Oto ekspertiz arayan Diyarbakırlılar genelde Diyarbakır oto ekspertiz diye araştırmaya koyulurlar. Kendilerine en uygun oto ekspertizi bulabilmek için yaptıkları bu araştırma birçok kritere göre şekillenir. Diyarbakır oto ekspertiz bulmak isteyen kişi seçeceği firmada birçok özelliğe dikkat etmelidir. Bu kriterler, seçeceğiniz paketler olabilir ya da bu paketlerin fiyatları olabilir veya bu paketlerde bulunan hizmetler olabilir. Bu gibi birçok etken sizin oto ekspertiz seçiminize etki edebilir. Bu kriterleri İnternet üzerinden Diyarbakır oto ekspertiz diye aratarak çeşitli firmaları kıyaslayabilirsiniz.

Experix Diyarbakır Oto Ekspertiz

Oto ekspertiz işlemlerinde aracınız birçok teste tabi tutulur. Bu testler sonucunda 2. El araç satımlarında aracın fiyatı belirlenir. Ayrıca satıcı kişinin söylediği kusurlara ek olarak farklı kusur çıkıp çıkmadığı görülebilir. Bu sizin dolandırılma riskinizi en aşağı çeker. Bu nedenle 2. El araç alım satımlarında mutlaka alacağınız otomobili oto ekspertize götürmeniz tavsiye edilir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Diyarbakır oto ekspertiz arayan kişilerin aklına takılan bir diğer soru ise “Oto ekspertiz nedir?” sorusudur. Bu soruya cevap vermek istersek eğer oto ekspertiz sizin almak istediğiniz aracın geçmişi hakkında bilgi edinmenizi sağlayan hizmettir. Bu oto ekspertiz aracın kaza kayıtlarına, araçta değişen olup olmadığına, aracın boyanıp boyanmadığına bakılır. Sadece bunlarla kalmayıp birçok bilgiyi sizlere sunarlar. Bu bilgiler arasında almak istediğiniz aracın vergi borcu olup olmadığı, HGS geçişleri, trafiğe çıkış yasağı olup olmadığı gibi çeşitli bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Beklenen dışında kusur çıkması dahilinde eksperler size bilgi verir. Bu bilgiler doğrultusunda aracı almaktan vazgeçebilir ya da istenen fiyatın daha altında arabayı almak isteyebilirsiniz. Bu gibi eksik bilgi ile araba almak çok doğru değildir. Bu nedenle almak istediğiniz araba için oto ekspertiz işlemlerini yapmak gerekir. Ayrıca oto ekspertiz işlemi sadece 2. El araçlara değil yıllar içerisinde eskiyen aracın deforme olan kısımlarını öğrenmek için de yapılabilir. Çünkü bu deforme olan kısımlar ilerleyen dönemlerde sıkıntı çıkartabilecek durumlar oluşturabilir.

Trafik kazası sonrasında da oto ekspertiz işlemi yapılabilir. Araçta oluşan hasar tespiti gibi gözle görülmeyen durumların tespitinde kullanılır. Bu durumlarda oto ekspertiz işlemi hasar gören yeri tespit ederek sizin hayatınızı kurtarmada rol oynayabilir. Bu nedenle aracınızı oto ekspertize sokmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Ayrıca araç alım satımlarında oto ekspertiz parasını aracı alan kişi ödemelidir.

Oto Ekspertiz Fiyatları

Diyarbakır oto ekspertiz arayan kişiler Diyarbakır’da oto ekspertiz fiyatları hakkında bilgi edinmek isterler. Ancak bunun hakkında net bilgi vermek doğru olmayacaktır. Çünkü Diyarbakır oto ekspertiz firmaları birçok paket ve fiyat sunmaktadırlar. Bu paketlerin fiyatları sizlere verilen hizmet doğrultusunda artıp azalmaktadır. En lüks paket içerisinde de en temel paket içerisinde de almak istediğiniz araç hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu bilgiler üst paketlere doğru farklı testlerden geçtikleri için daha da artabilecektir. Bu nedenle aracınızı ekspertiz işlemine sokmadan önce bütçenize en uygun paketi almalısınız. Bu paketlerin fiyatına sadece test sayısı etki etmemektedir.

Bunun yanında sizin memnuniyetiniz için yapılan hizmetlerde fiyatta artışa sebep olabilir. Örneğin araç alacak kişiyi havaalanından gelip alıp satıcıya ulaştırmak gibi hizmetler en lüks paket içerisinde yer almaktadır. Bu paketlerin fiyatına ayrıca sigorta ve garanti hizmetleri de etki etmektedir. Aracınızı oto ekspertiz işlemine verirken alacağınız paket içerisinde sigorta ya da garanti olması sizin açınızdan ek maliyet doğurabilir.

Ancak ilerleyen dönemlerde aracınızda oluşabilecek problemlerde yüksek maliyetten kaçınmanızı sağlayacaktır. Garanti ve sigorta hizmeti 2. El araç alım satımında sizlere daha güvenli araba alımını sağlar. Bu nedenle paket seçiminizde sigorta ya da garanti olmasını tavsiye ederiz.

Oto Ekspertiz Paketleri

Diyarbakır oto ekspertiz firması arayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise oto ekspertiz paketleridir. Çünkü bu firmaların sundukları paketler firmadan firmaya değişiklik gösterdiğini oto ekspertiz fiyatları kısmında söylemiştik. Bu nedenle Diyarbakır oto ekspertiz hizmeti ararken paket seçiminde dikkatli olmalıyız. Aracımızı en uygun paketi içeren uygun fiyatlı firmalara yönelmeliyiz.

Diyarbakir Oto Ekspertiz Fiyatlari

Diyarbakır Oto Ekspertiz Fiyatları

Bu paketlerin lüks olanı ile en temel paket arasındaki farklar firmanın sizlere sunduğu memnuniyettir. Ayrıca paketlerdeki işlemlere sigorta ve garanti gibi işlemlerin sağlanması da bu paketlerin ücretini etkilemektedir. Paketlerde sunulan bu garanti ve sigorta aracınızın ekspertiz sonrası güvenliği sağlamaktan sorumludur. Olası problemlerde sizin için problemi en aza indirger. Ayrıca bu paketler içerik olarak birbirinden farklı içeriklere sahip olsa da en yüksek paket içerisinde tüm testlerin yapılabileceği söylenir. Bu paket içinde olabilecek hizmetleri vermek gerekir.

 

 

 

 • Motor Ekspertizi
 • Kaporta Ekspertizi
 • Boya Ekspertizi
 • 5664 Tramer sorgulama
 • Amortisör Testi
 • Dış Kondisyon Ekspertiz Kontrolü
 • İç Kondisyon Ekspertiz Kontrolü,
 • Airbag Kontrolü
 • TPC ceza sorgulama
 • Vergi Borcu sorgulama
 • HGS Geçiş sorgulama
 • PTT Muayene kilometre sorgulama
 • Motor-Mekanik Sigortası
 • Süspansiyon Testi
 • Yanal Test
 • Test Hattı
 • Fren Testi
 • OBD Testi
 • Dinamometre Testi

Bu liste en yüksek paket içerisindeki hizmetleri içerebilir. Ancak firmanın inisiyatifine göre bu paketin içeriğine farklı hizmetler de konulabilir. En yüksek paketin içerisinde çoğu hizmet garantili ve sigortalı da olmaktadır. Yine de siz temin ederken nelerin sigortalı ya da garantili olduğunu sormanızda fayda vardır. Bu yukarıdaki testleri yaparken birçok aletten de faydalanılır.

Bu aletler 0 hata payına şekilde çalışır. Ayrıca insan gücüne oranla çok daha verimli ve kolay bir şekilde çalışırlar. Bizim yapamayacağımız kontrolleri araçlar sayesinde kolaylık tespit edebiliriz. Bu aletler ile oto ekspertiz işlemi daha işlevsel hale gelmektedir. Peki bu aletler nelerdir bunları bilmeye gerek var mı diye soracak olursanız. Aslında bilmeseniz de olur ancak aracınızı emanet edeceğiniz firmanın neler kullandığını bilmenizde fayda vardır. Bu nedenle aşağıdaki listeye göz gezdirebilirsiniz.

 • Yanal Kayma Testi Cihazı
 • Akü Testi Cihazı
 • Fren Testi Cihazı
 • Yönetim Paneli
 • Süspansiyon Test Cihazı
 • Kaporta ve Boya Test Cihazı
 • Lift
 • Lastik Dış Derinlik Ölçeri
 • Fren Hidrolik Testi Cihazı
 • Dinamometre
 • Bilgisayar bileşenleri ve yazılımlar
 • Arıza Tespit Cihazı
 • Lastik Basınç Hava Saati
 • Boya Kalınlığı Ölçümü Yapan Cihaz

Bu araçlar ile oto ekspertiz işlemleriniz halledilir. Ancak bu araçları Diyarbakır oto ekspertiz hizmeti sunan firmaların hemen hemen hepsinin kullandığını söylemek doğru olmayacaktır. Firmalar testleri farklı aletler ile de yapabilir. Ancak test sonuçları yine de en doğru sonuca ulaşacaktır. Ayrıca ekspertiz işleminde yukarıdaki aletlerden birisi kullanılmadığında endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü satın aldığınız paketin içerisinde o aletin yaptığı test bulunmayabilir. Bu nedenle paketin içeriğinden emin olarak başvurmanızdır.

Garantili Oto Ekspertiz

Diyarbakır oto ekspertiz arayan kişiler alacağı hizmette garanti alması onun faydasına olacaktır. Örneğin aracın motorunun garantilenmesi onun ilerleyen dönemlerde problem çıkarttığında garanti hizmetini veren firmanın sorumluluğundadır. Ancak bu garanti belirli şartlar çerçevesinde geçerli olabilir. Bu nedenle garanti işlemini yaptırırken gerekli tüm bilgileri firmadan edinmemiz gerekir. Bu garanti belirli bir süre içerisinde geçerlidir. Bu nedenle garantinin ne zaman biteceğine dair bilgi almanızda sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Sigortalı Oto Ekspertiz

Aracınızı oto ekspertize getirdiğinizde paketler içerisinde sigortalı hizmetlere rastlayabilirsiniz. Sigortalı oto ekspertiz hizmeti sizin aracınızın sigortalanan kısmının ileride bir problem çıkarması durumunda sigorta şirketi tarafından maliyeti en aza indirgeyecek şekle bürünür. Bu nedenle aracınızda oluşabilecek sorunlardan sorumlu olmamanız için sigortalı oto ekspertiz hizmeti almanız sizin faydanıza olacaktır. Ancak garantili ve sigortalı oto ekspertiz işlemi belirli bir maliyet çıkartabilir. Ancak bu maliyet ilerleyen dönemlerde sizin ve aracınız için en faydalı yol olarak gözükür.

Kurumsal Oto Ekspertiz

Diyarbakır oto ekspertiz arayan kişiler kurumsal oto ekspertizlerden faydalanması daha fazla bir güven ortamı oluşturmaktadır. Aracınızın tüm detaylarını didik didik eden eksperler ile alacağınız 2.el araç için problemsiz bir hizmet alabilirsiniz. Ayrıca kurumsal oto ekspertizlerin internet web siteleri ile tüm paket fiyat listesine ulaşabilirsiniz. Güncelliğinden emin olduğunuz kurumsal oto ekspertiz firması ile iletişime geçebilir, aracınızı oraya götürebilirsiniz. Ayrıca aracınıza alacağınız sigorta veya garanti hizmetini en etkili biçimde sizlere oto ekspertiz firmaları sunmaktadır.

Aracınızda oluşabilecek problemde karşınızda yetkili birisini bulmanız sizin açınızdan daha kolay olacaktır. Yetkili biri ile görüşmeniz sizin aracınızdaki problemi en kısa sürede çözüme kavuşturmaya yönelik olacaktır. Aracınız için alacağınız ekspertiz hizmetini kurumsal oto ekspertiz firmalarından alacak olmanızın bir diğer avantajı İnternet üzerindeki kurumsal firmaların fiyat paket karşılaştırmasını yapabilecek olmanız. Fiyat paket karşılaştırması yaptığınız vakit aracınıza en uygun paketi bulabilir, kurumsal oto ekspertiz firmasının en yakın şubesinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca aklınıza bir soru takılması durumunda İnternet sitelerinden firmanın iletişim bilgisine ulaşabilir, kolaylıkla firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Diyarbakır oto ekspertiz hizmetini alacaksanız eğer aracınıza yapılacak olan oto ekspertiz işlemi hakkında bilgi sahibi olmanız sizin faydanıza olacaktır. Aracınızı oto ekspertiz işlemine getirmeden önce aracınızı yıkayıp öyle getirmeniz gerekir. Araç dışında boya kontrolü yapılacağından aracın temiz olması önem arz eder. Araç geldiğinde öncelikle fren testi yapılır. Bu test ile araçta bulunan her frenin fren gücü hesaplanır.

Fren gücü farklı çıkan frenin düzeltilmemesi durumunda araçta ani fren yapıldığında araç savrulur. Çok kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu test eksperlerin kontrolünde fren sıkma araçlarıyla yapılır. Bu testten sonra motor kondisyon testine geçilir. Motor kondisyon testi ile araç yükseğe kaldırılır ve burada aracın motoruna, şanzımanına, yağ kaçağı olup olmadığına, araç içi iletim organlarına inceleme yapılır. Bu kısımda çıkan sorunlar derlenir. Ardından araca dyno testi yapılır. Bu test ile alacağınız 2. El aracın tüm sınırları zorlanır. Ve araçta güç kaybı olup olmadığı tespiti yapılır.

Herhangi bir problem olması durumunda araç hakkında bilgi raporlanır. Bunun da arından araç üzerinde el freni testi gerçekleştirilir. El freni testi ile aracın ağırlığına oranla frenleme gücü hesaplanır. Bu testler genel çerçeveye bakınca hemen hemen her pakette bulunan testlerdendir. Bu testlere ek olarak çeşitli testler yapılabilir. Bu testler paketin kalitesine göre artacaktır. Ayrıca bu testler sonucu onaylanan araba parçalarına garanti veya sigorta yaptırmak sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Diyarbakır oto ekspertiz yazımızın sonuna geldik. Sizler de 2. El araba alım satımları esnasında bu oto ekspertiz yazımızdan faydalanabilirsiniz. Unutmayın tekrardan hatırlatalım. Aracınızda alacağınız hizmetin garantili veya sigortalı olması sizin açınızdan daha faydalı olması demektir. Ayrıca kurumsal oto ekspertiz firmalarını tercih etmeniz sizin daha emin ellerde olduğunuzu gösterir. Uzman eksperler ile daha güvenli ekspertiz hizmeti alabilirsiniz.