İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli? Her geçen gün büyümeye devam eden şehirlerimizde ulaşım ciddi bir sorun haline geliyor. Şehirlerimizi donatan toplu taşıma ağları olsa da belirli zamanların gözetilmesi ve her defasında yürüme mecburiyeti insanların toplu taşımalara göre özel araçlara yönelmesine sebep olmakta.

Toplu taşımaların özel araçlar ile aynı konforu sunamıyor olması insanların fiyatlar her ne kadar yükseliyor olsa da otomobillere yönelmesine sebep olmakta. Fiyatların hızlı bir şekilde artması sıfır araba alımlarını etkilemiş durumda. Ancak araçlar önemli bir ihtiyaç olduğundan ikinci el araç alışverişlerindeki hareketlilik devam ediyor.

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçmiş dönemde ikinci el araç almış olan kişiler dahi ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını net bir şekilde verememekte. Biz de sizler için dikkat edilmesi gereken 9 maddeyi bir araya getirdik.

Aracı Kimden Aldığınızı Bilin

Hangi aracı alacağınıza karar vermek için ikinci el araç alım satımı yapan siteleri kullanıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda yakınınızdan ya da oto galeriden de alışverişlerinizi gerçekleştireceksiniz. Aracı kimden satın aldığınızı bilmek ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında ilk sırada yer alıyor. Sizlere aracın satışını gerçekleştirecek olan kişiyi tanımanız gerekli.

Araç alım satımını gerçekleştirecek olan kişiler ile yakınlık kurmanıza gerek yok. Yalnızca 5664’e göndereceğiniz kısa mesaj ile birlikte aracın kime ait olduğunu ve ne süredir kullandığını görebiliyoruz. Aracın çok kısa bir süre içerisinde size satışı gerçekleşiyorsa bunun olumsuz sebepleri olabilir. Bu bilgileri bilmiyormuş gibi satıcıya sorular yönelterek onun dürüstlüğünü de test edebilirsiniz.

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaporta Ekspertizi Olmazsa Olmazlar Arasında

Satın alacağınız aracın kaporta durumu en önemli etmenlerden bir tanesi. Kaportasının herhangi bir bölgesinde çizik, göçük ya da boya izi olması araç alım satımlarında sorun teşkil edebilir. Fakat kaportada gözüken bir anormallik olmaması daha önce böyle bir anormalliğin olmadığı anlamına gelmiyor. Araç kaportasına zarar verebilecek bir kazaya karışmış ve sonrasında kaportası düzeltilmiş olabilir.

Aracın kaportasında yaşanan değişimleri görmek adına kaporta ekspertizinin yapılması gerekli. İnsanların ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı arasında kaporta ekspertizi olmazsa olmaz bir madde olarak gösteriliyor. Yapılacak olan ekspertizlerde aracın önemli kısımlarında bir hasar oluşup oluşmadığı görülebilir. Çok önemli olmayan kısımlarında yaşanan sorunlar da aracın değerinde düşüşlere sebep olacağından bilinmelidir.

Motorun Durumu Test Edilmeli

Aracın kaportası hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmanızın ardından sıra motor verimine gelebilir. Aracınızı uzun süre, sorunsuz bir biçimde kullanmak istiyorsanız motor veriminin üst seviyede olması gerekiyor. Bunu kendi imkanlarınızla belirlemeniz neredeyse imkânsız. Özel cihazlar ile yapılacak olan testler motorun verimini sizlere net bir şekilde gösterebilir.

Araç ekspertizinde motor ekspertiz hizmetini alarak motorun sorunlu parçalarını ya da motorun genel verimini kolayca görebilirsiniz. İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevaplarını arıyorsanız motoru son derece iyi bir seviyede olan araçlardan bir tanesini almak zorunda olduğunuzu da bilmelisiniz. Aksi takdirde yolda kalabilir ya da aracın performansı sebebiyle araçtan soğuyabilirsiniz.

Lastik Durumunu Kontrol Ettirmeniz Gerekiyor

Araç alım satımlarında nelere dikkat edilmesi gerektiğini gayet iyi bildiğini iddia eden kişilerin dahi atladığı etmenlerden bir tanesine sıra geldi. Yapacağınız ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli araştırmasında her listede kendisine yer bulabilen lastikler bizim için de en önemli etmenlerden bir tanesi olarak kabul edilmekte.

Aldığınız aracın lastik durumu iyi seviyede değilse direkt olarak lastikleri yenilemek zorunda kalabilirsiniz. Lastiklerin fiyatları konusunda küçük bir araştırma yaparsanız bunun ne kadar önemli bir etmen olduğunu kısa süre içerisinde göreceksiniz. Lastikleri iyi durumda olmayan bir araç ekstra masraf anlamına gelebilir. Üstelik lastik değişimini geciktirmek kazalara adeta davetiye çıkaracaktır.

Kilometrenin Doğruluğundan Emin Olun

Aracın ruhsatı üzerinden hangi yıl üretildiğini görmek mümkün. Fakat bu bilgi aracın ne kadar eski olduğu konusunda net bilgiler vermiyor. Aynı yaştaki araçlar arasında yüz binlerce kilometre fark olabilmekte. Bu durum iki aracın bambaşka yaşlarda olduğunu ortaya koyacaktır. Bu sebeple de araç alırken kilometre değerlerine bakmanız oldukça önemli.

İnsanların ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını ararken birçok şehir efsanesi ile karşılaştığı bir gerçek. Araçlarda çeşitli ayarlamaların gerçekleştiği ya da belirli değerlerin kolayca değiştirildiği konuşuluyor. Bu bilgilerin tamamı doğru olmasa da kilometre değeri üzerinde değişimlerin yapılabildiği doğru bilgilerden bir tanesi. İnternet üzerinden araştırmanızı yaparak aracın gerçek kilometresini görmeniz gerekli.

Okuyunuz: İkinci El Araba Almak Mantıklı mı?

Hasar Bilgisini Sorgulamalısınız

Satın almayı düşündüğünüz araçların daha önce yaşadığı kazaları ve ortaya çıkan hasarları sorgulamanız gerekiyor. Yapacağınız sorgulamalarda kaza sayısına ya da hasarın miktarına tek başına takılmanız doğru olmayacaktır. 10.000 TL seviyesinde oluşan hasarlar 10 farklı kazadan oluşmuşsa her biri küçük ve sorunsuz kazalar olabilir. Ancak tek parça halinde oluşan 9.000 TL hasar çok daha büyük bir sorunu işaret edecektir.

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkesin ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna verdiği cevaplar arasında yer alan hasar sorgusunda değişen parçaların hangileri olduğunu görmemiz de mümkün oluyor. Hasarın sebebini ve sonrasında değişen parçaları inceleyerek araca olan etkileri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aracın Yedek Anahtarları Önemli

Araç satın alırken yedek anahtarın olup olmadığı en önemli etmenlerden bir tanesidir. Birçok kişi yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanılacağını düşünerek yedek anahtarları çok fazla umursamaz. Çok yüksek olmayan fiyatlarla yaptırılabileceğini düşünür. Ancak yedek anahtarın orijinal olması aracın değerini yükselten ve hırsızlık ihtimalini düşüren etmenlerden bir tanesidir.

Aracın yedek anahtarının sizlere teslim edilmesi sizleri büyük bir ek masraftan uzak tutabilir. Üstelik ileride anahtarın kırılması ya da kayıp olması durumunda yeni anahtarın orijinalden kopyalanması çok daha kaliteli bir anahtarın ortaya çıkmasını sağlar. Eğer ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız yedek anahtara özen göstermelisiniz.

Aracın Resmi Kayıtlarını İnceleyin

Araçları kullanırken sürekli olarak yapılması gereken işlemler bulunur. Aracın düzenli olarak bakıma götürülmesi, vergisinin ödenmesi, sigorta ve kasko işlemlerinin yapılması gerekir. Gerçekleştirilen bu işlemlerde temin edilen belgelerin saklanması önemlidir. Eğer bu belgeler saklanırsa aracın resmi işlemlerine dair kanıtlar yeni alıcılara sunulur.

Araç alım satımlarında dikkat edilmesi gereken bu işlemler hakkında alıcılarda bir soru işareti oluşmaz. Her ne kadar artık internet üzerinden borç sorgulama işlemleri yapılabiliyor olsa da belgelerle ödemelerin kanıtlanması önem arz eder. Bu sebeple de ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı olarak resmi kayıtların incelenmesi maddesi sunulmalıdır.

Fiyat Analizini Doğru Yapın

Hayalinizi gerçekleştirip ikinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtında son madde fiyat analizidir. Her etmeni bir araya getirerek fiyat analizlerinizi yapmanız gerekiyor. Doğru bir alışveriş yaparak hem paranızı cebinizde tutabilir hem de son derece sorunsuz bir araç kullanma süreci geçirebilirsiniz. Unutmayın ki aracınıza gönül rahatlığıyla binmek çok önemli bir etmendir.