Dünya üzerinde her gün binlerce otomobil üretiliyor. Önde gelen markaların tasarladığı ve üretimine başladığı modeller kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Otomotiv sektörünün tarihi oldukça eskilere dayanmakta. Öyle markalar var ki otomotiv sektörünün var oluş döneminden beri aramızda olmaya devam ediyorlar. Bu markalar tarafından üretilmiş çok sayıda farklı otomobil modeli mevcut.

Markalar her zaman çok fazla sevilen ve tercih edilen araçlar üretmek amacıyla tasarımlarını gerçekleştiriyorlar. Bazı modeller tasarlanıyor ki insanların vazgeçilmezi haline geliyor ve her dönemde küçük değişiklikler ile bu araçlar üretilmeye devam ediyor. En az 7. neslini kullandığımız efsane otomobiller listesi sizlerle.

Efsane Otomobiller Listesi

Ford Fiesta

Ford hiç kuşkusuz dünya üzerinde en çok sevilen otomobil markalarından bir tanesi. Amerika merkezli olarak kurulan firma o dönemden beri muhteşem otomobiller üretiyor. Bu kadar uzun soluklu bir iş hayatına sahip olan markanın efsane otomobiller arasına bir aday sokmaması düşünülemez. Listemize Ford markasının süpermini klasmanındaki modeli Fiesta ile başlıyoruz.

İlk olarak 1972 senesinde Henry Ford II’nin kendisi tarafından lisansı alınan bu araç Bobcat ismiyle projelendirilmişti. Önceki dönemde hep geniş arabaların tercih edilmesi Ford tarafından böylesine küçük bir araba üretimini oldukça zor bir hale getiriyordu. Uzun uğraşlar sonrasında proje onaylandı. Projede yer alan aracın ismi Fiesta olarak değiştirildi ve 1976 senesinde kullanıcıların beğenisine sunuldu. O günden beri en çok sevilen mini araçlar arasında yer alıyor.

Efsane Otomobiller: En Az 7 Nesildir Bizlerle Olan Otomobil Modelleri

Efsane Otomobiller: En Az 7 Nesildir Bizlerle Olan Otomobil Modelleri

Opel Astra

Günümüzde efsane otomobiller söz konusu olduğunda bahsi kesinlikle geçmesi gereken bir araca sıra geldi. Opel Astra böyle bir listenin olmazsa olmaz üyeleri arasında yer alıyor.

Astra efsanesi 1936 senesinde Opel Kadett ismiyle başladı. Kadett’in bir model serisi haline dönüşmesi ise 1962 senesinde gerçekleşiyordu. Bu dönemde Kadett A modeli insanların beğenisine sunuldu.

Kadett kendisini geliştirmeye devam ederken sıra Kadett D modeline gelmişti. İnsanlar için Kadett modelinin yeni bir üyesi olarak görülüyordu. O dönemde İngilizlerin Opel’i olarak tanımlanan Vauxhall markası Kadett D modeline Astra ismini verdi.

1991 senesine gelindiğinde Kadett serisinin son üyesi olan Kadett E tedavülden kaldırıldı ve marka bu modelin artık Astra ismiyle yoluna devam edeceğini açıkladı. O dönemden beri üretimine devam edilen araç 2015 senesinde 10. neslini üretmenin mutluluğuna ulaşmıştı.

Honda Civic

Dünya üzerinde Japon araçlarına olan güven her zaman üst düzeyde. Kısa sürede arızalanmayan, konforun ve düzenin ön planda olduğu otomobiller sürekli olarak tercih ediliyor. Honda markası Japon arabalarındaki bu algının oluşmasında oldukça etkili. İlk olarak Toyota markasına yedek parça üreterek başlayan Honda sonrasında önemli bir motosiklet markası olarak anılmaya başladı.

Motosikletlerde büyük bir başarı yakalayan markanın durmaya niyeti yoktu ve kendi otomobillerini üretmeye başladı. 1972 senesinde efsane otomobiller arasına girecek olan Honda Civic iki kapılı olarak üretildi. Yıllar geçtikçe yeni modelleri karşımıza çıkmaya başlarken 3 kapılı ve hatchback modelinin üretimi ile birlikte Honda dünyaya açıldı. O dönemden beri üretimine devam edilen ve yeni modelleri çok fazla sevilen Honda şimdilerde 10. nesle ulaşmanın gururuna ulaşmış durumda.

Toyota Corolla

Listemizin ikinci Japon üyesine sıra geldi. Dünyanın en çok sevilen markalarından bir tanesi olan Toyota çok sayıda farklı model üretmiş olsa da hiçbiri efsane otomobiller arasında kendisine rahatlıkla yer bulan Corolla modeli kadar başarı sağlamadı.

İnsanlar Toyota Corolla kavramı ile ilk olarak 1966 senesinde tanıştı. Ancak aracın resmi tanıtımlarının yapılıp satışlarının başlaması 8 sene alacaktır. 1974 senesinde Toyota Corolla yollarda görülmeye başlandı.

Şimdilerde 12. neslini kutlayan araç modeli dünyanın en çok satan arabası unvanını da almış bir model. Bu unvanın sahibi günden günde değişiklik gösteriyor olsa da 45 milyonun üzerindeki satış rakamlarına ulaşarak bu ödülü almaya layık görülmesi bu aracın ne kadar önemli bir model olduğunu da gösteriyor. Yeni dönemde hibrit formda da üretilmeye başlayan aracın piyasada daha uzun yıllar olacağını söylemek mümkün.

Volkswagen Golf

Sizler için hazırladığımız efsane otomobiller listesindeki yeri tartışılmayacak bir otomobile sıra geldi. Listemizin yeni üyesi Volkswagen Golf. Dünyanın en büyük araç üreticilerinden bir tanesi olan Volkswagen çok sayıda farklı modeller karşımıza çıktı. Türkiye’de çok fazla sevilen marka birçok sene en çok satış yapan marka unvanını elinde bulunduruyordu.

Markanın hem ülkemizde hem de dünyada yüksek satış rakamlarına ulaşmasını sağlayan modellerinin başında Golf geliyor. 8. nesli ile karşımıza çıkan Golf hala Volkswagen markasının en çok satan model konumunda. Ebatları hiç de küçük olmayan bir hatchback olarak tanımlanabilen bu araç performansı ile de göz dolduruyor. Artık elektrikli olarak üretilmeye başlayan Golf modelini etrafımızda görmeye devam edeceğiz.

BMW 3 Serisi

BMW dünya üzerinde en çok tercih edilen otomobil markalarından bir tanesi. Markanın çok sayıda farklı modeli varken birçoğunda büyük başarılar elde ettiğini söyleyebiliriz. Ancak hiçbiri BMW 3 serisi kadar büyük başarılara imza atamadı. BMW gibi büyük bir markanın en çok satan modeli olmak hiç de kolay bir iş değil.

Takvimler 1975 senesini gösterirken BMW, 2 serisinin halefi olarak 3 serisini tanıttı. İlk etapta araç iki kapılı sedan modeliyle sürücülerin beğenisine sunulmuştu. Sonrasında araca karşı olan talepler birçok farklı tipte üretilmesine sebep oldu ve araç günümüzdeki harika özelliklerine kavuştu. Serinin performans odaklı modeli M3 ilk defa 1986 senesinde insanlara sunulurken efsane otomobiller arasındaki yerini almaya hazırlanıyordu. Markanın araç satışlarının %30’luk bir kısmını kapsayan 3 serisi kesinlikle efsaneler arasında.

Efsane Otomobiller: En Az 7 Nesildir Bizlerle Olan Otomobil Modelleri

Efsane Otomobiller: En Az 7 Nesildir Bizlerle Olan Otomobil Modelleri

Porsche 911

Listemizin yeni Alman üyesi Porsche olacak. Markanın efsane otomobiller arasına girmeyi başaran spor modeli Porsche 911 çok uzun süredir insanların gözdesi durumunda. 1999 senesinde düzenlenen “Yüzyılın Otomobilleri” yarışmasında en iyi 5. otomobil olarak gösterilen 911 yalnızca bu unvanı ile dahi listemize girebilir.

1963 senesinde üretimine başlayan Porsche 911 yakın dönemde yeni nesli olan Porsche 992 ile karşımıza çıktı. Spor arabalarda hâkim olan sivri ve keskin tasarımları bir kenara bırakan, son derece sempatik bir görünüme sahip olan ve performans çok üst düzeydeki bu araç hala spor arabalar arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi.

Okuyunuz: En Az Yakan Arabalar

Chevrolet Corvette

Listemizin son üyesi olarak bir diğer Amerikan efsanesini tercih ediyoruz. Doğuşu 1953 senesine tekabül eden Chevrolet Corvette kesinlikle efsane otomobiller arasında yer alıyor. 7 nesildir bizlerle olan bu araç modeli her neslini tanıtırken bambaşka tasarımlar ile karşımıza çıkmayı başardı. Gün geçtikçe daha keskin hatlara sahip olmayı başaran araç modeli yeni haliyle muhteşem bir görünüme sahip.

1953 senesinde tanıtılırken konsept otomobil olarak gösterilen bu araç şimdilerde Amerika’nın spor arabası olarak gösteriliyor. Özellikle son modelinde motorunu ortaya alması bir anda dikkatleri üzerine çekmesini sağlarken yine muhteşem bir performans sunuyor. Capcanlı renkler ve şık tasarımlar ile karşımıza çıkan bu harika aracı daha çok uzun süre görmeye devam edeceğiz gibi.