Fiat 2027’ye Kadar Tüm Modellerini Elektrikli Yapmayı Hedefliyor. Fiat’ın bugün Avrupa’da piyasaya sürülen 500X ve Tipo ‘Hybrid’ modelleriyle tüm model yelpazesini elektriklendirmiş oldu. ancak yeni elektrikli 500 gibi modellerin bazıları bazı avrupa ülkelerinde yer almayacak.

Her ikisi de Fiat’ın Küçük Geniş platformu tarafından desteklenen ikili, şimdi yedi vitesli, ikili bir motorla ön tekerleklere gönderilen 95kW ve 240Nm üreten Firefly 1.5 litrelik dört silindirli benzinli motorlarında 48 voltluk hafif hibrit yardıma sahip.

Fiat 2027 Elektrikli Araçları

Bu arabalar, Fiat’ın artık standart 500 ve Ducato’nun sunduğu tek ürün olduğu için bazı Avrupa ülkelerine gitmeyecek olsa da , iki hibrit modelin piyasaya sürülmesi, İtalyan üreticinin ürün yelpazesinin tamamının bir tür elektrifikasyon içerdiği anlamına geliyor ve 2022 yıl sonuna kadar bunu yapma hedefine ulaştırıyor.

fiat elektrikli motor

fiat elektrikli motor

Fiat CEO’su Olivier Francois, üreticinin bir sonraki hedefinin, gelecek yıldan itibaren her model için tamamen elektrikli bir versiyona sahip araçlar üretmek olduğunu söyledi.

Francois, “Fiat’ın elektrifikasyon yolculuğu devam ediyor” dedi.

“Yeni 48 Volt Hibrit teknolojisiyle donatılmış yeni 500X Hibrit ve Tipo Hibrit’in piyasaya sürülmesiyle, FIAT serisi artık tamamen elektrikli. Hem teknolojik hem de uygun bir maliyetle. Tabi  Ülkemizde Ötv sebebi ile bu uygun fiyatları göremesek te varlığı yadsınamaz.

“Vizyonumuzla tutarlılık ve gerçekleşmesi sebebi son derece gurur duyuyorum: ‘Dünya Yalnızca herkes için yeşil olduğunda yeşildir.’ Ve dahası da var.Daha önce de duyurduğum gibi, 2023’ten itibaren her yıl yeni bir araç piyasaya sürme hedefiyle herkes için sürdürülebilir mobilite yolculuğumuz devam ediyor. 2027’den itibaren tüm araçlarımız elektrikli performanslarını sergileyecek diye konuştu.

2022 fiat tipo 500

2022 fiat tipo 500

Fiat, daha önce model yelpazesini tamamen elektrikli hale getirmek için 2025 ile 2030 arasındaki beş yıllık bir dönemde kaleme almıştı , yeni hedef olan 2027 ile, ikonik markaya model yelpazesini tamamen elektrikli hale getirmek için sadece beş yıl kalmış oluyor. Buda demek ki Fiat 5 yıl boyunca artık her tarafı yeşil yapmak için uğraşacak.

Ana şirket Stellantis daha önce elektrikli araçların 2030 yılına kadar Avrupa’daki satışların yüzde 70’ine ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüzde 40’ına katkıda bulunacağını söylemişti. Bakalım bu söylemler yerine gelecek mi ?

Okuyunuz: Hibrit ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark

Değerlendirme Notu