Modern araçlarda kullanılan motorlar, içten yanmalı motorlardır. Yanma sırasında, çeşitli gazlar ortaya çıkar. Bu gazlar motordan dışarıya atılmadığı taktirde, motor gaza boğulur. Egzoz manifoldu conta değişimi başta olmak üzere farklı müdahaleler gerekebilir. En ileri düzeyde ise motor yanabilir.

Egzoz Manifoldu Conta Değişimi

Egzoz Manifoldu Conta Değişimi

Egzoz, motorun güç üretmek için kullandığı yanma sırasında biriken atık gazları süzer. Düzenli bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Tüm birimlerde biriken gazın bir potada toplanarak tek bir çıkış üzerinden atılmasını sağlayan bölüm ise egzoz manifoldudur. Ortalama egzoz manifoldu fiyatları motorların modellerine göre değişiklik gösterir.

Egzoz ile ilgili herhangi bir sorun doğrudan motora da yansıyabilir. Bu nedenle, sorun tespit edildiğinde zaman kaybetmeden tamiri gerekir. Egzoz tamiri dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında, problemin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Yanlış bir müdahale aracın farklı yerlerine zarar verebilir. Araç bakımında olduğu gibi egzoz arızalarında da aracınızı emin ellere teslim etmeniz önemlidir.

Egzoz Manifoldu Nedir?

Manifold, Türkçe’ye borular takımı olarak çevrilebilir. Birebir çeviride egzoz manifoldu çıkış borusu olarak kullanılabilir. Borulardan çıkışı yapılan ise motor içinde oluşan atık gazlardır.

İçten yanmalı motorlarda, güç kullanılan yakıtın içerde yanması ile sağlanır. Yanma sırasında ortama atık gazlar salınır ve motor silindirlerine yayılır. Egzoz manifoldu silindirlerde toplanan atık gazları toplar. Gazların dışarıya atılması için tek bir çıkışa yönlendirir. Burada aracın egzoz borusuna bağlanır. Bu sistemle, atık gazlar araçların arkasında bulunan egzoz borusundan dışarı atılır.

Atık gazların aracın farklı yerlerinde yayılmaması gerekir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Araçta bu durumu önleyen en önemli parça egzoz manifoldudur. Manifoldda meydana gelen herhangi bir arıza atık gazların aracın içine kadar yayılmasına sebep olabilir. Arıza ilk aşamalarda fark edildiğinde genellikle egzoz manifoldu conta değişimi ile hızlıca çözülebilir. Uzun bir süre arızalı kullanım ise daha ciddi tamir sürecini gerektirir.

Egzoz Manifold Contası Ne İşe Yarar?

Genel olarak contaların işlevi, ayrı iki yüzeyde bulunan boşlukları kapatmaktır. Motorun egzoz delikleri ile egzoz manifoldu arasındaki boşluğu kapatan araç ise egzoz manifold contasıdır. Başka bir deyişle bir bağlantı aracı olan conta gazların sızdırılmadan doğru yere ulaşmasına yardımcı olur. Bir sızdırma olması durumunda egzoz manifoldu conta değişimi gerekir.

Manifolddan geçen egzoz gazları oldukça sıcaktır. Ortalama sıcaklıkları 400 santigrattır. Bu nedenle, ilgili bölümlerde kullanılan malzemelerin ısıya dayanıklı olması gerekir. Egzoz manifold contası, egzozun geri basıncına da maruz kalabilir.

Egzoz manifold contası, yüksek sıcaklık ve basınca dayanıklı malzemeden üretilir. Katmanlı çelik, güçledirilmiş elyaf, grafit contalarda en çok rastlanan malzemeler arasındadır. Conta üretiminde farklı malzemelerin kombinasyonu da kullanılabilir.

Okuyunuz: Egzoz Gazı Emisyonu Nedir?

Egzoz Manifoldu Kaynak Olur mu?

Egzoz manifoldunda meydana gelen her sorun için yeni bir manifold almak gerekmez. Manifoldda oluşan küçük çatlaklar, iyi bir kaynak ustası eliyle düzeltilebilir. Öte yandan, her çatlak kaynak ile iyileştirilemeyebilir. Bunun tespitini ancak aracınızın bakımını yaptırdığınız ustanız yapabilir.

Kaynak yapılacak malzemenin tespiti içim egzoz manifoldun hangi malzemeden yapıldığını bilmek gerekir. Manifoldlarda genellikle pik döküm kullanılsa da farklı malzemeden üretilen modelleri de vardır. Yanlış bir malzeme kullanımı çatlağın kapanmasından çok büyümesine sebep olacağı söylenebilir.

Kaynak sürecinde, öncelikle manifold sökülür. Kaynak malzemesi ısıtılır ve sıcak halde çatlağa uygulanır. Ani bir soğuma çatlak üzerinde bir gerilim yaratacaktır. Gerilimi önlemek için kaynak yapılan bölüm kum ile örtülebilir. Özel bir soğutma işlemi ile de olası bir gerilim engellenebilir.

Manifold Kaçırıyorsa Ne Yapılır?

Egzoz manifoldunun kaçırmasının farklı nedenleri olabilir. Öncelikle manifold içinde herhangi bir yerde çatlak oluşmuş olabilir. Eğer çatlağın boyutu küçük ise yukarıda belirtildiği gibi kaynak yapılarak ile sorun giderilebilir. Çatlak tamiri için kullanılan özel macunlar da sorun gidermede yardımcı olabilir. Sızdırmanın kaynağı manifold içinde bir kırılma da olabilir. Bu durumda, manifoldun tümden değiştirilmesi önerilir.

Manifoldda yaşanan sızıntının en sık rastlanan sebebi ise manifold contasının gevşemesi ya da yanmasıdır. Conta gevşemiş ise, sıkıştırma ile sorun çözülür. Contanın yanması durumunda ise egzoz manifoldu conta değişimi yapılmalıdır.

Contanın yanması ya da kırılması aracın çalışmasını engellemez fakat aşağıdaki sorunlara sebep olur:

 • Araç performansı ciddi biçimde düşer.
 • Aracınız çalışır halde iken boğuk bir ses duyulur.
 • Araç içine kötü kokular yayılır.
 • Yakıt tüketimi artar.
 • Tekleme ve rölanti yaşanabilir.
 • Atık gazlar aracın farklı bölümlerine zarar verebilir.
 • Sızdırma araç içine ulaşabilir ve sağlığınızı da ciddi biçimde etkileyebilir.

Yukarıda sayılan sonuçlardan biri meydana geldiğinde, sızdırma sorunundan şüphelenebilirsiniz. Özellikle egzozdan gelen ses size önemli bir ipucu sağlar.

Ortalama Egzoz Manifoldu Fiyatları

Aracınızın manifoldunu değiştirmeniz gerekiyorsa, aracınıza uygun bir model tercihinde bulunmalısınız. Maliyetten kısarak yapacağınız bir alım ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Ortalama egzoz manifoldu fiyatları kullanılan malzeme ve modele göre değişiklik gösterir. Genel olarak fiyatlar, araçların modeli ile doğru orantılı bir şekilde artar.

En düşük manifold fiyatı 400 TL iken, orijinal malzemelerin fiyatı binlerce lirayı bulur. Fiyat performans araştırması yaparken, baktığınız ürünün çıkma bir ürün olmadığından emin olmalısınız. En iyi performansı orijinal ürünler verse de piyasa da benzer performansa sahip daha az maliyetli ürünler bulmak da mümkündür.

Manifoldda Çatlak Olursa Ne Olur?

Manifoldda çatlak olması durumunda atık gaz sızıntısı yaşanır. Manifoldda çatlak, conta yanmasında meydana gelebilecek sonuçlarla benzer sorunlar yaratır. Bunun için egzoz monifoldu conta değişimi yaptırmadan önce sorunun gerçekten contadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek gerekir.

Manifoldada oluşan çatlağın boyutuna göre aşağıdaki sorunlar yaşanabilir:

 • Aracınızdan patlama sesi gelebilir.
 • Kötü kokular çıkabilir.
 • Hareket halindeki araçtan sürekli olarak ses duyulabilir.
 • Çekiş performansında düşüklük yaşanır.
 • Araç zaman zaman tekleyebilir.

Manifold çatlağı için de kaynak yaptırmak mümkündür. Büyük çatlaklarda ise zaman kaybetmeden manifoldun değiştirilmesi önerilir. Manifold ile ilgili problem yaşamamak için düzenli bakımının yapılası önleyici bir çözüm olacaktır.

Egzoz Keçesi Ne İşe Yarar?

Egzoz bir bütün olarak motorda oluşan atık gazların dışarıya atılmasını sağlar. Egzoz içinde yer alan manifold farklı silindirlerden gelen atık gazları toplarken, dışarı atan bölüm ise egzoz subapıdır. Subapın arızalanması manifold ya da contanın arızalanmasına benzer sonuçlar doğurabilir.

Motordan gelen gazlar yüksek basınç ile egzoza aktarılır. Dar bir alandan geçen bu yüksek basınçlı gaz sarsma ve gürültüye sebep olabilir.  Subap ucunda bulunan keçe, basınçla gelen gazın sesini düşürmeye yardımcı olur.

Egzoz Tamiri Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz bir aracı özellikle motorun sağlıklı çalışması için hayati bir bölümdür. Egzozda meydana gelen sorunlar koku ve sese sebep olacağı için genellikle kullanıcı tarafından da fark edilebilir. Sorunun boyutunu tespit etmek ise ustaların işidir. Egzoz tamiri dikkat edilmesi gerekenler için şunları not edebiliriz:

 • Sızıntı fark edildiğinde, sızıntının tam olarak yeri bulunmalıdır.
 • Parça değişimlerinde malzeme seçimi çok önemlidir. Egzoz modeli ile uyumlu, yüksek ısıya ve basınca dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır.
 • Özellikle egzoz monifoldu conta değişimi için farklı bir araçtan çıkan ikinci el bir malzeme kullanılmamalıdır.