En Yararlı Otomobil Donanımları Neler? Otomobil satın almadan önce birçok farklı etmene dikkat ediyoruz. İkinci el araçlarda yapılan ekspertiz işlemleri sonrasında bizlere verilen raporları inceleyip aracın kaporta ve motor geçmişi hakkında bilgiler alıyoruz.

Araç satın alırken aracın değerinin altında ya da üstünde olmaması için çaba sarf ederken bazı donanımları göz ardı ediyor olabilişiniz. Araçlarda olan bazı donanımlar çok büyük avantajlar sunduğundan araçların değerlerini etkilemektedir. Bu doğrultuda araçları karşılaştırırken en yararlı otomobil donanımları olarak gösterilen etmenlere dikkat edilmesi gerekli.

En Yararlı Otomobil Donanımları

Araçların değerli belirlenirken yakıt türü, şanzıman sistemi gibi net etmenleri göz önünde bulundurmanız oldukça doğal. Yalnızca bu etmenlere baktığınızda markalar arasında ciddi fiyat farkları olduğunu ve bu farkların markanın isminin değerinden dolayı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sahip olunan küçük donanımlar oldukça fazla önem arz edebiliyor.

ABS Sistemi

Sıfır ya da yaşı beşi aşmamış olan araçları satın alırken ABS ayırt edici bir özellik olmayabilir. Ancak biraz daha yaşlı araçlarda ABS olmayan modeller ile karşılaşmak mümkün. İnsanlar araçları karşılaştırırken ABS frenleme sisteminin olup olmadığına bakmazlar. Ancak ABS en yararlı otomobil donanımları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Aracın frenleme sisteminde sunduğu bu avantaj ani fren durumlarında aracın daha kısa mesafede durabilmesini ve lastikleri kaymamasını sağlar. Bu sistem güvenlik açısından büyük bir avantaj ortaya çıkarmaktadır. Maddi hasarların meydana geldiği ya da yaralanma içeren kazaların olması ABS ile engellenebilmektedir.

Direksiyon Teyp Kontrolü

Araçlarımızda teypler olmazsa olmaz ürünler olarak gösterilebilir. Araçlar ne kadar lüks olursa olsun kesinlikle içerisinde teyp bulunuyor. Yolculuklar sırasında müziğin dinlendirici etkisini kullanmak son derece önemli. Yeni dönemde ortaya çıkan teyplerde farklı uygulamalar ve ses kaynakları da tercih edilebiliyor. Böylece dinlenebilecek yayınların çeşitliliği artmış durumda.

Sürücülerin uykusunun gelmemesi ve sıkılması sebebiyle araçlarını daha hoyrat kullanmaması için önem arz eden teyplerin direksiyondan kontrol edilebiliyor olması son derece önemli. Aksi halde teyplerdeki kanalı ya da ses düzeyini değiştirmek için yüzümüzü teybe çevirmemiz gerekir. Bu da önemli bir güvenlik sorunu ortaya çıkarır. Bu sebeple direksiyonda yer alan teyp kontrolleri en yararlı otomobil donanımları arasında yer alır.

En Yararlı Otomobil Donanımları

En Yararlı Otomobil Donanımları

Park Sensörü

Kadınların büyük bir kısmının en yararlı otomobil donanımları arasında ilk sıraya koyduğu park sensörlerine sıra geldi. Araçların yalnızca arka ya da hem ön hem arka tamponlarında yer alan sensörler araçların park edilmesini çok kolay bir hale getiren etmenlerdir. Herhangi bir cisme yaklaşıldığı anda park sensörleri ses ile uyarı sağlar. Böylece park işlemleri çok daha kolay bir hale gelecektir.

Her ne kadar araçların aynaları birçok kısmı gösteriyor olsa da kör noktalar mevcuttur. Bunun yanında yayaların hareket ediyor olması aynalar arası geçişlerde gözükmemelerine sebep olur. Geriye doğru park işlemleri yapılırken park sensörlerinin olması yayaların her durumda fark edilmesini sağlayacağından küçük kazaların önüne geçmektedir.

Otomatik Klima

Yeni dönemde araçların değerini etkilemeye başlayan etmenlerden bir tanesi sıra geldi. Ülkemizin hem kış hem de yaz aylarını çok sert geçiriyor olması araçlarda klimayı çok önemli bir konuma getiriyor. Özellikle klimalar otomatik olduğunda çok daha değerli olmakta. Birçok sürücüye göre en yararlı otomobil donanımları arasında yer alan otomatik klimalar sürücülere çok sayıda avantaj sunmakta.

Manuel klimalarda sürücüler klimanın üfleyeceği havanın sıcaklık düzeyini ve şiddetini kendisi belirler. Araç içi ısının belirli bir düzeye gelmesinin ardından kısma ya da açma işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir. Ancak otomatik klimalarda araç içerisinde istenen sıcaklığın belirtilmesi yeterli olur. Sonrasında klima araç içerisini otomatik olarak o sıcaklıkta tutacaktır. Araçların yeni çalıştırıldığı anlarda klimanın açılmaması ve motorun ısınmasının beklenmesi derdi de ortadan kalkar.

Bluetooth/Handsfree Sistemi

Trafikte yaşanan kazaların büyük bir kısmında cep telefonu kullanımı etkili oluyor. İnsanların telefonla konuşurken dikkat dağınıklığı yaşaması ve hızlı bir şekilde tepki verememesi çok sayıda trafik kazasına sebebiyet vermekte. Bunun tamamen önüne geçmek adına teyplerde yer alan bluetooth sistemi çok büyük bir önem arz etmektedir.

Hiç kuşkusuz en yararlı otomobil donanımları arasında sayılan bluetooth teknolojisi ile birlikte cep telefonları araca bağlanabilir. Bu sayede yapılacak olan telefon görüşmelerinde telefonun kulağa götürülmesi gerekli olmaz. Direkt olarak aracın teybi üzerinden telefon görüşmeleri gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra teyplerde istenen müziklerin ya da videoların çalınması kolay bir hale gelecektir.

Otomatik Far

Günün belirli bir saati geçtikten sonra farlarımızı açmamız ve görüş açımızı aydınlatmamız şart oluyor. Ancak bu aşamada belli başlı sorunlar mevcut. Eğer sürücüler şehir içerisinde yolculuk yapıyorlarsa cadde lambaları sebebiyle farklarını açmayı unutabilirler. Sürücüler ne kadar tecrübeli olursa olsun bu durum yaşanabilmektedir. Böyle bir unutkanlık durumunda arka farklar çalışmadığından diğer araçların sizi fark etmesi çok mümkün olmaz. Bir anda lambaların olmadığı bir alana girilirse ciddi güvenlik problemleri ortaya çıkacaktır.

Uzmanların en yararlı otomobil donanımları arasında gösterdiği otomatik farlar tünellerin bolca yer aldığı ülkemizde ekstra önem arz eder. Yolculuk sırasında tünellere girerken farların açılması ve sonrasında kapanması gerekmektedir. Bu işlemlerin otomatik olarak yapılması sürücülerde dikkat dağınıklığını engeller. Tünel gibi bir anda daralan yollara giriş yapılırken dikkat dağınıklığının olmaması çok önemlidir. Üstelik bu sistem sayesinde farkların açık kalması ve akünün bitmesi gibi bir durum da söz konusu olmaz.

En Yararlı Otomobil Donanımları

En Yararlı Otomobil Donanımları

Otomatik Silecek

Farlarda olduğu gibi sileceklerde otomatik sistemin belli başlı avantajları yer almaktadır. Birçok sürücü eski model araçlarda elle kontrol edilebilen sileceklerin hiç sorun yaratmadığını ve otomatik sileceklerin çok büyük önem arz etmediğini düşünebilir. Ancak en yararlı otomobil donanımları arasında yer alan otomatik silecekler kullanılmaya başlandığı anda ne kadar önemli bir donanım olduğunu sürücülere kanıtlar.

Otomatik sileceklerin en önemli özelliği yağmurlu günlerdeki su birikintilerinde ortaya çıkar. Yolculuk sırasında bir su birikintisinden hızlı geçen araçlar bütün suyu sizin aracınıza yöneltebilir. Bir anda cama gelen su kütlesi görüşünüzü tamamen kapatacaktır. Böyle bir durumda ani bir firen yapmanız gerekli olur. Bu da arkanızdan gelen araçların size çarpmasına sebep olabilecektir.

Araçlarda yer alan otomatik silecekler cama su sıçraması durumunda direkt olarak devreye girer. Cama gelen suyu hemen temizler ve sürücülerin ekstra hiçbir işlem yapmasına gerek kalmaz. Yağmurlu havalarda ilerlerken sürekli olarak sileceklerin kullanım şiddetini değiştirmek de gerekli olmayacaktır. Böylece silecekler de daha uzun ömürlü olur.

Otomatik Olarak Kapanan Yan Aynalar

Normal şartlarda araçların yan aylarının kapatılmasına gerek olmamaktadır. Ancak ülkemizde bu ihtiyaç birçok farklı durumda ortaya çıkabilir. Dar sokaklarda park yapmak zorunda kalan kişiler her zaman araçların yan aynalarını kapamak zorunda olurlar. Aksi halde araçlarının yanına geldiklerinde bir kişinin çarpıp kaçtığını görmek mümkün olacaktır.

Ayrıca araç kullanımı sırasında çok dar bir yerden geçilmesi gerekebilir. Bu aşamada yan aynaların değeceği anlaşılır ve yan aynaların kapatılması gerekir. Sürücüler kendi taraflarındaki aynayı kapatabiliyor olsalar da diğer aynaya ulaşamazlar. Bu aşamada otomatik kapanan aynaların en yararlı otomobil donanımları arasında neden yer aldığı anlaşılacaktır.

Okuyunuz: 2022’de En Çok Satılan Arabalar