Hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark merak ediliyor. İnsan nüfusu ve teknolojiye ulaşım her geçen gün arttıkça dünya üzerindeki araç sayısı da artıyor. Ülkeler her yıl daha fazla kayıtlı araç sayısı açıklıyorlar. Araç sayısının kontrolsüz olarak artması birçok olumsuzluğu beraberinde getirmekte. Trafik sorunları, çevre kirliliği ve yüksek enerji kullanımı akla gelen ilk sorunlar olarak belirtilebilir.

Hibrit araçlar ile elektrikli araçlar arasındaki farklar

Hibrit araçlar ile elektrikli araçlar arasındaki farklar

Yaşanan sorunlar üreticileri farklı çözümlere yönlendirmiş durumda. Hibrit ya da elektrikli araçlar şu ana kadar karşımıza çıkmış olan en iyi çözümler olarak gösterilebilir. Yakıt tüketimini düşüren, çevreye karşı daha duyarlı ve daha sessiz bir yapıda olan bu araçlar kısa süre sonra dünya üzerinde tek tercih edilen modeller olarak göze çarpacaklar.

Hibrit ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark

Otomobil sektörü ile yakından ya da uzaktan ilişkisi olan insanlar hibrit araç ya da elektrikli araç tabirlerini duyarlar. Ancak hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark sorulduğunda herkes tek bir yanıt verebilir. O da araçların yakıt kullanımındaki farklılıklardır. Ancak bu iki tür arasında 8 farklı etmenden bahsetmek mümkün olmaktadır.

Motor Sayısı En Önemli Farklardan Bir Tanesi

Araç satın alırken birçok farklı etmene dikkat ediyoruz. Sahip olduğumuz araçlardaki motor sayısı dikkat ettiğimiz etmenlerden bir tanesi değil. Çünkü araç satın alırken her zaman araçların tek bir motoru oluyor ve bu motorun verilerini değerlendirerek kararlar alıyoruz. Ancak söz konusu araçlar hibrit olduğunda iki farklı motordan bahsetmek gerekli.

Hibrit araçlar hem akaryakıt hem de elektrik kullanan araçlardır. Ancak bu kullanımı tek bir motor ile gerçekleştiremezler. Belli başlı durumlarda elektrik enerjisini kullanan bir motor yer alırken bir adet de akaryakıtlarla kullanılan otomobil motorları yer almaktadır. Hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark söz konusu olduğunda sunulabilecek en net farklardan bir tanesi hibrit araçların iki, elektrikli araçların tek motora sahip olduğudur.

Okuyunuz: Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır? 

Ortaya Çıkan Ses Düzeyleri Farklı

Dizel ya da benzinli motorları kullanan kişiler için ses her zaman önemli bir konfor etmeni olmuştur. Özellikle dizel motorlar benzinli motorlara göre daha sesli çalışan bir yapıya sahiptirler. Aracın çalışma sesinin bir kısmı içeriden duyulduğundan ve tamamı dışarıdan duyulabildiğinden rahatsızlık verir. Benzinli araçlar ile dizel araçlar karşılaştırılırken ses düzeyi sayılan etmenler arasında yer alır.

Benzer bir durum hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark konuşulurken de karşımıza çıkıyor. İnsanlar her zaman hibrit ya da elektrikli araçların daha sessiz çalıştığından bahseder. Benzinli ve dizel araçlarla karşılaştırıldığında bu bilgi doğrudur. Ancak iki araç karşılaştırılırken her ikisinden de daha sessiz diye bahsetmek mümkün olmaz. Hibrit araçlar düşük ses seviyesinde çalışan, elektrikli araçlar ise tamamen sessiz çalışan araçlardır.

Hibrit ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark

Hibrit ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark

Enerji Kaynaklarında Farklılıklar Söz Konusu

Hibrit araçlar ile elektrikli araçlar karşılaştırılırken her tarafından bilinen bir farka sıra geldi. Araçların hareket etmesi için harcadıkları enerjide ciddi bir fark bulunuyor. Hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark konuşulurken ilk sayılması gereken farklardan bir tanesi hibrit araçların akaryakıt kullanmaya devam ettiğidir. Elektrikli araçlarda ise böyle bir durum söz konusu olmaz.

Hibrit araçlarda sahip olunan iki motordan bir tanesi dizel ya da benzinli motordur. Diğeri ise elektriklidir. Hibrit motorlar enerji kaynağı olarak hem dizel ya da benzin ikilisinden bir tanesini hem de elektriği kullanırlar. Hibrit ismi de buradan gelir. Elektrikli araçlar ise yalnızca elektrik enerjisi ile çalışan araçlardır.

Çalışma Şekillerinde Büyük Farklar

Hibrit araçların iki motora sahip olması insanlarda kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Elektrikli araçlar konusunda bir soru işareti bulunmaz. Bu araçlar tamamen elektrik ile çalışan araçlardır. Aracın gerçekleştirdiği tüm işlemler elektrik enerjisi ile yapılır. Ancak hibrit araçlarda bir görev dağılımı söz konusu olur. Bazı işlemler akaryakıt kullanılan motor tarafından yapılırken bazıları elektrikli motor tarafından yapılmaktadır.

Araç satın almayı düşünen kişilere hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark olarak sunulabilecek en önemli etmenlerden bir tanesi motorların çalışma şekli olur. Hibrit araçlar aracın çalıştırılması, vites değişimleri, dur-kalk işlemleri ve düşük hızda seyir sürecinde elektrikli motoru kullanmaktadırlar. Bütün bu işlemler elektrikli motorun ortaya çıkardığı güç ile mümkün olur. Belirli bir hızın üzerine çıkıldığında ise akaryakıt kullanımına geçilir.

Dolum Yöntemlerindeki Fark Çok Önemli

Dünyada birçok ülke gibi bizim ülkemizde de elektrikli araçların dolum sıkıntılarından bahsediliyor. Elektrikli araçların tamamen dolu bir batarya ile gidebileceği mesafeler önceden belirlenmiştir. Bu mesafenin üzerinde bir yolculuk yapılacaksa kesinlikle dolum işlemlerinin yapılması gerekir. Elektrikli araçlar için dolum istasyonları bulunmadığından ülkemizin bu teknolojiye henüz uygun olmadığı düşünülür. Ancak bu tamamen doğru bir düşünce değil.

Elektrikli araçlarda üç farklı dolum biçiminden bahsedilebilir. Bu dolum seçenekleri kablolu, kablosuz ve batarya değişimi ile dolumdur. Hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark konusunda sayılabilen etmenler arasında yer alan dolum şekilleri elektrikli araç kullanıcılarını zorlayabilir. Ancak batarya değişimi ile dolum imkânı varsa bu araçların sürüş aşamasında alınacak yedek bataryalar ile uzun süreli yolculuklar dolum istasyonları olmasa da mümkün olacaktır.

Hibrit araçlarda dolum işlemleri tamamen sorunsuz bir şekilde ilerler. Akaryakıt alımları standart bir şekilde akaryakıt istasyonlarından yapılır. Elektrikli motorun dolumu ise otomatik olarak gerçekleşecektir. Araçlar akaryakıta sahip olduklarından elektrikli motoru otomatik olarak şart edebilirler. Hibrit araçların otomatik olarak dolması çok önemli bir kullanım avantajıdır. Fakat elektrikli araçların yayılması sonrası akaryakıt istasyonlarının sayısı azalacağından bir süre sonra benzer bir sorun hibrit araçlarda ortaya çıkabilir.

Satın Alma Bedellerinde Farklı Fiyatlar

Yeni bir araç satın alacak olan kişiler ikinci el ya da sıfır araçlara yönelebilirler. Her iki durumda da hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark kendisini gösterecektir. Bu araçların satış bedelleri arasında ciddi farklar bulunur. Hibrit araçlar standart araçlara göre daha pahalı araçlardır. Ancak elektrikli araçlar ile karşılaştırıldıklarında çok uygun fiyatlı araçlar olarak göze çarparlar.

Elektrikli araçların satış fiyatları bir hayli yüksektir. Özellikle döviz kurlarında yaşanan artışlar ile bu araçların alımı son derece zor bir hale gelir. Her ne kadar fiyat artışları hibrit araçları da etkilese de bu araçlar biraz daha kolay alınabilen araçlar olmaktadır. Hiç kuşkusuz hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark konuşulurken sayılması gereken etmenlerden bir tanesidir.

Hibrit ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark

Hibrit ile Elektrikli Araba Arasındaki Fark

Servis ve Bakım Ücreti Fiyatlarında Farklar Devam Ediyor

Araçları satın alırken karşınıza çıkan faturalar hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark olarak gösterilebilir. Benzer bir durum servis ve bakım ücretlerinde de söz konusudur. Hibrit araçlar ile elektrikli araçların servis bakım ücretleri birbirinden farklıdır. Ancak bu aşamada satış fiyatları ile ters orantı söz konusudur. Hibrit araçların servis ücreti fazla olurken elektrikli araçlar çok daha uygun bir fiyatla bakım hizmeti alabilir.

Çevreye Etkileri Kararınızı Değiştirebilir

Araçların çevreye olumsuz etkileri birçok kişiyi rahatsız eden bir konu. İnsanlar bu günlere kadar farklı bir alternatif olmadığı için benzinli ya da dizel araçları kullanıyorlardı. Ancak artık hibrit ve elektrikli araçlar yer alıyor. Bu araçlar daha çevre dostu araçlar. Ancak hibrit ile elektrikli araba arasındaki fark olarak sunulabilecek çevre kirliliğin etki satın alımlarda önemli bir kıstas olabilir.

Hibrit araçlar her ne kadar bazı durumlarda elektrik enerjisini kullanarak yakıt tüketimini azaltsa da hali hazırda akaryakıt kullanmaktadır. Bu anlarda çevreyi kirletmeye devam eder. Ancak elektrikli araçlar hiçbir zaman çevreye zarar vermeyen çevre dostu araçlardır.