profesyonel ve deneyimli test uzmanlarımız tarafından, zemine zincirler ile sabitlenir ve aracın ön kısmına gerekli soğutmayı sağlayacak şekilde fan sistemi yerleştirilir.
 • Sistem üzerinde teste hazır olan araca uzmanımız biner ve motorun çalıştırılması ile motor performans testi başlar.  Motora düzenli aşamalar ile güç verilir ve tamburlar üzerinde motorun devrini alması sağlanır.
 • Rolanti seviyesinden maksimum seviyeye kadar kademeli şekilde motor çalıştırılır ve aşamalı olarak aracın devirlerde sahip olduğu performans bilgisayarlı sistemler aracılığı ile tespit edilir.

Experix Oto Ekspertiz olarak deneyimli test uzmanlarımız eşliğinde gerçekleştirdiğimiz motor performans testi sonuçları tamamen gerçeği yansıtmaktadır. Test öncesi aracın normal yol koşullarına sahip olması için gerekli her türlü detay merkezimizde düşünülmüştür. Aracın rölanti seviyesine gelmesi ile başlayan testimiz aracın maksimum hıza ulaşması ile son bulur. Testin sonlanması ile uzman personelimiz aracı kademeli olarak yavaşlatır ve devri düşürerek motoru durdurur.

Merkezimizde sunduğumuz güvenilir test hizmetlerimiz kapsamında her türlü güvenlik önlemi alınır. Test uygulamaları esnasında meydana gelen bir aksaklık durumunda da hasar meydana gelmesi söz konusu olursa bu durumda genel ekspertiz sigortası koşullarımız devreye girer ve müşterilerimizin mağduriyeti her koşulda giderilir.

 

Ekspertiz Motor Testi Fiyatları

Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz ekspertiz hizmetlerimiz paket fiyatları şeklinde müşterilerimize sunulur. Deneyimli personelimiz eşliğinde gerçekleştirilen testler sonrasında araçta uygulanan işlemlere yönelik olarak paket4 fiyatı üzerinden uygun fiyatlar ile en kaliteli hizmetler sunulmaktadır.

Motor ekspertiz hizmeti almak isteyen müşterilerimiz standart veya kapsamlı paket seçeneklerimizden dilediği hizmet türünü tercih ederek en uygun fiyatlar ile motor performans testine girebilir. Oto ekspertiz fiyatları başlıklı sayfa üzerinde paket kapsamında detaylı fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Son dönem gerçekleştirilen yenilikler kapsamında ekspertiz hizmetlerine de bir takım düzenlemeler getirilmiştir. Yeni yasa gereği araçlarda yapılacak muayene sonrası hazırlanan raporlardan tamamı ile ekspertiz şirketleri sorumludur. Yani raporların yanlışı temsil etmesi ve hatayı gizlemesi gibi durumlarda sorumluluk ekspertiz şirketinde olacaktır ve müşterinin mağduriyeti her koşulda karşılanacaktır. Ekspertiz hizmeti anlamında müşterilerine en kapsamlı hizmeti sunan merkezimiz bu koşulda daima %100’e varan test sonuçları ile tamamen gerçeği yansıtan raporları müşterilerine sunarak güven kazanır.

 

Motor Dyno Testi Zararlı mı?

Motor performans testi, araçta belirli dönemlerde tekrarlanması gereken testler arasında yer alır. Aracın en önemli aksamının motor olduğu düşünüldüğünde, motor hakkında en güncel bilgilerin alınması bakımından bu test de belirli dönemlerde yaptırılmalıdır. Elde edilecek olan sonuçlar ile motorun ne kadarlık güce sahip olduğu ve ne kadar çalışma performansı sergilediğine ilişkin bilgilere de sahip olunur.

Düzenli olarak yaptırılacak olan motor performans testi, aracın yakın veya ilerleyen dönemlerde meydana gelebilecek birçok arıza ve problemden de de kurtulması bakımından önemlidir. Araç muayene öncesinde ölçümlere başlamadan önce araçta gerekli önlemleri almamak, bu test aşamasında aracın aksamlarının zarar görmesine neden olabilir. Merkezimizde test öncesi yapılan hazırlık ve güvenliği koruma aşamalarında aracın her türlü güvenliği sağlandıktan sonra testler uygulanır ve araçlar bu testten herhangi bir zarar almadan çıkar.

Not: Experix oto ekspertiz merkezi olarak, Türkiye genel oto ekspertiz bayiliği vermekteyiz. Mevcut koşulları kapsayan girişimcilerimiz, başvuru formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirler.

Motor Gücü Yüzdesi Kaç Olmalı?

Aracın motor yüzdesi, motor performans testi ölçümü sırasında belirlenen bir değerdir. Araç stant üzerinde çalışır haldeyken aracın hızlanma çizgisi, ortam sıcaklığına uyumu, ulaştığı hız miktarı gibi farklı parametreler hesaplanır ve aracın motor yüzdesi değeri ortaya çıkartılır. Orta sınıf bir aracın özellikleri ele alındığında 55 KW ve 75 HP bir motor gücü bulunan aracın motor yüzdesinin %90 çıkması, mevcut olan araç performansının 67,5’ini gösterir.

Araçlarda motor gücünü ve yüzdesini düşüren bir takım faktörler bulunur. Gerekli bakımların yapılmaması ile paralel olarak meydana gelen bu durumlar şu şekildedir;

 • Eğer bir araç mazot ile birlikte yağ da yakıyorsa bu durum araçta normalden daha fazla enerji tüketimine yol açar.  Bu durum motor yüzdesinin normalden daha fazla çıkmasına yol açar.
 • Aracın debriyaj ve diferansiyel gibi aktarma aksamlarında herhangi bir arıza varsa, balatanın zayıflamasına da bağlı olarak motor yüzdesi normalden çok daha düşük çıkar.
 • Aracın gerekli olan bakımlarının zamanında yaptırılmamış olması, hava filtresinin kirlenmesi aracın performansı9nda düşüklüğe neden olur.
 • Dizel araçlarda bulunan partikül filtresinin yüksek olması motorun performansını düşüren bir unsurdur. Eğer araçta bulunan partikül filtresi iptal edildiyse, bu durumda yüzdenin normalden daha yüksek çıkmasında etkili rol oynar.

Ekspertiz merkezimizde gerçekleştirdiğimiz motor yüzdesi ölçüm testleri ile aracın güncel durumlarına ve performans oranlarına sahip olmak mümkün olur.

 

Motor Performans Testi İle Nelere Bakılır?

Araç motor performans testi özellikle ikinci el araç alım ve satım işlemleri öncesinde mutlaka tercih edilmesi gereken bir testtir. Motor performansı, veriler ile çözümlenebilecek bir durum değildir. Aracın profesyonel uzman eşliğinde teste girmesi, her daim en doğru sonuçların alınması bakımından önem arz eder. Merkezimizde hem deneyimli hem de profesyonel personellerimiz ile her aracın en güncel motor verilerinin elde edilmesi mümkün olur.

Araç motor performans testi sırasında merkezimizde;

 • Motorun beygir gücü,
 • Motor torku,
 • Vites kutusunun ölçümü,
 • Vites geçişleri,
 • Motor vuruntu incelemesi,
 • Ateşleme sistemi,
 • Yakıt besleme sistemi,
 • İvmelenme

Gibi değerler kontrolden geçirilir. Hem hizmetleri hem de sahip olduğu standartlara uygun test cihazları ile merkezimiz sektörde önde gelen adresler arasında yer alır. Elde edilen veriler detaylı şekillerde kâğıt dokümanlara aktarılır ve dosya halinde araç sahiplerine teslim edilir.

İlgili Makale: Oto Ekspertiz Açmak