İnegöl Oto Ekspertiz ve Fiyatları

İnegöl oto ekspertiz, tüm motorlu araçlarınız için ihtiyaç duyduğunuz  inceleme raporları için başvurabileceğiniz deneyimli ve uzman bir ekspertiz servisidir. İnegöl oto ekspertiz, satın almak istediğiniz tüm ikinci el araçları en ince ayrıntısına kadar kontrol edip inceleyerek araçta mevcut olan tüm hasar ve sorunları detaylı olarak tespit etmektedir. Türkiye’de güvenilir ekspertiz raporlarıyla ünlenmiş olan Experix Kurumsal Oto Ekspertiz İnegöl bayimiz, bünyesindeki tüm deneyimli ekspertiz uzmanlarıyla hizmetinizdedir.

İkinci El Araçlarda En Çok Görülen Hatalar

 • Aracın hasar kaydının bulunması veya araçta değişen parçaların olması
 • Aracın şasesinde bozulma ve eğilme olması
 • Radyo, kapı, far, camlar gibi aksesuarlarda bazı özelliklerin çalışmaması
 • Aracın şanzımanında, süspansiyonunda, motorunda, yakıt sisteminde arızalar olması
 • Kilometresinin hile yapılarak düşürülmüş olması
 • Fren, balata veya yağ sisteminde arızalar olması
 • Motorun performansının düşük olması
 • Aracın fazla yağ yakıyor olması
 • Aracın fazla yakıt harcıyor olması
 • Airbaglerin Hasarlı veya Tamirli Olması

Herkes Oto Ekspertiz Olabilir mi?

Günümüzde isteyen herkes Ticaret Bakanlığının 2018 yılında yayınladığı yönetmeliğe göre, oto ekspertiz firması işletememektedir. Oto ekspertiz işini yapabilmek için, bu işi yapmak isteyen bir firmanın İnegöl oto ekspertiz gibi, 13 Şubat 2018 tarih 30331 sayılı resmi gazetede yayınlanan tüm yönetmelik şartlarını yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu şartlara göre; bir ekspertiz firması, kendisine başvuran araçların testini yapabilecek kapasitede olmalı ve test sırasında meydana gelebilecek hasarlara önlem olarak, başvuran tüm araçlara genel sigorta yaptırmalıdır. Ayrıca firma, kendisine başvuran araçlar için bir kayıt arşivine sahip olmalı, test ettiği tüm araçların kaydını ve test sonuçlarını en az 5 yıl süre boyunca saklamalıdır. Ancak firma bu bilgileri asla 3. şahıslarla paylaşmamalıdır. Firmanın teknik uzmanı, meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olmalı veya ustalık ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. İnegöl oto ekspertiz  firmamızda da sizlere uzman teknik kadromuz hizmet vermektedir. Aynı zamanda, bu yönetmeliğe göre, bu işi yapmak isteyen bir firmanın sahip olması gereken çeşitli makinalar da vardır.

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

İnegöl oto ekspertiz gibi uzman firmalar, bir aracı çeşitli teknikler, ekipmanlar ve hatta makinalar kullanarak incelerler. Bu inceleme sırasında aracı çeşitli testlere tabi tutarlar. Bu testlerin birçoğu bilgisayar sistemli makinalardır. Fren testi, süspansiyon testi, yanal kayma testi, diagnostik testi gibi isimlerle bilinen bu testlerde araçla ilgili gerçek bilgilere ulaşılır. Bu bilgiler ise yazılı belgeye aktarılarak rapor haline getirilir. Bu yüzden oto ekspertiz raporları güvenilir raporlardır ve araçla ilgili gerçek bilgileri yansıtan resmi belgelerdir. İnegöl oto ekspertiz gibi bir ekspertiz firmasından rapor almak istediğinizde, uzmanlar aracınızı çeşitli testlere tabi tutarlar. Aracınıza hangi testlerin uygulanacağı ise raporun amacına göre değişmektedir. İkinci el araçlar için başvurulan ekspertiz raporları için uygulanan testler ise standart hale getirilmiştir.

 

Ekspertiz Firmalarında Olması Gereken Cihazlar

İnegöl oto ekspertiz gibi firmaların uyguladığı ekspertiz testlerini uygulamak için birçok farklı cihaz kullanılmaktadır. Ekspertiz yönetmeliğine göre, ekspertizlik yapan firmaların bu cihazları kullanmaları zorunludur. İnegöl oto ekspertiz gibi bazı oto ekspertiz firmaları ise bu cihazlara ek olarak farklı ekipmanlar da kullanabilmektedir. Bir ekspertiz firmasında en yaygın kullanılan cihazlar aşağıda listelenmiştir:

 • Kaporta ve boya test ölçümü cihazı
 • Yanal kayma test cihazı
 • Süspansiyon test cihazı
 • Bilgisayar Yazılımları
 • Fren test cihazı (merdaneli tip)
 • Dinamometre
 • Lift (Opsiyonel)
 • Yönetim Paneli
 • Boşluk test cihazı
 • Arıza tespit cihazı
 • Fren hidrolik test cihazı (Opsiyonel)
 • Akü test cihazı
 • Far ayar cihazı (Opsiyonel)
 • Lastik diş derinlikölçer dijital
 • Lastik basınç hava saati
 • Boya kalınlık ölçme cihazı
 • Kompresör ve şartlandırıcı
 • Takım arabası (Temel el alet seti ile)

Oto Ekspertiz Ne Zaman Yaptırılmalı?

Oto ekspertiz mutlaka 2. el araç satın almadan önce yaptırılmalıdır. Bunun en temel nedeni, birçok aracın kayıt dışı kazalar yapmış olmasıdır. Oysa İnegöl oto ekspertiz gibi uzman bir ekspertiz firması, aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını veya araçta hangi parçanın yaklaşık olarak ne zaman değiştirilmiş olduğunu kolayca tespit edecektir. 2. el araç satın almak isteyen insanların birçoğu, bir aracı sürekli götürdüğü bir tamirciye götürerek araç hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Ancak uygun cihazlara sahip olmayan bir tamirci, bir araç hakkında gerçekçi ve doğru bilgiler verememektedir. Oysa İnegöl oto ekspertiz gibi uzman firmalar bir aracı en ince detayına kadar inceleyerek elde etmiş olduğu bilgileri rapor haline getirmektedir. Aracı satın almaya karar verdiğinizde sahip olduğunuz ekspertiz raporu sayesinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında net bir fikir sahibi olursunuz. Bu yüzden herhangi bir 2. el araç satın almadan önce mutlaka bir ekspertiz uzmanına danışınız. Oto ekspertizi kendi aracınız için de yaptırabilirsiniz. Örneğin araç muayenesi yaptırmadan önce uzman bir ekspertize başvurduğunuzda araç muayenesinde karşınıza çıkacak olası sorunları öğrenerek tedbirinizi önceden alabilirsiniz.

Araç Ekspertiz Raporu nedir?

Araç ekspertiz raporu İnegöl oto ekspertiz gibi yetkili bir ekspertiz firması tarafından belirli ölçümler yapılarak oluşturulan bir rapordur. Araç ekspertiz raporunda, bir aracın kaportasından motor sistemine kadar en ince detaylarına kadar araçla ilgili tüm bilgiler yer almaktadır. İnegöl oto ekspertiz gibi uzman firmalar, bu raporu tarafsız bir gözle oluşturmakta ve kendisine başvuran müşterisine tüm şeffaflığıyla bu raporu sunmaktadır. Bu rapor, aynı zamanda resmi bir evrak yerine de geçmektedir.  

Araç ekspertiz raporları araçların alım satımını hızlandıran resmi belgelerdir. Bu belgeler bir geçerlilik sınırına sahip değildir, yani aradan kaç yıl geçerse geçsin bu belgeler geçerliliğini her zaman koruyan belgelerdir. 2. el araç satmak isteyen birçok kişi de ekspertizlere başvurarak rapor almak istemektedir. Çünkü bu raporlar sayesinde satıcılar, araç ekspertiz raporlarıyla araçlarının güvenirliliğini kanıtlamaktadır. 2. el bir araç satın almak isteyen vatandaşlar, satın almak istedikleri aracın ekspertiz raporu yoksa, İnegöl oto ekspertiz gibi firmalara başvurarak aracı alıp almama kararını güvenle verebilmektedir.

2. el araçlarda ekspertiz raporu zorunluluğu

2. el araçlarda ekspertiz raporu zorunluluğu

Oto Ekspertiz Ücretleri

Türkiye genelinde oto ekspertiz ücretleri hakkında kesin bir bilgi vermek imkansızdır. Çünkü her araçta kullanılan test sistemleri farklıdır. Bazı araçlar, herhangi bir hataya sebebiyet vermemek için defalarca testlerden geçirilmektedir. Ancak en uygun ve güvenilir ücretlerle ekspertiz hizmeti almak için İnegöl oto ekspertiz gibi deneyimli ve güvenilir firmalara başvurabilirsiniz İnegöl oto ekspertiz gibi bu firmalar, kurumsal olarak çalıştıkları için size en uygun fiyat teklifini sunacaklardır. Ayrıca bu firmalar, size aracınızda yaptıkları tüm işlemleri maddeler halinde tüm detayları ve tüm masraflarıyla birlikte göstermektedir. Böylece bu tür firmalardan hizmet aldığınızda aklınızda herhangi bir soru işareti de kalmayacaktır. Oto ekspertiz fiyatlandırması, uygulanan tüm incelemeler ve testler ile birlikte, teknik uzmana ödenecek ücreti de kapsamaktadır. Genel olarak Türkiye genelinde oto ekspertiz ücretleri, 500 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir. Bazı durumlarda bu fiyat ekspertiz için başvuran kişinin çeşitli taleplerine göre de değişebilmektedir. Standart ekspertiz fiyatları ise 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

Ekspertiz raporlarıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de, bu raporun 2. el araç alış ve satışlarında zorunlu olup olmadığı sorusudur. 2019 yılına kadar 2. el araçlarda ekspertiz raporu, alıcının ya da satıcının isteği üzerine alınan bir rapordu. Ancak 2019 yılında yürürlüğe girmiş olan oto ekspertiz yönetmeliğine göre 2. el araç satan firmaların, 8 yaşından küçük olan veya 160 bin km’nin altında olan tüm araçlar için ekspertiz raporu almaları zorunlu hale getirilmiştir. 2. el araç alım ve satımı yapan oto galerilerin, bu özellikteki araçları için İnegöl oto ekspertiz gibi firmalara başvurarak rapor almaları gerekmektedir. Ekspertiz raporu ise artık sadece İnegöl oto ekspertiz gibi ekspertiz yönetmeliğine uygun olan firmalardan alınabilmektedir.

Ekspertiz Raporunun Özellikleri Nelerdir?

 • Ekspertiz raporunda ikinci el araçların özellikleri ile arıza ve hasar durumlarına ve kilometre bilgileri yer alır.
 • Sekiz yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el araçlar için ekspertiz raporu almak zorunlu değildir.
 • Ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenmiş standarda göre verilen, TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan firmalar tarafından verilir.
 • Ekspertiz raporunu düzenleyen firma, ekspertiz raporundaki tüm bilgilerin doğruluğundan sorumludur.

 

cezalandırılmaktadır. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için İnegöl oto ekspertiz gibi güvenilir ve tarafsız firmalara başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Oto Ekspertiz Zorunlu mu?

30331 sayılı yönetmeliğin 14. maddesi uyarınca düzenlenen ekspertiz raporları, 8 yaşından büyük ve 160 bin km’nin üzerindeki araçlar için zorunlu değildir. Ancak bir araç 8 yaşından küçükse ve 160 bin km’nin altındaysa, aracın satışı yapılırken oto ekspertiz zorunludur. Ancak aracın yaşı ne olursa olsun, araçla ilgili gerçek bilgileri öğrenmek için bir ekspertize başvurmanız gerekir. Bu yüzden aracınızın yaşı veya km’si ne olursa olsun, tüm 2. el araç satışlarında ekspertiz yaptırmanız önerilmektedir. İnegöl oto ekspertiz, tüm ikinci el araç incelemelerinizde hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Raporu Neden Zorunlu?

İkinci el araç satışlarında yaşanan problemler, Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan şikayet başvuruları ve açılan davaların bir sonucu olarak oto ekspertiz raporu Türkiye’de 1 Nisan 2019 tarihinde zorunlu hale getirilmiştir. Oto kontrol raporu zorunlu hale getirilmeden önce, 2. el araç satışlarında Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2. el kara taşıtları ticareti hakkında yönetmeliği uygulanıyordu. Bu yönetmeliğe göre, satıcılar 2. el araçlarının satışında alıcıya bir garanti belgesi vermek zorundalardı. Bu garanti, aracın satışının yapıldığı tarihten itibaren 3 ay boyunca geçerliydi. Ancak bu yönetmelik, 2. el araç satın alan kişileri tam anlamıyla koruyamıyordu. Çünkü 3 aylık süreden sonra ortaya çıkan elektronik arızalardan veya aracın motor aksamında meydana çıkan hasarlardan satıcı sorumlu tutulamıyordu. Yeni yönetmelikte ise şanzıman, motor aksamları, elektrik sistemi gibi araçla ilgili tüm ayrıntılar garanti kapsamına alınmıştır. Aracı satan kişi, yeni yönetmeliğe göre aracına kontrol raporu almak ve aracının ilerleyen zamanda alıcı için sorun oluşturmayacağını kanıtlamak zorundadır. Bu yüzden 2. el araç satışlarında aracın ekspertiz masraflarını da aracın satıcısı karşılamaktadır. İnegöl oto ekspertiz, 2. el araç satışlarınızda aracınızı güvenli ve tarafsız bir şekilde inceleyerek ekspertiz raporu düzenlemektedir.

İkinci El Araba Satışlarında Ekspertiz Raporu Nereden Alınmalı?

2019 yılında yürürlüğe giren ekspertiz raporu yönetmeliğine göre, oto ekspertiz raporunun bir kopyası notere ibraz edilir. Ancak 8 yaşın üzerindeki veya 160 bin km’nin üzerindeki araçlar, ekspertiz raporundan muaftırlar ve bu araçlar için ekspertiz raporu almanıza gerek yoktur. İkinci el araç satışlarınızda mağdur olmamak için oto ekspertiz raporunu, bakanlık tarafından yetki verilmiş İnegöl oto ekspertiz gibi uzman firmalardan almanız tavsiye edilmektedir.

Oto-Ekspertiz Randevu Al

İnegöl, Oto, Ekspertiz, İnegöl Computest Oto Ekspertiz, İnegöl Ekspertiz, Dyno Test, İnegöl Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Ekspertiz Fiyatları, İnegöl Oto Expertiz, İnegöl Oto Check Up, İnegöl Oto Test, İnegöl Dinamometre 4 Çeker, İnegöl Oto Ekspertiz Yapan Yerler, İnegöl Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, İnegöl , İnegöl Mobil Oto Ekspertiz, İnegöl Mobil Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, İnegöl Mobil Oto Expertiz, İnegöl Mobil Oto Check Up, İnegöl Oto Test, İnegöl Mobil Dinamometre 4 Çeker, İnegöl Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, İnegöl Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil İnegöl , İnegöl Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Ekspertiz Fiyatları, İnegöl Oto Expertiz, İnegöl Oto Check Up, İnegöl Oto Test, İnegöl Dinamometre 4 Çeker, İnegöl Oto Ekspertiz Yapan Yerler, İnegöl Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, İnegöl , İnegöl Mobil Oto Ekspertiz, İnegöl Mobil Oto Ekspertiz, İnegöl Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, İnegöl Mobil Oto Expertiz, İnegöl Airbag Kontrol, İnegöl Conta test, İnegöl airbag bakan ekspertiz, İnegöl oto ekspertiz Yorum, İnegöl oto Ekspertiz Tavsiye, experix İnegöl, kurumsal oto ekspertiz İnegöl, garantili oto ekspertiz İnegöl, sigortalı oto ekspertiz İnegöl, tse belgeli oto ekspertiz İnegöl

inegol-oto-ekspertiz-inegol-oto-ekspertiz-inegol-oto-ekspertiz-fiyatlari-inegol-oto-expertiz-inegol-dyno-test-inegol-oto-ekspertiz-raporu-inegol-oto-ekspertiz-firmalari

İnegöl Oto Ekspertiz

İnegöl Oto Ekspertiz Fiyatları 250 lira ile 1350 lira arasında değişmektedir.

İnegöl Oto Ekspertiz Paketleri arasında Conta Testinden, Kaporta, Motor ve Airbag Kontrollerine kadar tüm paketler mevcuttur.

İnegöl Oto Ekspertiz Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Bayisi ve Kurumsal bir Markadır.

İnegöl oto ekspertiz Garantili olarak oto ekspertiz hizmeti sunmaktadır?

İnegöl Oto Ekspertiz Kurumsal Experix Bayisi Ankara Cad. No: 75’te Konum: https://g.page/r/CeAagCd4I1IjEAE

İnegöl oto Ekspertiz Notere Sadece 50 Metre Yürüme Mesafesindedir.