Süspansiyon testi araçlarda bulunan süspansiyon sisteminin verimli bir şekilde işleyip işlemediğini anlamak için gerçekleştirilen testtir. Süspansiyon sistemi iyi durumda olan bir araç kullanım esnasında üst düzey yol tutuş performansı sergiler ve minimum sarsıntı oranı ile konforlu bir yolculuk fırsatı sunar.

Süspansiyon testi bilgisayarlı cihazlar ile gerçekleştirilir. Aracın amortisör sistemine dört farklı koldan erişim sağlanır ve aynı anda titreşim ile hareket uygulanarak süspansiyon sisteminde mevcut bulunan arızaların tespit edilmesi sağlanır. Süspansiyon testi ile araçta bulunan denge ve gürültü problemleri kolay bir şekilde test edilir ve raporlanır. Test sonucu elde edilen raporlar doküman şeklinde araç sahiplerine teslim edilir.

Otomobilin yol tutuşunda büyük bir etkiye sahip olan süspansiyon sistemi araç alım ve satımlarında test edilen bölümleri arasında yer alır. Oto ekspertiz kapsamında da değerlendirilen süspansiyon testi ile ilgili her konuda ihtiyacınız olan hizmeti merkezimizden alabilir ve süspansiyon (amortisör) testi nedir? Nasıl yapılır? gibi sorularınıza destek personelimiz aracılığı ile yanıt bulabilirsiniz.

 

Süspansiyon Testi Nasıl Yapılır?

Oto Ekspertiz Süspansiyon Testi 1

Oto Ekspertiz Süspansiyon Testi

Süspansiyon testi merkezimize güvenilir koşullarda, profesyonel teknik personelle, en son teknolojiye sahip donanımlı cihazlar eşliğinde gerçekleştirilir. Aracın süspansiyon sistemine ilişkin detaylı ve en güncel sonuçları veren süspansiyon testi nasıl yapılır?

 • Araç süspansiyon testi için uygun olan test alanına alınır.
 • Aracın test öncesinde gerekli güvenlik önlemleri alınır ve araç test platformuna sabitlenir.
 • Araca test aşamasında kullanılacak olan cihazlar yerleştirilir ve bağlanır.
 • Aracın amortisör sistemine aracın dört farklı alanından titreşim yayılır.
 • Titreşim verildiği esnada bilgisayar ekranından araçta titreşimin yarattığı etkiler titiz bir şekilde incelenir.
 • Uzman ekspertiz personelimiz tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda hangi tekerin titreşimden ne oranda etkilendiği değerlendirilir.
 • Titreşimin yayılma oranı yol esnasında araca uygulanacak olan kaldırma kuvveti ile ilişkilendirilir ve tüm değerlendirmeler bir araya getirilerek süspansiyonun son durumu hakkında bir rapor hazırlanır.

Bilgisayarlı test sistemleri araçlarda bulunan süspansiyon değerlerinin yakından incelenmesini mümkün kılar. Bu sayede süspansiyon sisteminde bulunan bir arızanın tespiti kolaylaşır. Profesyonel çalışmalar neticesinde test sonucu elde edilen raporlar %100 gerçek sonuçları ile araç sahiplerine teslim edilir.

 

Süspansiyon Kontrollerinde Bakılan Noktalar

Süspansiyon testi esnasında bölgede bulunan birçok aksamın incelenmesi ve muayene edilmesi mümkün olur. Merkezimizde donanımlı teknolojik cihazlarımız ile gerçekleştirdiğimiz süspansiyon kontrollerinde bakılan noktalar şöyledir;

 • Amortisör
 • Amortisör mili
 • Denge çubukları
 • Serbest disk ve sabit dik
 • Pnömatik
 • Üst bağlantı
 • Helisel
 • Rotiller
 • Burulma,
 • Basınç tüpü
 • Ana valf
 • Yağ
 • Şasi bağlantı noktası

Süspansiyon testi esnasında gerekli olan her inceleme ve muayeneyi gerçekleştiren Experix A.Ş. oto ekspertiz anlamında gerekli olan her türlü hizmeti uzman kadrosu ile müşterilerine sunar. Bilgisayarlı sistemleri ile elde edilen verileri kısa süre içerisinde raporlar haline dönüştürür ve araç sahiplerinin bilgisine sunar. 2.el araç alım satım öncesi ihtiyacınız olacak oto ekspertiz hizmetinde merkezimizi tercih edebilir ve araca ilişkin en güncel raporlara ulaşabilirsiniz.

 

Süspansiyon Testi İdeal Değerleri

Aracın her aksamında olduğu gibi süspansiyon sisteminde de gerçekleştirilen testler farklı boyutlardadır. Tercihinize göre süspansiyon testinde ister tek paket olarak isterseniz ekspertiz testi paketi olarak hizmet alabilirsiniz. Süspansiyon testi ideal değerleri birçok test sonucunda olduğu gibi eğer aracın fabrika çıkışında sahip olduğu değerlere yakın ise bu durumda sağlıklıdır denilebilir. İlk değerleri gözetmek yerine yapılan kontrollerde elde edilen sonuçlar da birçok uzmanın süspansiyonda bulunan arızaları tespit etmesine yardımcıdır. amortisör testi fiyatları ve test detayları hakkında bilgi almak için merkezimiz ile iletişime geçebilir ve ekspertiz konusunda ihtiyacınız olan hizmeti en iyi koşullarda sağlayabilirsiniz.

Süspansiyon testi sadece 2. el oto ekspertiz hizmeti için değil normal sürüş zamanlarında da belirli aralıklar ile yaptırılması gereken testler arasında yer alır. Güvenilir bir merkez tercih etmek için bizimle iletişime geçebilir ve aracınıza ilişkin gerekli olan testleri belirli aralıklar ile en uygun fiyat koşullarında yaptırabilirsiniz.

 

Süspansiyon Testi Fiyatları

Süspansiyon testi fiyatları yapılacak olan testin ayrıntısına ve niteliğine göre değişmekle birlikte merkezimizde daim bütçenize uygun fiyatlar ile size sunulur. Süspansiyon testi için tercih edeceğiniz merkezin size güvenilir ve memnun edici bir hizmet sunması önemlidir. Uygun fiyatları ile kapsamlı süspansiyon hizmeti veren Experix A.Ş. size ikinci el oto ekspertiz hizmetini de sunar. Cebinize dost hizmetler almak ve beğendiğiniz aracın gerçek değeri hakkında fikir sahibi olmak için ekspertiz hizmeti veren merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Süspansiyon Testi Faydaları

Merkezimizde yaptıracağınız süspansiyon testi aracınızın süspansiyon sistemi hakkında güncel verilere sahip olmanızı sağlar. Değişecek parçalar hakkında önceden bilgi sahibi olmanız sizin ummadık zamanda birden karşılaşacağınız arızalara karşı önlem almanızı sağlar. Süspansiyon testi faydaları arasında aracın diğer aksamlarının da kontrol edilmesi gibi işlemler gösterilebilir. Fazla masraftan da kurtaran süspansiyon testi sırasında aracın yay sistemi de gözden geçirilir. Test ile birlikte aracın salıncak ve viraj demiri gibi aksamları da incelenir ve tekerleklerin toplam çekiş güçleri hesaplanarak aracınızın süspansiyon sistemine ilişkin sizlere detaylı bilgi sunulur.

Özellikle uzun yollarda ihtiyacınız olacak yol tutuş performansında en çok ihtiyacınız olan sağlam bir süspansiyon sistemidir. Hem ikinci el araç satış işlemleri öncesinde hem de normal kullanım dönemlerinde tercih edeceğiniz süspansiyon testleri hayat kurtarıcı öneme sahiptir.  Ekspertiz hizmeti ile birlikte amottisör testi hizmetinde de merkezimiz ile iletişime geçerek güveneceğiniz test sonuçlarına sahip olabilirsiniz. Her marka araç ve model üzerinde başarılı testler gerçekleştiren Experix A.Ş. ile araç alım ve satım işlemlerinizi daha güvenilir koşullarda gerçekleştirebilirsiniz.

 

Süspansiyon (Amortisör) Test Cihazı

Süspansiyon (amortisör) test cihazı, bilgisayar destekli sistemi ile test esnasında her bir tekerde bulunan titreşimi 15 saniye içerisinde test eder ve monitör ekranına aktarır. Verilen titreşim esnasında tekerlerin yol tutuş oranını ve derecesini de saptar ve tutuş konusunda aracın performansını ortaya çıkartır. Son derece kolay kullanılabilen cihazlarda sadece uzmanlarımız aracı sistem üzerine çıkartır ve platforma sabitledikten sonra cihazın başlatma düğmesine basarak çalıştırır.   Cihaz test aşamasında iken araç sahipleri izleme noktasından aracın test aşamalarını canlı olarak izleyebilir.

Cihaz test süresi boyunca aracın yolda ne gibi tepkiler verdiğini de gözler önüne koyması açısından son derce başarılıdır.  Çeşitli yol koşullarında aracın titreme gibi birçok dış etkiye nasıl bir cevap verdiği bu cihazlar sayesinde anlık olarak görülür.

Not: Ekspertix Kurumsal oto ekspertiz markası olarak girişimcilere oto ekspertiz bayilik fırsatı sunmaktadır. Detaylı fizibilite raporu için, franchise başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Süspansiyon Neden Önemlidir?

Süspansiyon neden önemlidir ve neden yaptırılmalıdır soruları 2. el oto alımı ile ilgilenen müşterilerin araştırdıkları bir konudur. Araçta bulunan her aksam gibi süspansiyon da oldukça önemlidir.

Süspansiyon sistemi yol esnasında yol düzeyinde bulunan her türlü sarsılmadan sürücü ve yolcuları korur. Pürüzlü yollarda rahat bir geçiş sağlar. Sarsıntıyı emen süspansiyon sistemi sayesinde araç bozuk yollarda fazla sarsılmadan rahat bir sürüş keyfi verir. Ancak süspansiyonun asıl görevi engel kuvvetini emmek değildir. Süspansiyon aracın yol tutuşunu sağlayan en önemli aksamdır. Özellikle virajlarda aracın dönme esnasında yere tutuşunu sağlayan süspansiyon sistemi aracın sürüş esnasında savrulmasını önler. Bu konudan bakıldığında sağlıksız bir süspansiyon sistemi, riskli bir sürüş demektir.

Merkezimizde bilgisayarlı test alanlarında gerçekleştirilen testler sonucunda aracın süspansiyon sistemine ilişkin de en doğru verilerin alınması mümkün olur. Oto ekspertiz fiyatları ve hizmet detaylarımız hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için haftanın her günü merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makale: Oto Ekspertiz Açmak