Araç satın alırken en az arıza yapan arabalar önemli bir detay. Dikkat edilen etmenlerden bir tanesi de araçların arıza sıklığı. Araçlarını güvenli bir şekilde kullanmak için çok yüksek bedeller ödemek istemeyen kişiler genellikle az arıza yapan araçlara yöneliyorlar. Araçlar arasında arıza sıklığı ve arızanın onarım bedeli konusunda önemli bir denge söz konusu. Bu durum karar vermeyi çok zorlu bir hale getiriyor.

Bazı araçların parça fiyatları düşükken arıza sıklıkları çok fazla. Bazı araçlar ise uzun süre sorunsuz kullanılabilirken tek bir arızada yüksek bedeller ortaya çıkabiliyor. Bu denge içerisinde en doğru karar en az arıza yapan arabalar arasından seçim yapmak. Bu araçların bakımları yapılırsa hiç arıza yaşanmadan kullanımı söz konusu olabilir.

1- Mazda

Sizler için hazırladığımız en az arıza yapan arabalar sıralamasının ilk sırasında Japon otomotiv devi Mazda var. 1920 senesinde kurulmuş olan Mazda başına birçok olumsuz durum gelmiş olsa da var olmayı başarmış ve kendisini kanıtlamış bir firma. İlk etapta farklı markalar için parça üretimi yapan Mazda sonrasında kendi araçlarını üretmeye başladı ve tüm dünyada sevilen bir marka haline geldi.

Dünya savaşlarında büyük zarar gören, depremlerde fabrikaları yıkılan markanın günümüzde elde ettiği başarı takdire şayan. Bunu başarmasında araçlarının çok az arıza yapması önemli rol oynuyor. Parça fiyatları çok yüksek seviyelerde olmayan bu marka 5,6 milyon araç arasında yapılan araştırmaya göre en az arıza çıkaran marka konumunda.

2- Toyota

İlk üç sırası Japon firmalarından oluşan listemizin ikinci sırasında Toyota bulunuyor. Japon otomotiv sektörünün pazar payı en yüksek markası olan Toyota bunu çok az arıza veren yapısına borçlu. Çok önceki yıllarda üretimi tamamlanan motorların arıza verme sıklığı çok uzun süreleri kapsadığından Toyota eni motorlar üretmek yerine bu motorları modifiye etmeyi tercih ediyor.

Toyota marka araçların geldiği seviyeye bakılırsa modifiye işlemlerinin çok başarılı gittiği söylenebilir. Son dönemde çıkarılan hibrit ve elektrikli araçlarında da istenen kaliteli sağlayan Toyota en az arıza yapan arabalar sıralamasında her dönemde olduğu gibi üst sıralarda.

En Az Arıza Yapan Arabalar

3- Acura

Listemizin üçüncü sırasına gelirken bizler için biraz yabancı olan bir marka karşımıza çıkıyor. ABD, Hong Kong ve Kanada gibi ülkelerde lük otomobil satışı için üretilen Acura en az arıza yapan arabalar sıralamasında kendisine yer bulmayı başardı. Acura markasının tarihine baktığımızda ise karşımıza çok da yabancı olmayan bir marka çıkıyor. Listemizim beşinci sırasında yer alan Honda, Acura markasının kurucusu.

1986 senesinde lüks araç üretmeyi ve bunu Kuzey Amerika bölgesine satmayı planlayan Honda Acura markasını kurarak ilk adımı attı. Acura markası altında satılan ürünler bu ülkelerde çok sayıda ödül alırken sunduğu imkanlar ile birlikte insanları cezbetmeyi başardı. Çok arıza yapan bir araç olması lük sınıfta zor bulunan bir özellik olduğundan herkes tarafından tercih edilen bir marka.

4- Hyundai

Tarihler 1947 senesini gösterirken Güney Kore’de bir inşaat şirketi olarak kurulan Hyundai günümüzde önemli şirket grupları arasında yer alıyor. Birçoğumuzun otomobil sektöründen tanıdığı marka inşaat, gemi, elektronik ve lojistik gibi farklı sektörlerde hizmet vermeye devam ediyor. Ekonomik ve kullanışlı bir otomobil satın almak isteyen kişiler için önemli bir alternatif olan markanın tek iyi özellikleri bunlar değil.

Son 22 sene içerisinde üretilen ve kullanılan araçlar arasında yapılan araştırmalara göre Hyundai en az arıza yapan arabalar sıralamasında dördüncü sırada yer almakta. Ülkemizde ikinci el araç piyasasında önemli bir pazar payına sahip olan marka kullanıcılarını sık yaşanan arızalar ile üzmemeyi başarıyor.

5- Honda

Listemizin beşinci sırasına gelirken karşımıza yine bir Japon firması çıkıyor. 1948 senesinde kurulmuş olan Honda ilk etapta Toyota ile ciddi bir ortaklığı bulunan ve sonrasında bu ortaklığı bozup kendi motorlarını üreten bir marka. Özellikle motosiklet sektöründe öncü firmalar arasında yer alan marka otomobiller söz konusu olduğunda da son derece başarılı.

Farklı araçların üretimlerini başarıyla gerçekleştiren Honda firması en az arıza yapan arabalar sıralamasında da kendisine yer bulmayı başardı. Japon araçlarının zor arıza yaptığı algısının oluştuğu dönemde algıya büyük bir destek sunan markalardan bir tanesi. Araçlarının fiziksel görünüşleri de her zaman etkileyici olduğundan araç alımlarında doğru bir tercih olabilir.

6- Mitsubishi

Tarihi 1870 senesine kadar dayanan Japon firması Mitsubishi listemizin altıncı sırasında karşımıza çıkıyor. Mitsubishi markası kuruluş dönemi sebebiyle iki dünya savaşını da görmüş olmasına rağmen ayakta kalmayı başardı. Şirketler grubu olarak hizmet veren bu marka Japonya’nın en büyük bankası olarak gösteriliyor. Bu başarısını farklı şekillerde otomotiv sektörüne de taşımış durumda.

Japonya’nın en büyük otomotiv markası olarak görülmese de Mitsubishi en az arıza yapan arabalar sıralamasında kendisine yer bulmayı başardı. Özellikle Lancer modeli ile piyasada adından söz ettiren markanın çok sık arıza yapmıyor olması önemli bir Japon geleneği olarak görülebilir.

7- Subaru

Subaru 1953 senesinde kurulmuş olan Japon otomotiv firmasıdır. Toyota, Subaru hisselerinin önemli bir kısmını elinde bulundurur. Bu sebeple de Toyota ile kardeş marka olarak kabul edilebilir. Son dönemde şanzıman sisteminde yaşanan arızalar ile gündeme gelen Subaru markası en az arıza yapan arabalar sıralamasında kendisine yer bulmayı başardı.

Şanzıman sisteminde çeşitli sorunlar yaşanıyor olsa da aracın diğer kısımlarında neredeyse hiç arıza vermeyen Subaru performans odaklı araçlar çıkarmasıyla tanınıyor. Ralliden bahsedilirken akla ilk gelen marka olarak gösterilebilir. Genellikle aracı hor kullanan şoförler tarafından tercih edilse de düşük seviyede arıza yapıyor olması çok değerli.

En Az Arıza Yapan Arabalar

8- Buick

Listemizin ilk Amerikalı temsilcisi sekizinci sırada karşımıza çıkıyor. Büyük motorlu ve görkemli araçların merkezi olarak kabul edilen Amerika’da 1899 senesinde kurulan firma hedef pazar Çin’i seçmiş durumda. Buick tarafından satılan araçların %80’i Çin’de satılıyor. Kalan kısmı da Kuzey Amerika’da satılmakta.

Her ne kadar ülkemizde satılan bir marka olmasa da ikinci el bulunabilen Buick markası listemizin sekizinci sırasında yer almakta. Çok bilinmeyen farklı araçları seven kişiler en az arıza yapan arabalar arasından bir seçim yapmak isterse Buick markasını tercih edebilir. Doğru onarım merkezlerini ve yedek parçaları bulmanın çok kolay olmayacağını şimdiden söylememiz gerekli.

9- Mercedes

Bilindiği üzere Alman arabaları ülkemizde çok seviliyor. Konforu ve kaliteyi bir arada sunan Alman markaları arasında her zaman saygı gören bir marka mevcut. Mercedes birçok kişiye göre dünyadaki en iyi otomobil markası. Otomobillerin dahil olduğu her alanda kendisini gösteren Mercedes en az arıza yapan arabalar sıralamasında da her sene yerini korumakta. Hiçbir zaman Mercedes listenin dışında kalmadı.

Dayanıklı ve sık arızalanmayan araçlar sıralamasında Japon rakiplerinin gerisinde kalıyor olsa da Mercedes çok sık arıza veren markalardan bir tanesi değil. Bunun yanında muhteşem bir lüks otomobil yapısı bulunan markanın tercih edilmesi son derece doğal. Yolculuklarında kaliteyi hissetmek isteyen ve servislerden uzak kalmayı sevenlere Mercedes muhteşem bir seçim olacak.